Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 23 pro 2020 12:17

Ludva píše:
20 pro 2020 15:03
Wdog: děkuji za zprávu ohledně plynů.

K té kategorizaci a tormentaci: nedovedu si vysvětlit, že hodně G 88 s novější hlavní
( = vyrobenou PO roce 1890)
získalo tormentaci a kategorizaci D. Oni ve zkušebně pušky nerozebírají a měří jen vývrt a pak už jen zkušební výstřely? Musí ale zkoumat i celkový stav. Do posledního šroubku ale zbraně zřejmě nerozebírají.
Přikládám odkaz na obrázek pušky v D, ovšem se všemi znaky pro kategorii A, nebo C. Je tam i ten "punkt" (důlek)
na těle závěru, který upozorňuje na novou hlaveň. Na boku těla závěru je i nezřetelné "nm"!

A opravdu tam ta nová, silnější hlaveň je a má na sobě také vzorně vyraženo pověstné "nm", směrující pušku do jiné kategorie:

https://i.postimg.cc/MGF9GG4h/Z-S.jpg

Tohle není puška v kategorii D, ať se na místě propadnu!

"nm" = neue material, nový materiál (hlavně) z odolnější oceli.
A ty sis platil tormentaci nebo kategorizaci zbraně či znaleckej posudek?


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 pro 2020 13:18

Hm, to je těžký, když někdo pořád nechápe rozdíl mezi tormentační zkouškou a kategorizací zbraně.
Kdybych měl G88 se značkama, jak se uvádí a znalec by mi ji dal do ktg. D, tak sklapnu uši, poděkuju a i s puškou rychle mizím do nory šakalí. A rozhodně to už nebud dál řešit, že?
Mám ale obavy, že velmi brzo přijde doba, kdy tento problém už nebudeme muset řešit :(
Ale je to jen můj subjektivní názor.
Šakal
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 26 pro 2020 11:34

x.B.H - ten dotaz je na mě? Pokud ano, tak jsem neplatil ani tormentaci, ani kategorizaci, ani znalce v oboru zbraní a střeliva. Dokonce stále nemám ani G88, ale jako Bubba věděl vše o krevetách, já vím skoro vše o G88, ale jen teoreticky.

A se zbraní, která má na sobě značky uvedené v mém příspěvku bych se prostě na tormentaci jít neodvážil a také žádný znalec zbraní by mně nenapsal dobrozdání, že je puška v D, pokud si na znalce jen nehraje.
Ano, ta puška byla na prodej, druhá s těmi znaky během krátké doby (ta první byla komplet sčíslovaná), obě jsem zvažoval, ale zůstanu jen u virtuálního vlastnictví.
Ono kdyby to bylo třeba za "osmičku", tak neváhám, ale ceny už jsou výrazně jinde a hrozí, že se časem stanou naše milé Gewehry neprodejnými za stávající pořizovací ceny...

Tak šťastné a veselé!
PS: kdyby někdo prodával G88 za rozumnou cenu, hlásím se!
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 27 pro 2020 21:44

Ludva píše:
26 pro 2020 11:34
...
Ono kdyby to bylo třeba za "osmičku", tak neváhám, ale ceny už jsou výrazně jinde a hrozí, že se časem stanou naše milé Gewehry neprodejnými za stávající pořizovací ceny...
....

A nebo se taky časem stane, že budou prodejné za výrazně vyšší ceny, než jsou stávající tržní ceny.

Všiml jsem si, že u sběratelských zbraní, ale ono to obecně platí i u jiných věcí, se objevují různá "historická okénka", kdy jsou dané věci běžně k sehnání za dobré ceny, a pak, za nějakou dobu, už ne. Není pak už ani nabídka, ani dobré ceny. Tady toto ovlivňuje jednak nabídka (zdroje v zahraničí), poptávka (stabilně vysoká), a legislativa. Budoucí restrikce v zákonech povedou ale spíše k růstu cen, ty co už mají, nebudou mít nutnost se zbavovat, a ti co nemají, už nebudou mít možnost legálně koupit, resp. ne tak snadno, jako nyní.
Je to ale samozřejmě věc názoru ohledně budoucího vývoje.
Máme sice u nás krásný příklad s replikami perkusních revolverů, dlouhé roky kupovaných jen "na občanku", a pak od jednoho dne už jen na zbroják, kdy se z původně snad desítek tisíc legálně prodaných ks následně zaregistroval jen zlomek. Ale nemám bohužel znalosti o cenách těchto na černém trhu, takže nevím, jaká je aktuální cena ve srovnání s tehdejší nákupní.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 09 led 2021 09:09

Nevíte někdo co znamenají tyto značky na páce závěru?:

https://i.postimg.cc/CL24hdGn/7.jpg

Je to z Gewehru Steyr1890, jiné číslo závěru, podle mě je závěr novější výroby. Puška má českou tormentaci
a je to rámečková (!) verze. Na těle závěru NENÍ vyraženo "S", ani "n.m.", ani "Z". Zajímavé.

