Horeni strelneho prachu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od edelweiss » 15 bře 2010 19:32

nee, jen sem tam hlavně u .44 prostě po 200 raně to blbne. Cal .54 to nedělá:-)


Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od HanuIv » 16 bře 2010 09:02

Dovolil bych si zareagovat:
Myslím, že potenciální nebezpečí je poněkud jinde. U střel, které jsou daleko od v hlavni adaleko od prachové náplně může vznikat stojaté vlnění, kde se jednotlivé kmity začnou sčítat. Podobný jev občas nastává u revolverů ráže 357magnum, pokud se z nich střílí náboje ráže 38 spc, které jsou kratší.
Děje se asi následující pochod. Po zažehnutí prachové náplně se začne šířit tlaková vlna směrem ke střele. Vlna s postupem času nabývá na intenzitě s tím, jak hoří prachová náplň. Střela se ale chová částečně, jako pevná překážka (ono to spotřebuje nějaký čas a je potřeba nějaký tlak, než se těžká střela zaříznutá do vývrtu hlavně dá do pohybu). Tlaková vlna se ode dna střely logicky odrazí a cestuje zpět ke dnovému šroubu. Když dorazí až tam, následuje další odraz. Pokud je střela umístěná nešikovně dojde k sečtení energií a ..... kabooooom! Podobné jevy lze pozorovat například u malorážkových revolverů, ze kterých se střílí často náboje 22short (a tam jde o houby sílu).

Proč jsou nábojnice "prázdné": jak už bylo řečeno, jedná se částečně o historické důvody - v době, kdy vznikaly skoro všechny v současnosti používané náboje byl používán buď černý prach (hlavně u loveckých nábojů, které vesměs pochází z doby před rokem 1900 - tehdy se bezdýmý prach používal spíš ve vojenství), nebo méně výkonný bezdýmý prach (hlavně u pistolových nábojů, kromě 40SW - ten je nový). Na dosažení adekvátního výkonu bylo tehdy potřeba více prachu, tedy bylo potřeba více prostoru. Bezdýmý prach sám o sobě potřebuje nějaký prostor na provzdušnění, ale není potřeba, aby byl velký. Dalším důvodem (hlavně u zaškrcených revolverových nábojů) je buffer, ve kterém se naakumuluje tlak dostatečný k překonání zaškrcení střely a k jejímu vyražení.

Přechod na bezdýmé prachy byl vlastně jednou z nejpřelomovějších událostí v technické historii střelectví. Bylo potřeba vyřešit některé ne moc příznivé vlastnosti bezdýmých prachů, které mají m.j. několikrát vyšší nárůst tlaku po odpálení (vyšší rychlost hoření), než černý prach. Muselo dojít k překonstruování hlavní, závěrů a musela se změnit metoda tormentace (až tak daleko, že platí jiné tormentace pro zkoušení černým a bezdýmým prachem). Takže, žádná selanka.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Shiva » 16 bře 2010 10:41

No ja do ted zil v presvedceni ze prach jako takovy zadny vzduch ke svemu horeni nepotrebuje, protoze po zazehnuti se okyslicuje sam. Moje kompresovane navazky (110%) urcite provzdusnene nejsou. prach krupe kdyz lisuji strelu.
Nebo jsem to spatne pochopil?
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
reaktor
Příspěvky: 1079
Registrován: 15 lis 2006 17:06
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od reaktor » 13 zář 2010 07:21

Taky lisuju prach do nábojnice střelou až to křupe a střílí to normálně, bez výbuchu válce. :D
Brokovnice, obrana proti ČERNÉ MAGII

http://www.youtube.com/user/reaktor1300?feature=mhee
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od kersanti » 13 zář 2010 08:58

Shiva píše:No ja do ted zil v presvedceni ze prach jako takovy zadny vzduch ke svemu horeni nepotrebuje, protoze po zazehnuti se okyslicuje sam. Moje kompresovane navazky (110%) urcite provzdusnene nejsou. prach krupe kdyz lisuji strelu.
Nebo jsem to spatne pochopil?
Prach opravdu nepotřebuje žádný vzduch ke svému hoření.Volný prostor mezi prachem a střelou omezuje maximální tlak při hoření.Zmenšením tohoto prostoru (hlubší zalisování,delší střela) by došlo k nárůstu tlaku nad přípustnou mez.Záleží samozřejmě na vlastnostech prachu.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od maldigola » 17 zář 2010 14:17

a co by se stalo,kdyby se smíchal bezdýmný prach s grafitem?Grafit nehoří a nebude zhoršovat kyslíkovou bilanci NC prachu(ta bilance hraje roli u trhavin,u střelivin ten problém možná ani neexistuje) a je měkký,takže nepoškodí vývrt hlavně,navíc maže,takže by se nemusel čistit.Smysl by měl být ten,že směs b.p. s grafitem bude zaujímat větší objem a hoření bude pomalejší,takže by se taková směs ve vhodném poměru mohla v účincích přiblížit prachu černému.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od JirkaS » 17 zář 2010 15:01

maldigola: pokud máš licenci na vývoj a výrobu střeliva, můžeš to zkusit. Pro držitele ZP je to přestupek proti zákonu o zbraních §76a odst. 6 b) a pokuta 15.000,- Kč, protože to zcela jistě není podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od maldigola » 17 zář 2010 16:59

