IZ 18 - Ruska jednuska

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

bendy

IŽ 18 - Ruská jednuška

Příspěvek od bendy » 28 črc 2005 01:16

Máte někdo?Jaké zkušenosti?Já mám v ráži 7,62x39.Je upravená pažba,pěkně se drží.Puškohled levný - Edenberg 3-12x56 s přisvětleným křížem (zelená a červená).Jak se líbí?Za míň peněz než za malorážku to myslím jde,pro začátek.Jen si zvyknout na spoušť,ale doladění celkem pomohlo..Názory?
Přílohy
iž-velká.JPG
Moje jednuška


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 črc 2005 10:44

Ale pekne bendy... tema uplne pro me. Mel jsem pred casem tu cest jednu IZu vlastnit.

Mel bych maly pribeh a par otazek na vrch:

Pribeh:
Mel jsem ji v razi 308W. Montaz jednodilna Kozap + Meopta Artemis 2000 3-12x50. V prvni fazi jsem s ni byl strilet na 75m. Strelivo S&B 150gr FMJ. Rozptylovy obrazec nejdrive kolem 6cm ... nasledne se snizoval v zavislosti na utahovani optiky v krouzkach az na 3cm.
Dal jsem proto jeste dve rany s S&B SPCE 150gr. Ktere sli cca take 3cm od sebe. Byl jsem "relativne" spokojen vedom si ne priliz velke kvality munice a sel jsem domu.

Nasledne jsem byl pozvam na hon (prase, liska, drobna). V druhe leci mi vybehl loncak... 60kg ... 30m daleko... tahl sem ho a BUM.. zastavil se na fleku a zacal se klepat (pro jiz znale rana obrnna)... nez jsem tu uzasnou zlamovacku prebil... byl v tahu... marne bylo dohledavani.

V predposledni leci vybehl taktez loncak a bezel spolu s knourem po poli (cca 60m) rovnez jsem ho tahl.. predsadil 0,5m a bac... pry znacil mirne na mekko a bezel dal... zastavil se a koukal... zlomil, prebil mackam... CVAK! Zadna rana! (Az pozdeji jsem zjistil, ze se paka dole nevratila do puvodni polohy a sila uderniku byla tim snizena pod hranici kdy dojde k inicializaci zapalky. Znovu jsem prebil... ale to uz byl mily cunik v trapu. Vysledkem byly dve postrelene prasata a nic. Az do teto chvile jsem nadaval vyhradne sobe....

Nicmene nedalo mi to a hned druhy den jsem si sel s milou IZou picnout. Vysledek strasny... Kazda rana jinde... vertikalne! +- 15cm na 100m zadna mira! Byl jsem z toho naprosto zdrcen. Vse dotazene... hlaven cista... Po X testech a Xdesitek vystrilene munice... jsem poslal optiku po konsultaci s puskarem na reklamaci. Po mesici prislo vyjadreni, ze puskohled vykazuje odchylku 0.3mm na 100m pri otresu 500g. Tedy vse v poradku. Nasledovalo peclive upevneni a dokonce i zalepeni puskohledu do krouzku... utazeni montaze, srouby na locktide! Vysledek opet tragicky! Nezbylo nez milou IZu sverit puskari, aby se tedy predvedl (je to strasny pocit zadavat praci na kterou jste odbornik). Nicmene puskar se moc nevytahl... predvedl nastrelny list... rekl ze je potreba strilet z chladne hlavne a konec. Provedl jsem tedy znovu kontrolni nastrel z chladne hlavne (vzdy jsem cekal az vychladne) ale vysledek opet tragicky (jak mohl puskar nastrilet 4cm?). Nakonec jsem sundal optiku a strelil ze stolice pres pevne miridla na 100m. Prvni dve rany super... k sobe cca 2cm. Rikam si parada... preci jen je to bud montazi nebo puskohledem. Ovsem treti rana o 25cm dolu :-( ... samozrejme vse z chladne hlavne. Dalsi rany taktez... tragedie... Flintu jsem dal do reklamace a po 30dnech nevyrizene reklamace si vzal penize.

Tolik muj pribeh s ruskou IZou.

