historicke zbrane-zkusenosti

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
karlos7777777
Příspěvky: 29
Registrován: 04 lis 2016 21:12

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od karlos7777777 » 30 dub 2017 11:39

Ty fotky jsou nahrát v malém rozlišení a kvalitě, nemohu za to. Ještě bych poprosil o radu ohledně střeliva. Jelikož bez zbrojáku mi potřebné .22 short zřejmě nikdo neprodá, tak pálím dlouhými a krátkými poplašňáky. Je problém, že broky .22 (ARES 5,59 mm) propadávají válcem, ucpávky-papír apod, jsou myslím u revolveru vyloučeny. Diabolky se zas trhají. Díky všem.


Froggg
Příspěvky: 23
Registrován: 29 zář 2014 21:10

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Froggg » 30 dub 2017 12:24

Střílet kombinaci poplašňáku s brokem není tak úplně v pořádku... Nad tím bych ani nepřemýšlel.

Naopak jako držitel zbraně kat. D máš nárok ze zákona na nákup střeliva. Že ho nechtějí prodat, je věc druhá. Chce to hledat prodejce, co prodá nebo se pokusit argumenty prodejce přesvědčit...

Nebo pak floberta zkusit...
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od skagerak » 30 dub 2017 12:54

a když už se tu řeší předpisy tak taky pro pořádek upozorňuji na povinnost střílet tím pouze na schválené střelnici...
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Jim » 30 dub 2017 14:06

karlos7777777 píše:Ty fotky jsou nahrát v malém rozlišení a kvalitě, nemohu za to. Ještě bych poprosil o radu ohledně střeliva. Jelikož bez zbrojáku mi potřebné .22 short zřejmě nikdo neprodá, tak pálím dlouhými a krátkými poplašňáky. Je problém, že broky .22 (ARES 5,59 mm) propadávají válcem, ucpávky-papír apod, jsou myslím u revolveru vyloučeny. Diabolky se zas trhají. Díky všem.
Ale s těmito problémy jsi musel počítat už při koupi zbraně. Silně pochybuji, že ti nějaký prodejce střelivo prodá jen na základě pohádky o majetnictví historické zbraně. Nepomůže ani to, že mu ji ukážeš. Nevím jak v současnosti, ale po sametu bylo toto střelivo včetně malorážek volně prodejné v rakousích. Pokud to máš blízko, tak to zkus.
Ale jinak, voják se stará, voják má.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
karlos7777777
Příspěvky: 29
Registrován: 04 lis 2016 21:12

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od karlos7777777 » 30 dub 2017 14:31

Právě jsem s tím počítal, proto tahle ráže. Možnosti jsou široké i bez zbrojáku: již zmíněné poplašňáky, náboje .22 flobert. Jinak dle zkoušky je diabolka s poplašňákem Walther .22 long účinnější než náboj .22 short.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Jim » 30 dub 2017 18:04

Nejspíš se ta diabolka hodně otevře, případně protrhne. Ale není problém si střely odlévat.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
kavecko
Příspěvky: 59
Registrován: 24 led 2012 15:23

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od kavecko » 12 kvě 2017 09:47

Jim píše:
karlos7777777 píše:Ty fotky jsou nahrát v malém rozlišení a kvalitě, nemohu za to. Ještě bych poprosil o radu ohledně střeliva. Jelikož bez zbrojáku mi potřebné .22 short zřejmě nikdo neprodá, tak pálím dlouhými a krátkými poplašňáky. Je problém, že broky .22 (ARES 5,59 mm) propadávají válcem, ucpávky-papír apod, jsou myslím u revolveru vyloučeny. Diabolky se zas trhají. Díky všem.
Ale s těmito problémy jsi musel počítat už při koupi zbraně. Silně pochybuji, že ti nějaký prodejce střelivo prodá jen na základě pohádky o majetnictví historické zbraně. Nepomůže ani to, že mu ji ukážeš. Nevím jak v současnosti, ale po sametu bylo toto střelivo včetně malorážek volně prodejné v rakousích. Pokud to máš blízko, tak to zkus.
Ale jinak, voják se stará, voják má.

