IZ-75 5,45x18mm

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 čer 2006 11:57

U tohodle naboje je ucel zejmena v tom, ze se delaji ty jadrovane strely. Primarne je to tedy urcen na neprustrelne vesty. Nejakou slabou by to mohlo "udelat". Cili pro agenta KGB dobra volba ;-)

Na sebeobranu asi tezko. Ale o tom sme se uz bavili Xkrat jinde.


Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 28 čer 2006 21:59

Kubajzz-špatný závěr.
Takže pro všechy pochybující.
6,35 BR. 230m/s 93J 0m
5,4 x18 315m/s 129J.Pb.-119J.Fe
7,65 BR. 318m/s 240J.
Takže z toho vyplívá že 5,45 je i se svou malou ráží plnohodnotným nábojem a nedá se balisticky srovnávat s ráží 22Lr.
Tento náboj je ve své kategorii unikát a i přes nízkou dopadovou energii je průbojný jako 7,65br.V úpravě FE prostřelí i přilbu,což malorážka nezvládá,v základu je postaven k překonávání lehkých balistických ochran jako třeba skryté neprůstřelné vesty na což dostačuje.S ohledem na konstrukci střely bych předpokládal i narušené těžiště,takže je možné že si i zarotuje.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 čer 2006 22:18

No dobre.. ale je to mala kulicka... na obranu nevhodna. Je to tak pro vrahy z KGB.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Andy

Příspěvek od edelweiss » 28 čer 2006 22:36

To je jen teoretický závěr.
V Rusku se dělaly s tlumičem pro zvláštní jednotky a podle další informace na tento náboj dělají i samopal.Z toho vyplívá že to není obranný náboj ale náboj zvláštního použití.Jinak při ,,jistém testu´´jsem viděl zásah 1 náboje 5,45 do živého cíle a stačilo to na okamžité vyřazení KO.To mne přesvědčilo o dostatečném výkonu tohoto náboje.Není to sice žádný super stavěč ale na obyčejnou smrt stačí.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

IŽ 75 5,45x18

Příspěvek od vito » 29 čer 2006 07:06

Ta ruská madam se jmenovala Davidovová nebo Denisovová, pánbůh ví, údaje jsou různé. Podle pánů Hýkela a Malimánka byla pistole kopnstruována pro osobní obranu vysokých vládních a stranických funkcionářů. Jak to bylo myšleno vážně nevím, protože každého takového činitele doprovází alespoň 10 řízků, ozbrojených tou nejlepší světovou technikou. Ti rozhodně nenosí tuto pistoli nebo Makarova. Už prostý pohled na náboj nám o jeho výkonu pro osobní obranu moc nadějí nedává. To, že se povedl z hlediska dobré průbojnosti, ještě pro tuto disciplínu moc neznamená. Nicméně, jak už jsem napsal, zajímavá zbraň.
Uživatelský avatar
Salamoun
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2006 11:16

Příspěvek od Salamoun » 29 čer 2006 09:20

To VITO

Pane kolego máte asi pravdu v tom,že rusáci jsou nevyzpytatelní,říjnová levoruce v listopadu,Uljanov-Lejnin atd.Ale jak říkáte Vy je to technicky velice zajímavá zbraň,poplatná době svého vzniku a tvrzení už nevím koho,že když zbraň neprostřelí disk u auta je k nepotřebě, ve mě vzbuzuje úsměv.Tato zbraň byla primárně určena ke střelbě v místostech a dopravních prostředcich,zkrátka šitá na míru třeba agentům KGB.Je trochu ošemetné počítat s předanou energií a jinými faktory v cíli,protože jak je energie a rychlosti trochu více, zákonitě dojde prostřelení,i když je třeba projektil vybaven funkcí jakékoliv deformace,tedy zvýšenou ranivou účinností.Když trochu zahrabeme v kriminalistické a vojenské historii,tak většina útoků i obrany byla vedena klasickým střelivem a 7.65Br.,9Br.,38Special a nyní už čekám,jak se ztrhne smršť příspěvků,jak jsou tyto ráže na ho..o,neúčinné atd.Možná,že Vám připadám jako staromilec,ale pár telefoních seznamů a bloků želatiny jsem si prostřelil a nehodlám změnit své názory.Při sebeobraně jde hlavně o to zasáhnout nezbedu a neudělat nic nezúčastněným,takže zasáhnou nezbedu,částečně zastavit a hlavně ho pacholka neprostřelit,protože pak to odnese ještě někdo.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 čer 2006 10:22

