Jak zkratit hlaven vzduchovky?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Jak zkrátit hlaveň vzduchovky?

Příspěvek od dykmore » 14 říj 2009 21:33

Zdravím,

zítra si jdu pro starší Slavii 630. Je za sympatickou cenu, prý ve výborném stavu. Chci s ní příležitostně střílet, kde to půjde (samozřejmě ne na žádných soutěžích), ale nechce se mi s tak dlouhým krámem tahat, proto z ní chci udělat něco jako luparu, tj zkrátit ji z obou stran, a nasadit na ní kolimátor nebo zaměřovač. Pažbu nějak vyřeším, ale co s hlavní? Mám několik otázek na vás, odborníky přes vzduchovky:

1. Jaký vliv bude mít to zkrácení hlavně - dejme tomu, že by se provedlo opravdu precizně - tedy co to udělá s úsťovou rychlostí (pružinu chci nechat stávající) a hlavně jak moc to ovlivní přesnost - bude to chodit třeba nahoru, nebo úplně šejdrem kam se jí zachce, nebo jak?

2. V případě, že by vliv na přesnost nebyl tak zásadní, jaká potom může být minimální délka hlavně, aby se s tím dal opakovaně trefit dejme tomu vršek od piva na 15m? (pokud je to vůbec možné i s normální hlavní)

3. Má někdo vyzkoušeno, jaká je minimální délka hlavně, abych ji byl pořád schopen zlomit rukou?

4. Jak to v domácích podmínkách udělat? Normálně sprostě pilkou na železo a pak zabrousit? Nebo to hodit pod soustruh? Nebo to dát puškaři?

5. V případě, že bych to zkracoval amatérsky, má nějaký zásadní vliv zahrdlení hlavně? Například, aby třeba diabolky při opuštění hlavně nezačaly nějak podélně rotovat apod.?


Prosím jen o jedno - pokud je to naprosto úplná blbost, klidně to sem napište. Ale pokud se to dá třeba i komplikovaně vyřešit, poraďte prosím. Hlavně nepište, ať si koupím Texku nebo Lovku, anebo se neptejte, proč to chci zkrátit...

Díky moc :P

EDIT: všimnul jsem si samozřejmě tématu Zkrácení hlavně u Slavie 631, ale tam tazatel mluví o nějakých 10cm. Já bych rád krátil o trochu víc...
Naposledy upravil(a) dykmore dne 14 říj 2009 21:53, celkem upraveno 1 x.


Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 říj 2009 21:52

Je to úplná blbost.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Příspěvek od dykmore » 14 říj 2009 22:09

Kubajzz: vím, že jsi přes vzduchovky machr - vážně. Mohl by ses prosím tě rozepsat k těm mým otázkám, ať vím, co všechno by bylo špatně? Já vím o vzduchovkách velké kulové..
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Příspěvek od tomcat » 14 říj 2009 23:06

skoda minat cas na vysvetlovanie, vsetko to tu uz bolo popisane... preco sa vzdy najde niekto lenivy co chce vsetky info na podnose bez trosky namahy
vlakno navrhujem zmazat lebo tema je double jak svina...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 říj 2009 23:19

1. Úsťová rychlost klesne. Lidi si často myslí, že střela dosáhne největší rychlosti v okamžiku nejvyššího tlaku, což je omyl. Střela v pístovce se chová úplně stejně jako v kterékoliv jiné zbrani i palné.

2. Vršek od piva je celkem velký cíl a 15m není daleko, to zvládne i hodně krátká hlaveň. Ale jestli zkrátíš i pažbu a dáš místo ní nějaký drát, tak se stejně netrefíš.

3. To si zkus sám. Chyť hlaveň někde u kraje a zkus ji zlomit.

4. V domácích podmínkách normálně pilkou na železo a ošmirglovat, hlaveň není moc tvrdý materiál.

5. Slávie nemá čokovanou hlaveň, takže zkrácením o zahrdlení nepříjdeš.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Příspěvek od dykmore » 14 říj 2009 23:35

2tomcat: přesně tohle jsem nechtěl vědět. Ptal jsem se docela konkrétně, čekal jsem konkrétní odpovědi. Stačí si přečíst otázku do konce.

2kubajzz: díky za odpověď! Přesně tohle jsem chtěl vědět. Nemám další otázky.

