IZ 18 - Ruska jednuska

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 říj 2005 13:45

Jeff píše:Mám IŽ ku už pět let.Cal.308W.Používám střelivo SB se střelou Siera.Puškohled Meopta 7x50.Nemohu o ní říct nic špatného.Na střelnici s ní pravidelně"vytáčím"ekonomicky silnější jedince.Dokonce jsem se s ní přihlásil i do soutěže a skončil jsem třetí na 150m.V revíru mi říkají,ať si tu dětskou flintičku strčím někam.Na začáku naháňky se mi posmívají a nakonec to musím zaplatit,jako král lovu.Nic jiného už nechci.Jsem maximálně spokojen.
Opravdu zajimave. Mohu videt nejaky nastrelny list na 100m? Mimochodem jaka je tva zkusenost se sierou? Je mozne foto?


Jeff

Příspěvek od Jeff » 20 říj 2005 09:46

Technicky by to asi bylo možné zveřejnit nástřelku,musím sehnat foťák. Jinak na 100metrů se vejde deset ran na tácek od piva.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 říj 2005 09:49

Jeff píše:Technicky by to asi bylo možné zveřejnit nástřelku,musím sehnat foťák. Jinak na 100metrů se vejde deset ran na tácek od piva.
Deset ran za sebou? Me by zajimaly tri prvni rany ze studene hlavne na 100m ...
Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 22 říj 2005 20:28

a nhodis sem nejake sve zasahy treba na papire??? docela rad bych se na to podival....
Šakal

Příspěvek od Šakal » 27 srp 2006 22:14

Vážení mám táké IŽ 18 300WIN je to nepoužitelná zbraň střílím přebíjené střelivo které mám odzkoušené z jiné pušky a měřené na hradlu střílel jsem několik druhů střel a vyměnil tři puškohledy výsledek vždy skoro stejný první rána skoro sedí +- 5cm druhá 20 dolu třetí 30 dolu .Už jsem prostřílel při různých skouškách vic než stála nová!
Ten kdo si jí koupí je blázen
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 srp 2006 23:02

Sakal:

U tehle zbrane je problem se zaverovym klinem + korunka byva take nekdy dost nedokonala.

Kazdopadne setkal jsem se s "fungujicimi" IZkami jen v razi 222rem. Napr. Normy SP 4g okolo 4cm na 100m. Zadna slava ale na lov srnce dostacujici.

Moje IZka byla kapitola sama pro sebe (.308) a kolega ma 30:06 a to same. Spatny.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 29 srp 2006 22:37

Někdy se stane že např. v ráži 308 W jsem viděl vývrt z 7,62 ruský, a známý měl 7,62x54R, 10 ran dobře a dalších 5 ran o 70 cm výše na 100 metrů, pak se to zase vrátilo zpátky a periodicky se to opakovalo.Reklamace se nekonala, prodejce závadu neuznal, šlo to i na posudek do zkušebny v Praze, ta to potvrdila.Po roce peripetií mu prodejce vyměnil kus za kus, ve stejné ráži, a závada se opakovala znova. Byl s tím u puškaře, ten mu řekl že asi nebyla hlaveň po kování popuštěná a tím dochází k pnutí v materiálu hlavně a hlaveň se prohýbá po určitém počtu ran, a pak se zase vrací. Dopadlo to tak že si nechal vrátit peníze, vzal si doma komunistickou IŽku v ráži 16, a nechal si do ní dodělat u puškaře hlaveň v ráži 7x65R a je pokoj. Cenově je to někde jinde, ale už má klid. Vím ale i o mnoha lidech, kteří jsou s ní spokojeni,nejvíce v 7,62x39, a i v 308W. Nejhorší na tom je asi spoušť.
Na druhou stranu co chcete čekat za tyhle peníze, puškaři tvrdí že jen materiál na hlaveň stojí 3 nebo 4 tisíce a 1100,- stojí zkušebna a kde je práce s výrobou všeho okolo.
tekttemi
Příspěvky: 18
Registrován: 30 srp 2005 00:30

Příspěvek od tekttemi » 11 zář 2006 22:25

Po přečtení uvedených příspěvků mě trošku přešlo nadšení ohledně popisované jednušky. Očekával jsem že dlouhá hlaveň a snad i precizní zpracování hlavně bude dobrou zárukou střelby i na větší vzdálenosti, konkrétně takových 300m na terč o velikosti lidské postavy za použití slušné optiky. Dá se se zastřílenou Ižkou trefovat i takhle daleko? Konkrétně v ráži 7,62x54R. Kde leží její limity?
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 13 zář 2006 22:40

Myslím že těch 300 metrů je utopie. Pokud budeš mít štěstí na relativně dobrou flintu, tak 120 metrů je asi zenit, díky spoušti (myslím již upravené) Podle mne v ČR jsou k otázkám na tyto zbraně kompetentní pouze tito lidé: pan Snížek starší v Humpolci (dělá k nim napínáčky, ale na druho stranu jeho syn je dovozce do ČR) bratři Pochylové v Jaroměři (dělají přestavby těchto jednušek), Stifter v Poličce (taky přestavby, ale naleje čistého vína) a pan Lepič z Blatné, ale o tom jsem slyšel že je schopen i různých harakiri (byl jsem varován) Já bych se asi vyhnul té mosiňácké ráži, viděl jsem u Stiftera v dílničce tu původní hlaveň demontovanou, a kroutil nad ní hlavou, že s tak slabou stěnou v místě komory by to prý u nás ve zkušebně neprošlo. Všeobecně asi platí pravidlo, čím výkonnější ráže, tím větší překvapení můžeš čekat. Samostatná kapitola je uchycení optiky, to je na malou knížku. Všechny plochy přefrézovat, nejsou navzájem rovnoběžné a dofrézovat drážku pro zajištění.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 22 zář 2006 10:34