Tos mě špatně pochopil. :lol: :lol:
Ten disk u kola je moje měřítko průbojnosti, nad kterou se tady u té pistole předešlí přispěvovatelé rozplývali.
Ta slova o neupotřebitelnosti je čistě tvůj závěr.
Ještě chci říct, že mě vždycky pobaví jak se kolem kterékoliv ruské zbraně točí tuny všelijakých fám, dohadů, mýtů a výmyslů. A nejlepší je jak to všichni považují za bernou minci.
Rusáci jsou sice schopni všeho, ale vážně si někdo myslíte, že by vytvářeli novou zbraň a náboj kvůli tomu, aby mohl nějaký agent KGB střílet v dopravních prostředcích? Zas tak často se na ty Bondovky nedívejte (ale mám je taky rád). :lol: Nebo proto aby mohl nějaký sovětský funkcionář zastřelit někoho skrz neprůstřelnou vestu? :lol: V Rusku za toho hajzla (tento přívlastek u něj používám vždy) Brežněva byla možnost pro případného atentátníka sehnat zbraň nulová (dodnes tam i na větší nůž potřebujete ZP) a pravděpodobnost, že by měl ještě neprůstřelnou vestu je z říše pohádek a já mám tu o Červené karkulce přecijen radši.

Člověk, který uvažuje hlavou a podívá se na dobu vzniku tohoto náboje a zároveň ví, kdy vznikal náboj do AK-74, tak si lehce udělá názor sám.
AK-74 používá náboj 5,45x39 a pistole PSM pužívá náboj 5,45x18. No není ta ráže náhoda? :lol: :lol:
AK-74 s jeho nábojem byl zkonstruován na začátku 70-tých let stejně jako PSM. No není to další náhoda? :lol: :lol:
Zrovna v té době po celém světě probíhaly pokusy a vývoj v malorážkových rážích. Zase náhoda? :lol:
Prostě je to výsledek ruských pokusů v oblasti střeliva, co zrovna probíhaly v té době. Jelikož však zjistili, že je to u pistole na hovno, tak se vyráběla spíš jako kuriozita v minimálních počtech. Odtud zřejmě pramení ty pověsti o vysokých funkcionářích atd. Na tom, že se vůbec vyráběla, můžeme jen dokumentovat, že Rusko opravdu byla Země neomezených možností, případně Země, kde zítra znamená již včera (nebo to bylo včera zítra?).

Jinak asi se budeš divit, ale já jsem fanoušek náboje 7,65 pro obranu. Považuji ho za plně dostačující, akorát v současné době zrovna není v módě. Je to výborná volba pro člověka, kterému stačí malá pistole na osobní obranu a nemá potřebu vystřelit někoho z bot, případně nepočítá z útokem bandy zfetovaných negrů a nejmenuje se Dirty Harry.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

IŽ 75 5,54x18

Příspěvek od vito » 29 čer 2006 11:14

To Salamoun: Vážený pane kolego, jsem taktéž staromilec, také jsem si prostřelil pár seznamů a v podstatě ve všem vám dávám za pravdu. A co hlavně, u zbraní ruské provenience musíme být ve stravování jejich informací velmi opatrní. Mají tendenci předkládat data tak, jak se jim v čase a prostředí hodí. I já docela beru některé malé ráže a k něčemu se docela hodí. A jak říká Kubajzz, 7,65 Br. byla celá léta naprosto dostačující ráže pro policii a obranu prakticky na celém světě. Nyní je vše trochu jinak a výrobci to dokáží opentlit celou řadou objektivních důvodů. Prostě jak říkáme my latiníci, ó tempora, ó mores. Podotýkám, abych předešel eventuelní diskuzi, že 9 L a 357 Mg. jsou dobré ráže a já je používám. Přesto na soustavné nošení mám Kevina a považuji ho za naprosto dostačujího na osobní obranu.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 čer 2006 11:34

edelweiss píše:...
5,4 x18 315m/s 129J.Pb.-119J.Fe
...
Takže rychlost i energii to má menší než malorážka.
Předpokládám, že kdybych doma z 22LR vyndal olověnou střelu a nahradil ji střelou s ocelovým jádrem tak dosáhnu stejného výsledku.

Když se na to podívám, tak to vypadá jakoby při "vývoji" ta ženská zaškrtila krček nábojnice 6,35Br aby do něj pasovala střela ráže 5,45mm. Zkus to pro zajímavost změřit jestli to má stejný průměr.
(Připadá mi to jako výroba 22LR z 6,35Br :wink: )

Jo, a je někde ověřeno, že to prostřelí tu vestu? A jakou třídu?
Pokud vím tak na neprůstřelné vesty je dělaná FN Five-seveN, ale ta má ráži 5,7x28 a střílí upravené střely s ocelovým jádrem rychlostí 650 m/s.
U té podzvukové rychlosti u PSM se mi nějak nechce věřit že ji dá.
Přilbu proletí kde co.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 29 čer 2006 11:40

Souhlasim z Kubajzem. 22LR Velocitor s upravenou strelou take prostreli z douhe hlavne 2mm plech.
MARKONY
Příspěvky: 472
Registrován: 02 čer 2004 23:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od MARKONY » 29 čer 2006 12:38

Andy: Ja s normaslnim střelivem .22LR v pistoli sem prostřelil na 7m ,plech 1,6 mm
a do 2mm se udělal větší dulek .
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 29 čer 2006 17:16

No tady u tohoto náboje je nejlepší střela,jinak nábojnice je oproti 22Lr.bezokrajová tudíž i vhodnější pro pistoli.Jinak nábojnice je delší a širší než u 6,35.Tato pistole je ale komorována i na tento náboj.Taky jsem jí viděl komorovanou na nějakej Ruskem náboj,takovej hybrid,přišel mi jako hylzna z makarova osazená plastovou kuličkou,na ten náboj tam měly překopaný i revolver Nagan.Bude to v Rusku jediná zbraň dostupná na papírech širší veřejnosti takový airsoft na patrony.
Jinak nepodceňuji výkony 22Lr ale je to náboj o něčem jiném.
Naposledy upravil(a) edelweiss dne 21 led 2008 23:03, celkem upraveno 1 x.
jenda5

iž 75

Příspěvek od jenda5 » 08 bře 2007 22:09

Mi se tato pistole líbí tak ji koupím zítra a uvidím,jak to sní vlastně je a pak se ozvu.Mám doma 7.62 a ta prostřelí ocel 6mm jako od vrtáku :D
ale přesnost nic moc celkem jsem zklamány že to nejde do černého :x
Můj názor je na iž75 že na obranu je suprová netíží v kapse a lump kterýtě tě přepadne zaslouží zamířit ne níž jako od kořene nosu nahoru a to tu mozkovnu určitě zvládne i do 10m :D :D :D
takže co tady řešite nějakou zastavovací ůčinnost
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 08 bře 2007 22:24

Ta moje střílela velmi slušně i na 25 metrů tak bych neměl obavy že ti někdo nebo něco zdrhne. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 bře 2007 10:56

Mě by u téhle pistole nejvíc zajímalo, jestli skutečně prostřelí neprůstřelnou vestu nebo je to jenom nějaká fáma.
Podle mě to tu vestu nikdy nemůže prostřelit.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět