Hloupa modelova situace - hrozici kradez zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Hloupá modelová situace - hrozící krádež zbraně

Příspěvek od Lubo » 15 srp 2006 20:14

Řeší se tu mnohé, proto by mne zajímaly reakce na tuto situaci. Máte zbraň skrytou v ledvince a jste obestoupeni 2 individui, kteří žádají o její vydání v domění, že se v ní nachází tučná hotovost. Předpokládejme, že nebudou ozbrojeni. Budete si hrát na nemocného ("mám tam inzulín"), vydáte peněženku z náprsní kapsy a odlákáte pozornost od ledviny nebo budete rovnou tasit a riskovat střelbu kvůli relativně nízké finanční škodě-pomineme-li event. útok ukradenou zbraní /?/.


nohavica stanislav
Příspěvky: 147
Registrován: 01 dub 2006 21:30
Bydliště: dolni lutyně

Příspěvek od nohavica stanislav » 15 srp 2006 20:48

Tasit protože jsi ohrožen. první výstřel do vzduchu,dale podle situace. riziko musí nést ůtočník a ne napadený. tak by to mělo správně být,ale zéleží na každém jak zareaguje.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

re

Příspěvek od edelweiss » 15 srp 2006 20:56

Podle mě máš právě takovým zabránit v získání střelné zbraně.Pakliže se jí zmocní seš mrtvej a kdo ví kdo ještě!!!Takže bych radil odlákat pozornost třeba i tou peněženkou a pak hned tasit a snažit se přežít.Jejich útok stále trvá takže zákon to říká jasně,a za sebe ti povím než aby někoho zastřelili tvojí zbraní udělej co musíš!! následky tvojí obrany uneseš asi lépe než následky jejich ozbrojení.Potom až tvojí zbraní vystřílej někomu rodinu i z dětmi bude pozdě přemejšlet jestli si měl zbraň hájit nebo ne.
Viper

Příspěvek od Viper » 15 srp 2006 21:12

No, trochu bych upravil i tu modelovou situaci - směrem k realitě. Řekněme, že mě obestoupí dvě individua a budou chtít ledvinku se zbraní (o níž nevědí). Já si nikdy nemohu být jist, že nejsou sami ozbrojeni. Útočníky také znejistí už to, že místo vydání ledvinky ji chci otevřít (!). Tasení by se možná dalo zvládnout s nábojem v komoře/revolverem - pokud mám tento pohyb nacvičen. Myslím, že na řeči typu ´mám tam izulín´dnešní zloděj kašle. Řekněme, že útočníci jsou překvapeni otevřením ledvinky. Trvá jim asi půl vteřiny, než zareagují. Ovšem pokud nejsou ozbrojeni, tak budou stát na dosah. Dostat se ke zbrani rovnou asi není dobrý nápad. Ano, nějak je zaměstnat. Nabídnout jim mobil nebo peněženku, hodit jim ho/jí = rozptýlení a čas - okamžitě tasit a střílet (pokud se tím nenaskytne možnost útěku).

Tedy já osobně nejsem zastánce ledvinek. Já uznávám nejlépe opaskové pouzdro pěkně po ruce. Pokud mám náboj v komoře, tak mohu tasit velice rychle. Zatím jsem se do takové situace nedostal a doufám, že ani nedostanu. Takže výše napsané je jen taktický rozbor situace jak ho vidím já.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 15 srp 2006 21:54

Pri trose treninku se da z ledvinky tasit max. o 3 desetiny pomaleji (osobne jsem byl pritomen pipnuti timeru, taseni a vystrelu do alfy na 10 metru - to vse za cas 1.25sec).