Ale to přeci není žádná pohádka... ;) :roll:

http://www.mvcr.cz/clanek/zbrane-podleh ... 09Nw%3D%3D

Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví, držet a případně nosit plnoletá a plně svéprávná fyzická osoba a nebo právnická osoba.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Jim » 12 kvě 2017 11:31

Ale to je přece všeobecně známo, jenže je to k prdu. Žádný prodejce střeliva si nebude komplikovat život a jednoduše se tomu vyhne. Troufám si tvrdit, že se nenajde v republice jediný, kdo by střelivo prodal bez předložení zbrojního průkazu, jehož číslo si vždy zaznamená. Co si zaznamená o zákazníkovi, který mu bude tvrdit, případně ukazovat, že je majitelem historické zbraně. Nic, tedy vědomě riskuje případný malér. Kromě toho není na prodejci, aby posuzoval, zda je zbraň historická či ne. K tomu se může vyjádřit pouze znalec. Já osobně bych jednal naprosto stejně. To to střelivo sežene spíš nějakým podloudným způsobem, než aby mu ho někdo u nás prodal. To znění zákona je sice platný, ale nedonutí nikoho, aby tak konal.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
kavecko
Příspěvky: 59
Registrován: 24 led 2012 15:23

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od kavecko » 12 kvě 2017 11:42

To se pak můžeme bavit, že prodejce si může myslet, že ZP je falšovaný, že znalecký posudek je falšovaný atd. . :wink: To už jsou pak jen spekulace a zákon (zatím) hovoří jasně. :wink:
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Biggles » 12 kvě 2017 12:30

To klidně hovořit může. A co? Prostě ti hned tak někdo munici bez ZP neprodá, kdybys měl plnou stodolu historickejch zbraní. To že jsi do nich oprávněn získat munici nikomu nenařizuje ti jí prodat.
kavecko
Příspěvky: 59
Registrován: 24 led 2012 15:23

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od kavecko » 12 kvě 2017 12:36

Mě nezajímá co a jak dělá prodejce. Prodejců je mraky a každý se může chovat jinak. Já jen píšu, že zákon říká to a to.. :wink:
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Biggles » 12 kvě 2017 13:54

Tak si to klidně říkej, to tady vědí snad všichni, reálnej dopad je prakticky nula.
Daerlen
Příspěvky: 3
Registrován: 07 bře 2021 02:39

Náboje zbraně do roku 1890

Příspěvek od Daerlen » 07 bře 2021 02:46

Zdravím, uvažujeme že koupíme známému k narozeninám Nagant 1887, kategorie D do roku 1890. Je fanoušek zbraní, tu a tam zajde na střelnici ale ZP si dělat nechce.

Jak je to s případným nákupem nábojů do této zbraně? Na stránkách ministerstva vnitra jsem našel vyjádření v tomto znění:

"Oprávněný držitel zbraně kategorie D, je oprávněn nabývat do vlastnictví, držet
a nosit střelivo do této zbraně, odpovídá-li ráží a výkonem použití v této zbrani
kategorie D (historické zbrani). Taková osoba je rovněž oprávněna nabývat a
držet komponenty pro přebíjení tohoto střeliva a přebíjet jej. Podnikatel v oboru
zbraní a střeliva je oprávněn prodat takové osobě střelivo pro zbraň kategorie
D a komponenty pro přebíjení tohoto střeliva, včetně zápalek, bezdýmného
nebo černého loveckého prachu po prokázání údajů podle § 15 odst. 1 zákona
o zbraních."

Funguje to tak i v praxi? Docela mne překvapuje že by střelivo na které je potřeba ZP bylo takto snáze prodejné.
Jo možné pak s takovou zbraní bez ZP zajít normálně na střelnici?
Předem děkuji za odpovědi, v tomhle jsem naprostý laik.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Vejr » 07 bře 2021 08:53

už jsem to tady psal víckrát:
Já ti na pultě střelivo jen tak na ksicht nic neprodám. V tom výpisu je napsáno, že je prodejce oprávněn, ale ne povinen. Abych byl v klidu co se týče zákona, požaduji od zkušebny nebo soudního znalce papír, že zbraň je kategorizovaná jako D. Já nejsem znalec, v historickejch zbraních se zase moc nevyznám, navíc spousta z nich se liší pouze datem výroby. Už vůbec nepoznám úpravy které z nich dělají B / C. Taže když mi někdo opře omlácenou břízu o pult s tím že to je D, tak mu to stejně nedám. Protokol o tormentaci není rozhodnutí o kategorizaci.
Osobně je mi cennější zbrojní licence než prodej krabičky nábojů. Ono není zrovna lehké ji získat a zato jednoduché o ni přijít.
Další je věc přístupu, my držitelé ZP považujeme Dčkaře spíš za hrozbu, která nám ZP jednou ohrozí. Takže prodávám pouze černej prach a náhražky, perkusní zápalky a zápalky W209 a mám klid. U tohodle zboží je jasné, že je do zbraní kat D / C1
Tomu co přinese správnej papír, kterej si pro sichr ofotím, klidně zboží prodám.

