Hluk pri vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Paixík

Hluk při výstřelu

Příspěvek od Paixík » 07 říj 2005 10:19

Ahoj chlapi. Docela by mne zajímalo, jak je to tedy s hlukem při výstřelu ze zbraně. Já jsem si na střelnici (venkovní) jednou sundal sluchátka, abych zjistil, jak to ve skutečnosti zní. Byl to náboj 9 Luger Subsonic SaB ze NP228, ale stejně mi pak asi půl hodiny pískalo v uších a bylo to sakra nepříjemný.
Lze takto uvažovat: čím menší ráže tím menší rána?
Myslíte, že v krizové situaci lze střílet (např. u nás s velmi rozšířenou ráží 9 Luger) v bytě, aniž by obránce nepřišel o sluch?
Je na ulici ten výsřel o poznání tižší než na střelnici? To pochybuji.
Myslím, že je toto docela zajímavé téma a budu rád za vaše věcné připomínky.


Návštěvník

Jak to je

Příspěvek od Návštěvník » 07 říj 2005 10:31

Záleží hodně na tom, jaké má kdo uši. Hodně závisí na délce hlavně, tj. jak klesne tlak za střelou na konci hlavně. Uplatní se i to, jak dlouhá je hlaveň a jak daleko od těla zbraň držíš. Hlučnost klesá u bodového zdroje hluku s druhou mocninou vzdálenosti od něj.
Někomu začne pískat po první ráně z CZ75 s 9 mm Luger od SB, někomu až po páté.
Obecně lze říct jen že "rovné a pevné plochy kolem = vyšší hluk", "volná plocha nebo měkké a členité povrchy (např. vegetace) = nižší hluk".
Znalci akustiky by uvedli, že dokud jsou rozměr překážky a vzdálenost zdroje hluku nebo vzdálenost měřícího mikrofonu od ní srovnatelné s délkou vlny, pak každý povrch, od něhož se může zvuk odrazit, znamená zdvojnásobení hlasitosti. Tj. výstřel na stavu mezi dvěma hladkými dřevěnými stěnami = téměř 4x vyšší hlasitost (2x2, podlahu zanedbám, je dál od střelce než levá a pravá stěna stavu), výstřel v místnosti = 8 x vyšší hlasitost (žádné tlumení při odrazu od stěn a stropu, stěny jsou dál než strop, ale zase jsou 4).
V reálném střetnutí ti mohu zaručit že hluk výstřelu je to poslední, co ti vadí. Stejně vlivem adrenalinu pořádně nevíš, co se stalo jako první, co jako druhé, co předtím a co potom.
Je velký rozdíl mezi nácvikem a reálným použitím zbraně.
Návštěvník

Co na to Dědek Plesnivák?

Příspěvek od Návštěvník » 07 říj 2005 10:35

Vlastně nic, on si zakázal na mě reagovat.
Aby ale příčinou jeho chybějící reakce nebylo to, že už anonym vše vyslovil. Nebo je chyba v tom, že anonym studoval akustiku na vysoké škole, což Dědek ke své škodě ne? No, nějakou příčinu to mít bude, "každý čtenář si vybere" :-)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Jak to je

Příspěvek od Andy » 07 říj 2005 10:36

Anonymous píše:Záleží hodně na tom, jaké má kdo uši. Hodně závisí na délce hlavně, tj. jak klesne tlak za střelou na konci hlavně. Uplatní se i to, jak dlouhá je hlaveň a jak daleko od těla zbraň držíš. Hlučnost klesá u bodového zdroje hluku s druhou mocninou vzdálenosti od něj.
Někomu začne pískat po první ráně z CZ75 s 9 mm Luger od SB, někomu až po páté.
Obecně lze říct jen že "rovné a pevné plochy kolem = vyšší hluk", "volná plocha nebo měkké a členité povrchy (např. vegetace) = nižší hluk".
Znalci akustiky by uvedli, že dokud jsou rozměr překážky a vzdálenost zdroje hluku nebo vzdálenost měřícího mikrofonu od ní srovnatelné s délkou vlny, pak každý povrch, od něhož se může zvuk odrazit, znamená zdvojnásobení hlasitosti. Tj. výstřel na stavu mezi dvěma hladkými dřevěnými stěnami = téměř 4x vyšší hlasitost (2x2, podlahu zanedbám, je dál od střelce než levá a pravá stěna stavu), výstřel v místnosti = 8 x vyšší hlasitost (žádné tlumení při odrazu od stěn a stropu, stěny jsou dál než strop, ale zase jsou 4).
V reálném střetnutí ti mohu zaručit že hluk výstřelu je to poslední, co ti vadí. Stejně vlivem adrenalinu pořádně nevíš, co se stalo jako první, co jako druhé, co předtím a co potom.
Je velký rozdíl mezi nácvikem a reálným použitím zbraně.
Vidis to.... a presto ze si "anonym" tak s tebou naprosto souhlasim. ;-)
Návštěvník