Otazky:
1. bendy muzes mi ukazat nejaky tvuj nastrelny list na 100m?
2. Uz si s tim neco trefil? Jak zver znaci? Zustava v ohni?
Přílohy
puska.JPG
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 črc 2005 10:59

Jinak nyni mam tohle... a je to jine kafe! :-)
Přílohy
tikka.JPG
bendy

Příspěvek od bendy » 28 črc 2005 11:19

Nástřelný list jsem nefotil a i tak mám obavy,protože používám nejlevnější střelivo - maďarský.Ale asi bude lepší než originál vojenský,který taky mám.Něco s tím časem zkusím nastřílet a vyfotit.. Jinak jsem zatím neměl možnost střílet na zvěř.. A o té páce vím,taky se mi to už stalo a pak mi to puškař vysvětlil.. Pocity ze střílení mám smíšený,ale tehdy jsem volil kvůli ceně a to sem si ještě připlatil za tu 7,62x39,protože na 223ce bych ušetřil asi 2tis. Myslím si,že právě kvůli ceně je jich mezi lidma hodně a pověst asi bude horší z mnoha důvodů, třeba se so svádí na to,že je to jednoranná zlamovačka a člověk nestihne přebít,nebo ot nevystřelí.. (nic ve zlým,naštve to,ale asi se tomu dá více méně předejít cvikem),pak taky prý dělají stejný hlavně a ne každý ráži to svědčí nejlíp (myslím řadu 7,62x39 - 30-06) a hrozně moc dělá asi tvrdá a ne zrovna hladce jdoucí spoušť bez napínáčku,to se prý i zkušení střelci diví,co je se zbraní a ono nic.Ale psal jsi o stolici a chladný hlavni,tak tam vysvětlení nemám a je to asi jasný..Nechci tu flintu nějak veřejně obhajovat,budu doufat,že se s ní nějakýho rozumnýho výsledku dosáhne a časem ji třeba vyměním.Ono taky abych se levně naučil střílet,tak je dobrá ta ráže a do našich podmínek se hodí,ale co bych měl ve stejný ráži koupit,mimo týhle jednušky a kraťáků typu Simonov apod. ? Ale proto jsem založil tohle téma,abych četl podložený kritiky jako je ta Tvoje a zkusil porovnávat a taky abych si třeba přečetl něco pozitivního,abych mohl doufat v lepší výsledky..Každopádně dík za reakci.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 črc 2005 11:36

Neni zac.

Zapomnel jsem ti rici, ze jsem mel 2x lestenou spoust.
Rany jsem si rozhodne nestrhaval jak pise napriklad Dr. Hanak na myslivost.cz .

Par kolegu myslivcu ji ma v razi 222Rem a je to o necem jinem. Domnivam se, ze vzhledem k razi a zbylemu materialu na hlavni jsou vetsi raze zcela nepouzitelne. 222 a 223 REM jeste s presnosti ujde. Co je nad tim je dle meho tragedie. Ikdyz kdysi jsem zakladal podobne tema a jeden clovek mi psal ze ma 7,62x54R a ze je spokojen. Zrejme nahoda.

Jsem zvedav co nastrilis.. a pak hlavne co 7,62x39 SP a takove prase. na 308W reaguji docela positivne (kdyz pominu tu nahanku co jsem licil).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 črc 2005 17:19

Jeste jenom pro ilustraci tohle se sni da "naflakat" na 100m. Jedna se o tri rany za sebou.
Přílohy
rozptyl.JPG
rozptyl.JPG (11.14 KiB) Zobrazeno 10452 x
Drobek

Příspěvek od Drobek » 10 srp 2005 02:06

Tu 7,62x54R mám já. Spoušť mi ladil puškař. Mám na ní Artemis 2000 7x50 na klapkové montáži. V současnosti střílím přebíjeným střelivem. Výkonově jsem šel na S&B .308W. Díky tomu je z ní příjemné střílení. Uloveno mám sele-15m, lončák-35m,lončák-50m,muflonka-90m,liška-200+m,lišče-50m,srna-70m a dnes srnec na cca. 50m. Prozatím jsem nic nezkazil. Mám vyzkoušené že cca čtvrtá rána rychleji za sebou může na 50m ulétnout až o 20cm. (Vyzkoušeno u puškaře ze stolice.) Po třech ranách by si člověk snad i spálil ruku o lauf! Nicméně mám ověřeno, že ty první dvě rány opravdu sedí. Stejný puškař co mi ji ladil měl v péči .222 u níž první rána neseděla o cca 10cm, ale další 3 byly v černém. Po vychladnutí (10 - 15min.) se to opakovalo. Ani nevím jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 srp 2005 12:38

