GAMO HUNTER 440 5,5 mm - vase zkusenosti

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ikar

re:GAMO HUNTER 440 5,5 mm - vase zkusenosti

Příspěvek od ikar » 18 kvě 2005 17:15

Otazka pro snipera, příp. někoho podobného: Jaké úpravy na vaší vzduchovce máte, že s ní střílíte kachny, bažanty...? Určitě to není jen originální píst a pružina


Návštěvník

Re: re:GAMO HUNTER 440 5,5 mm - vase zkusenosti

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 15:29

Anonymous píše:Používám doma SLaviu 631 a chci se zeptat jestli mi to může někdo porovnat s Gamo Hunter 440. Jedná se mi o hubení potkanů. Nebo se chci zeptat, jestli víte ještě o výkonnější vzduchovce. Co třeba Gamo Hunter 1250 Hurican?
Čau.Můžu porovnat,mám několik roků obě vzduchovky - Hunter 440 (5,5mm) a Slavii 631.Hunter je znatelně silnější,ale je pracda,že při vyjímečném zásahu živého mi přišla Slavie účinnější z hlediska výsledku.Nevím čím to,asi velmi malým množstvím případů a náhodou.Kolega myslivec střílel na přání nemocnou kočku a přes dvorek to byla jedna rána,výskok asi metr vysoko a konec.Energie u Huntera je podle použití střeliva (jen Gamo dělá asi 8 druhů v ráži 5,5mm) až 23,5J u ústí.U Slavie si nejsem jistý,ale myslím kolem 10J.Mám Huntera bez omezení,takže tak jak píšu,žádných 16J.Např plechovku od barvy (půl kila) Slavie prostřelí,ale jen jednu stranu a tak do 15-20m.Když si opřu Huntera,tak tu samou plechovku prostřelím na 50m z obou stran,ale už se musí nadsadit a ne pokaždý se trefím.Nebo taková šampuska - ze Slávie nic,Huntrem na 20m hotovka.Brzy se chystám koupit výměnnou hlaveň (4,5mm).Stojí asi tisíc korun a pro rychlou výměnu je třeba za pár set dokoupit mířidla (každá hlaveň bude mít své a bude možné měnit hlavně bez nutnosti nového nastřelení).Taky balistika je asi u 4,5mm lepší,ale je mnohem méně přesná,velké rozdíly jsou při použití různého střeliva.Jinak mám taky kompletní tabulky pro každý druh střeliva Gamo (výrobce Huntera),které udávají energii,seskupení zásahů-přesnost,rychlost střely,hloubku průniku parafínem a velikost vzniklého otvoru v parafínu a to vše pro vzdálenost 0,5,10,20 a 30m (myslím).Úsťová rychlost je až 220m/s (ráže 5,5) a 310m/s (4,5).Hurricane 1250 má ráži 4,5 i 5,5 a v té menší má 1250km/h tj. asi 350m/s.Je jistě silnější než Hunter,ale nemám s ní zkušenost a je více než jednou tak drahá (asi 11tis.).A to se mi už nehctělo dát,protože zbroják mám a ruská kulovnice stojí pod 5tis. a malorážka také tak.Silná vzduchovka ale má smysl,protože jen s ní lze relativně bezpečně střílet "do vzduchu" - na větve,na horizont atd.Malorážka má smrtící účinky až na 1200m a prostřelí 15cm trám,takže kunu na půdě jen vzduchovkou,stejně jako cokili co létá a momentálně sedí na dostřel.Slabina Huntera je silný ráz (slabý puškohled zničí) a slabší účinky vlivem slábnutí pružiny (za 2 a více roků).Stačí? Kdyžtak se ptejte..
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 črc 2005 16:17

Tomu rikam prinosne review, panove kecalkove ucte se.. i kdyz je fakt ze si pan hlasite rika o problem.

Zajimalo by mne: Jake mate s Hunterem v 5,5ce seskupeni zasahu na vzdalenost na kterou strilite? A pro porovnani energie, kam doputuje diabolka vystrelena z Huntera, kdyz ji strelite do zlatych stranek tak z metru? Jak hluboko?

Predem diky za odpoved.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 18:15

Sidewinder píše:Tomu rikam prinosne review, panove kecalkove ucte se.. i kdyz je fakt ze si pan hlasite rika o problem.

Zajimalo by mne: Jake mate s Hunterem v 5,5ce seskupeni zasahu na vzdalenost na kterou strilite? A pro porovnani energie, kam doputuje diabolka vystrelena z Huntera, kdyz ji strelite do zlatych stranek tak z metru? Jak hluboko?

