Jak na zpetny raz?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hbr
Příspěvky: 27
Registrován: 02 kvě 2013 13:11

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od hbr » 27 říj 2014 18:13

Doporučuju projít si to tady
http://www.arld1.com/


fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 27 říj 2014 21:41

JR píše: Jakejkoliv ráz při střelbě ti zvyšuje rozptyl - pokud nejseš schopnej ho absorbovat vždy stejnym protitlakem do stejně tuhýho materiálu a hlavně stejnym směrem. Je to kvůli tomu, že během jeho průběhu je eště střela v hlavni.
Ale proč teda ten artillery hold? Čemu prospívá, podle mě to má jedinej efekt a to, že to zabrání stržení - a to kdoví jestli. Jako důvod pro to se uvádí "let the rifle recoil freely" no nevím...
Feinwerkbau 300S
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 27 říj 2014 21:43

hbr dík za odkaz. Existuje nějaká pružinovka, kde by nedošlo k tomu odrazu pístu od vzduchovýho polštáře dřív, než opustí střela hlaveň?
Feinwerkbau 300S
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od Kubajzz » 27 říj 2014 22:04

Já teda nevím, co je artilery hold, ale vzduchovku držím stejně jako větrovku. Vždycky si říkám, že když si uvědomím zpětný ráz, tak už je diabolka z hlavně venku.
Jinak samozřejmě zpětný ráz vzniká v okamžiku stisknutí spouště.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 27 říj 2014 22:48

Kubajzz píše:Já teda nevím, co je artilery hold

Artillery hold je zcela volný držení, takovej limpwristing v pistolové terminologii. Podle různejch popisů: předpažbí leží volně v dlani, pažba se jen lehce dotýká tváře a ramene a pravá ruka tak nějak sotva drží tu zbraň a rozhodně netáhne do ramene jako u palnejch. Bez toho prej pružinovka netrefuje a výrazně se zhorší soustřel (což se mi zdá fakt divný). To by v podstatě tu pružinovku diskvalifikovalo jako účinný doplněk tréninku pro střelbu dlouhými palnými.

"Put simply, the artillery hold means holding your air rifle so lightly that it can recoil in any direction it wants to. Since the pellet remains in the barrel a long time after the shot, this means that the muzzle will always be in the same place, shot after shot, because there's no outside influence forcing it to go elsewhere."
http://www.pyramydair.com/article/The_a ... ne_2009/63

Mě se to nezdá.
Feinwerkbau 300S
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 27 říj 2014 22:50

Další článek co striktně "nařizuje" artillery hold. A zas mi přijde že ten chlapec prostě nedokáže nestrhnout, a celý to je o tom vyloučit vlastní strhač.

http://www.airgundepot.com/how-to-get-a ... ticle.html
Feinwerkbau 300S
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 27 říj 2014 22:52

U PCP je taky diabolka dost dlouho v hlavni, ne?
Feinwerkbau 300S
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od JR » 28 říj 2014 01:47

O tom na co se ptáš by se dalo dlouho diskutovat a zřejmě co elitní střelec, to trochu odlišnej názor. Každej si časem vytvoří vlastní rituál, kterym pak dosahuje přesnosti.
V zásadě se dá jednoduše odpovědět na několik věcí:

V době, kdy začíná probíhat zpětnej ráz je střela ještě v hlavni - čas se ale liší s délkou hlavně a rychlostí střely. Ve fyzice se tomu řiká zákon akce a reakce.

Jestliže je artillery hold volný držení zbraně, tak by tomu pánovi velkoráž profackovala držku - ve skutečnosti se tomu řiká free recoil a využívá se v malorážkovym a PCP benchrestu. U velkoráže sem to nikdy používat neviděl a troufám si tvrdit, že je to nesmysl.

Všimni si, jak střílej sportovní střelci. Pušku držej volně, ale zas ji nenechaj dělat si co chce. Každopádně bys jí měl držet uvolněně, ne křečovitě. Během střelby bys měl napínat co nejmíň svalů, vleže vůbec žádný, natož tlačit pušku spouštěcí rukou do ramene. To se nedělá ani u velkoráže. Tělo by mělo na pušku působit jako tlumič.

Vzduchovka je na trénink na velkoráž výborná věc - zjistíš na ní všechny chyby - právě díky malýmu zpětnýmu rázu

Těch rázů během výstřelu je tam několik. U PCP i u velkoráže, ale trochu se lišej. První - malej vzniká když pružina pohybuje s kladívkem dopředu - ten je zpětnej. Pak vzniká dopřednej při jeho dopadu. A nakonec vzniká zpětnej při nárazu vzduchu do diabolky - ten je největší, ale u větrovky stále malinkej. U velkoráže je to podobný, jen ten poslední - největší vzniká v okamžiku zažehnutí zápalky. Pružina bicího mechanismu je docela silná, takže zanedbatelný nejsou ani ty první dva, záleží na tom, jak je bicí mechanismus vyrobenej, jak je těžkej, jaký má vůle apod.

