Hladke nebo vroubkovane ostri???

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 01 úno 2007 17:13

Jako pracovní nůž se mi více osvědčuje nůž s ostřím napůl děleným. Zuby krásně řežou pásky, kterými jsou páskovány krabice o hadicích ani nemluvě. Čistý řez, třeba do dřeva, je ale problém. Každý si musí rozmyslet, na co nůž chce a podle toho volit. S tím bojem je to, ehmm ...


SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 01 úno 2007 22:03

Souhlas s Blackem,zoubky se zadrhnou o zip nebo druk a je malér...někdy stačí i knoflík,nebo silnější šev...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Puntana

Příspěvek od Puntana » 01 úno 2007 23:45

SINCITYMAN píše:Souhlas s Blackem,zoubky se zadrhnou o zip nebo druk a je malér...někdy stačí i knoflík,nebo silnější šev...
to jako mluvíš o boji?? sice souhlas s Blackem, že jsme vlastně offtopic protože nejlepší obrana je NIKEDEFENCE, ale když už by si měl teda bojovat doporučuju nespoléhat se na jakékoli ostří = tam kde se zoubky zadrhnou stejně obyčejná čepel nemá moc šancí mít větší průchodnost a způsobit více škody. Takže z toho vychází jednoduché pravidlo = nožem se v boji neřeže ale hlavně bodá a v tu chvíli je vlastně jedno co máš za ostří a nebo jestli to vůbec nějaký ostří má, hlavně to musí být aspoň trochu špičatý 8) ( ale jestli se tohle téma bude dál rozebírat doporučuju spíš založit novej topic)
2black filipínský šerm se to skoro nikde nenazývá (snad jedině latosáci-newmanovci a to nemá s FMA moc společnýho :wink: ), origoš filipínci který nejsou zkomercializovaný jsou na tohle občas i dost háklivý. Pro ně je to jejich originální bojové umění které plně obsahuje i neozbrojený boj, boj bičem atd., takže je nejrozumější to nazývat filipínské bojové umění :wink: = FMA. To slovo šerm je pro nás evropany dost zavádějící pojem.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 02 úno 2007 16:30

Právě že se řeže dost často,alespoň u některých škol,a kromně toho se může nůž zaseknout i při vytahování a vyletět ti z ruky,jasně že to nemusí být pravidlem,ale náhoda je fakt potvora a potom je na malér zaděláno,ono třeba i při testech a soutěžích v sekání a řezání se používá jisticí lanko,protože se může kousnout i normální ostří,a což teprve trochu jeté a už otupené zouky,já vím že různá reklamní videa vypadají působivě ale já bych se na nůž se zoubky v boji nespoléhal...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Puntana

Příspěvek od Puntana » 02 úno 2007 16:55

Různé školy dělaj různé věci to není moc určující. jestli chceš tenhle argument používat tak napiš konkrétně kdo a jak. (ale stejně si to po netu vzájemně asi moc neobjasníme, tohle bez praktických ukázek prostě nejde). V zásadě tvrdím, že se neřeže = řeže daleko méně než si "laická veřejnost" myslí protože tam kde můžeš říznout lze i bodnout a bodnutí bývá o dost výhodnější. Když už se řeže tak většinou na přímo viditelné cíle = zápěstí,čelo,krk atd. ale i tam se spíš preferujou body. Musíš brát v úvahu, že ty školy boje nožem vznikaly v době kdy ne každej měl kvalitní ostří a proto nebylo zrovna nejlepší se na ty řezy v boji spoléhat. Boj nožem není žádná osekávaná/ořezávaná :wink: . A takovýty různý testy jsou spíš záležitostí výrobců/prodejců kdy chtějí nedestruktivně lidem ukázat jaký maj super výrobky a taky různých japonských škol BU. Osobně tenhle směr nepovažuju za příliš povedenej, ale jestli někoho oslovuje proč ne. Rozhodně jsme už opravdu dost Off Topic :D
Petr36

To Puntana

Příspěvek od Petr36 » 13 črc 2007 16:04

Promiň, ale dovolím si nesouhlasit hlavně s tím bodáním. Jasně že se i bodá, ale nůž a předevšív ve filipínských bú se používá mnohem častěji k řezům, tlakům a blokům než bodnutí.
Mrkni na stránky např. arnis nebo googluj kali apod.
Vysvětlení tam nejdeš - řez je mnohem efektivnější, a v boji není jen jeden, většinou jde o sled několika řezů na hlavní tepny - předloktí, biceps, stehna krk. Najdi si nějaká videa - je to tem .
Když porážíš strom - taky ho neubodáš ale uřežeš, resp. usekáš. To je myšlenka ze stránek a filipínských bú - pouze cituji.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 13 črc 2007 19:59

Vroubkované ostří je IMHO nanic.
Já mám rád nože, ne pilky. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Puntana

Re: To Puntana

Příspěvek od Puntana » 15 črc 2007 13:31

Petr36 píše:... ale nůž a předevšív ve filipínských bú se používá mnohem častěji k řezům, tlakům a blokům než bodnutí..
tlaky a bloky... asi dělám FMA kde se tyhle "specialitky" moc neučí :wink: takže já zůstávám u těch bodů :D

