Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 18 říj 2021 13:42

Licence je potřeba jen pokud náboje prodáváte! Přebíjet náboje mohou i lidé vlastnící zbraně do r.1890. Přebíjí se náboje černým prachem. Pokud na našem trhu nejsou komponenty pro přebíjení nábojů ráže 22, tak to neznamená, že si je nemůžete objednat z jiných států. Např. ráže .32 nábojnice + nábojka 22 + BP prach + střela odlitá. A flobert patrony byly ještě ve 30 letech minulého století podsypávány BP. Viz třeba kniha Jindřich Hýkel, Václav Malimánek Náboje s okrajovým zápalem tam najdete i výrobní výkresy SB. Je lepší si nejdříve něco prostudovat, než ťápat blbosti. Co se týče nábojů flobert, tak byly v německu prodávány pohé nábojnice neosazené střelou !!!


Blanka
Příspěvky: 105
Registrován: 30 lis 2017 17:14

Re: Flobertka

Příspěvek od Blanka » 18 říj 2021 14:53

Tak to je dobrá zpráva, myslela jsem si to. To by byl u C- 1 divný neomezený výkon kdyby byl vlasně omezený :P :x :lol:
Fox Lady
Slavia 630
Cobra
Derringer Vosa
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 18 říj 2021 17:01

Ohanet se tim jake to bylo pred 90 lety je opravdu padny argument : )))))))

Jakaoli modifikace streliva je proste nezakonna.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Flobertka

Příspěvek od vin » 18 říj 2021 17:08

Vyrábět, upravovat nelze, přebíjet ano, pro vlastní potřebu, přitom musí být dodrženy technologické postupy udávané výrobci jednotlivých dílů nábojů. Již déle před touto diskuzí jsem pátral po dílech a postupech na přebíjení nábojů Flobert, které by se v současnosti daly použít (kvůli ceně). Ani v SaB jsem nepochodil. Pokud tedy je na trhu prodejce dílů nábojů Flobert s technologickým postupem výrobce, tak sem s ním.
Je jistě pravdou, že ve třicátých letech se Flobert ládovaly doma prachem, ale také je pravdou, že se jezdilo na silnicích vlevo.
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 18 říj 2021 17:09

Dohledal jsem v knize kriminalistická balistika Bohumil Planka a kolektiv případ kdy v sebeobraně flobertkou 7,5J byli postiženi dva útočníci. První útočník - zástřel do hrudníku s průstřelem levé plíce a bránice stangenciální rankou v levém laloku jaterním, s klasifikací těžké zranění. Druhý násilník utrpěl dva zásahy : zástřel do levé části hrudníku a bránice, zástřel do levého bloku. Oba dva těžká zranění. Flobertka může být potencionálně účinná zbraň při sebeobraně, ale je tady velké množství proměnných veličin. Tloušťka oblečení ( jaro, zima). Případná zdrogovanost útočníka. Pokud nechcete vlastnit ZP, tak bych se přikláněl ke kombinaci pepřák + perkusní deringer. A co se týče případných úprav flobert nábojů, tak by se na ně v případě sebeobrany stejně praktikovala presumce nevinny pokud odvracíte smrtelný útok, stejně jako případné znásilnění. I v případě, že použijete nelegálně drženou zbraň k odvrácení útoku tak je zde presumce neviny.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Flobertka

Příspěvek od vin » 18 říj 2021 17:45

Domnívám se, že tady diskuze není o krajní nouzi a nutné sebeobraně, ale o tom, jak a čím legálně nabíjet a střílet ze zbraní Flobert tak, aby to bylo i bezpečné pro střelce a okolí. Je to veřejné forum a mělo by platit, že každý uvažuje při sdělování informací o jejich možném negativním dopadu. Nejsem zastáncem všelijakých regulací a zákazů, které se beztak porušují, ale nejsem zastáncem ani hazardování se zdravím a životem svým ani druhých, zvláště, pokud sám mám nějaké zkušenosti.
Problematika střeliva je poměrně obsáhlá a je radno se řídit pokyny výrobců ani ne k vůli legislativě, ale především pro zdraví a život svůj i okolí. Proto i pro přebíjení platí nějaké vyzkoušené ověřené postupy, které je radno dodržovat.
Proto znovu uvádím, tak dlouho se laicky podsypává, až se něco roztrhne.
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 18 říj 2021 18:14