Hlaveň vypadá velice pěkně:

https://i.postimg.cc/43kbcMFJ/8.jpg

Prodejce neví, jaká hlaveň (tenká nebo silná) je uvnitř. Zve mě přijet se podívat, ale jesti by mně dovolil pušku rozebrat, nevím, a taky by se mi do toho moc nechtělo, když to není moje.

Bože, co to je za majitele (a je jich takových víc), když pušku neviděl uvnitř?! Na druhou stranu to má tu výhodu, že aspoň "neožvejká" ty šrouby při rozborce, pokud už se tak nestalo dříve.
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Igrlik » 09 led 2021 11:06

Pôvodné armádne značky - orlica na pravej strane je overovacia značka (zbraň úspešne prešla skúškou nábojom so zvýšenou náplňou a dosiahla požadovanú presnosť), gotické písmeno pod korunkou vľavo je preberacia značka, písmeno má vzťah k menu preberacieho inšpektora, dôstojníka alebo úradníka (obvykle prvé písmeno priezviska).
To uprostred vyzerá ako konečná skúška bezdymným prachom :?:
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 10 led 2021 16:34

Ta prostřední značka na klice je "CIP-N", nová tormentační značka, to bude ta nová česká tormentace.

Ludva:
to je on, tvého srdce šampion, když bude v dobrém stavu, kup ji. Akorát musíš přispořit na pár originálních rámečků, ty moderní repliky rámečků nejsou dobré.

Závěr je autentický tehdejší dobové výroby. Podle mne je to puška Gew 88, která byla mezi lety 1900-1905, možná později až -1914, exportována do cizí země, tipuji na Jižní Ameriku, a neprošla tedy v Německu oficiální úpravou na "S", ani na Gew 1890/05 ani na Gew 1890/14. Není to "turecký" Gew88, jako 95% zde dostupných, v Turecku rámečkové verze nebyly. Tady toto asi bude chtít "J" střelu .318 nebo podobné olovo.

To, že ji borec nerozbíral, ničemu nevadí. Šrouby už ožvýkané mohou být, má 130 let. Má tormentaci, a pokud je pěkná a dobře funguje, není důvod ji rozebírat. Když si koupíš ojeté auto, bude dobře fungovat a bude mít STK, taky ho asi nebudeš preventivně rozebírat.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 10 led 2021 18:31

Igrlik + Wdog: oběma děkuji za poskytnuté informace. Dnes jsem pátral v knize Paula Scarlaty.
To chybějící "S" opravdu napovídá teorii od Wdoga.
Ještě než jsem přečetl vzkazy zde, došel jsem k závěru, že puška MOHLA být upravována
opravdu kolem roku 1905 - 1914.

Nemůže to chybějící "S" znamenat, že v té době už to vlastně nemělo smysl vyrážet na "receiver", do pušek se dávali nové hlavně, zvláště když to mělo jít na export a k dispozici byly novější náboje IS?

Od prodejce ale marně vymáhám sken protokolu ze zkušebny, pokud ho tedy má. Vůbec už moc nekomunikuje, tak nevím. Možná má strach kdo jsem, z důvodu že je v pušce hlaveň vyrobená PO 1890, kdo ví?
Přitom rámečková verze se mně líbí víc, než ty pozdější úpravy.

Kdysi dávno jsem si přebíjel náboje 9mm Luger a už se mi k přebíjení nechce vracet, abych si mohl občas vypálit pár ran. Oni i ty Mauser 8mm Match (tak řečená "jéčka") mají průměr střely .323 a od normálních JS se liší jen sníženou navážkou, to všichni víme.

Teď babo (ale musí být pěkná) raď!
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 10 led 2021 20:59

Já bych se v tom nerejpal a vzal ji. Co člověk, to názor. Svoji jsem taky zkoumal, vyptával se, tápal....nakonec jsem se na všechno vybod, střela JS vleze do laufu víc jak u mého k98 tak střílím JS, rok na ni je 1890 tak žiju se svědomím, že puška je skutečně historická, zkušební značka je uznávaná tak střílím legálně. Puška drží, já jsem spokojený.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 12 led 2021 21:12

Ludva:
tormentační protokol není povinné nikde předkládat, ani si ho uschovávat, rozhodující jsou značky na zbrani. Protokol navíc obsahuje osobní údaje člověka, co nechal tormentovat, i když ty údaje je možné začernit.

Značka "S" shora na pouzdru závěru znamená to, že hrdlo komory bylo okolo roku 1905 přestruženo na širší krček nového náboje se špičatou střelou. To je vše. Na to, jakou hlaveň puška má, a jaké rozměry vývrtu, nemá značka S (či její absence) žádný vliv.

I v pozdější době, cca do začátku 1.sv.války, se v Německu částečně používaly i původní náboje m.88 s podlouhlou střelou. Ale všechny pušky s označením S byly připraveny, aby mohly použít nový náboj, bylo to nutné z hlediska logistiky. Další nutnou úpravou ale bylo uzpůsobení mířidel na odlišnou balistiku nového náboje, ale to se dělalo extra. Mezitím se prodávaly různé objemy pušek do zahraničí, důvodem byla finanční výhodnost při přezbrojení na pušky mod.98. V té době (konec 19.stol. a zač.20.stol) bylo hodně rozvojových zemí, třeba v Asii a J.Americe, které válčily či se na války chystaly, a potřebovaly levně přezbrojit z předovek či jednoranek. Z Německa tak byly postupně exportovány ven pušky Gew.m.71-84, a pak později i pušky Gew.88. Co zbylo i během války, pak šlo za války do nebojových jednotek, a ve velkém pak do spřáteleného Turecka.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 16 led 2021 13:25

Dnes mám, vážení přátelé, dva náměty do diskuze:
1. nějak jsem nepochopil, proč se kvůli ctěnému panu vojáčkovi frézovaly závěry na levé straně:

https://i.postimg.cc/85gFy8L5/1.jpg

To měla být opora pro palec, nebo to mělo i jiný účel? A viděl jsem to i na obrázcích "netureckých" G 88,
i když se všude píše, že to bylo turecké provedení. Jsou tyto pušky nějak vzácnější?
A je to další markant pro to, že už puška není v "déčku"? A neoslabil se tím trochu rám závěru?

2. konečně jsem digitální šuplerou (kvalitní - koupenou v prodejně Kovář - potřeby pro kovoobráběče)
změřil střelu PPU Match a vyšlo mi, že má v nejširším místě průměr 8,10 mm = 0,3188976 palce!
Tak nevím, nepíše se všude, i tady na fóru, že průměr střely tohoto náboje je .323 palce?

Je pravda, že jsem náboj neměl delaborovaný a střelu jsem měřil těsně u krčku, ale pochybuji,
že by pod ním v nábojnici byla střela ještě o něco širší...
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 16 led 2021 19:14

Ludva:

(1) ten vyfrézovaný otvor je díra na palec, pokud chceš rychle dovnitř shora zastrčit 5 nábojů přímo z nabíjecího pásku. Jestli to někdo dělal i mimo Turecko nevím, ale podle mne, pokud má turecký Gew88 tuto díru na palec, tak zároveň má i nové turecké číslo (4 číslice větším fontem nahrubo vyražené shora na pouzdru závěru), a má taky novou tureckou JS hlaveň.
Jinak na té fotce je Gew88/05, a jsem přesvědčen, že 99% těchto pušek Gwe 88/05 dostupných na našem trhu je "tureckého" původu, což ale nijak v mých očích nesnižuje kvalitu těchto pušek. Jde jen o to, že měly těžkou službu.

(2) dokud tu střelu nevytáhneš, tak ji pořádně nezměříš. Ona má nějaký tvar, zaoblení může hrát roli. Pokud se podíváš na stránky výrobce Prvi Partizan, dočteš se tam, že pro náboj 8mm Mauser Match používají dva typy střel, B-348 a B-451, ale u obou oni udávají průměr 0.322.
Podle mne tedy hlavní rozdíl bude v úsťové rychlosti, pro Mauser Match udávají 665 ms, pro 8x57 IS udávají např. 740-750ms, při shodném průměru a váze střel okolo 200grs. A možná verze "match" jsou nějak kvalitněji vyrobené.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 17 led 2021 21:46

Wdog: díky za objasnění smyslu toho výřezu na závěru. Jako teoretika by mě to nenapadlo, v publikacích se uvádí "výřez pro palec". Úprava se prováděla kolem roku 1905 a později, to už existoval Gewehr Mauser 98, který měl ten výřez hned od začátku výroby a tak zřejmě posloužil jako vzor pro úpravu některých G 88.
Mně se tato úprava pouzdra G 88 zrovna moc nelíbí, ale účel světí prostředky.

Omlouvám se, ale zase tápu: při těch úpravách 1905 se tedy měnily pouzdra závěrů? Oproti původním pouzdrům přibyly na horní ploše vzadu ty "krovky", vpředu se zářezem pro nabíjecí pásek. Rám zbraně, u G 88
ho vlastně tvoří právě jen pouzdro závěru, patří mezi hlavní části zbraně, jestli víte kam tím mířím...
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 18 led 2021 22:33

Ludva:
ne, je to pořád originál, při úpravě na Gew88-05 se pouzdro závěru neměnilo, ty packy ("krovky") jsou tam shora přinýtované na původní pouzdro, je to viditelné při detailním pohledu. Při úpravě Gew88-14 tam nebyly podlouhlé packy, ale vzadu navařené takové výstupky s mezerami na uchycení pásku. Jinak více úprav se u obou těchto variant dělalo i v nábojové schránce, která nyní musela držet a podávat jednotlivé náboje již bez nabíjecího rámečku.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 19 led 2021 11:53

Omlouvám se za tu debilní otázku ohledně úpravy těla závěru. Vlastně jsem to věděl. Ale mátla mě informace, že ty čelisti byly buď přiletované, nebo přinýtované. Provedení uvidím brzy na vlastní oči. Z teoretika se stane praktik...

V té době už bylo známo svařování plamenem, ale pak by se zřejmě muselo dělat znovu černění a už by se vše
asi moc prodražovalo a zdržovalo.

Dnes bych se chtěl zeptat, zda značka vpravo je znak Frankonie?:

https://i.postimg.cc/nVvbdt2y/6.jpg
Odpovědět