Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 11 lis 2019 09:08

Proti ceně nemám nic, jen proti výši svého platu, ale to máme /skoro/ všichni.:D
Nepochybuji, že další karabina si svého majitele najde.
Ale přitom vlastně ona z ní střelba není nic moc - větší zpětný ráz, větší rána a kratší záměrná... :shock:

Další je teď na Aukru, podle mě se jedná o stejnou karabinu jako na Huntingu:

https://aukro.cz/karabina-gewehr-88-kra ... 6957282525


Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 21 lis 2019 20:18

Fotka ústí hlavně u zkrácené pušky Gewehr 88 t.č. na Aukru. Docela by mě zajímalo, jak "fest" je na tom ústí hlavně napasováno ústí krytu hlavně. Mělo by to být spíše jen volně, to už se tady probíralo.

https://i.postimg.cc/zfn8y89Q/Zkr-cen-hlave-G-88.jpg
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Jim » 23 lis 2019 13:53

Je to pohled zleva a žabí perspektivy, tak je dojem nesouososti hlavně s jejím krytem. Podle mě to bude OK.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 28 lis 2019 11:59

Našel jsem inzerát z amerického časopisu Guns Magazine z dubna 1958.
Tehdy šlo v Americe koupit naši oblíbenou pušku v dobrém stavu za nějakých 17 dolarů.

https://i.postimg.cc/Qx6sbWQT/Guns-Magazin-1958.jpg

A i v té době byla chybně označena jako Mauser 88. S Mauserem, jak všichni víme, neměla nic společného.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 24 dub 2020 08:52

Na Aukru je G 88 s vybroušeným rokem výroby (viz odkaz) a bez tormentace, ale vypadá zachovale,
má silnější rovnou hlaveň bez kuželu u nábojové komory.
Podle prodejce zakoupen před lety u Řeháků. Ti mu slíbili dodat doklad o roku výroby, ale jen slíbili...
Tak výherce se zřejmě bude nedovoleně ozbrojovat (to ostatně zřejmě už i prodávající).
Jaké na to máte názory?

https://i.postimg.cc/L6z9sjZp/Danzig.jpg
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 24 dub 2020 09:54

Objektivně:
-Výrobce Danzig
- provedení na náboje S, nabíjení s páskem. Čili pozdější výroba.
Subjektivně:
. proč bylo pilováno si každý objektivně domyslí sám.
- od bří. Řeháků bych si nekoupil ani diabolku. Ani bych nelezl do jejich krámu. Jedna zkušenost mně stačila.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 28 zář 2020 11:03

Došel jsem k závěru, že prodej pušek Gewehr 88/05 je vlastně na hraně zákona, pokud už ne za hranou.

Není to už "déčko". Kolem roku 1905 se naše oblíbené pušky upravovaly - většina ví co a jak se upravilo.
Problém je v tom, že u některých pušek byla vyměměna i hlaveň - tedy hlavní část zbraně už tím pádem nebyla vyrobena do konce roku 1890.

Vím, že jsem neobjevil Ameriku a že se to tady i jinde často přemílá, ale zákon podle mě hovoří jasně.
Policie v případě pochybností požádá zkušebnu o posudek. A puška by měla skončit v kategorii A nebo C.

Na eGun se objevuje hodně G 88 (v Německu jsou všechny "na papírech"!) za rozumné peníze, firma eZbraně ji klidně doveze, ale kupující riskuje právě to, že policie ji neuzná u nás jako "déčkovou". Malý problém pro lidi se zbrojním průkazem, prostě budou mít registrovanou pušku (což nechtěli), velký problém pro lidi bez ZP.

Co myslíte Vy ostatní?
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od skagerak » 28 zář 2020 11:29

Ze vymena hlavne nebyla pravidlem
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Vejr » 28 zář 2020 12:43

teoreticky by se to mělo týkat pušek označených 8x57JS protože ten byl zaveden 1905. Ty co jsou na 7,92(8)x57 J (M88) by měli být v D
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od skagerak » 28 zář 2020 21:17

Oznacenych kdy a kym ?
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 10 pro 2020 21:32

Chtěl bych se zeptat ne jednu věc: matice závěru má křidélko jako ochranu proti horkým plynům do obličeje při prasklé nábojnici. Toto křidélko je vlevo při pohledu zezadu, jak všichni víme.

Plyny tedy unikají hlavně vlevo? A co když leváci střílí obráceně, tedy pažbu v levém rameni - je křidélko chránit nemůže...

A už jste zde někdo zažil prasklou nábojnici? Počítám, že tu nikdo nevystřílí padesát ran denně a tak při těch pár výstřelech za rok by to musela být opravdu velká náhoda.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 15 pro 2020 07:05

Proti plynům? To je pojistka, nebo netuším o čem je řeč. Nábojnice mi zatím nikdy nepraskla ale střílím menší navážkou. Praskají pravidelně nebo jedna z x?
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 15 pro 2020 20:29

Ne, ptal se na to boční křidélko na matici zápalníku (viz. obr.).

