Hvezdarsky dalekohled jako pomucka sledovani zasahu ???

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 17:58

Ares píše:Ona je otázka, čemu říkáš pozemní pozorování. Libovolný dalekohled bude na přirodu koukat hezky. Ale vem ho na střelnici a hledej díry po 308 nebo 223 v černém. Na 100m uvídíš téměř se vším, na 200m už to začíná řídnout a od 300m už to není zdaleka taková prdel, jak by mohlo napovídat pouhé přiblížení dalekohledu
Pozorování planet a dvojhvězd o směšně nízkých úhlových vzdálenostech taky není žádná prdel. Jsou to asi tři měsíce, co jsem pozoroval svým dvojkilem při zv. 200* pavouka, pavučinu a pochytaný mouchy a minimušky (!) na 200m vzdálené anténě. Netřeba se obávat. Fakt. :wink:


Jura
grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 18:01

Jo, jen poznámečka. Nevím, jak je to u běžných okulárů, ale ten svůj jsem musel trochu povysunout z výtahu, aby jsem mohl zaostřit. Bacha na věc.
Jura
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 04 čer 2009 18:01

Problém je, že to co ty uvádíš, jsou pozrování relativně kontrastních objektů. Fakt to zkus na terče, možná budeš překvapený

A další věc je přenosnost. Když si představím co všechno táhnu na střelnici, tak hvězdář který rozhodně nepatří ke skladným věcem bude opravdu trochu problematický
grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 18:36

Myslíš, že oblačné pásy na saturnu mají velký kontrast?

Ta skladnost, to je fakt problém. Proto jsem uvedl i např. Maksutov- Cassegrain- krátký a výkonný.
Jura
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 04 čer 2009 18:41

Tak je zkus porovnat s černou dírou, v černém papíře se sluncem proti sobě, čili čelo papíru je ve stínu a dírou neprosvítá nic světlého. Zdá se ti to nereálné? Běžná situace na závodech v Senici na vzdálenostech do 525m. Když si k těmto "kontrastním" podmínkám přičteš písek rozehřátý sluníčkem, tak máš vymalováno
grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 19:22

Ares píše:Tak je zkus porovnat s černou dírou, v černém papíře se sluncem proti sobě, čili čelo papíru je ve stínu a dírou neprosvítá nic světlého. Zdá se ti to nereálné? Běžná situace na závodech v Senici na vzdálenostech do 525m. Když si k těmto "kontrastním" podmínkám přičteš písek rozehřátý sluníčkem, tak máš vymalováno
On to u těch newtonů dožene průměr a absence barevné a sférické aberace.

Ale je fakt, že pokud je to takhle, tak je asi nejlepší volbou ten refraktor. V tom případě by se mohl hodit ten 70/700 z lídlu. Má to pěknej, kontrastní obraz a snese vysoký zvětšení. A pořádnou rosnici, která leccos zastíní.;)

Pak by jsem se ale rozloučil s astronomií- mám ho doma, ale příliš nepoužívám...
Naposledy upravil(a) grajda dne 04 čer 2009 21:55, celkem upraveno 1 x.
Jura
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 04 čer 2009 20:30

Mě se zdá jako slušnej kompromis ten Celestron Astromaster 70/900mm za 2.670 Kč. Ten má přímo ve výbavě optický hranol dávající stranově i výškově správně orientovaný obraz. Jestli ho má i ten lidlák netuším. Samozřejmě to není vybavení na slabší DSO :roll:
Od Newtonů sem postupně neupustil kvůli nižšímu kontrastu, taková hrůza to zase není :wink: , ale kvůli tomu že sem nikde nenašel optický člen, který by správně srovnal obraz i stranově.
Slyšel sem také u těch refraktorů že čím delší ohnisková vzdálenost, tím menší barevná vada, co je na tom pravdy netuším...

A s tím používáním Newtonu na 300m by to chtělo fakt velkej průměr a to je na přenášení dost nepohodlné.
Ale o to asi autorovi tohoto vlákna ani nešlo :wink:

Edit: oprava, samozřejmě čím delší ohnisková vzdálenost, tím... :D
Naposledy upravil(a) kesi dne 05 čer 2009 14:51, celkem upraveno 1 x.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 21:28

Malinko si dovolím Tě poopravit- čím delší ohnisková vzdálenost, tím menší míra bar. vady i ostatních optických neduhů. Co já vím, tak ty astromastery obecně, jsou až příliš levný dalekohledy, ale dejme tomu.