Josef Ondracek píše:...Já bych se asi vyhnul té mosiňácké ráži, viděl jsem u Stiftera v dílničce tu původní hlaveň demontovanou, a kroutil nad ní hlavou, že s tak slabou stěnou v místě komory by to prý u nás ve zkušebně neprošlo...
A v jiných rážích je to lepší?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 24 zář 2006 13:59

Ne, průměr hlavně v objímce je 19 mm, a je to osazené na 23 mm poslední asi 3 mm, aby to nevylítlo dopředu, což znamená že v ráži 7,62x54R je průměr dna nábojnice cca 12,5 mm nad okrajem a venkovní průměr hlavně je 19 mm, tak síla stěny v tomto místě je pouhých 3,25 mm. U 308W je to 3,5 mm, u 7,62x39 je 3,9 mm a u Remingtonů 4,7 mm

Pro ilustraci, u CZ 550 a ZKK je to 6 mm stěna, Pochylové dělají stěnu myslím 4-5 mm, Stifter dělá 4,8 mm, aby se to výstřely nekroutilo, a obě spojení jsou na závit který dotahuje hlaveň čelem na čelo objímky, nikoliv osazená díra, takže je vyšší odolnost proti kroucení.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 02 říj 2006 09:32

Hmmm, tak to by Rusáci museli mít sakra kvalitní oceli, aby se to vykompenzovalo jen pevností materiálu :wink: . Faktem je, že většina laufů je těžce předimenzovaná, na což oni zřejmě dost spoléhají. To předimezování ovšem není samoúčelné- ona ta bezpečnost taky není úplná blblost. Na druhou stranu je ta zbraň potom lehčí a levnější, ovšem že by mi to stálo za to, nechat si urazit hlavu střepinami z vybuchnuvší komory, to ani ne 8) . (Velkoryse v tomto případě pomíjím aspekt přesnosti.)
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 02 říj 2006 21:11

Hlavu ti to neurazí, protoze v místě komory a kousek před ní je to vsunuté právě v objímce (háku), takže stěna hlavně je právě na mezi pevnosti, ale neřeší to problém kroucení hlavně při použití výkonnější ráže právě v objímce (teplo z prachových plynů a teplo z tření střely) a navíc hlaveň není po kování i v tomto místě obrobena, což asi může znamenat velké pnutí pod povrchovou vrstvou po kovačce, je tam slabá stěna která nemůže najednou velké teplo odebrat a než to natáhne objímka, chvilku to trvá, a laufík se zakroutí. Všude se výkovky dávají do pece, aby se materiál stabilizoval, ale jestli to dělají i oni ? Na flintě kterou prodají za pár dolarů? Moc se s tím asi neprdí, stačí když si střelíš z 308, a potom s jinou v 308, jedna se dá udržet, a druhá kope jako kdyby v tom byla 30-06. Na vině je volnější komora.

Dneska tu byl kamarád, má to v 30-06, a nejde to už nastřelit, má to asi 120 ran, je na tom Meopta, a pevná montáž. Pokoušeli jsme se to s hospodářem nastřelit, ale opravdu to nejde. Ještě na jaře to trefovalo, a po dvou ranách hospodář odmítl střílet, má 8x5J7S, ale o tomhle prohlásil že si nenechá rozbít rameno a hubu. :evil: :evil: :evil:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 říj 2006 09:31

Aháá, takže hlavu ti to neurazí, jenom tě to utluče k smrti 8) . To je fakt o hodně lepší :cry: . Ruskou kulovnici si radši kupovat nebudu- nerad sázím do loterie.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 03 říj 2006 22:15

Pokud máš možnost, sežeň si vystřílenou Zbrojovku, nejlépe celopažbenou, a nech si vyměnit hlaveň. Můžu ti to domluvit (repasi) u puškaře, pokud to od nějakého dědy koupíš za 5 kilo, repase tě vyjde na 10 kilo, a máš flintu jako novou, a v ráži jaké chceš (běžné ráži) Budeš mít loveckou celopažbenou flintu, lehounkou, a do 150 metrů s velmi dobrou přesností. Pokud se o to budeš starat, tak ti vydrží celý život, teda pokud tam nebudeš cpát střely ke kterým jde magnet. Zbrojovky jsou pěkné , lehké a mají německý napínáček, jsou to klasické lovecké konzervativní flinty. Jinak na kulovnici se nevyplatí šetřit, ani na optice či montáži. V nových flintách je dobrá Tikka, Rossler Titan,Sako, Blaser 93, ale to je cenově jinde,hmotností u nekterých taky. Hlavně nekupuj nic hotového do 16ti tisic, má to vždy nějakou chybu (Zastavy, různé přestavby M 98) Když přestavbu, tak od puškaře, aby ses mohl obracet na konkrétní osobu s požadavky a reklamacemi, nic z krámu. Brno 98 taky není špatné, ale ne v ráži 300WM. Heslo je,aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale kvalitně. K různým rážím jsou různé připomínky, např. k ráži 6,5x55 náš místní hajný blahopřeje s přáním pořízení dobrého barvářského psa, totéž podle mě platí o nábojích SB 6,5x57 současné produkce. 243W je také ráže která rozohňuje diskuzi, já osobně mám rád maso bez modřiny.7x57 dnes skoro nikdo nechce, nicméně jsem ji kdysi laboroval střelou Lapua Lock Base (celoplášť) a mělo to fantastickou přesnost. Znám i dost lidí kteří na ni nedají dopustit. Já bych razil od 7x64 nebo 270W po 9,3x62, magnumy moc nemusím.
Odpovědět