Ludva: ano, ty plyny mohly unikat hlavně vlevo, mezerou mezi tělem závěru a boční stěnou nábojové schránky (resp. pouzdra závěru). Ty plyny, co by šly vpravo, se jednak více rozptýlí ve volném prostoru vpravo, ale taky je odkloní klika závěru.

Tehdy v prvních letech výroby byl problém jednak s materiálem nábojnic, a jejich technologií. Nebezpečné byly hlavně trhliny ve spodní části nábojnic. Pokud je trhlina v krčku, tak to nevadí, protože to nábojnice zatěsní v ramenech.

Praskání nábojnici ve dnešní době, u přebíjených nábojnic, je podle mne možné obecně jen z těchto důvodů: velmi staré nábojnice z již degradovaného materiálu, nebo příliš volná komora pušky neodpovídající nábojnici, nebo příliš výkonné náboje velmi namáhající nábojnice. Ano jedno z toho nebude případ typického Gew 88 s náboji přebíjenými do moderních nábojnic 8x57JS.

Pokud už moderní nábojnice praskne, tak většinou v krčku, kde to ničemu nevadí, jen je nutné ji vyhodit. Stává se to ale málokdy.

Gew 88/05: tato úprava nemá vliv na rok výroby zbraně ani na kategorii dle našeho zákona. Jen malé opáčko vývoje:

Gew 88: původní varianta pušky
Gew 88: se značením "S" shora na komoře: komora je přefrézována na náboj S se špičatou střelou (od r.1903)
Gew 88/05: po úpravě na nabíjení pásky, od r.1905
Gew 88 S: varianta puška Gew88 jen s úpravou mířidel
Gew 88/14: po úpravě na nabíjení z pásků, úprava je odlišná od 88/05

Značení "S" shora na pouzdru závěru, modifikace 88/05 ani 88/14 nemá souvislost na rok výroby pušky ani hlavních částí.
Značení "Z" nebo "." shora na pouzdru závěru už může značit výměnu hlavních částí.
Značení 8x57JS nebo 8x57J nemá přímou souvislost na rok výroby zbraně ani jejích hlavních částí. Normalizace uvedených ráží v CIP vznikla cca 50 let po výrobě těchto pušek.


gas.jpg
gas.jpg (10.8 KiB) Zobrazeno 3137 x
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 20 pro 2020 15:03

Wdog: děkuji za zprávu ohledně plynů.

K té kategorizaci a tormentaci: nedovedu si vysvětlit, že hodně G 88 s novější hlavní
( = vyrobenou PO roce 1890)
získalo tormentaci a kategorizaci D. Oni ve zkušebně pušky nerozebírají a měří jen vývrt a pak už jen zkušební výstřely? Musí ale zkoumat i celkový stav. Do posledního šroubku ale zbraně zřejmě nerozebírají.
Přikládám odkaz na obrázek pušky v D, ovšem se všemi znaky pro kategorii A, nebo C. Je tam i ten "punkt" (důlek)
na těle závěru, který upozorňuje na novou hlaveň. Na boku těla závěru je i nezřetelné "nm"!

A opravdu tam ta nová, silnější hlaveň je a má na sobě také vzorně vyraženo pověstné "nm", směrující pušku do jiné kategorie:

https://i.postimg.cc/MGF9GG4h/Z-S.jpg

Tohle není puška v kategorii D, ať se na místě propadnu!

"nm" = neue material, nový materiál (hlavně) z odolnější oceli.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 21 pro 2020 21:05

Já osobně bych si Gew88, co má značení "nm" nebo "Z" nekoupil, tedy jakoby historický kat.D.
Ale je to na vkusu každého soudruha.
To je podobné, jako když si od pobudy na ulici koupíš kvalitní laptop za tisícovku. Je jasné, že tady něco smrdí, ale když je to někomu jedno, tak to neřeší a má levný počítač, a orgány také nic neřeší, poněvadž o tom jednak neví, a možná je to taky nezajímá.

Jinak podle mne mícháš dohromady dvě odlišné úřední procedury, které neprobíhají společně: tormentaci a kategorizaci.

Kategorizaci (typovou) dělá zkušebna pro daný typ zbraně při uvedení nové zbraně na trh a nebo na vyzvání úřadů, a kategorizaci individuální může pro jednu konkrétní zbraň dělat buď na vyzvání úřadů nebo na žádost např. majitele. Je to obojí ale dost drahé.

Tormentace: je zkouška zbraně, zda je technicky v pořádku a zda se z ní může bezpečně střílet. Zkušebna zbraň převezme, vizuálně zhodnotí a přeměří vývrt a případně komoru, provede vizuální inspekci hlavních částí zbraně, provede kontrolu funkce, a provede zkušební výstřely. Pokud zbraň vyhovuje, označí úřední značkou a vyplní protokol. Podle mých zkušeností tyto historické nerozebírají. Takže tormentaci může získat jakákoli zbraň, pokud je v dobrém technickém stavu.
Odpovědět