historicke zbrane-zkusenosti

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Daerlen
Příspěvky: 3
Registrován: 07 bře 2021 02:39

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Daerlen » 07 bře 2021 14:35

Vejr píše:
07 bře 2021 08:53

Další je věc přístupu, my držitelé ZP považujeme Dčkaře spíš za hrozbu, která nám ZP jednou ohrozí.
Proč zrovna tenhle názor?


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od skagerak » 07 bře 2021 17:06

Nemohu mluvit za autora, ale imho pro to, ze hromadu pruseru ze zbranema maji na svedomi deckari, ale vrha to spatne svetlo hlavne macdrzitele ZP.

Ale za sebe dodavam, ze podle mne jde halvne o "plynovkare"(cti drzitel expanzni zbrane) naopak nemyslim, ze by v dnesni dobe neco vyvadeli predovkari, (nebo drzitele hist. Zbrani), ke strelbe predovkama je nutne neco znat, nacist, doptat se atd... to kazdy blb nezvladne...

Ale pokud znamej nechce delat zp
Tak moc neverim, ze je fandou do zbrani ...
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Vejr » 07 bře 2021 18:21

Daarlen : Tento názor mám hlavně s masivním rozšířením zbraní typu Gladiator. Podle mne tohle vůbec nemělo spatřit světlo světa. Lidi co mají ZP mají určité povědomí o bezpečnosti a manipulaci se zbraněmi, mimo jiné je to součást zkoušek. Protože co říct člověku, kterej se mi postaví před pult, šáhne pod kabát a vytáhne tenhle krám se slovy: chtěl bych do tohodle prach a koule. Přitom na mě namíří. A hrozně se díví že mám taky v ruce krochnu .... prej já to nemám nabitý.
Beru Dčka coby střílení z historických zbraní a jejich replik jako ušlechtilou zábavu, celkem velkou vědu, ale tyhle lidi to prostě kazej.
To samé ten byznys s moderníma zbraněma na hraně roku 1890. V době kdy vznikala tahle kategorie v zákoně, nikdo neměl potuchy o tom že se sem dovezou kontejnery kvérů koupených v raichu jako železnej šrot, bez jakékoliv evidence. A hladový obchodníci to budou klidně rozesílat poštou. To nebyl účel vzniku této kategorie. Také nebylo účelem aby se tady pohybovali zbraně o výkonu skoro 4000J když jsou na ZP perkusní revolvery. To nemá s vnímáním historické zbraně nic společného.
A o legalitě zbraní kat D co dnes vidím na huntingbazaru se dá s úsměvem pochybovat. A proto se tak všichni ošívaj, když chci kategorizaci. Protože to stojí nějaké peníze na zkušebně s rizikem že to nebude D. Není to tak dávno co takhle dopadl jeden Reichsrevolver M1879.
A vyprávění chlapů z PMJ co občas seberou - nedávno smažka, pozitivní jak na chlast tak drogy a v kapse Buldog 22LR .... taky je to D.
A ohledně přebíjení, že každej Dčkař chce okamžitě vymyslet laboraci s bezdýmákem do historických černoprachých nábojů, bez ohledu na tormentaci pouze na BP. Video s rozlítnutým Kropáčkem je tak známé. Do Gladiatora chce taky každej Pyrodex i když nemá vůbec potuchy co znamené zrnitost ....
Můj osobní názor je ten, že je to časovaná bomba. Bohužel se s tímhle svezou i ti, kteří mají historické zbraně opravu jako koníček.
Uživatelský avatar
Black Powder
Administrator
Příspěvky: 474
Registrován: 08 led 2008 14:50
Bydliště: Velká Morava

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Black Powder » 07 bře 2021 20:16