Doporučuju!

http://audio-foto-videa.profi-bazar.cz/ ... kylux.html

PS: Nemáte někdo práci v okolí boskovic (až do brna), nebo i dál, ale pak i se slušným ubytováním pro technicky založenýho mladýho borca s maturitou? Už mě to sere, sedět doma a psát ptákoviny na fóra! Kdyžtak email j.gracias@seznam.cz
Jura
grajda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 úno 2009 15:43

Příspěvek od grajda » 04 čer 2009 22:30

Pro porovnání: Horní část obrázku na straně 6, centrální zástin, to jsou ta čísla dole, refraktor má 0, newtony cca 25%. To snížení kontrastu není zase tak kritický. :wink:

http://home.digitalexp.com/~suiterhr/TM/ApodDes.pdf
Jura
Jjjerry
Příspěvky: 7
Registrován: 25 črc 2009 21:21

Příspěvek od Jjjerry » 02 srp 2009 00:13

já bych voli TSC/SKY REFRAKTOR 80/400mm AZ-3
http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html
má převracecí hranol, zvětšení je tam 25x a 40x max
nemam odhad jestli to zvětšení bude stačit
asi by mělo, koukal sem na pozorovací dalekohledy a ty mají zvětšení 40xaž 50x max55

ale je to "mrňous" je to krácenej dalekohled, vejde se do baťohu 40cm je celá délka!i s převracecim hranolem a okulárem, a do ruky vemeš pušku a do druhý stativ=)

grajda: ano máš pravdu: když má kratší ohnisk vzdálenost, má trochu větší barevnou vadu-ale u tohoto značkovýho dalekohledu je stejná jako levnej "nekrácenej" dalekohledů.

a nebo vzít
TSC/SKY REFRAKTOR 90/900mm AZ-3

ale to už do báglu nedáš, je to 90cm dlouhý.

Hlavně bych volil na AZ3 montáži!
prostě 2osy pohybu horizontálně a vertikálně.
a AZ-3 je už dobrá pevná montáž-nerozstřese se ti to při prvním závanu větru.

Oba mají převracecí hranol.


Jinak nejde mít na "pozorování venku" a noční oblohy jeden dalekohled
já bych koupil jeden z těchto a na hvězdy Dobsona :-D
ono to vyjde i levnějc koupit nějaký refraktor malokuk na AZ3 a k tomu Dobson třeba 20cm =) než jeden Newton nějakých 15cm na trojnožce.

a jestli to počká do Vánoc, počkej na Lidlskop=)
za ty prachy to stojí za to;-)
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 02 srp 2009 10:16

Ahoj, v době kdy sme společně přemejšlely co vybrat eště nebyl ten Celestron na stránkách Supry a musím říct že to by byla tedy opravdu výborná volba :roll:
Na začátku sem to s těma Newtonama netrefil :oops: , nemaj a asi ani není optický člen, kterej by převrátil obraz i stranově. Nebo se pletu?

Problém je se zakladatelem vlákna, ukázal se tu 2x a konec :( Asi si to s tou koupí rozmyslel...
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Jjjerry
Příspěvky: 7
Registrován: 25 črc 2009 21:21

Příspěvek od Jjjerry » 02 srp 2009 11:04

ty Newtony to v základu nemaj
a vlastně nevim jestli je k nim možný vůbec zenit zrcátko (převracecí hranol) přidat. Myslim že to nejde-mam pocit že jsem to někde četl, tak on to nikdo moc ani nepotřebuje-většinou na denní pozorování je lepší refraktor=)
Navíc Newton má často EQ montáž a to není nej na denní pozorování.


ten Lidl skop ho taky nemá-a převracecí hranol vyjde asi na 900,-



Já ho mam ten 80/400 a je to vážně super hračka :lol:
ale se vzduchovkama začínám..
takže někdy příští týden budu dělat "střelnici" natáhnu pásmo a přidělám na kůl terče na nějakých 100m a uviidim jak se bude kouka :wink:
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 02 srp 2009 11:17

Jen výškově no: http://www.svetdalekohledu.cz/product_i ... ucts_id=29 (apropo stejně by to nebyl dobrej nákup, za ty prachy odpovídá tak 60mm refraktoru, vím...)
http://www.celestron.cz/dalekohledy/pri ... catka.html a tam rozhodně nic na Newtona není, dokonce je to tam i napsáno, z toho sem usoudil že v Newtonově zrcadlovém systému to asi nepůjde.

Gratuluji k nové hračce! [img]http://kesi1n.sweb.cz/Smajlíci/Pozitivní/841652.gif[/img] Určitě to zkus a dej vědět :wink:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět