Horeni strelneho prachu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kilerpaja
Příspěvky: 25
Registrován: 30 bře 2011 21:10

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od kilerpaja » 06 zář 2011 17:39

a 400J je hodně velký výkon?


4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od 4mike » 07 zář 2011 07:33

ne na 5" kver se kterými se IPSC ve 45acp střílí (SS a REV),
ta se pro tyto učely podlaborovává na požadovaný PF170 (minimální limit hybnosti pro major [mimo open]) což při cca 220grs střele vychází lehce nad výše zmíněných 400J
(při 250grs střele už jen 350J což třeba umí i tovární 38spec z 2" rev)
Silurus6
Příspěvky: 1
Registrován: 02 říj 2020 00:23

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Silurus6 » 17 led 2021 06:03

Skoušel sem bezdýmí prach v předovce a nikdy to nevystřelilo jenom shořel nebo to fluslo nevíte někdo proč
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 led 2021 23:53

pro Silurus6:
Omlouvám se. ale dávat BEZDÝMNÝ prach do předovky může jenom blbec sebevrah. Možná jste měl kliku, že to bylo něco jiného, nebo zdegenerovaného.
Šakal
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od tavic » 18 led 2021 06:21

Á adept na Darwinovu cenu! Pročpak je na předovkách napsáno BLACK POWDER ONLY? Internet je plný obrázků jak to dopadne když to jen "neflusne" - obvykle to roztrhne hlaveň a kus idiota nádavkem. Jen tak dál, chopí se toho média a šrouby se zas utáhnou... :/
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od strelec3751 » 18 led 2021 10:46

V první řadě se připojuji k příspěvkům, které zpochybňují příčetnost toho kdo používá do perkusní zbraně bezdýmný prach. Ostatně se této problematice věnují příspěvky na začátku vlákna.
Ale k otázce. "Bezdýmných", spíše říkejme nitrocelulozových prachů je mnoho druhů. Tento prach má, při stejné úpravě, různou rychlost hoření v závislosti na tlaku v hlavni. Pro dosažení potřebných hodnot pro danou zbraň a střelu se prach upravuje, Jednak složením, ale hlavně velikostí, tvarem a strukturou zrn. Jinak hoří prach používaný v kulových nábojích, jinak v brokových a výrazně jiný je např. prach v dělostřeleckých nábojích. Pamatuji si, že zbylé pytlíky s prachem z dělených dělostřeleckých nábojů se běžně likvidovaly spálením, bez nějakých mimořádných efektů. Takže zřejmě jsi, naštěstí, použil nějaký pomalu hořící prach.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 18 led 2021 14:16

Pokud se jakýkoliv střelný prach položí na volnou plochu a vrstva nepřesáhne výši 7 cm, shoří pomalu bez jakéhokoliv tlakového efektu. Při vyšší vrstvě hrozí nebezpečí, že prach deflagruje, to znamená, že může přejít v detonační hoření. Zejména prach černý, který má vlastnosti jak střeliviny, tak i trhaviny.
Aby prach odvedl práci, která se od něj očekává, musí dojít k prudkému nárustu tlaku. Ten se vytváří m.j. tím, že střela v hlavni má svoji hmotnost a klade tlaku odpor. Tím tlak narůstá.
Pokud hlaveň nabiji prachem a neutěsním vývrt střelou nebo něčím, co klade odpor, tak prach po iniciaci jenom pšoukne a většinou ani všechen neshoří v hlavni.
Když iniciuji jednotný náboj mimo hlaveň, dojde k roztržení nábojnice, ale střela nikam neletí, protože dojde okamžitě k poklesu tlaku. Prostě chybí hlaveň.
Dělostřelecká DĚLENÁ munice byla dodávána s maximální prachovou náplní. Při střelbě na kratší vzdálenosti se po vyndání krytky z nábojnice odebíralo stanovené množství prachu, který byl v pytlících. Nespotřebovaný prach v pytlících se potom již nepoužíval a likvidoval se pálením na volné ploše. Samozřejmě iniciace PO větru.
Mám oko broušené až v Jablonci,
čtyři žebra platinová,
zlaté levé koleno.
Rád bych vám podal svoji pravici,
je to vzácné řezbářské dílo!