Nemluvím o zákonu,mluvím o grafitu.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od josse » 18 zář 2010 08:55

maldigola píše:a co by se stalo,kdyby se smíchal bezdýmný prach s grafitem?Grafit nehoří a nebude zhoršovat kyslíkovou bilanci NC prachu(ta bilance hraje roli u trhavin,u střelivin ten problém možná ani neexistuje) a je měkký,takže nepoškodí vývrt hlavně,navíc maže,takže by se nemusel čistit.Smysl by měl být ten,že směs b.p. s grafitem bude zaujímat větší objem a hoření bude pomalejší,takže by se taková směs ve vhodném poměru mohla v účincích přiblížit prachu černému.
vyjádřím se laicky : tím že zpomalíš hoření posuneš maximální tlaky v hlavni z bezpečného místa moc dopředu hlavně jsou konstruované např tak aby maximální tlaky byly v první desetině délky pomalejší hoření je posune o mnoho dál ...
a použití v čenoprachu si take nejsem jist to by se toho grafitu muselo použít tolik že by to buď nehořelo nebo by se musel použít v druhe vrstvě ...
hlavně nevymyšlejte kraviny a dělejte věci tak jak se mají dosypávejte krupicí nebo použijte ucpavku ...
hauktor
Příspěvky: 24
Registrován: 16 dub 2010 17:11

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od hauktor » 21 zář 2010 21:24

krupici jsem nikdy nedával-vždy bez jediného selhání stačilo omazat po zalisování kuli indulonou
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od chramst » 03 říj 2010 12:23

Krupici dávej, tak času to nezabere. Je jen otázka času, kdy odpálíš všechny střely naráz.
Podívej se po prvním výstřelu kde je ta indulona, tam kde jsi ji dal určitě ne.
Jinak ti přeju ať udržíš výstřel všech komor najednou v ruce.
hauktor
Příspěvky: 24
Registrován: 16 dub 2010 17:11

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od hauktor » 04 říj 2010 20:07

jednou jsem vystřelil 3 najednou..zrovna jsem nabíjel a měl 3 komory naládované.potřeboval jsem hned vystřelit,nasadil jedinou zápalku a...BUM!to nebylo namazáno ani na ostaních komorách zápalky.ale je to fakt jediný a mnou trestuhodně zpackaný výstřel více komor..asi je to náhoda,ale po řekněme 4000 ranách vážně ani jediný dvojvýstřel :mrgreen: a už se mi to asi ani nestane.přešel jsem na náboje.ta indulona tam fakt vidět nebyla,ale asi jí ve spáře přece jen nějaké množství zůstalo.jinak vím,že se tam ta krupice sype.v začátcích jsem u nás ve zbraních poptával ucpávky a bylo mi poraděno toto.a úspěšně to fungovalo,tak proč ne?
Golem
Příspěvky: 41
Registrován: 07 zář 2008 00:37
Bydliště: severní Čechy

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od Golem » 05 říj 2010 02:06

Když jste zabrousili ke krupici, dovolím si připojit svůj začátečnický dotaz. Slyšel jsem, že používání krupice na vyplnění prostoru namísto ucpávky vede k rychlejšímu opotřebování vývrtu hlavně. Co na to zkušení, prosím?
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od kersanti » 05 říj 2010 14:57

Zkus si porovnat tvrdost krupice a oceli...
Maximálně povrch přeleští a odstraní zplodiny hoření prachu.
hauktor
Příspěvky: 24
Registrován: 16 dub 2010 17:11

Re: Hoření střelného prachu

Příspěvek od hauktor » 13 čer 2011 21:05

sice stará diskuze ale opoměl jsem dodat že jsem to ládoval kulema od kterých se při zalisovávání vždycky odstřihl kroužek olova,takže to asi těsnilo i bez té indulony..ale to jsem potom tedy střílel vejcema a ne koulema..jednu chvilku tyto"1.class"střely neměli a lili to asi někde ve sklepě a pokoušeli se to poněkud levněji prodávat jako"2.class"ale to jsem po nákupu 100 ks jednoznačně zavrhl-občas to těsnilo tak ,že se výstřel podobal flusnutí.. :roll:
Odpovědět