Jaky naboj na denni noseni v razi 9mm Luger

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Jaký náboj na denní nošení v ráži 9mm Luger

Příspěvek od HanuIv » 06 bře 2008 20:11

Dřív, než začne nějaký další flame, tak bych rád napsal otázku, na kterou chci vědět Vaše názory:

Jaký je podle Vás vhodný konkrétní náboj pro sebeobranu pro denní nošení v ráži 9mm Luger.

Prosím konkretizujte výrobce, místo, kde lze tento náboj koupit (plus cenu, je-li známa), typ střely, energetickou úroveň laborace (tedy normální, +P) a hlavní výhody daného náboje.

Předem říkám, že bych rád aby náboj byl "legální" - tedy aby byl dovoleného výrobního provedení. Pokud legální očividně nebude a víte to, tak to napište.

Prosím, žádné dohady o tom, zda je lepší taková, nebo onaká energie a pod. To jsou záležitosti pro jinou diskusi.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 bře 2008 22:39

Z legálních asi LAPUA CEPP SUPER - celoplášťová střela s řízeným rozkladem, v0 360m/s, E0 506J, cena 20+ Kč za náboj.

ČÚZZS: 9 mm Luger se střelou CEPP SUPER, LAPUA Finsko, rozhodnutí č. 92-01476-03 25.6.2003 pro zbraně B a C

V měkkém cíli se chová jako klasický komolý kužel, při nárazu na tvrdou překážku se deformuje a má sníženou odrazivost. Myslím ale že už se tu o ní někde psalo.
Pajda
Příspěvky: 237
Registrován: 15 zář 2007 22:12
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Pajda » 06 bře 2008 22:48

Tohle táma je velmi zajímavý,sám jsem chtěl něco podobného napísat :lol: .Chtěl bych totiž něco na čistě obranou střelbu,vzhledem k množství je cena vvedlejší.Někde jsem četl o střelách,které jsou lisované z nějakého prachu?Při průchodu překážkou(tkání) se střela rozpadne,takže při zásahu primárního,cíle je možnost zasažení nezůčastněné osoby mizivá,nebo spíš nemožná.Ale to asi bude u nás střelivo sk. A,nemluvě o možnosti jeho pořízení?
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 06 bře 2008 23:03

Jestli se nepletu tak v našem oblíbeném odkazu- http://www.valka.cz/newdesign/v900/show ... p?id=10577
Je doporučen v rámci legálního řešení komolý kužel.


,,Za ideální projektil lze tedy uvést poloplášťovou střelu ve tvaru komolého kužele, neboť poloplášťové střely dosahují slušného ranivého účinku při zachování dostatečné hloubky vstřelu. Velmi dobré výsledky mají také celoplášťové střely téhož tvaru. Zde už ovšem výrazně roste zmíněné riziko prostřelení cíle (i když samozřejmě komolý kužel v těle „brzdí“ mnohem účinněji než ogivál téže ráže). Poloplášťové a bezplášťové střely také výrazně snižují riziko odrazu od překážky (např. pokud je za protivníkem stěna). Z hlediska ranivého účinku však bezplášťové střely nelze jednoznačně doporučit. Tyto střely se příliš rychle deformují na úkor průbojnosti a s deformací začínají např. už při nárazu do pevného oblečení. Stačí si porovnat Marshallovy údaje mezi olověnou .357 Mag. a celoplášťovým komolým kuželem .40 S&W a současně srovnat technické parametry uvedeného střeliva. Tyto dva náboje jsou také podle mne nejlepší pro svou třídu zbraní, tedy .357 Magnum pro revolvery a .40 S&W u pistolí, dále následují náboje .45 ACP, .45 Long Colt a .44 Special.

Na úplný závěr nezbývá než konstatovat, že nejdůležitější je samotné umístění zásahu, protože stoprocentně účinná střela prostě neexistuje.´´
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2008 06:38

Ach jo, to už tu je zas. Vše, co tu píšete je sice pěkné a pravda, ale z hlediska tohoto tématu Off Topic. Mě nezajímá, co která ráže přináší. To se tu už omílalo tisíckrát. Stejně tak vím, že komolý kužel je nejvhodnější. Ale prosím, držte se zadání. Domněnky jako, že je důležitý zásah jsou pravdivé, ale na to jsem se neptal. Ptal jsem se na jednu ráži (9mm Luger), a na konkrétní produkty, které jsou na trhu. Já sám vím, že existuje například klasický Subsonik, který střelu jako komolý kužel má (jenže je nějak momentálně S&B nevyrábí :( )
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 07 bře 2008 07:37

V tom případě se doporučuji obrátit na Vojenskou akademii v Brně, protože tam zkoumali střeliva docela dost a obávám se, že mnoho lidí v tomto státě není, kteří by Ti byli schopni odpovědět.
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 07 bře 2008 07:41

SB Range Safe Ammo. Mají už tak malou laboraci, že neprostřelí o moc víc než subsonik a za ty prachy s ním můžeš ověřovat 100% spolehlivost zbraně denně :twisted:
Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 149
Registrován: 16 dub 2007 16:27

Příspěvek od HV » 07 bře 2008 08:28

...dovolím si tvrdit, že nejlepší střelivo v libovolné ráži je to, které je na 100% spolehlivé. Jakmile je se střelivem ve zbrani problém, nebyl by snad nikdo takový blázen aby mu svěřil život. Čím více toho s vybraným střelivem bez závady nastřílíš, tím je dané střelivo na nošení vhodnější.
Osobně souhlasím s komolým kuželem v provedení subsonic.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2008 09:13