Prosím o zamknutí topicu.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
H@nz
Příspěvky: 255
Registrován: 26 říj 2008 09:53

Příspěvek od H@nz » 14 říj 2009 23:42

Nejsem profík, jako tady někteří borci, ale co tady z pročítání vím, tak bude na odpověď asi stačit. Zkracovat pažbu je dle mě blbina, protože pak by se ti celá flinta asi nedržela zrovna nejlíp při střelbě (by ses u toho kroutil). Tím nic nezískáš. Max si vyrobit svoji vastní. Zkracování hlavně u pístové vzduchovky má příznivý vliv na přesnost ale musíš to udělat dobře, jinak se ti přesnost zhorší a to asi docela zásadně. Na rychlost to nemá skoro žádný vliv - teoreticky se ti trošku rychlost zvedne, protože jsem tu někde četl, že na získání max rychlosti stačí 5cm a pak už jen diabolka ztrácí rychlost vlivem tření v hlavni. Min. délka hlavně je tak 20cm (menší délka už by měla negativní vliv na přesnost, protože by střela nedostala v krátké hlavni dostatečnou rotaci). Madgugie tady ve vlákně o S634 popisoval, jak zkracoval hlaveň u své S634, tak tam můžeš najít inspiraci. Jestli jsem dobře pochopil tvůj záměr že chceš mít co nejkratší flintu, tak na 20cm tu hlaveň nezkracuj, pokud nechceš posilovat :) Nejsem schopný přesně tvrdit, při jaké délce se bude dát natahovat s rozumnou silou, ale řekl bych, že tak 30-35cm. Nicméně celkově si myslím, že u S630/631 nebude mít zkracování hlavně na přesnost skoro žádný vliv. U S634 už asi ano, jelikož je to vibrující a kopající bestie. Závěrem bych tedy řekl: u S630 hlaveň nezkracovat a nechat tak, protože riziko špatně zkrácené hlavně a tudíš nepřesné flinty nestojí za to. Kubajz ti řekl dobře, že celý ten záměr je blbost. Jestli chceš krátkou zbraň, tak hold jedině pistoli.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 říj 2009 23:57

Rychlost poroste mnohem dál než jenom 5cm. Někde to tady King počítal a ten balistiku přednáší někde na škole jestli se nepletu.
Tak je to tady:
http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?p=27231
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 15 říj 2009 00:15

Pokud zkrátí hlaveň na 20 cm,tak musí ubrat z pružinky na jistícím kolíku pod hlavní.Je to ten pod vstupem do hlavně.Odpor se tím sníží a natáhne to i děcko.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Příspěvek od madbugie » 15 říj 2009 09:02

no aj z toho grafu vyplyva ze hlaven okolo 30 cm u piestoviek je dostatocna na ziskanie rychlosti aj "presnosti" pripadne aj tych 25 cm ako u prosporta...

samozrejme treba prirobit trubkovy nadstavec ala HW 97 aby sa to lahsie natahovalo... (a okrem toho to aj krajsie vypada...)

konec koncov aj prosport ma kratku hlaven 24 cm a na nej je nasunuty "moderator" aby to vyzeralo ako flinta a nie ako zakrpateny trpaslik... :D
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 15 říj 2009 10:55

Tak tenhle graf vidím poprvé: http://forum.gunshop.cz/download.php?id=963 :idea:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Samson
Příspěvky: 190
Registrován: 04 kvě 2008 13:19

Příspěvek od Samson » 15 říj 2009 11:02

Pazbu si udelej ve stylu take down rifle a mas to vychytane :)
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Příspěvek od dykmore » 15 říj 2009 12:38

Tak ja jeste dodam,ze muj zamer byl opravdu mit co nejkratsi flintu,proste takovou,co by se vesla do batohu,ale dala se vleze drzet obema rukama a dal by se na ni nasadit treba kolimator. Kdosi nedavno prodaval nejakou vzduchovku s kratkou hlavni,bohuzel dost drahou-i kdyz asi dost dobrou. To me inspirovalo-chtel bych mit neco podobneho,ale co mozna nejlevnejsi na to moje plinkani.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
H@nz
Příspěvky: 255
Registrován: 26 říj 2008 09:53

Příspěvek od H@nz » 15 říj 2009 15:59

Rychlost poroste mnohem dál než jenom 5cm. Někde to tady King počítal a ten balistiku přednáší někde na škole jestli se nepletu.
Tak je to tady:
http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?p=27231
Aha tak v tom případě S630 bych vůbec nezkracoval, protože na přesnosti to moc nepřidá a zbytečně se bude ochuzovat už v originálu o tak malou rychlost. A podle mně s rychlostí jde ruku v ruce i náchylnost na vítr (čím menší rychlost, tím větší odchylka střely při větru) ale možná se pletu. Každopádně čím menší rychlost, tím se bal. křivka bude víc kulatit (někomu nemusí vadit).
Zajímalo by mě, jak je to ale se zkracováním hlavně u S634. Tam už by to mohlo mít na přesnost větší vliv jak u S630. Na druhou stranu ale o kolik m/s se člověk tím zkrácením ochudí...
Smazaný uživatel 3736

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 15 říj 2009 19:22

Tu je jedna ukážka skrátenej vzduchovky. Ako vidíte je veľmi kvalitne upravená a udržiavaná. Tá cena 35€ ktorá bola pri nej sa mi zdá moc nízka, dal by som za ňu raz toľko.. :lol:

fotka: www.ulozisko.sk/obrazky/221900/Slavia.jpg
Odpovědět