Je to dobra kuse?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od MartinT » 04 dub 2011 10:14

Ahoj kluci, koukam, ze se tady urodilo spoustu novych informaci o kusich 8:O. Verim ze kazdy mame na veci jiny nazor a cele tohle je jen o nepochopeni informaci mezi radky. Tohle je klasickej pruscih psane informace. Me se to stava porad. Pises do enonymni obrazovky, myslenky plynou. tu poravis predchozi slovo protoze ti nepasuje na opravene pokracovani vety, ale o uz davno nevim, co jsem napsal 3 vety predtim. Kdyz se clovek vyjadruje verbalne, premysli jan vety navazat. Kdy to same clovek pise, premysli, kde je delsi pismenko a vubec ne nad predchozim textem.
Cite co me zlobi/mrzi vic nez prispevek an ktery se sesune hromada reakci jako na prechozi strane? To kdyz se tahle, jak nekdo nedavno spravne poukazal, unikatni komunita. Umite najit jine ceskoslovenske forum, kde by sli takhle super sdilet poznatky, informace, napady? Hledal jsem dlouho, ale nenasel jsem. Kluci tokle tady funguje jen diky nam vsem. Informaci ja uz na to nebudu reagovat se desim. Pro ty reakce sem chodim.

Zaregistroval jsem ale i dotazy na excalibur STS system. Sam mam jeden, i kdyz ne od excalibru. Je tverove podstatne jinej a ma diky tomu i vicero funkci, ale to nekdy priste. Prakvapive takoveto systemy funguje velmi dobre. Ona je to takova peina pro tetivu, do ktere se zarizne a neposkakuje nad railem jak vozrale kure. Tato donedavna domenka se mi potvrdila pri sledovani slowmotion videa me kuse. Tetiva, ktera pri vystrelu doleti na svuj konec se rozkmita ve smeru "nahoru-dolu" a bohuzel to same udela i se sipem. Tyto stopery tetivy maji dve zakladni funkce. Omezit toto vybrovani na konci drahy a druhym je utlumit zvuk vystrelu. Sebere mu ostry sleh. Samozrejme je to na ukor rychlosti, tedy spise energie, protoze se ji cast predava do gumy, misto do sipu. Prijete sice o promile rychlosti, ale s temito STS je to na pocit uplne jinak kuse. Nemelo by vadit, ze nejsou stelovatelne. A to ani u dlouhych, ani u kratkych tetiv. Ona se tetiva v klidu nema STS dotykat, ma byt kousek pred ni. Neni ucelem gumu rozmackat uz v klidove poloze tetivy, ani ji rozslehat behem par vystrelu. Ale na druhou stranu s tim pocitejte. Ta guma bude mit omezenou zivotnost. Je to spotrebak. Jejim ukolem je utlumit raz a vlneni, ne prezit a dela to tak, ze nastavuje vlstni hrbet. Mejte to na pameti.
Jinak jsem tu zaregistroval i informaci, ze nekdo ma tu spravnou gumu. Super, co je to zac, ja uz asi rok a pul chodim do velkoskladu gumy v jedne vesnici u Prahy a testuju jednu za druhou a jeste jsem idealni nenasel. Nasel jsem ty co maji mensi vydrz, ale vice utlumi, nebo opacne, dokonce jsem nasel i gumu, ktera umi "sezrat" omotavku, Ale idealni gumu ne. Ne ze by neexistovala, ne ze ji nemuzes mit, ale jde o to na co je idealni. Je to hledani kompromisu ve dvou zcela protichudnych vlastnostech. Bohuzel - a nebo bohudik, aspone je s cim si hrat. A kdo si hraje, ten nezlobi.


Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od MartinT » 04 dub 2011 10:30

Jeste jsem nasel v SZ zajimavej dotaz, dovolim si na nej odpovedet do fora, verim, ze se nekomu hodi.
O jak moc namahavejsi je pro kusi Flemish tetiva oproti klasicke. Flemish (od slova vlamish - vlamska - takto jsem to dostal osvetleno ja) je stejne tak jako klasicka delana ze stejneho materialu. Uplne. Dokonce i pocet vlaken muze byt stejny. Presto ze je rozdil (pokud tedy beru jen vlastnosti, ktere dle meho nazoru muzou mit vliv behem vystrelu) "jen" ve zpusobu spleteni, presto je tam rozdil. Krom toho, ze je mozne ji delat ruznobarevnou a tim padem "hezci, heeec" ;-). Klasicka tetiva je jeden smotek vlaken, flemis jsou 2smotky (mam i 3 a 4, ale jeste je nemam testnuty). Klasicka tetiva dokaze predat sipu mensi energii. Netusim proc, ale bude to mit co spolecneho s proudenim vzduchu kolem tetivy a jejim odporem. Nevim, jestli se pri vystrelu jednotliva vlakna, nebo smotky od sebe oddeluji a vybruju, tudiz predavaji kousek energie jinam, nez na sip, ale je to tak. Neni to nic prevratneho, je to 5-7 FPS, ale je to. Kolegove/ucitele mi rekli, ze flemis je vice jako ocelove lanko. Pri vystrelu namahaji vsechny komponenty obdobne jako bezna tetiva. To ale neplati pri vystrelu naprazdno. Tam flemis neodpousti. Jak je motana, tak se do ramen opira mensi prurez a tim padem vetsi sance na ublizeni koncum. Pri klasickem vystrelu by to ale nemelo mit vliv.Lukove tetivy jsou prevazne vlamske.
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
crossbowhunter
Příspěvky: 190
Registrován: 21 dub 2010 12:33