Nikdo píše:SB Range Safe Ammo. Mají už tak malou laboraci, že neprostřelí o moc víc než subsonik a za ty prachy s ním můžeš ověřovat 100% spolehlivost zbraně denně :twisted:
Tak to ani náhodou. RangeSafe má železnou nábojnici a je známé svou ne zrovna dobrou spolehlivostí, která je právě u nošené munice zásadní. Navíc, pokud budu chtít nosit nějakou munici, tak mi je jedno, jestli bude stát 3,60, nebo 4,40 za ránu. Zkoušet pravidleně je ji nutno. Proto si myslím, že například nosit CEPPy je docela o ústa. Při ceně 26 Kč/ránu si člověk nedovolí vystřílet krabičku na zkoušku

Má někdo zkušenosti s poloplášti v 9mm Luger?
Má někdo kontakt na Vojenskou Akademii v Brně? Třeba by mi tam opravdu poradili.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 07 bře 2008 09:27

Na Universitě Obrany v Brně mám pár kamarádu se kterejma chodíme v Brně na pivko, takže se ti na nějakej kontakt na konkrétní ústav či osobu zeptám.. Ale nic neslibuju, vše záleží na ochotě a lenosti mých kamarádů :)
Naposledy upravil(a) Zapy dne 07 bře 2008 09:28, celkem upraveno 1 x.
-- Life is pain --
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 07 bře 2008 09:28

To- HanuIv
Tak tady máš Hz náboje co se nedělají.Mimo jiné je li před textem ,, a za ním ´´ znamená to cituji.Takže jsem citoval závěr textu.Pakli že se z tématu které se tu probralo XY krát snažíš udělat něco extra je to tvůj boj.Ovšem tvé zadaní je tak málo konkrétní jako tvůj pokus umravnit to co nepochopíš(Příště napiš,prosím co si mám koupit za náboj a kde,pokud mi dáte telefon na prodejce budu šťastný.Dekuji.).Já ti to necitoval kvůli rážím ale jen kvůli sdělení který tvar je TOP.
Nechápeš li zeptej se.
Obrázek
SB31065 SP 100 6,50 CuZn 10 11,00 27,50
Obrázek
SB31055 FMJ 140 9,1 CuZn 30 13,65 26,50
no a ještě tento a to i přes to že není komolý,je SP a to mu stačí.
Obrázek
SB31059 SP 124 8,00 CuZn 10 12,65 28,40
Naposledy upravil(a) edelweiss dne 07 bře 2008 09:36, celkem upraveno 1 x.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 07 bře 2008 09:36

V mojem glocku se SB RS proslavil 100% spolehlivostí a relativně příjemným z5ným rázem :P Na denní nošení takto favorit číslo dvě, hned po subsoniku.
Ze zmíněných poloplášťů: SB hnusný zvuk, velká rána, 3 zádržky na 50ks, vše vzpříčený náboj - nezaběhl do komory. Magtech bez problémů, ale vystřílel jsem jich málo.
Nemá smysl mluvit o spolehlivosti náboje, jedná se vždy o spolehlivost soustavy zbraň - náboj. Zvláště u samonabíjecích zbraní. Takže moje zkušenosti teď vesele ignoruj, zapomeň, co kdo píše a spolehlivost si zkoušej sám :wink:
Názor vojenské akademie je imho k ničemu:
1) v rovině legálnosti střeliva u nás rozhoduje Státní ouřada pro kontrolu krochen a knedliků
2) v rovině praxe je to věc vyzkoušení několika běžně dostupných nábojů - jak správně píšeš, suprová a uznávaná munice je ti k ničemu, když s ní pravidelně nestřílíš
Zkus pro začátek tohle: http://www.rucevzhuru.cz
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 07 bře 2008 09:56

2HanuIv
od kdy SB nevyrábí subsoniky? Vždyť jsou k dostání všude

jinak já mám na nošení subsoniky od SB, polopláště SP od SB jsem taky zkoušel ale nechutnají pistoli (problém s nábehem)
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2008 10:07

To Edelweiss:
Ten cictát je pěkný, ale je v něm to, co vím a na co se neptám (v oblasti se nějakou dobu pohybuju, takže vím, co je a není vhodné), navíc chování střely je dáno v mnoha případech fyzikálními zákony, které jsou zcela neoddiskutovatelné.

Konečně, co přesně je tak nekonkrétního na dotazu Jaký je podle Vás vhodný konkrétní náboj pro sebeobranu pro denní nošení v ráži 9mm Luger. Takže stačilo napsat třeba SB Subsonic.

Mimochodem, já osobně mám z tohoto pohledu Subsoniky rád, protože mají právě ten správný tvar, těžkou střelu a tudíž vysokou hybnost. Po několika stovkách těchto nábojů vybouchaných právě zbraní k nošení bez jediného problému, je podle mne toto ta správná munice.

Průser je, že nevím o kšeftu, kde by ji momentálně měli a doma už došla.... :( Ale nic. Nějak to pořeším.

A ještě jeden dotaz (vlastně hypotetický, protože k nábojům tohoto typu se nedostanu): co policejní SB? Jak to je s nimi? Co tam je za střelu?
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2008 10:10

Lada píše:2HanuIv
od kdy SB nevyrábí subsoniky? Vždyť jsou k dostání všude

jinak já mám na nošení subsoniky od SB, polopláště SP od SB jsem taky zkoušel ale nechutnají pistoli (problém s nábehem)
V Olomouci, Prostějově, Litovli, Šumperku a v Brně u AlfaProje momentálně nejsou. Jinde jsem nezkoušel.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět