Jak strilet bezici terc?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Jak střílet běžící terč?

Příspěvek od harpplayer » 30 črc 2006 09:42

Na závodech střelby na mizivé cíle je kritickou a často diskutovanou úlohou střelba na stranou běžící terč. Spoustě střelců (mě nevyjímaje) tahle úloha je noční můrou. Rád bych znal pohled zkušených střelců na tuhle problematiku, především v těchto aspektech:
- vodit nebo čekat
- jakou zvolit polohu - odlišnosti proti statickým cílům
- pokud vodit, jak maximálně zajistit kontinuitu pohybu s terčem (má na ni vliv např. podložka pod zbraní?)
- pokud čekat, jak správně odhadnout okamžik výstřelu
- jaké střelivo používat, rychlé (Stinger) nebo klasika
- jak pro snadnější předsazení využít různé druhy osnovy při povoleném zvětšení 4x - Tčko, 30/30, Mildot apod.
věřím, že těch rozhodujících činitelů bude ještě mnohem víc.

Doufám, že mě Andy neukamenuje, ale podobné téma jsem tu nenašel.


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 30 črc 2006 10:52

Muj pohled na vec je nasledujici:

- urcite vodit, pri cekani je ten spravny okamzik kdy muzes odpalit jen jeden .. kdyz terc vedes, je jich mnoho, jen si vybrat ten pravy..

- poloha: pohyb do stran zajistim pohybem trupu, protoze rukou to tak precizne a plynule snad ani nejde.. celkem se mi osvedcilo drzeni pusky levou rukou za predpazbi - tedy uplne jinak nez pri ostatni strelbe.

- strelivo: urcite standartni, to co clovek strili pri zavode. Jelikoz neni poradne videt bod zasahu a zadny nastrel neni, je tezke se spolehat na to, kam pujde rychly Stinger kdyz predtim clovek strilel neco jineho a lauf neni mezitim vycisteny .. muze se pak stat to co se ted pri poslednim zavode stalo p.Frydovi, ze si mozna neuvedomil, ze Stinger pujde hodne nahoru, a jednu behnu nadstrelil - tedy stranove odhadl vystrel dobre ale rana sla nad - stalo ho to bednu, protoze do te doby byl prvni.

- u standartniho streliva se musi predsadit 3-6cm pred predni hranu behny. To je tak mala vzdalenost pri zvetseni 4x, ze v takove vzdalenosti od stredu standartni MilDot tecku nema. Musel by to byt MilDot, ktery se zvetsuje se zvetsenim. Celkem zajimave mi pripadaji tri moznosti - pokud ma clovek lovecke T-cko, mirit stranou ramene osnovy na hranu behny - hrot T-cka bude pri spravne sirce v te pozadovane vzdalenosti od hrany beziciho terce. Druha moznost je to same, ale s klasicky duplexnim krizem. Treti moznost kterou jsem pozoroval pri zavodech je .. vzdy pred behnou kliknout potrebnych nekolik kliku ve smeru jejiho behu .. pak lze mirit treba primo na jeji celo - zde je ale potreba celkem rychle a hlavne presne klikat - a take pocitat kam clovek kliknul. Po behnach se strili uz jen vpred bezici cile a ty jsou tak velke, ze i kdyz zustane puskohled klikanim mimo nastrel, stale se clovek bez problemu trefi.

Jinak musim priznat, ze pres to vsechno mi naposledy jedna utekla :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 30 črc 2006 11:43

To jsme už spolu probírali a jsem rád, že jsi to napsal sem pro všechny. Ale jak zabezpečíš, aby ta puška šla ve fázi s během terče, tzn. aby nezadrhávala na podpěře, aby chodila hladce - předpokládám, že víš, co tím chci říci.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 30 črc 2006 12:20

Hybes telem a puska lezi prakticky na jednom miste a jen se malinko nataci - neposunuje se ..
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 30 črc 2006 16:15

Myslím že moji taktiku taky oba znáte , čekám - nevodim výstřel provádim v první polovine běhu , pokud minu :oops: je ten zásah mimo terč bezpečne videt v bílém a mam čas si v hlavě srovnat o kolik sem předsadil spatně.
Munici používám standartní jako na mířenou , při její rychlosti to vychází odmačkonout cca na jednu šířku terče před. Na osnově v té části taky nemam pomocný dílek ....... je to jen o tom správném odhadu :wink:
Trénuju jen na závodech jinak neni kde.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 30 črc 2006 16:39

Práve sem zjistil že se tato disiplína nestřílí jen v Hradci :shock:
http://www.kvzmokra.cz/odstrelovacka.htm
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 31 črc 2006 21:00

Jestli mohu,tedy abych nebyl rozcupován, já jsem nevodil ale čekal,až se běhna dotkla středového trnu osnovy, zmáčknout a většinou tam byla. Náboj stejný jak na mířenou. Nejlepší se to naučíš v tréninku, v závodě nic moc, výhoda je si to zkusit v klidu, a podívat kam to šlo,srovnat si to v palici a zjistíš že rozhodujícím faktorem je rychlost zmáčknutí spouště, míříš pořád stejně. Vrhejte kameny. :oops:
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 01 srp 2006 06:50

Josef Ondracek píše:Nejlepší se to naučíš v tréninku, v závodě nic moc, výhoda je si to zkusit v klidu, a podívat kam to šlo,srovnat si to v palici
Jo to mužou Hradečáci a Holešováci - ale zbytek závodníků proste nemá kde to natrénovat :!:
Odpovědět