Je to legální, nebo není...

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Je to legální, nebo není...

Příspěvek od koi41 » 01 črc 2021 22:45

Vážení znalci paragrafů...
Chtěl bych se zeptat na toto : Mohu střílet malorážkou mimo střelnici, pokud do ní budu používat flobertkové náboje, které mohu používat mimo střelnici ? Nikde jsem nic nenašel, co by to zakazovalo, ale ani nic, co by to povolovalo. Jak tedy myslíte, že to je ?


Poli
Příspěvky: 274
Registrován: 27 črc 2008 22:10

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od Poli » 01 črc 2021 23:14


Zákon zajímá zbraň, ne střelivo, které užiješ.
Smazaný uživatel 26342

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od Smazaný uživatel 26342 » 02 črc 2021 00:15

Takže nemůžeš, proto že střílíš MALORAŽKOU. A je úplně jedno jaké střelivo použiješ.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od vin » 02 črc 2021 07:44

Ono i použití jiného střeliva, než určeného pro tuto zbraň nebude košer.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od koi41 » 02 črc 2021 14:12

Dobře, zeptám se ještě jinak. Znáte starou dobrou zlamovací pistoli Champion Brno ,22LR? Mám ji vedenou na ZP, ale od výrobce je v pouzdře i hlaveň v ráži 4,5. Kdo zná, ví, o čem je řeč. Viděl jsem nejednou prodávat toto provedení jako zbraň volnou od 18ti let. Tedy v té ráži 4,5.
Dokonce se prodává a je stále v prodeji kopie této pistole. ( Má jen trošku jiné hledí.)
Já si myslím, že na tuto variantu zákon jaksi opomenul. Ptal jsem se dvou policajtů, ani jeden si není jistý.
Pokud si nechám komorovat malorážku CZ 457 na flobert ME náboje a projde to zkušebnou, mělo by být vše dle zákona. Přesto, že se zbraň prodává pod označením malorážka a je tak u policie vedená. Výrobce prodejní označení asi měnit nebude. Argumenty proti ?
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od tomcat » 02 črc 2021 15:29

Obavam sa ze sa pytas na zlom mieste.
Preco nenapises na ministerstvo vnutra a budes mat oficialnu platnu odpoved?
Toto tu medzi nami su len dohady ktore nemaju ziadnu pravnu vahu a policia to moze brat uplne inak...
Ale zakon hovori jasne, berie sa zbran, nie municia...
Druha vec, co vsetko tvoria hlavne casti zbrane na ZP? Vymenou hlavne ti este stale zostavaju hlavne casti zbrane zapisane v ZP...
Pokial zbran na ZP (kat. A,B,C) nehas znehodnotit a prekategorizuju ti ju na D tak potom jasne mozes s nou aj mimo strelnicu.

Niekedy mam pocit ze ludia sa snazia kluckovat medzi vyhlaskami a zakonmi a cim viac im povoli tym viac provokuju...
Poli
Příspěvky: 274
Registrován: 27 črc 2008 22:10

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od Poli » 02 črc 2021 17:34

https://www.mvcr.cz/clanek/odbory-odbor ... itiky.aspx

Pošli dotaz s žádostí o stanovisko a uvidíš, ale vzhledem k tomu, že i po výměně hlavně máš stále část zbraně předpokládám kat. C, stále se na tebe vztahují povinosti, jako když máš kompletní zbraň této kategorie.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od koi41 » 04 črc 2021 23:05

To Tomkat :
K tvému dovětku : Ano, chlapče, máš pravdu. (Dovol mi toto milé osobní oslovení, já jsem již starý kmet.)
Ale jen za podmínky, že státní aparát a jeho úředníci budou svojí práci vykonávat jak se sluší a patří. Viz poslední zákon o vzduchovkách, tedy plynových zbraní. Pokud by někdo zákon a jeho znění zkontroloval, nemusel by parlament, senát a hlava státu znovu celé kolečko absolvovat a platnost novely se protáhla téměř o dva roky.
Máš zdání, kolika lidem to znepříjemnilo život ? Výrobcům, dovozcům, prodejcům a bla bla bla. A je vše v pořádku. A to je přesně to, co člověka nutí hledat různé cestičky kolem paragrafů, ptát se kolegů atd. Nedávno jste mi zde na tomto fóru smazali vlákno, kde jsem se ptal, zda je nutná výměna hlavně pří zvýšení výkonu zbraně. Nikdo mi neřekl proč bylo vlákno smazáno, i když jsem se ptal. Asi proto, že jsem chtěl vědět něco, co bude platit až za 1/2 roku ?
Tak asi tak.
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od válec » 13 srp 2021 11:37

definice samonabíjecí zbraně v zákoně se zdá být na první pohled jasná: jedno stisknutí spouště dá jen jeden výstřel, jenž pak nabije nový náboj.
Jenže co když má zbraň svazek hlavní, každou s nakomorovaným nábojem, a tyto náboje se stisknutím spouště odpálí naráz. Je to pořád jeden výstřel? Příkladem budiž AF2011-A1 Jelikož má ke každé hlavni ze svazku jednu spoušť (byť jsou spřažené), tak považuji požadavek litery zákona "jeden výstřel na jedno stisknutí (jedné) spouště" za splněný.

Teď jiná věc - nedávno přišel na trh systém spoušťového mechanismu binary tigger který dá na jedno STISKNUTÍ spouště jeden výstřel a jedno UVOLNĚNÍ spouště taky jeden výstřel. Podle zákona, tak jak je aktuálně napsaný, je to furt klasifikovatelný jako samonabíjecí a nesedí na to definice samočinné zbraně.
Fajné, huh? Ještě by k tomu mohli speciálně pro ČR dělat bubnový zásobníky na zásobníky. :)
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Je to legální, nebo není...

Příspěvek od skagerak » 15 srp 2021 08:33

Takovou spoust (strili pri stisku I pri pusteni a nekdy mezi tim) jsem mel na jednom ak od zs (moc to rizli) zverstvo. slo to hned pryc ... kdyz chcete strilet s ak rychle(legalne) tak poladene tapco je spravn volba
Odpovědět