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od crossbowhunter » 04 dub 2011 10:34

guma čo mám je tlmiaca tyč, ktorá sa používa pre tlmenie vibrácii v nápravách pre prívesné vozíky.dĺžka tyče je 30cm a hrúbka asi 3cm.
vydrží dostatočne dlho a má skvelé tlmiace účinky :wink:
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 04 dub 2011 11:35

Bob9 píše: BTW-dnes jsem zkoušel na tlumiče na tětivě,mám ty"střapce"nikoli ty plstěné originály,a opravdu je to rozdíl,samozřejmě zo není 100% rozdí,ale je to rozhodně slyšitelné!(zkoušeno tedy pouze na Flemish tětivě)
-17fps je pro mě velký průser, k tomu S5 system a jsi s Exomaxem výkonově pod Exocetem :-?
Ale mám je na FireFlitu (luk) a tam je to paráda-úbytek rychlosti pár stop a na 50 metrů není slyšet výstřel-vlastní konstrukce :-)

MartiT musím se přiznat že ti definitivně nerozumím :-))
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od MartinT » 04 dub 2011 11:46

Mohu jakkoli pomoci?
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Bob9
Příspěvky: 199
Registrován: 17 pro 2008 10:09

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Bob9 » 04 dub 2011 15:44

tak borci,příliš moc informací :D Martin T.-díky za info,tedy asi začnu používat pouze Flemish,jen by mě zajímalo,zda se omotávka dělá ZCELA stejně jako na obyčejné tětivě???
DFender-moc nerozumím,co sebere těch 17fps?Ty tlumiče na tětivě?Opravdu mi to nepřišlo,ale neměl jsem to jak změřit.
Ale co mě dostalo víc-říkáš že s těma S5 tlumiččema půjde výkon tolik dolů?A Martin píše že jsou to promile,tak jak je to?Nějak se v tolika iformacích nedokážu zorientovat :?
Slavia 634 4.5mm + Nikko Stirling Air King 4x32 AO Gold Crown
Hatsan Ranger 99 5.5mm + Walther 6x42 AO
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od MartinT » 04 dub 2011 16:01

Ahoj, plsteny silencery - ty vmotany do tetivy mi vzali 7-9 kazdy. Moje STS si vezmou 5 ale jsou to uuuuplne jiny, nez od excalibra. Nevim, kolik vezme excalibri S5 STS, nikdy jsem nemel prilezitost je vyzkouset. Ta promile vznikla presne tim zpusobem, jak jsem psal prvni dnesni prispevek. Psal a premyslel dopredu, misto toho, myslet na to, co uz jsem napsal. 5 z 350 nejsou promile, ale jsou to skoro 2 procenta. Moje myslenka byla spise mirena na to, ze honit kazdy jeden FPS, na to uz jsem rezignoval. Samocinne protahovani flemishe a vliv povetrnostnich podmine dokaze mit vetsi rozptyl. 5 FPS udela na 50 metrech odhadem 1,5 az 2 cm. TO je podstatne mene, nez na tu samou vzdalenost dokaze udelat more ruka v postoji, ktery pouzivam. Tim nechci naznacit nic o tom, ze komukoli se muze darit dlouhodobe mnohem lepsi vysledek.
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
Uživatelský avatar
HANYKING
Příspěvky: 301
Registrován: 05 led 2010 22:19
Bydliště: Sudety
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od HANYKING » 04 dub 2011 21:05

For MartinT Ahoj, myslíš, že tlumiče by měli význam i na mojím Barnettu 150lbs?
Barnett Delta Storm - Excalibur Vari Zone - jednodílná montáž
Gamo CFX 4.5mm 16j - Optisan Viper 10X44 CSB
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 05 dub 2011 11:52

MartiT v pohodě, s tím se budu muset vyrovnat sám :-)) ostatně třeba na promile už jsi přišel ;-)

17fps si berou silencery, jak psal MartinT, cca 7 fps S5 system a jsi při nejlehčím šípu 24fps dole a to je dost
thor6
Příspěvky: 254
Registrován: 12 zář 2010 22:19

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od thor6 » 05 dub 2011 16:20

takže zkrátka a dobře-tlumiče a silencery nebrat,je to v postatě k ničemu.
Bob9
Příspěvky: 199
Registrován: 17 pro 2008 10:09

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Bob9 » 05 dub 2011 17:04

thor6 píše:takže zkrátka a dobře-tlumiče a silencery nebrat,je to v postatě k ničemu.
a že ty mi nedáváš pozor :D ,jsou k tomu aby ztlumily výstřel.To že je to na úkor výkonu je vedlejší efekt.To víš každej není blázen do výkonu,jako ty Maxové a Equinoxové :wink:
A ještě počty :D ,Martin T. píše,že rozdíl mezi klasickou a flemish tětivou bude 5-7fps,a že 5fps podle odhadu bude na 50m 2cm na terči.Střílel jsem na 26m,totožné 4 šípy,obě dve tětivy(obyč i flemish)a rozdíl 7-8cm!!!Rychlejší flemish nadstřeluje opravdu o takový kus,takže musí být rychlejší o něco víc.
Slavia 634 4.5mm + Nikko Stirling Air King 4x32 AO Gold Crown
Hatsan Ranger 99 5.5mm + Walther 6x42 AO
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od MartinT » 05 dub 2011 19:55

Ahoj Bob9, jet tam trochu vic promennych nez jen typ tetivy a vzdalenost. Jednou z tech podstatnejsich je teziste sipu. Najdes to pod nazvem FOC (Front of center) a je to cislo vyjadrujici vzdalenost teziste sipu od stredu sipu. Sip tezsi na spicku bude mit strmejsi balistickou krivku, ale bude stabilnejsi (bude rychleji padat, ale budes mit vetsi sanci se trefovat presneji). Sip, ktery bude mit teziste blize ke stredu bude mit polossi balistickou krivku, ale bude nachylnejsi na vitr/vanek, ...
Druha, take podstatna promenna je tetiva sama o sobe. Komercne prodavana excalibri klasicka tetiva ma 36 vlaken (ta moje mela), komercne dostupna origo ekcalibri flemish ma 26 nebo 28, ted nevim. Ano, kazda z nich jinak vazi, klade jiny odpor vzduchu a propad, ktery jsi videl u sebe je ocekavany. Ja si tetivy delam sam a ty cisla mnou psany je rozdil mezi mnou delanym flemisem ze 28 vlaken a mnou delanou klasickou ze 28 vlaken. Material tetivy stejny, omot8vka stejna, vosk stejny typ, voskovano stejnyma rukama (+- stejny). Strileno stejnou sadou sipu v ramci casoveho odstupu cca 1 hodiny (vymena tetivy). Jinak klasicka tetiva s 36 a s 28 vlakny udela take velky rozdil.
BTW je zde take vliv delky tetivy a tim padem i jejiho "nakrouceni".
Tohle berte prosim spis jako popis toho, na co jsem narazil behem experimentovani, protoze jsem na to ulitlej. Prisel jsem na rozdil a tak dlouho jsem do toho doubal, nez si to dokazal zduvodnit. Neni asi ucelem mit desitky tetiv a overovat overene. Me to zaujalo, naivestoval jsem si cas a spalene prsty do udelani teiv a zkousel a zkousel. Treba vam ty cisla k necemu budou, treba ne. Treba se najde nekdo, kdo to skusi u sebe. Urcite bych to uvital. Muje kuse urcite neni etalon. Nejsem vseznalek a spousty veci jsem si urcite nevsiml. Pokud by se nekdo takovy nasel, hrrr na ne. Jen je treba ke kazdemu pokusu dopsat vice informaci, nez se na prvni pohled zda.

STS ucite neni zbytecne. Je v podstate nevyhnutelne na "ostrostrelbu". Zajisti dalsi kladne body v seskupeni sipu. Ano, vezme si za to kus energie. Ostrostrelba a strelba na velike vzdalenosti jsou bohuzel dve protichudne zadani.

Testarosa neprestehuje obyvak a nakladak nemuze vyhrat na rychlostnim zavodu.
Excalibur Exomax 225lb + DigitalHunterDN
Air Arms TX200 HC + Falcon Menace 4,5-18x56 SLR MilDot
Crossman 1377 Clasic .177

Toto jsou pouze subjektivni nazory a pocity autora, bez moznosti objektivne hodnotit konsekvence.
thor6
Příspěvky: 254
Registrován: 12 zář 2010 22:19

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od thor6 » 05 dub 2011 21:08

Bob9-ale dávám pozor :lol: ,jen jsem se špatně vyjádřil-pro mne jsou k ničemu :wink:
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od DFender » 06 dub 2011 12:01

S5 bych zase až tak nezavrhoval ;-) tam přínos bude a to v přesnosti a tu ty budeš sakra potřebovat ;-)
Bob9
Příspěvky: 199
Registrován: 17 pro 2008 10:09

Re: Je to dobrá kuše?

Příspěvek od Bob9 » 07 dub 2011 06:15

střelci ještě k těm tětivám,zvážil jsem tětivu flemish i tu běžnou origo EXC a spočítal,flemish tětiva je o 46% lehčí,a to opravdu není málo!Takže možná i v tomto bude důvod nějaké tá fps navíc
Slavia 634 4.5mm + Nikko Stirling Air King 4x32 AO Gold Crown
Hatsan Ranger 99 5.5mm + Walther 6x42 AO
Odpovědět