Taky ti nic jiného nezbývá :-)

Příspěvek od Návštěvník » 07 říj 2005 10:42

Dědek svým dobrovolně si uloženým omezením vkládání příspěvků právě prokázal, že (nejen) u něj v řadě případů platí "mlčeti zlato" :-) Leda že by to své nové pravidlo porušil, to by navíc ukázal, že se vůbec nedá věřit tomu, co říká a píše.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Taky ti nic jiného nezbývá :-)

Příspěvek od Andy » 07 říj 2005 10:42

Anonymous píše:Dědek svým dobrovolně si uloženým omezením vkládání příspěvků právě prokázal, že (nejen) u něj v řadě případů platí "mlčeti zlato" :-) Leda že by to své nové pravidlo porušil, to by navíc ukázal, že se vůbec nedá věřit tomu, co říká a píše.
Hele... nepokaz si to zase...
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 10:52

Nechte toho, pánové. Vždyť vy už ty hádky přímo cíleně vyvoláváte. Jestli něco máte k tématu, sem s tím, jestli ne, tak nenafukujte téma.
P.S. Na to pískání v uších pozor. Je to následek něčeho, co se jmenuje "otoakustické trauma" a je to pěkné svinstvo. Lidé to snášejí naprosto individuálně- někdo se vzpamatuje po dvou třech minutách, jinému po stejném zatížení píská v uchu po zbytek života. V omezené míře se to dá medikamentózně léčit (naprosto neinvazivně- není se čeho bát), a čím dřív se s léčbou začne, tím větší jsou šance na alespoň částečnou úpravu stavu. Takže po jakékoli takové události doporučuji navštívit ORL, radši dříve než později.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 říj 2005 11:59

Slim Jim píše:Nechte toho, pánové. Vždyť vy už ty hádky přímo cíleně vyvoláváte. Jestli něco máte k tématu, sem s tím, jestli ne, tak nenafukujte téma.
P.S. Na to pískání v uších pozor. Je to následek něčeho, co se jmenuje "otoakustické trauma" a je to pěkné svinstvo. Lidé to snášejí naprosto individuálně- někdo se vzpamatuje po dvou třech minutách, jinému po stejném zatížení píská v uchu po zbytek života. V omezené míře se to dá medikamentózně léčit (naprosto neinvazivně- není se čeho bát), a čím dřív se s léčbou začne, tím větší jsou šance na alespoň částečnou úpravu stavu. Takže po jakékoli takové události doporučuji navštívit ORL, radši dříve než později.
Já jsem byl jednou na koncertě Motorhead a pískalo mi v uchu asi tři dny. Fakt už jsem s tím chtěl jít k doktorovi.
Naštěstí čtvrtý den jsem se vzbudil a v pohodě.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 12:33

Jo, i to se stává, ale bohužel je to jen jeden možný a téměř nejlepší případ. Někdy se to vzpamatuje samo, někdy za pomocí léčby, někdy vůbec. Občas tohle vzniká i bez zřejmé příčiny (pak se jedná o spontánní tinnitus- příčinou bývá např. hydrops v kochleárním ústrojí nebo některá další z několika set možných příčin) a potom je skutečně na místě navštívit lékaře pokud možno neprodleně (bezprostřední ohrožení života to sice není, ale i dočasné jednostranné omezení sluchu je dost nepříjemná záležitost). Sluch je něco, co dodnes nemáme pořádně probádané, v důsledku čehož s tím taky neumíme nic moc dělat. Takže s nějakými experimenty bez hluchátek VELMI OPATRNĚ! Vím, že tahle zdravotnická osvěta sem svým způsobem nepatří, ale zažil jsem to a vím, co je to za svinstvo, takže považuju za svou povinnost varovat.
Jarda

Příspěvek od Jarda » 07 říj 2005 12:41

Já jsem si to zkusil bez sluchátek na venkovní střelnici.
První rána až nečekaně v pohodě, ale už po druhý mi pískalo v uších až do večera.Třetí jsem už nedal :)
byla to .45 CZ97
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 říj 2005 12:57

Jarda píše:Já jsem si to zkusil bez sluchátek na venkovní střelnici.
První rána až nečekaně v pohodě, ale už po druhý mi pískalo v uších až do večera.Třetí jsem už nedal :)
byla to .45 CZ97
Podobne je to i s puskou. Napr. vystrel pri lovu (kdyz je clovek v tzv. "loveckem tranzu") je bezproblemovy... a clovek na hluk brzy zapomene... nic ho neboli.. Nadruhou stranu vystrel pri nastrelovani zbrane je pro me osobne bez ochrany sluchu velice neprijemny. Zrejme proto, ze ocekavam hlavne tu ranu.... a ne ulovene zvire. Prvni ranu take jeste vstrebam... dalsi uz radeji se spunty.