JR
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 28 říj 2014 11:07

JR: no já docela dost střílím z malorážky i sem tam i z tý kulovnice, a celkem se mi to zatažení do ramene, a to i přední rukou za předpažbí, osvědčuje, teda mluvím o střelbě ve stoje. A takhle nějak bych chtěl držet i tu vzduchovku, ale odrazuje mě, co lidi všude píšou o tý alchymii kolem držení.
Feinwerkbau 300S
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od JR » 28 říj 2014 13:27

Mrkni se na jakejkoliv olympijskej závod ve stojce a popiš mi, kolik z těch borců přitahuje pušku třeba i jenom jednou rukou do ramene. Nebo sem dej svůj nástřel vestoje, třeba si objevil něco přelomovýho a vyroste nám z tebe reprezentant, na kterýho budem všichni koukat s obdivem.
Uživatelský avatar
_Stalker_
Příspěvky: 859
Registrován: 11 črc 2007 23:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od _Stalker_ » 28 říj 2014 13:49

fext: Slovem klasika "To neděláš dobře Jaromíre" JR má pravdu.
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od fext » 29 říj 2014 08:01

Pánové, asi si nerozumíme. O technice střelby bych se bavil jinde, pokud chcete, řekněme zde, udělal jsem na to téma.
http://forum.gunshop.cz/technika-st-elb ... 24226.html

Dodávám že respektuju vaše zkušenosti a sportovní úspěchy. Ale tady jsem se chtěl dozvědět, jaký jsou specifika pružinovky oproti PCP či palné zbrani, zkusím to teda trochu zpřesnit:

řekněme, že mám zařízení, který mi umožňuje zbraň zafixovat různým způsobem, abych zcela eliminoval chybu střelce. Můžu ji upnout zcela pevně a zcela volně v kterémkoli místě pažby, aniž by hlaveň byla omezena v kmitání. Způsob upnutí brání v přenosu vibrací (sandbag). Mám zařízení, který mi umožní stisknout spoušť, aniž bych pohnul puškou.

Použiju PCP a pružinovku se stejně kvalitní hlavní a rychlostí střely. (řekněme TX200 a S400)

Když si ty dvě pušky upnu jednou pevně jako do svěráku, podruhý zcela volně jak jen to jde (simuluju ten artillery hold), pak za předpokladu, že hlaveň vždy míří přesně na stejnej bod:

1. bude rozdíl ve velikosti skupinek u téže pušky?
2. bude rozdíl v chování (poměru velikosti skupinek řekněme) mezi těmi dvěma puškami?
- neboli utrpí pružinovka v soustřelu tím, že bude jinak zafixovaná a (nebude jí umožněno volně sebou hýbat)?
3. může se nějak změnit velikost skupinky, když podepřu předpažbí na různých místech?

o tohle mi zhruba jde. Předem dík těm, co by se k tomu ještě mohli a chtěli vyjádřit, ideálně s fyzikálním zdůvodněním.

Na internetu jsem narazil na pokus, kdy ten artillery hold zpochybňovali, na druhý straně výrobci vzduchovek na 10m ISSF v minulosti přišli s různejma mechanismama na kompenzaci rázu (FWB 300S ) takže na tom něco bude.
Feinwerkbau 300S
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od therion » 29 říj 2014 09:33

JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od JR » 29 říj 2014 09:47

Zařízení na kompenzaci zpětnýho rázu se nerovná volný držení zbraně. Už sem ti psal, že se to používá v benchrestu, kde se to ale dohání nejvyšší možnou váhou sestavy a tunerama.

To na co se ptáš ve spodu příspěvku ti tu zřejmě nikdo neodpoví, protože je potřeba to vyzkoušet prakticky, takže je to na tobě...
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 2168
Registrován: 30 říj 2011 11:50
Bydliště: v pekle!

Re: Jak na zpětný ráz?

Příspěvek od Hellboy » 29 říj 2014 09:56

s pruzinou se ze sveraku nikdy nestrili.....
od ted prosim osloveni kníže pekel :-)
...kdyz jednou pohar pretece....aneb kdyz nemusim tak nechci
...tak to jsem ja ... https://www.youtube.com/watch?v=CZdiGRlRerw
Odpovědět