To, ze zlodej znejisti podle me znamena, ze se spis na chvili zasekne, takze mozna tim lip...
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 15 srp 2006 22:57

Viper píše:No, trochu bych upravil i tu modelovou situaci - směrem k realitě. Řekněme, že mě obestoupí dvě individua a budou chtít ledvinku se zbraní (o níž nevědí). Já si nikdy nemohu být jist, že nejsou sami ozbrojeni. Útočníky také znejistí už to, že místo vydání ledvinky ji chci otevřít (!). Tasení by se možná dalo zvládnout s nábojem v komoře/revolverem - pokud mám tento pohyb nacvičen. Myslím, že na řeči typu ´mám tam izulín´dnešní zloděj kašle. Řekněme, že útočníci jsou překvapeni otevřením ledvinky. Trvá jim asi půl vteřiny, než zareagují. Ovšem pokud nejsou ozbrojeni, tak budou stát na dosah. Dostat se ke zbrani rovnou asi není dobrý nápad. Ano, nějak je zaměstnat. Nabídnout jim mobil nebo peněženku, hodit jim ho/jí = rozptýlení a čas - okamžitě tasit a střílet (pokud se tím nenaskytne možnost útěku).

Tedy já osobně nejsem zastánce ledvinek. Já uznávám nejlépe opaskové pouzdro pěkně po ruce. Pokud mám náboj v komoře, tak mohu tasit velice rychle. Zatím jsem se do takové situace nedostal a doufám, že ani nedostanu. Takže výše napsané je jen taktický rozbor situace jak ho vidím já.
K tomuhle si jen snad přečíst něco o CQB - boji na blízkou vzdálenost, kombinace použití bojového umění a zbraně. Jednoduše řečeno je v této taktice popisováno, aby si dotyčný napřed vybojoval prostor pro střelbu (údery, kopy apod.) a poté tasil a střílel. Asi nemá smysl, když si ke člověku který má 70 kilo a 170cm stoupnou 2 dvoumetrový gorily na půl metru, tasit zbraň. To by jim jí spíš jen podal, teda pokud nemá natrénováno, že jí má v ruce a připravenou ke střelbě za 1-2 vteřiny.
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 16 srp 2006 16:30

...uteč...ak si tučný, tas...
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 16 srp 2006 17:01

Takto se necha pripravit o zbran i ten, kdo ji nosi, ale neni odhodlany ji pouzit. Kdo utece vyhraje...ovsem pokud nejsi s zenou a detma, nebo proste s nekym. S ledvinkou nemam zkusenosti, ale co jsem videl, tak ta predni cast je strhavaci na suchac. Myslim, ze je to srovnatelne s odhrnutim odevu prekryvajiciho zbran. Teda pokud neni i ta ledvinka sichrovana kosili...ale to uz ani nema smysl neco ssebou tahat, ze. :wink: Cokoliv je teoretizovani, nicmene se pridam. Souhlasim, ze je potreba si ziskat prostor a cas k taseni (je ovsem velmi pravdepodobne, ze mi na to nikdo neda sanci) uskocit, hodit po nem mobil, penezenku, neco.... je to ovsem teorie. Neda se to ani moc dobre trenovat, pac ten co hraje lumpa s tim pocita a nerozhodi ho to... :lol:
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 16 srp 2006 17:53

Já bych utíkal až by se prášilo. Mám tu výhodu za kterou si můžu sám a to je ta, že utíkat umím. Tasit mě připadá zbrklý, hloupý, dětinský a přenechal bych tuto činnost policii a jiným co jsou za to placeni a ještě tak snům a hrdinům z filmů. ZP mám ale má představa že někoho zraním, nedejbože zabiju mě děsí. A pak určitě nevyhledávat problémové prostředí. Asi záleží na tom kdo, kde bydlí ,včetně jeho životního stylu. Já bydlím na Praze 2 a za čtyřicet let jsem neměl důvod cokoliv vytasit kromě mobilního telefonu a vytočit 156 protože jsem viděl dva joudy co ničí lavičku. Městská přijela za tři minuty, chytli je a to dokonce při běhu ! Ovšem pražáci všeobecně jsou dobří běžci neb většina denně trénuje sprinty a občas i vytrvalostní běh a to na MHD.... Asi to bude znít nekompromisně ale civilní osoby, co nosí zbraň jsou nejspíše z nějakého důvodu ustrašené. Posílit sebevědomí, ovšem ne se zbraní, jiné cesty není....
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 16 srp 2006 18:06

sportovec:

aha... tak to jsi dalsi kdo ma takovy nazor. Pan O. Neff ma podobny. Cili, ze neni duvod, aby civilove na ulici nosili zbrane.

Myslim, ze duvod je dany. Ochrana zdravi a majetku. Ne kazdy umi utikat jak popisujes... a ne vzdy se da situace utekem vyresit. Ne kazda situace se da strelbou vyresit.

Cili dle meho nelze zobecnovat. Kazdopadne nenosim zbran jen pro ten pocit (ikdyz do jiste miry take), ale jsem pripraven se s ni v nevyhnutelne situaci aktivne branit.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 16 srp 2006 18:29

Ale jo asi máš pravdu docela jsi to krátce shrnul. Každý běžec atd není, to je jasný. Pokud to nošení pomůže duši a projeví se i na těle proč ne. Já nosit můžu, nenosím, užívám jiných zbraní. Zákon užití zbraně v krajních situacích to dovoluje ale kdo může říci jak by zareagoval a vůbec kdo má konkrétní zkušenosti. Pravdivé příběhy civilních osob při oprávněném použití zbraně to by bylo zajímavé počtení pro kohokoliv a zejména pro zakladatele tohoto téma. Končím, jdu se proběhnout :-)
hall9000
Příspěvky: 12
Registrován: 03 srp 2006 11:34

Příspěvek od hall9000 » 17 srp 2006 15:13

Velmi zajímavé téma.
1) Pokud budou útočníci dva a bude to opuštěné místo, vůbec se tě nebudou ptát a rovnou tě bací po hlavě zvlášť když vidí ledvinku a mají předpoklad že v ní něco je.
2) Pokud to bude veřejné místo s lidmi okolo (dnešní lupiči se spoléhají na to že ti nikdo nepomůže) tak je diskutabilní tasení zbraně, protože vytáhnout znamená střílet a riziko je k okolí velké zvlášť ve městě kde se kulka může nepředvídaně odrazit.
Já sám jsem se do podobné situaci dostal,
Vladislavova ulice
5hodin odpoledne všední den
3 romští spoluobčané jestli nemám cigáro, neměl jsem, "dej na cigára", "nemám", a už měl kudlu v ruce seknul po mě naštěstí jsem v té době nosil starej vojenskej opasek s takovou tou sponou se lvem o ten se mu zlomila špička toho nože, to je tak překvapilo že jsem zdrhnul.Je to dvacet let a dodnes na to narad vzpomínám. Zbraň dne nosím ale více méně buď když jdu na střelnici nebo když jdu sám na celý den do lesa se psem kdybych narazil na nějakého zdivočelého psa a nebo nějakého magora. Tenkrát kdybych u sebe bouchačku měl asi bych ji nevytáh, když kolem tebe stojej tři tak by musel být člověk fakt trénovanej aby o tu zbraň nepřišel.
BP
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 17 srp 2006 15:24

Ano, utek je nejlepsi, ale jak jsem psal vys, co kdyz jsi s nekym dalsim kdo utikat nemuze? Ale samozrejme je lepsi, pokud nekdo, kdo se ani v pripade napadeni neni ochoten branit zbrani, zbran nenosi, jinak by ji "dobrovolne" odevzdal utocnikovi. :(
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 17 srp 2006 15:46

No o to jde.
Pokud se nechces branit, nenos zbran.
Pokud se chces branit, trenuj a hodne.
Pokud muzes utect, utec.
A pokud mozno predvidej a vyhybej se nebezpecnym mistum.
Ale pokud se musis branit, bran se co nejdurazneji.

To je muj nazor, ale samozrejme s nim nemusite souhlasit.

P.S. Proti nekomu s nozem (pokud to umi a chce si pichnout - ale jak to poznat :wink: ) se neubranis ani kdyz je na 5 m
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 17 srp 2006 18:50

Amen!

ještě bych vypíchl tohle:
A pokud mozno predvidej a vyhybej se nebezpecnym mistum.
Teoreticky tomu rozumí každý, ale je zajímavé, kolik lidí (a zvláště žen) si nebezpečné situace neuvědomuje, nebo nejsou ochotní/né obětovat trochu pohodlí, aby se vyhnuli nebezpečné situaci.
Odpovědět