To: Vejr
Dobre napísané ... to platí hlavne pre jedincov, čo sa potrebujú cítiť dôležito a ešte nedozreli na úroveň, aby aj bez ZP mohli mať niečo ostré. Historické zbrane sú na voľno preto, aby sa mohli vo väčšom počte uchovať pre budúce generácie ako kultúrne a technické dedičstvo, pri zachovaní ich pôvodného stavu ako aj technológie nabíjania. Keď si z toho chce už niekto buchnúť, nech tam dáva to, čo tam patrí. Pyrodex není náhrada BP, ale je určený pre zbrane špeciálne na tento typ prachu napr. už známe moderné inline lovecké predovky určené pre US trh. Je v podstate Nitro so spomaleným horením, pričom rýchlosť nárastu tlaku je oproti BP väčší a nedával by som ho do bežných predoviek, lebo ani náplň sa nedá dávkovať klasicky na gramy - grainy, ale na objem.
Ataman, Caiman, Red Wolf, Huben, LCS SK19, Brokock ... Servis, opravy, úpravy všetkých PCP, programování Daystate, prerábky Anschütz na 16J.
Dobré veci robím dokonalými.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Wdog » 08 bře 2021 19:45

Vejr píše:
07 bře 2021 18:21
....
Můj osobní názor je ten, že je to časovaná bomba. Bohužel se s tímhle svezou i ti, kteří mají historické zbraně opravu jako koníček.
Já bych to nedramatizoval. Přečiny se střelnou zbraní jsou u nás naprosto marginální, několik desítek kusů za rok na celou ČR, navíc naprostá většina z toho jsou debilové, co ožralí na veřejnosti mávají plynovkama nebo je využijí k pohrůžce při loupeži. To stejné bude s novodobými obrannými předovkami Gladiator, nebezpečí zneužití bude minimální, smažce loupící na ulici stačí nůž nebo ta plynovka, nabíjet předovku už je moc práce. Sofistikovaný kriminálník se vyzbrojí na černo, jinak a lépe.

Představte si, že cca před 15-ti lety se u nás prodaly občanům tisíce, možná desetitisíce, kusů perkusních revolverů, tehdy na to stačila občanka. Nastaly snad v ulicích nějaké masakry? ... ne, ani tehdy, ani teď, většina těch revolverů přešla později do ilegality, když se změnil zákon, ale masakry v ulicích nenastaly.

Je zcela zbytečné nakládat legislativní a represivní energii do takové minimálně nebezpečné věci. Buďme rádi, že takovou právní úpravu historické zbraně máme, moc takových zemí v Evropě není (ale existují).

Gladiátor je výborný a moderní komerční produkt, nikdo netvrdí, že je to předovka srovnatelná s historickou replikou. Má ale jiné výhody, má výborný design, a promyšlenou techniku. Přesně splňuje to, na co je určený. (pozn. sám ho nemám, ani neprodávám 8) ).

Dovozy historických zbraní ze zahraničí: ano, je to hlavní cesta, jak se sem dostávají historické zbraně, a je to dobře, v zahraničí by je dříve či později čekalo sešrotování. Jestli je to šrot nebo ne, rozhodne nabídka, poptávka, a česká zkušebna ČUZZS v případě tormentace.
***
Vejr píše:
07 bře 2021 18:21
....
Lidi co mají ZP mají určité povědomí o bezpečnosti a manipulaci se zbraněmi, mimo jiné je to součást zkoušek. Protože co říct člověku, kterej se mi postaví před pult, šáhne pod kabát a vytáhne tenhle krám se slovy: chtěl bych do tohodle prach a koule. Přitom na mě namíří. A hrozně se díví že mám taky v ruce krochnu .... prej já to nemám nabitý.
...

V tomto s tebou souhlasím, to je bez debat.

Chtělo by to mít ve kšeftě velkou ceduli "prosím nemiřte na prodavače zbraní, ani z legrace, prodavač je vždy ozbrojený, a mohl by znervóznět" :)

Vejr píše:
07 bře 2021 18:21

A o legalitě zbraní kat D co dnes vidím na huntingbazaru se dá s úsměvem pochybovat. A proto se tak všichni ošívaj, když chci kategorizaci. Protože to stojí nějaké peníze na zkušebně s rizikem že to nebude D. Není to tak dávno co takhle dopadl jeden Reichsrevolver M1879.
A vyprávění chlapů z PMJ co občas seberou - nedávno smažka, pozitivní jak na chlast tak drogy a v kapse Buldog 22LR .... taky je to D.
Ano, ten problém tady je, ale potíž je v tom, že individuální kategorizace na CUZZS stojí velké peníze, řádově několik tisíc, a navíc s tím rizikem, co uvádíš. Zákon říká, "pokud je pochybnost, tak kategorizace" ... ale kdo má tu pochybnost, za výše uvedených podmínek? ... majitel takové zbraně .. asi ne, i když pár masochistů se najde. Takže jedině orgán, který takovou zbraň zadrží, má pochybnost, tak ji dá na kategorizaci a zaplatí to erár.