Predem diky za odpoved.
Já si říkám o problém?Pročpak? Ty živý terče byla výjimka,jak jsem říkal.A např. hrdličku střelenou na větší dálku brokovnicí jsem musel nemyslivecky dostřelit pistolí.A jak padají kačeny nad rybníkem,to někdy taky nevypadá moc "humánně".A co se zlatých stránek týká,každé mají jinou šířku.Teď už si tedy nevzpomenu přesně,byly dost silné a asi 2/3 jsem prostřelil (ovšem ráže 4,5 má o poznání lepší výsledky v průniku).Jasně hovoří tabulky výrobce,tedy Gama.Jistě jsou na internetu (ikdyž asi jen ve španělštině),já je mám někde vytištěné.. Co se průniku týká,velmi dobrých výsledků dosahuje ocelová střela - speciální střela vsunutá do kousku plastu (obdoba podkaliberní střely,např. jako s-ball do brokovnice).Taková střela projde asi o 1/3 dál než olověná,ale způsobí jen malý průstřel a není moc přesná,zvlášť se vzrůstající vzdáleností.Když budeme porovnávat ráže 4,5 a 5,5mm, je nutné porovnávat je z hlediska vnitřní balistiky (tím se myslí účinky střely v cíli)..Vnější balistika končí poznatkem o dopadové rychlosti a energii.Takže jde o způsou použití.. Tak o čem si budeme povídat dál? Asi trochu "skáču" mezi tématy.Huntera jsem kupoval v době,kdy zákon neomezoval prodej vzduchovek na energii 16J.Teď už mám revolver 38 speciál (a přijde mi svým způsobem velmi slabý),brokovou kozlici ráže 12/76 (možnost použít až 53g náboje - běžné sportovní mají 24 a lovecké 36g) a slabou kulovnici na známé náboje do samopalu vz.58 (jinak 7,62x39).Kulovnice má energii nad 1500J ve 100m (asi 2200J u ústí).Stačí to např. na 8mm silnou pásovinu - ocel.Pro srovnání,pistole neudělá díru ani do lžíce na boty - asi 1mm plech a na disku kola je po pistoli vidět jen otisk,kdežto ta kulovnice prostřelí obuté kolo na ležato - tj. bumu,disk,disk a gumu.. To mi přijde až moc,na slabou kulovnici (silné kulovnice mají i 4500J ve 100m).Prostřelí také kládu silnější než popelnice (řekněme 1m),kdežto kulka z pistole uvízne v hloubce asi 10cm (ale není dělaná na průnik,je to kužel s plochou přídí - a to už je právě o tom účelu - přoč prostřelit 3 lidi stojící za ůtočníkem,když je lepší útočníka zbylou energií srazit na zem).Například když kulovnicí minete cokoli a kulka letí pod jistým úhlemn dál,může zabít až v 5km vzdálenosti,umíte si představit 5km vzdušnou čarou!? Jestli máte někdo zájem o další informace,třeba i něco o mě,ptejte se.. Perlička na závěr: (nejspíš na úkor přesnosti) lze zvýšit asi o 1/3 výkon vzduchovky bez úprav,stačí vědět jak a zabere to tak 2s před každým nabitím :roll: Ale to si asi nechám pro sebe.Nebo to snad někdo ví? A poznámka k minulým příspěvkům - nestačím se divit,co se dá na téma Hunter 440 napsat (veverky,zákony atd.).To bych mohl taky psát o tom,že amíci běžně střílejí jeleny pistolí (stačí mrknout na nějakou tu diskuzi,podobné této..).Tak pro teď už fakt konec.Názory ???
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 20:32

Tady je odkaz na výrobce Huntera 440,španělskou firmu Gamo (www.gamo.com)... http://www.gamo.com/?ID=53&CategoryID=4
Otevře se stránka s nabídkou střeliva firm Gamo a po kliknutí na určitý druh se ukáže tabulka,o níž jsem už psal - detailní charakteristika (rychlost,energie,průnik parafínem,rozptyl atd.).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 20:36

Anonymous píše:Tady je odkaz na výrobce Huntera 440,španělskou firmu Gamo (www.gamo.com)... http://www.gamo.com/?ID=53&CategoryID=4
Otevře se stránka s nabídkou střeliva firm Gamo a po kliknutí na určitý druh se ukáže tabulka,o níž jsem už psal - detailní charakteristika (rychlost,energie,průnik parafínem,rozptyl atd.).
Ve španělsku je větší výběr střeliva (na stránkách Gamo najdete,bohužel jen ve španělštině).Našel jsem si ve Španělsku obchody a nakoupil záoby..
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 črc 2005 20:53

Jasne ze znam dieseling, ale to nema moc smyslu, veskera presnost je ta tam..