Petr36 píše:... mrkni na stránky např. arnis nebo googluj kali apod.
Vysvětlení tam nejdeš - řez je mnohem efektivnější, a v boji není jen jeden, většinou jde o sled několika řezů na hlavní tepny - předloktí, biceps, stehna krk..
řez je závislý na kvalitě ostří a na množství oblečení protivníka. Řezat někoho přes koženou bundu není moc efektní :wink: řez prostě není stavěcí záležitost a jako takovej je považovanej za druhořadý útok, alespoň v PT kali, co si já tak ze cvičení pamatuju a co jsem si vygoogloval :wink: ale samozřejmě, že je klidně možný, že v jiných FMA stylech používaj jiný fígle a triky, i když co jsem měl možnost se informovat a porovnávat to s domorodci tak ty základní myšlenky jsou ve všech FMA v zásadě stejný.
Petr36 píše:...najdi si nějaká videa - je to tem .
Když porážíš strom - taky ho neubodáš ale uřežeš, resp. usekáš. To je myšlenka ze stránek a filipínských bú - pouze cituji.
strom pokácíš obloukovými údero-seky což jsou právě ty body nožem drženým v pakalu. Jasně když ho držíš v saksaku tak jsou to řezy, ale v PTK se považuje saksak za hračku pro děti :wink: Jinak body v pakalu jsou vlastně nácvikem na další specialitky do pangamutu a na využití i v jiných zbraních (sibat, dulo atd.)
Prostě za tím co jsem psal v tom únoru si stojím, ale neberu nikomu jiné názory :wink:
Petr36

To Puntana

Příspěvek od Petr36 » 16 črc 2007 09:29

Možná máš pravdu, já to zažil jinak, aůe jak říkáš - každý má svoje.
Já pokud se zamyslím nad pohybem při bodání a pohybem při řezání, tak si myslím že řezáním obsáhneš větší rozsah a tím např. i poškození sekundárního cílu, i pokud se netrefím. Při bodání se musím zaměřit na určitý cíl. Ale je to jen můj názor a taky se mohu mýlit.
K tomu tématu : Vroubkované ostří bych chápal u pracovního nože - přeřezání lan, kabelů a podobně. Ale jinak upřednostňuji ostří hladké. 8)
Puntana

Příspěvek od Puntana » 16 črc 2007 09:48

2 Petr36: OK, stejně jsme OT a po netu to ani nejde moc vyřešit, ale kdyby tě tohle téma trochu blíž zajímalo tak se někdy zastav v Praze na tréninku. Když se dohodneme můžeme se tam potkat F2F a popovídat si o tom i s ukázkama. Kladno není od Prahy daleko, takže by v tomhle neměl být problém. Tréninky jsou přes prázdniny v PO,ST podrobné info si najdi na webu, ale nebyl by asi problém se potkat se potkat i nějak mimo trénink. Záleží na domluvě. A ty děláš nějaké FMA? ModernArnis ?
Petr36

To Puntana

Příspěvek od Petr36 » 16 črc 2007 10:59

Vzal jsem to přes SZ, tady je to OT. Ale díky.
Ještě k tomu ostří - já sice nože nebrousím, ale řekl bych že zoubkované ostří je mnohem težší doma nabrousit
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 16 črc 2007 19:58

no ono to zoubkované je težší nabrousit všude
johnymaco

Příspěvek od johnymaco » 21 zář 2008 16:13

Kazde ostri je dobre na neco jineho jinak by se to nevyrabelo tak ve velkem :) a kazdy nuz ma sveho kupce jaky si kdo zvoli je na nem samym. Jinak v tomhle jsem s BUCKem vi opravu o cem mluvi a noze ma pekne ac nemam zadny zatim ;) na fotkach vypadaji velice pekne.
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radgost » 20 říj 2008 16:51

Jako EDK koužívám nůž bez vroubkování. Předchozí vroubkování měl, ale s ním jsem si pořádně ani neukrojil chleba. Ale je to jen IMHO. Jinému může vyhovovat něco jiného.

K tomu bodání a řezání v boji - a co španělské školy? Tam se přece vcelku hodně řeže.
Puntana

Příspěvek od Puntana » 23 říj 2008 12:16

Radgost píše:K tomu bodání a řezání v boji - a co španělské školy? Tam se přece vcelku hodně řeže.
tak záleží čemu říkáš španělská škola.. jestli název oddílu a nebo opravdu původní systém, který se dnes už víceméně nezachoval. Samozřejmě, že se v boji řeže, ale prostě bodání má větší destrukční efektivitu. Když se koukneš do historie, policejních spisů a nebo na staré školy boje s chladnými zbraněmi tak zjistíš, že body jsou více zraňující, smrtící. Ale vždy záleží na situaci a okolnostech.
Tohle je nejlepší na osobní pokec, protože po netu to je dost zavádějící téma. Se klidně někdy zastav :wink:
Odpovědět