Pozn. bulldog .22 LR nebude zbraň kat. D.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Náboje zbraně do roku 1890

Příspěvek od Wdog » 08 bře 2021 20:00

Daerlen píše:
07 bře 2021 02:46
Zdravím, uvažujeme že koupíme známému k narozeninám Nagant 1887, kategorie D do roku 1890. Je fanoušek zbraní, tu a tam zajde na střelnici ale ZP si dělat nechce.
...
Jak je to s případným nákupem nábojů do této zbraně?
...
Funguje to tak i v praxi? Docela mne překvapuje že by střelivo na které je potřeba ZP bylo takto snáze prodejné.
Jo možné pak s takovou zbraní bez ZP zajít normálně na střelnici?

Nagant m1887, zřejmě je myšlen švédský nagant, je krásná a technicky precizní zbraň. Je ale potřeba hodně přemýšlet, kde a co koupit, o roku výroby, zda je do r.1890 včetně, rozhodují zdánlivé detaily. Belgický nagant může být i po r.1890, švédský značený Brevete Nagant je OK, švédský značený Husqvarna je po r.1890, norský značený Brevete Nagant odlišný jen v detailech je také po r.1890.

Střelnice: pokud má platnou tormentaci, můžeš legálně střílet. Většina nabízených v inzerci ji nemá, musíš si to pak zařídit sám, nebo vyhledat takový, co ji má.

Doporučuji kupovat u solidního prodávajícího, raději osobně s prohlídkou, vybírat jen technicky dobrý kus. Většina z aukro.cz či hunting-bazar toto nesplňuje. Prodejcům, co píší jak tataři, nebo mají jen nekvalitní fotky, nebo popis typu "vše v pohodě, jen mechanismu je nutné doladit" ... se vyhněte obloukem. Nestojí to za to. Případné vady jsou buď neopravitelné (vývrt, komory), nebo cena opravy může převýšit původní cenu zbraně (mechanismus). Puškařů - odborníků, co rozumí těmto historickým, ale moc není.

Nákup nábojů: co do toho švédského Naganta m1887 chceš kupovat za náboje? ... originál střelivo neexistuje, nevyrábí se, není na trhu. Určitou možností je .32 SW Long, který tam sice nepatří, ale vystřelí to a není to nebezpečné. Pouze se může stát,. že to vypadne z válce ven, má menší rozměry.

A tím jsem se ve svém románu dostal k tomu nejdůležitějšímu: INFORMACE! ... učit se, učit se, učit se :)

Dříve jsem to dělal tak, že jsem koupil historickou, co se mi líbila, a pak jsem teprve studoval a hledal informace, co to vlastně mám. Teď, poučen, už to dělám jinak. Hodně času věnuji studování informací a vlastnímu bádání.

Chceš historický revolver do 1890 na střelbu? ... polož si nejprve otázku, jaké a kde seženeš náboje.
FrantaB
Příspěvky: 41
Registrován: 20 úno 2016 23:15

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od FrantaB » 09 bře 2021 20:37

S Vejrem se o prodeji komponent neshodneme (a víme to :D ), ale v mnohém má pravdu a rámcově je ta úvaha naprosto platná. Navíc má vnímání tohohle problému poupravené zkušeností z toho, jak se před jeho očima ti (v podstatě největší) blbci koncentrují.
Já mám pro změnu bias z toho, že mně známí déčkaři jsou vesměs až absurdně úzkostliví a pečliví jedinci, u kterých jsem kravinu neviděl a neslyšel. Pár jednotlivců by se dalo označit jako "marksman", zbytek si hýčká krásné kousky historického inženýrství a má radost z toho, že dokážou fungovat tak nějak k čemu byly stvořeny.
Provozovat historické déčko je reálně na informace, úsudek a odpovědnost mnohem náročnější, než se zbrojákem provozovat moderní kvér.