Šakal, emeritní odborný pyrotechnik 10. letecké armády
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od tavic » 18 led 2021 15:42

Možná by stalo zato založit zde diskusním vlákno na téma vnitřní balistika. Objasnit novým kolegům pojmy progresivní (degresivní) hoření, tvary prachových zrn, exponent hoření aniž by bylo třeba zabírat do chemických podrobnosti (např. složení dvoj - trojsložkovych prachů).
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 18 led 2021 23:51

A proč nové vlákno? Doporučuji si půjčit a prostudovat oba díly knihy "Speciální technika" a každý bude mít jasno.Problém je v tom, že dnes jsou lidi líní se učit a něco pracně vyhledávat a študovat. Každej by chtěl, aby mu to někdo druhej polopaticky napsal a vysvětlil a on si to už jenom přečetl. Ale hledat, tápat, studovat, metoda pokus omyl, investice do literatury, zapojení vlastního mozku , věnování času nějakému problému a pod. už dnes není v módě. Bohužel.
Šakal
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od blecha.z » 19 led 2021 08:01

Dobrý den. Pane Pavle, máte pravdu. Jenomže Vy jste jiná liga. Máte za sebou ohromnou profesní praxi, možnosti zkoušení a experimentování na domácí půdě a v zahraničí. Mohl jste nakupovat a číst knihy.
Knihy s tématikou předovek nejsou. Je jedna jediná - pan Morávek někdy z roku 1994. Pak jsou dvě v německém jazyce. Z toho jednu napsali čeští autoři, ale v němčině, ta je dobrá. Je tu publikace Zbraně střelné - lovecké, terčovní, obranné od pana Brandejse, který ji vydal v devatenáctém století a byla vydaná jako reprint. Zbytek jsou pouze nákladné encyklopedie, drahé na křídovém papíru zabývající se historií předovek, kolik a čeho ulovil ten či onen majitel panství, jaké byly pravidla soutěží. Ale hodnotnou knihu o předovce nenajdete.
Osobně se domnívám, že tohle a sousední fórum jsou jediné pořádné zdroje informací. A záleží na tom, kolik střelců pustí své pracně nabyté zkušenosti ostatním.
(Poznámka - vyšla výborná kniha "Balistika", výborná. O BP je tam toho jen několik stran, ale i tak stojí za to.)
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 led 2021 11:03

Pane Blecho, zdravím Vás. Nešlo mně jenom o střelbu z předovek, ale i o základní informace o prachu.
Knihu "Balistika" samozřejmě znám, po přečtení jsem ji věnoval kamarádovi, který mi ji kdykoliv poskytne, když budu potřebovat. Protože je kamarád!!!
Píšete, že jsem měl možnost nakupovat a číst knihy. Tuto možnost má ale přece každý. Existuje mnoho vynikajicích knih o střelbě z předovek, např. od R.S. Wrighta, J.R. Chapmana, N.H. Robertse, Sama Fadaly, Lymana a další. Bezkonkurenčně jednu z nejlepších knih o praktické střelbě z předovek a jejich vnitřní a vnější balistice napsal por. J.M. Forsyth. Český překlad této knihy stál v 90. létech 80.000 Kč a má ho v ČR pouze 5 lidí, samozřejmě za úhradu. Knihy jsem buď získal výměnou, nebo draze zaplatil a protože engliš neumím, tak se musely řešit překlady pomocí vícero překladatelů. Ale bylo to o hledání, tápání, kontaktech a pod. No a pak se stane, že s někým spolupracujete, vyměňujete si poznatky a zkušenosti, předáte mu mnoho hlavně praktických rad a když od něj potřebujete půjčit kokilu na odlití cca 20 kuliček, tak vám ji nepůjčí. :(
Třeba do kokil na odlévání střel jsem za 36 let vrazil přes 100 tisíc. Metoda pokus omyl. Koupit nebo nechat udělat, vyzkoušet. Když se nehodí, tak prodat dál. Prostě praxe, zkoušení, zkoušení a zkoušení.
Já jsem měl to štěstí, že jsem se v roce 91 seznámil v Norimberku s puškařem (letos má 94 roků) z německého Giessenu. Udělal mi několik zbraní předovek, vč. luntovky, se kterou mám mistra Evropy a vícemistra světa. Začali jsme spolupracovat, já učil jeho, on učil mě. Několikrát ročně autem do Giessenu (tam a zpět 1400 km), kde jsem mu dokonce i nastřeloval nové perkusní pušky. Stálo mě to hodně, ale vůbec toho nelituji. Ba naopak, i jemu nesmírně vděčím za úspěchy, které jsem dosáhnul. Ale musel jsem pro to hodně vynaložit.
Možná jsem měl to štěstí, že jsem spojil sportovní střelbu s profesí vojenského zbrojíře a pyrotechnika, později pak v civilu jako výzkumného pracovníka a pyrotechnika ve výzkumáku v Explosii. To samozřejmě neměl každý. Ale učit se, bádat, zkoušet, hledat - to může každý!!!
Svoje názory nikomu nevnucuji, ať si závěr udělá každý sám. Ale trvám na tom, že doba se změnila, lidi zlenivěli a jsou přesvědčeni, že na internetu najdou všechno. Jenže i tam to někdo musí dát a musí se hledat. Ale proč bych se snažil, že? Napíšu dotaz a vy ostatní pište, ať si to můžu na gauči nebo v křesle pohodlně přečíst. Proč bych věnoval čas a peníze nějakým testům, pokusům, zkouškám, když to za mě může udělat někdo jinej.
Kurňa, to jsem se zase rozepsal. Končím!
Šakal
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Erix » 19 led 2021 13:34