Jinak pro porovnani te energie, 4,5mm diabolka projde do zlatych stranek pri Eo asi do 2/3 a 5,5mm do 1/2, takze Vas Hunter musi mit vic jak 16J, proto ty problemy, dnes uz je to nelegalni zbran, pokud ji nemate prihlasenou.

Dale jsem se ptal na rozptyl, to by mne celkem zajimalo..
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 črc 2005 21:00

Jinak jeste k vyrobkum GAMO, nemam k nim ze svych zkusenosti moc duveru, Huntera i CF-30 jsme mel a jsem rad ze uz jsou pryc. Vas Hunter mne zajima z hlediska kvality, o kolik je lepsi nez upravene kousky na 16J.

K diabolkam, testoval jsem Gamo Pro Magnum na odchylky ve hmotnosti jednotlivych kousku a dopadly skoro nejhure ze vsech testovanych. Dle meho jsou to vyhozene penize, kupovat diabolky Gamo. To pozna i clovek co vidi prvni diabolky v zivote, kazda jinak vylisovana, jiz z vyroby deformovane, fujtajbl ... nezkousel jste strilet treba s JSB Exact Jumbo?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 22:07

Sidewinder píše:Jasne ze znam dieseling, ale to nema moc smyslu, veskera presnost je ta tam..

Jinak pro porovnani te energie, 4,5mm diabolka projde do zlatych stranek pri Eo asi do 2/3 a 5,5mm do 1/2, takze Vas Hunter musi mit vic jak 16J, proto ty problemy, dnes uz je to nelegalni zbran, pokud ji nemate prihlasenou.

Dale jsem se ptal na rozptyl, to by mne celkem zajimalo..
Tak o tom jsem přesně mluvil - dieseling.A jak jsem psal,vzduchovka má plný výkon,už druhé péro a teď plánuji nový těsnící kroužek - teflon.Nejsem sportovní střelec,nejradši mám smetiště apod. - věci k nepotřebě,co se dají ještě trochu "změnit" na dálku :D . Na přesnost si neztěžuju,jen je třeba počítat s poklesem při vzdálenější střelbě.Ale jak jsem psal,přesnost jsem nijak neporovnával na terčích,znám svoje hranice a hranice pušky,podle toho střílím a výsledky mě většinou uspokojují a občasný divák je shledává působivými.Střílím různým střelivem,ale v oblibě mám Gamo Magnum.Jen prosím nesrovnávejte totéž v ráži 4,5 a 5,5mm.Magnum v ráži 4,5 je na zvracení,to souhlasím,ale 5,5ky jsou jako vysoustružené.Jiné vzduchovky jsem nezkoušel (jen 631ku - neporovnatelné). Jen tak pro zajímavost,teď mám zajímavý srovnávací fotky a fotky účinků kulovnice a pistole.. Dají se sem nějak jednoduše dát? Ještě něco?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 02 črc 2005 22:10

Sidewinder píše:Jasne ze znam dieseling, ale to nema moc smyslu, veskera presnost je ta tam..

Jinak pro porovnani te energie, 4,5mm diabolka projde do zlatych stranek pri Eo asi do 2/3 a 5,5mm do 1/2, takze Vas Hunter musi mit vic jak 16J, proto ty problemy, dnes uz je to nelegalni zbran, pokud ji nemate prihlasenou.

Dale jsem se ptal na rozptyl, to by mne celkem zajimalo..
Tak o tom jsem přesně mluvil - dieseling.A jak jsem psal,vzduchovka má plný výkon,už druhé péro a teď plánuji nový těsnící kroužek - teflon.Nejsem sportovní střelec,nejradši mám smetiště apod. - věci k nepotřebě,co se dají ještě trochu "změnit" na dálku :D . Na přesnost si neztěžuju,jen je třeba počítat s poklesem při vzdálenější střelbě.Ale jak jsem psal,přesnost jsem nijak neporovnával na terčích,znám svoje hranice a hranice pušky,podle toho střílím a výsledky mě většinou uspokojují a občasný divák je shledává působivými.Střílím různým střelivem,ale v oblibě mám Gamo Magnum.Jen prosím nesrovnávejte totéž v ráži 4,5 a 5,5mm.Magnum v ráži 4,5 je na zvracení,to souhlasím,ale 5,5ky jsou jako vysoustružené.Jiné vzduchovky jsem nezkoušel (jen 631ku - neporovnatelné). Jen tak pro zajímavost,teď mám zajímavý srovnávací fotky a fotky účinků kulovnice a pistole.. Dají se sem nějak jednoduše dát? Jinak zákonnost držení neupraveného Huntera neřeším,mám na boku 38ku,k ní papíry v kapse a když mám v ruce Huntera,bez označení energie nebo úsťové rychlosti,tak mi může každý :P ..
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 črc 2005 23:06