Učit se ládovat i Gladiatora je pro smažku fakt moc práce a mimo její obzor, navíc ho blbě vyčistí a za týden už nevystřelí-takže ho zahodí, platí pro jakýkoliv perkusák. Mimochodem-ve zbraňově značně fašistické Británii byl ještě velmi nedávno (nejspíš ještě pořád, poslední asi dva roky nemám úplně přesný přehled) perkusní revolver na občanku. I proto tam vznikly takové věci, jako šestiranná pistole s ergonomií (tuším) G17 a příčně uloženým komorovým blokem na šest ran...
Počet TČ a přestupků s perkusáky? Co dokážu dohledat, přesně 0 (slovy: nula). Omladina i starší se na ulici bodají a podřezávají vším možným, střílí se z kdečeho propašovaného z Balkánu napříč EU a z Běloruska-ale vždycky jsou to tak nějak moderní zbraně. Trestné činy s historickými jsou zcela převážně vázané na to, že někdo neodevzdal kvér po prapředcích, ne že někomu ustřelil květák.

Proč? Protože učit se nabíjet perkusák, nebo dělat náboje do historika (jakkoliv blbě a nebezpečně) je příliš zdlouhavé, namáhavé a intelektuálně náročné. Klasická smažka vyhoří na intelektuální části, gangsta na tom, že on je gangsta s placatým kšiltem a džínama bez pásku pod p*delí a žádnej @#%&*/ kovboj s džínama v pase a dvěma opasky :lol:

TČ perkusákem v afektu? Těžko, než to nabije, tak vychladne a ti, kteří nabíjí tak rychle že by nevychladli, takovou blbost neudělají. Historikem? Už vůbec, protože když to vezme do ruky, vybaví se mu ta práce a čas na sehnání informací a vůbec. Smažka s historikem? Ta to má jako berličku ega a odcházejícího těla, na vyhrožování a machrování mezi svými. Radost mi to nedělá, ale mnohem větší obavy mám ze stříkačky s jehlou. Protože i ta smažka si spočítá, že když někoho bodne jehlou, tak ji sice budou hledat, ale pokud dotyčný nic moc nechytne, bude hledání spíš vlažné. Jenže když někoho střelí, půjdou po ní tvrdě.

V devadesátkách se děly velké divočiny a z dnešního přeúzkostlivělého pohledu místy fakt divoký západ, ale oběti za ty roky vlastně nejsou-mrtvola je, pokud vím, přesně jedna (jedinec který se po pár pivech vsadil, že mokrý huberťák zastaví .44...), pár prostřelených lýtek, stehen a zadků u nosičů-kalhotářů a prostřelená střecha tramvaje linky 22 na Vypichu (vypadlý kvér).
Překvapených, vyděšených a naštvaných lidí, když někdo střílel někde venku a trochu kašlal na to, co je za terčem? Ano, těch bylo dost. Ale zranění žádní, pokud si dobře pamatuju...


Takže souhlas s Vejrem, že blbec s D-čkem je nebezpečí pro lidi se zbrojákem, pro lidi s historiky i pro ostatní. Kretén, který si mastí ego "kvérem na občanku" a má dojem, že "on má právo" a vůbec netuší, jak se s věcí zachází a že 119 platí "obdobně a přiměřeně" úplně pro všechny je problém. Stejně jako blbec, který sedí v autě a chová se, jako by nikdy neslyšel o semaforu nebo blinkru.
Problém nejsou D-čka a komponenty pro ně, problém jsou blbci.
Daerlen
Příspěvky: 3
Registrován: 07 bře 2021 02:39

Re: Náboje zbraně do roku 1890

Příspěvek od Daerlen » 28 dub 2021 23:47

Wdog píše:
08 bře 2021 20:00
Nákup nábojů: co do toho švédského Naganta m1887 chceš kupovat za náboje? ... originál střelivo neexistuje, nevyrábí se, není na trhu. Určitou možností je .32 SW Long, který tam sice nepatří, ale vystřelí to a není to nebezpečné. Pouze se může stát,. že to vypadne z válce ven, má menší rozměry.
Přiznám se že v tomto se moc neorientuji, převzal jsem to jako doporučení s tím že munice se sehnat dá. Jak jsem psal, nápad byl koupit historickou zbraň a na tohle jsme dostali tip. Pak ještě na různé lefošové revolvery kterých je různě po inzerátech spousta ale co jsem pochopil tak u těch už se munice nevyrábí vůbec.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Wdog » 29 dub 2021 23:01

Lefoše jsou mrtvá záležitost, sice se ty náboje dají jaksi vyrobit, ale je to opravdu velmi pracné, výkon mají nevalný a jejich konstrukce je překonaná.

Zpět ke švédskému nagantu m1887: (nyní jen technický úhel pohledu, legislativu teď neřeším):
možná ty rady, že do něho lze "běžně" koupit náboje, vychází z toho, že do něho dáš náboje určené do švýcarského revolveru m1882. Ty náboje se skutečně jednou za čas u nás dají koupit, vyrábí je nepravidelně italská firma Fiocchi, ale má to několik nevýhod. Je to jiná ráže, i když téměř rozměrově shodná. Ale, náboje 7.5 swiss ord. mají plášťovou střelu, a náboje 7.5mm swedish nagant měly vždy jen střelu olověnou. Náboje Fiocchi swiss ord. jsou navíc poměrně ostře laborované, i podle normy CIP snesou relativně vysoký výkon. Další nevýhoda je, pokud na ně narazíš, tak ti je asi neprodají bez zbrojáku a jeden kus náboje stojí okolo 40,- Kč. Pokud tě zajímají tyto, podívej se občas na nabídku pražských firem BVS a Brymová. Nagant m1887 by tyto náboje asi vydržel, ale já bych je tam nedával.
Druhou možností jsou náboje .32 SW Long, které do naganta m1887 sice nepatří, ale mají několik výhod a jednu nevýhodu. Výhoda je, že mají olověnou střelu, jsou laborované na nízký tlak a jsou levné, okolo 10,- Kč za kus. Průměr střely a průměr ústí nábojnice odpovídají nagantu m1887, rozměr nábojnice dole (její báze) a rozměr okraje jsou ale menší, tak v komoře trochu "plavou". To, jestli vzhledem k menšímu okraji nepropadnou do komoru dané zbraně, závisí na individuálních rozměrech komor zbraně a tolerancí výrobce nábojů. Prodávají se také jen na zbroják.
(Třetí a nejlepší možností, jak to řeší všichni aktivní střelci z historických zbraní, je výroba nábojů vlastními silami, neboli přebíjení. Není to snadné ani rychlé, je to spíše běh na dlouhou trať, náročné na vybavení a znalosti, ale ty náboje pak perfektně sedí. Přebíjet ale mohou legálně pouze pro vlastní potřebu a ne na prodej.)
2x4b
Příspěvky: 22
Registrován: 10 srp 2017 09:59

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od 2x4b » 30 bře 2022 18:10

Zdravím ve spolek,

Dejme tomu, že mám historickou zbraň z před konce roku 1890 a má na sobě zkušební značky z Londýna. V dokumentech české zkušebny zbraní jsem našel, že tyto zahraniční zkušební (tormentační) značky uznávají. Mají na to katalog s obrázky a to P s korunkou odpovídá. Omlouvám se za laický dotaz, ale znamená to, že již tormentaci nepotřebuje a lze jít na střelnici? Netuším, jak staré ty anglické značky jsou. Je to na US zbrani, která se pak někdy dostala do Británie.

Dejme stranou, že doporučeníhodné je udělat tormentaci novou. Rád bych věděl, jak to s ne/uznáváním těch značek je.
martin.9mm
Příspěvky: 108
Registrován: 07 kvě 2008 11:10
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od martin.9mm » 31 bře 2022 12:35

Pokud má platnou zkušební značku, tak ano můžeš s ní na střelnici. Netřeba moderní tormentaci. Nicméně bych zbraň pořádně prohlédl nebo nechal prohlédnout než z ní budeš střílet.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 31 bře 2022 14:40

Proč se neobrátíš rovnou na kováře?
Nafoť detailně značku a pošli ji s dotazem na zkušebnu zbraní a střeliva do Prahy. Tím splníš legislativní povinnost.
Ale platná značka - jak se píše v předcházejícím příspěvku - ještě neznamená odpovídající technický stav zbraně pro bezpečnou střelbu.
Šakal
Odpovědět