Zdravím, klobouk dolů. Základ všeho je, že do BP zbraní bezdýmák nepatří a na Pyrodex taky ani nemyslet. :twisted: Většina lidí stejně nemá oprávnění jej nabývat, natož používat. :wink: Na závěr jedna větička z filmu:

Myslíte, že víte všechno? Blbost. Skutečný odborník nikdy neprohlásí "už vím všechno a jsem odborník". Skutečný odborník řekne já to zkusím, něco vím a nějakou chvíli s tím dělám. :D A to je ten rozdíl, co dělá z člověka amaterského profesionála a ne profesionálního amatéra. :mrgreen:
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od al.taylor » 19 led 2021 13:53

Když na to přijde, tak původní tazatel Silurus6 taky začal metodou pokus-omyl.😀
Naštěstí se pak zeptal.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od blecha.z » 20 led 2021 09:13

Pro p. Silurus6:
Nedalo mně to, abych necitoval p. Brandejse, dáno L.P. 1894 v Písku, na sv. Václava, kniha "Zbraně střelné, lovecké, terčovní a obranné, strana 138.
"Tento druh prachu vyvinuje velké množství plynů, tolik totiž, jako stejné množství bavlny nelisované, shořuje však pomalu, takže účinek na stěny hlavně není tak prudký, jako u této, třeba se jí méně užilo. Zapálen ve volné prostoře, hoří velmi klidně, rychleji v prostoru uzavřeném, kde povstalé teplo hoření urychluje, podobně jako u prachu černého. Pro velké množství plynů, které tento prach vyvinuje, lze ho užíti s prospěchem pouze u zbraní malé ráže a při silných stěnách hlavně, k ručnicím loveckým není možná ho užívati. Bezdýmný prach není dán do obchodu. Někdy vojíni z cvičení jej domů přinášejí, vyndavše jej z nevystřelených nábojů vojenských. Mnoho se již stalo neštěstí s prachem tím. Žádná ručnice jemu nevzdoruje, použije-li se ho takové množství, jako prachu obyčejného. Pokládáme za povinnost' svou, varovati co nejdůtklivěji před používáním tohoto bezdýmného prachu."

Poznámka: Bavlnou je myšlena "střelná bavlna". Naše předovky nejsou konstruovány z oceli, která snese bezdýmný prach. Síla tohoto prachu je zhruba čtyřikrát větší, než černý prach. Na některém webu je popsán nárůst tlaku u malorážkového náboje. Překvapilo by Vás, jakých je tam hodnot. A v malorážkovém náboji je cca 0,3 gramu prachu. Měl jste štěstí.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od al.taylor » 20 led 2021 11:59

O pár let dříve popisuje velký vizionář jak jeho hrdina Cyrus Smith vyrábí střelnou bavlnu ve skromných podmínkách Tajuplného ostrova a následně ji používá v předovkách a to i křesadlových. Co sypali na pánvičku autor nezmiňuje. Tady pan Verne zjevně ujel, ale dá se předpokládat, že na základě jeho románu to pak někdo zkoušel. Naštěstí v době kdy jsme toto dílo hltali vycházely ve Střelecké revui seriály ,,Ars pyxidaria" , ,,Za střelným prachem" a pod. Takže jsme nezačínali výrobou střelné bavlny, ale dusičnanu draselného, který jsme tehdy nemohli sehnat.
Odpovědět