Jenom pro upřesnění: Brevete Nagant mod 1887 se vyráběl do půlky roku 1895 .....
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 bře 2021 10:41

No, myslím, že problém ohledně nákupu střeliva do zbraní ktg.D je názorný příklad českého kocourkova.
Zákon stanoví, co je to palná zbraň ktg. D
Zákon stanoví podmínky pro držení palné zbraně kat. D
Zákon stanoví podmínky pro střelbu z těchto palných zbraní (zkušebna, střelnice)
Zákon stanoví podmínky pro pořizování střeliva a komponentů střeliva pro palné zbraně ktg.D
Zákon stanoví, že prodejce je oprávněn (tedy NE že může) toto střelivo prodat a stanoví mu podmínky, za kterých je střelivo oprávněn prodat

Aby toto mohl prodejce učinit, má v počítači při oznamování prodeje střeliva do CRZS kolonku "ostatní prodej".

No ale nyní nastupuje český alibismus a bohužel i strach z možných následků.

Chápu, že je spousta palných zbraní, u kterých je na první pohled nemožné jednoznačně určit, zda palná zbraň byla vyrobena do konce roku 1890. Jako třeba ten revolver Nagant. Viděl jsem na fotce pušku Mosin 1891, prototyp, který byl vyroben v roce 1890!!!! V tom případě doporučuji si opatřit znalecký posudek s uvedením přesného popisu zbraně, aby měl prodejce střeliva klid. Kopírku má dnes každej.
Pokud chci s palnou zbraní ktg. D střílet, musí mít tormentační značku. Pokud se jedná o značku novou, je na zbrani vyraženo písmeno Z a dvojčíslí roku zkoušky, např. Z21. Pokud je prodejce fundovaný prodavač a nikoliv jenom podavač, tak by základní věci měl znát. Dříve existoval učební obor , tzv. zbožíznalectví. Dnes je jenom na přístupu a fundovanosti prodejce, někdy "rádobyprodejce", jaké jsou jeho odborné znalosti. Ale abych byl objektivní, musím také přiznat, že pro Policii je dnes jednodušší sebrat licenci (což mnohdy dělají rádi), než uhánět někoho, že uvedl prodejce v omyl.
Před 2 roky jsem navštívil jeden nejmenovaný obchod se zbraněmi a střelivem v Praze a taky v Hr. Králové. Přinesl jsem v pouzdru pušku Gewehr 1888, s nápisem na pouzdru závěru 1890!! V ruce jsem měl písemné vyjádření MV, které tady bylo citováno. Ta citace je totiž na můj popud a původní vyjádření z MV, odbor bezpečnostního materiálu ze 17.7.2014 mohu doložit. Což jsem na tomto fóru už jednou před časem učinil. Ani jeden prodejce mi střelivo do G 1888, prokazatelně vyrobené do konce roku 1890, nechtěl prodat bez ZP. I když ho samozřejmě mám. Tak jsem je oba požádal, aby mi to dali písemně, že mi střelivo do té konkretní zbraně odmítají prodat, s uvedením důvodu. Připomněl jsem jim, že citace v zákoně zní "je oprávněn". Nikoliv že může. A taky jsem předem řekl, že s jejich písemným vyjádřením se obrátím na MV, odbor bezpečnostního materiálu. Výsledek byl ten, že jsem v obou případech odcházel s nakoupeným střelivem. Jenom jsem byl požádán, abych je nikde neprásknul a střelivo mi prodávají proto, že mě jako střelce znají. Prostě a jednoduše - kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Rozhodně ale je pitomost, aby si držitel palné zbraně ktg. D musel ještě pořizovat ZP, min. skupiny A, když to zákon nenařizuje.
A názor, že tzv. "déčkaři" jsou hrozbou pro držitele ZP - no, k tomu se raději nebudu vyjadřovat, protože si nechci kazit neděli a manželka mi zakázala bejt sprostej. Aspoň před ní a před vnoučaty.
Tak si závěr udělejte každý sám.
Nikomu svůj názor nevnucuji!!!
Šakal
Odpovědět