Drobek píše:Tu 7,62x54R mám já. Spoušť mi ladil puškař. Mám na ní Artemis 2000 7x50 na klapkové montáži. V současnosti střílím přebíjeným střelivem. Výkonově jsem šel na S&B .308W. Díky tomu je z ní příjemné střílení. Uloveno mám sele-15m, lončák-35m,lončák-50m,muflonka-90m,liška-200+m,lišče-50m,srna-70m a dnes srnec na cca. 50m. Prozatím jsem nic nezkazil. Mám vyzkoušené že cca čtvrtá rána rychleji za sebou může na 50m ulétnout až o 20cm. (Vyzkoušeno u puškaře ze stolice.) Po třech ranách by si člověk snad i spálil ruku o lauf! Nicméně mám ověřeno, že ty první dvě rány opravdu sedí. Stejný puškař co mi ji ladil měl v péči .222 u níž první rána neseděla o cca 10cm, ale další 3 byly v černém. Po vychladnutí (10 - 15min.) se to opakovalo. Ani nevím jak to dopadlo.
Aha to si ty. Zdravim.

Ja to vzdal. Nemel sem na to nervy. Asi musi mit clovek stesti na ruskou jednusku. A sportku nesazim.... takze sem koupil radeji tu TIKKU :-)

Strelil jsem ted minuly tyden dva srnce... jednou 100m nizka komora RWS TIG , zustal v ohni...(nahrbil se... udelal dva kroky zpet , pritom se otocil abych videl v puskohledu jak bourlive barvi a svalil se po zadu do travy)...

druhej 50m sikmo z posedu pres stredni komoru a pres plec z druhe strany a ven... okamzita smrt... svalilo ho to... a za 10sec zhasnul. Jen parkrat zakopal.

V obou pripadech vystrel docela velky. Maso ale okolo ne moc rozbite. Jen ho kus chybelo. Kazdopadne velmi humani munice. Velmi doporucuji!
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 15 srp 2005 20:57

ne nevim zdali jsem pochopil správně téma, ale já mám kulovnici ZKK Brno tuším že model 600 nebo tak něco r. 7x57, starou přes dvacet let i když moc nestřílenou a v životě jsem s ní neměl problém. nastřelenou ji mám na 150 m, to je prej nejlepší balistická křivka. puškohled mam zeiss 4x taky starý těcht 20 let a ta flinta už něco složila, mam doma utajenej seznam složené zvěře´a ukážu ho až vnoučatům. v životě mě nesklamala a pouze jednou za rok ji přestřelím a za posledních několik let jsem nehnul puškohledem ani o mikrometr. jinak stejně když se člověk netrefí na první ránu, ta druhá už je na 99,9% v prdeli.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 srp 2005 21:22

Anonymous píše:ne nevim zdali jsem pochopil správně téma, ale já mám kulovnici ZKK Brno tuším že model 600 nebo tak něco r. 7x57, starou přes dvacet let i když moc nestřílenou a v životě jsem s ní neměl problém. nastřelenou ji mám na 150 m, to je prej nejlepší balistická křivka. puškohled mam zeiss 4x taky starý těcht 20 let a ta flinta už něco složila, mam doma utajenej seznam složené zvěře´a ukážu ho až vnoučatům. v životě mě nesklamala a pouze jednou za rok ji přestřelím a za posledních několik let jsem nehnul puškohledem ani o mikrometr. jinak stejně když se člověk netrefí na první ránu, ta druhá už je na 99,9% v prdeli.
Tema se toci kolem spolehlivosti a presnosti ruske jednusky. Tedy ZKK nam moc nepomuze :? ale nevadi... dekujeme za kazdy slusny prizpevek :) Kazdopadne ja osobne se ve vecech asi moc reju.... perfekcionalista... chapu ze kazdy prumerny nimrod se strelbou az tak moc nezabyva... resp. zacne az tehdy.... kdy mu zver po rane neznaci a odchazi daleko... ci ho vubec nemuze dohledat :-) ... to ja si radeji vse overim nejprve na papiru.. a pak kdyz mam lovit vim, ze kam namirim... tam to padne. Nastreleno mam nikoliv na ONV ci GEE ale jen na 100m a dale uz premiruji. Mam sportovni kriz s vice body a dalkomernou stupnici. Kazdopadne domnivam se, ze srnci nad 120m je risk i pro slusneho strelce. Clovek by si mel byt opravdu jisty. Risknout a vystrelit treba na 200m umi kazdej trouba. Ze je rozptylovy obrazec s beznou zbrani a munici na 200m 10-15cm uz vi malokdo.
Anonymní

Příspěvek od Anonymní » 19 zář 2005 14:57

Jo, a to do toho počítáš jen chybu zbraně v kombinaci s minimálně nadprůměrným střelcem. Když zbraň vezme do ruky nějaký Indián jménem Netrefil-věchet-slámy-na-pět-kroků, může se to zvětšovat o několik řádů :cry: . Že zbraň (a patrony koneckonců taky) může být taky horší než průměr (a střelec o tom nemusí vůbec vědět), to je taky jasné. Já sám uznávám zásadu "Kule musí buď zabít, nebo jít bezpečně vedle", což je pochopitelně trochu hyperbola, nicméně je to zdravá filozofie. Bohužel se to ne vždy dá zařídit (teoreticky by to znamenalo střílet jen na hlavu, pak by to snad i fungovalo). No a samozřejmě NIKDY nestřílet s cizí nebo dokonce cizí a neznámou zbraní a neznámou municí, pokud ji nemám bezpečně vzkoušenou ze střelnice na rozptylový obrazec (ideání by bylo vyzkoušet u nábojů i ranivost a letalitu, ale to je dost těžko reálné, zatímco rozptyl udělám bez obtíží). Jednou jsem to zkoušel (nouzovka) a výsledek byl mírně řečeno katastrofální (nic jsem netrefil a jen štastnou náhodou nic nezranil).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 zář 2005 10:36

Anonymní píše: 1. Já sám uznávám zásadu "Kule musí buď zabít, nebo jít bezpečně vedle", což je pochopitelně trochu hyperbola, nicméně je to zdravá filozofie. Bohužel se to ne vždy dá zařídit (teoreticky by to znamenalo střílet jen na hlavu, pak by to snad i fungovalo).

2. NIKDY nestřílet s cizí nebo dokonce cizí a neznámou zbraní a neznámou municí, pokud ji nemám bezpečně vzkoušenou ze střelnice na rozptylový obrazec (ideání by bylo vyzkoušet u nábojů i ranivost a letalitu, ale to je dost těžko reálné, zatímco rozptyl udělám bez obtíží).
ad 1) proc na hlavu? Naopak. Strilet na hlavu je hazard! Kolik prasat s prostrelenou celisti asi beha po ceskych lesich? Paklize zver stoji pekne bokem... je idealni strilet na komoru. Prostor, ktery znamena humani smrt pro lovene zvire je daleko vetsi. Navic nedovedu si predstavit strilet trofejovou zver na hlavu. To by sis na zed asi povesil jen parozi... lebku bys leda musel dat slepit modelarum ;-)

ad 2) ja si overuji ranivost na zlatych strankach a pak tedy uz rovnou na zveri. Napr strela SB SPCE 150gr (kterou nicmene nepouzivam) neprostreli 5 svazku zlatych stranek. V tech patych se zastavi. Expanze je desiva. Celoplast 150gr projde 5 svazku a v 6tych (jiz volne lozenych se zastavi pricemz ( jiz ve 4tem svazku uz se toci na bok)... a HPC 180gr projde vsech 6 svazku a na bok se toci az v patem.
Anonymní

Příspěvek od Anonymní » 22 zář 2005 12:26

Máš pravdu, s tou hlavou jsem to trochu zpaušalizoval, pochopitelně záleží na podmíkách (pokud se mi zvěř sama postaví krásně bokem, pak není co řešit).
Anonym

Příspěvek od Anonym » 23 zář 2005 14:50

Ty Zlaté stránky jsou dobrý nápad, taky jsem to párkrát použil (ovšem jen jako lapač, ne jako toustér) ale mám jich velmi omezenou zásobu, takže: Nějaké jiné nápady?
Jeff

Příspěvek od Jeff » 19 říj 2005 10:26

Mám IŽ ku už pět let.Cal.308W.Používám střelivo SB se střelou Siera.Puškohled Meopta 7x50.Nemohu o ní říct nic špatného.Na střelnici s ní pravidelně"vytáčím"ekonomicky silnější jedince.Dokonce jsem se s ní přihlásil i do soutěže a skončil jsem třetí na 150m.V revíru mi říkají,ať si tu dětskou flintičku strčím někam.Na začáku naháňky se mi posmívají a nakonec to musím zaplatit,jako král lovu.Nic jiného už nechci.Jsem maximálně spokojen.
Odpovědět