Tak rozptyl se asi nedozvim, nevadi, je mi jasny ze to neni ta hlavni fce Huntera. (proto asi hunter a ne sportsman)

Fotky bych celkem rad videl, zkuste zde udelat fotogalerii (admin kdyztak poradi :lol: ) a nebo je poslete na sidewinders@seznam.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 04 črc 2005 08:35

Dostal jsem mailikem obrazky prostrelenych materialu, posilam jeden za vsechny - celkem zajimave .. jen bych poprosil autora o komentar.
Přílohy
colt_kulovnice.jpg
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 črc 2005 11:20

No co, vypadá to že autor fota provrtal kus plechu za použití 7,62x39 a pak rozplác .38 special o lžíci na boty...
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 04 črc 2005 11:21

Anonymous píše:Bylo by to zajímavé, ale nic zde není ..Sidewindere.. 8)
Zkus se registrovat, pak to bude lepší...
bendy

Příspěvek od bendy » 04 črc 2005 13:36

Sidewinder píše:Dostal jsem mailikem obrazky prostrelenych materialu, posilam jeden za vsechny - celkem zajimave .. jen bych poprosil autora o komentar.
Tak komentář k fotkám.. Opravdu je to výsledek střelby z 38ky na lžíci na boty a kulovnicí 7,62x39 na 8mm silný plát pásoviny.Energie jsou asi 380J/2200J.Rozdíl je ale také ve tvaru kulek,pistolová kulka je komolý kužel s plochým předkem.Jinak ta díra po ráži 7,62 má asi 13mm a ta destička byla jen položená na zemi a zapřená hroudou hlíny (a nesklouzne to..).
Zastávám ovšem názor,že silná vzduchovka (např. můj Hunter) je velmi nebezpečná a reativně schopná zbraň,z malorážky už jde strach,musí se s ní střílet jen proti pevný bariéře,na vhodném místě a nikdy do vzduchu (strom atd.).Např. malorážkový náboj Stinger,který má dutinku, prostřelí v pohodě 10cm trám,možná i víc,zatím jsem nezkoušel.No tak snad se fotky líbí.Kdyžtak pište dál,podělím se rád o zkušenosti.. Přikládám fotku různých nábojů a střel.. Při rozhodování 4,5 a 5,5 mm jde opravdu o použití,dopadová energie je stejná (protože co je pomalejší,je zas težší a naopak).Jde o to,jestli chcete chlapa prostřelit párátkem,který ještě dokáže projít zdí,nebo na něj hodíte z 2.patra kouli o váze 20kg,která by tu zeď jen naťuknla,ale shodila by všechny talíře na druhý straně zdi.Chápete?Proto je i ta 38ka plochá,aby si chlap po zásahu radši sedl,než aby měli dva chlapi za sebou íru v hrudníku.Takže stejnou vzduchovkou ráže 4,5 a 5,5 mm např. prostřelíte jednu stranu plechovky a shodíte ji (5,5mm) nebo prostřelíte obě strany a bude stát (4,5mm).Na živý je lepší to první (5,5mm).A co se přesnosti týká,je 5,5mm přesnější!Mnozí si to pletou s poklesem dráhy.. Jde o to,že na 50m bude 4,5mm diabolka dopadat o 25cm níž než míříte a rozptyl bude třeba 10cm,kděžto 5,5mm diabolka bude dopadat třeba o 35cm níž,ale s rozptylem např. 4cm.Chápete?
Přílohy
Kdo pozna.JPG
Kdo to vše pozná?Napovím,vpravo je 300Win. magnum,asi nejsilnější běžně používaný náboj ráže 7,62mm.Jeho energie je asi 5500J u ústí.
před-po-small.jpg
4-5.jpg
Ráže 4,5 a 5,5mm a kulka z malorážky (5,6mm)
Odpovědět