Samozrejme se bavim o strelbe v otevrene krajine. Nikoliv na strelnici.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 13:10

A to je venkovní střelnice ještě relativně v pohodě, někde v tunelu by to bylo horší. Ale zažil jsem i venkovní střelnici se zastřešenými stavy, která byla odhlučněná tak perfektně, že jsem mohl stát pět metrů od chlapa s .58 perkusem a vážně jsem na hlavě nemusel mít vůbec nic. Jedn můj kamarád si zatlumil byt tak, že může v obýváku střílet s Margolinou (provedení LR) a sousedi v činžáku nic nepoznají (je to trochu maniak, ale v akustice se zrovna docela vyzná). Je pravda, že .45 ACP není na hluk tak hrozná jako třeba 9 mm Parabellum nebo dokonce pušková munice (7,62x39 v Sa vz. 58), ale bez hluchátek bych s tím neriskoval ani ránu. Taky je fakt, že střelec není vystaven hluku tolik jako člověk, stojící dejme tomu na úrovni ústí hlavně (zvuk se totiž od hlavně šíří ze všeho nejmíň právě dozadu), ale pořád je zátěž ještě obrovská a její snášení je VELMI INDIVIDUÁLNÍ. Za kriticky nebezpečnou hladinu se pokud vím považuje něco okolo 130 dB, a hluk průměrné zbraně může být ještě o několik desítek dB výš (tahle čísla berte s rezervou, nějak mám najednou okno a nemám po ruce nic, do čeho bych se podíval, ale myslím, že orientačně to +- sedí).
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 13:15

Andy píše:
Jarda píše:Já jsem si to zkusil bez sluchátek na venkovní střelnici.
První rána až nečekaně v pohodě, ale už po druhý mi pískalo v uších až do večera.Třetí jsem už nedal :)
byla to .45 CZ97
Podobne je to i s puskou. Napr. vystrel pri lovu (kdyz je clovek v tzv. "loveckem tranzu") je bezproblemovy... a clovek na hluk brzy zapomene... nic ho neboli.. Nadruhou stranu vystrel pri nastrelovani zbrane je pro me osobne bez ochrany sluchu velice neprijemny. Zrejme proto, ze ocekavam hlavne tu ranu.... a ne ulovene zvire. Prvni ranu take jeste vstrebam... dalsi uz radeji se spunty.

Samozrejme se bavim o strelbe v otevrene krajine. Nikoliv na strelnici.
Jo, to je další věc, že subjektivní vnímání hluku může být velmi nespolehlivé (mozek dokáže sám se sebou pomocí biochemie udělat fantastické věci), takže vás od poškození sluchu neuchrání, čili mít hluchátka preventivně i na flobertku je jediné rozumné řešení tohoto problému. Mít špunty až od druhé rány je přinejmenším zbytečný hazard- nic z toho nemáš a dost riskuješ- těžké poškození může způsobit i JEDNA JEDINÁ rána "naostro". (zdálo by se, že jedna rána není vůbec nic, ale moje osobní zkušenost hovoří jinak)
mark

Příspěvek od mark » 07 říj 2005 13:32

Tak sa aj ja pripojim k vnímaniu hluku výstrelu.

V detstve som mal ťažký zápal pľúc. Po doliečení som nepočul na ľavé ucho. :evil: Doktor zistil, že zároveň s tým zápalom pľúc som prekonal i zápal stredného ucha. Kedže to nebolo neliečené - pretože som o tom pre vysoké horúčky nevedel nastali komplikácie. Po liečbe sa najprv upravila citlivosť na niektoré zvuky ale plný rozsah som počul až asi po dvoch mesiacoch. Na túto príhodu som po čase zabudol keďže mám inak veľmi dobrý sluch a počujem kde čo aj v lese. ...Ale raz som si zabudol dať do uší na tréningu špunty. Po prvej rane (na otvorenom úzkom palposte s obvodovým 2 metrovým múrom po pravej a hlineným valom na ľavej strane) z 9mmLuger som si onu skutočnosť rýchlo uvedomil. Avšak kedže sa mi to zdalo na znesiteľnej forme vystrielal som zásobník a špunty nasadil až pri druhej sérii. :arrow: bola to CHYBA! :oops: výsledok bolo, že mi ešte týždeň pískalo v uchu - v tom ľavom s ktorým som mal kedysi problémy. Odvtedy si dávam bacha. Ale počas obrannej streľby v reále si myslím nikdo nebude niečo také všímať. Príjde to narad až neskôr pri vypovedaní do protokolu (ak to človek prežije).

P.S.: ale použiť zbraň v nejakom úzkom podchode netúžim :wink:
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 07 říj 2005 14:32

Jak jsi s tím uchem už jednou měl takhle vážné problémy, tak je to ošidná záležitost. Jinak pokud si budeš muset vybrat, jestli částečně ohluchnout nebo úplně umřít, tak si přece jenom zaručeně vybereš to první, i když třeba nerad (dá- li Bůh, tak před takové rozhodování postaven nebudeš- musíš a můžeš jen doufat. No a nedá- li, tak to máš blbý.)
Odpovědět