U nábojů flobert se používal jemný černý prach. Flobert 6mm 0,1g, flobert 7mm 0,2g. Střela - brok - 1,1g 6mm, 7mm 2,35g. Odečteno z výrobních výkresů SB . Třeba takový náboj 22LR začínal v roce 1887 0,32g černého prachu a hmotnost střely 2,59g.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 18 říj 2021 22:14

Když ono to opravdu není tak jednoduché, i když bych se tady pod většinu podepsal. A trojnásob, pokud jde o to tak nečinit a když už tak opravdu při zachování maximální bezpečnosti a už vůbec nepoužívat nic takového pro sebeobranu, nebo to tahat na střelnici, blbnout s kamarády apod. ať je právní výklad jakýkoli. Právníci obětí i útočníků jsou mistři v hledání kliček.

Na tomto webu se prodává přebíjecí kit na 22lr, včetně kokil na 38gr a 25gr střely, třaskavé slože a posílají i do ČR:
https://22lrreloader.com/

a jsou tam i YT videa.

Čistě teoreticky by se dal tento kit použít i pro vystřelené flobert náboje, tedy až na krimpovací kleště, které jsou logicky moc dlouhé. Nejednalo by se tudíž o modifikaci, ale přebíjení. Ona je vůbec celá tato debata víceméně zbytečná už jenom z toho důvodu, že majitel C-I zbraně bez ZP nemůže legálně nabývat bezdýmný střelný prach. Černý ovšem ano.

Pokud jde o přebíjení:

"Podle zákona č. 119/2002 Sb. lze přebíjet náboje pouze pro vlastní potřebu bez ohledu na to, zda se jedná o náboje do zbraní podléhajících registraci (zbraně kategorie A, B nebo C) či náboje do zbraní volně prodejných svéprávným osobám starším 18 let (zbraně kategorie D)."

Jinými slovy, flobertku si přebít můžete, i když věřím, že ta věta ohledně možnosti přebíjení D zbraní byla mířena spíše směrem ke zbraním vyrobeným před rokem 1890 a svým způsobem i směrem k předovkám. Lze střílet i papírovými nábojnicemi, které sice nepřebijete, ale historické flobert papírové brokové náboje v 6mm a 9mm už asi ano. Pokud můžete přebíjet D, tak zcela jistě i C-I.

Otázkou je tedy, jak vlastně definovat přebíjení?

"Přebíjení střeliva můžeme definovat jako výrobu ostré munice z použitých nebo nových nábojnic. Aby však výroba byla úspěšná a nezvrtla se, musí být především bezpečná. Proto je třeba dodržovat řadu bezpečnostních pravidel, aby se ani jeden jediný námi vyrobený náboj nestal nevítaným překvapením."

Opět není podmínkou, abych použil použitou nábojnici, tj. můžu použít i nábojnici, která už má slož.

Podtrženo sečteno, jediné právní úskalí bych viděl v případném nelegálním nabytí bezdýmného prachu, nedodržení bezpečnostních pravidel, pokud by třeba takový náboj zranil člověka stojícího vedle mně nebo mojí maličkost či poškodil něčí majetek. Všechno ostatní je alespoň dle mého právního výkladu pouze špatný nápad a koledování si o problémy.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 19 říj 2021 06:50

Nemluve o zanaseni mikrodrazek hlavne agresivnima povystrelovyma spalinama cerneho prachu a ztoho plynouci uviznuti strely v hlavni. Dalsi veci je strednedoba chemicka reakce cerneho prachu a traskave sloze.
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 19 říj 2021 08:00

Teď jsem dohledal nábojničky flobert : 4 mm Flobert Randzünder lang ohne Kugel 100 ks 23,50 Eur.
Nabízí je německá Frankonia.
Strelec45
Příspěvky: 291
Registrován: 12 úno 2016 18:22

Re: Flobertka

Příspěvek od Strelec45 » 20 říj 2021 17:17

Víš, že jsou to dlouhý 4ky? Měly by mít vyšší výkon, pár jich doma mám, už pár let, nábojnice je o něco delší, do Kory, nebo co si to tenkrát táta pořídil, šly normálně, ale dneska s komorou " přesnou " :mrgreen: by nemusely.
Prach, píst, ... vzduch a bombičky ZATÍM ne.
Precling
Příspěvky: 108
Registrován: 06 led 2009 11:43

Re: Flobertka

Příspěvek od Precling » 29 pro 2021 16:37

Kolegové máte někdo osobní zkušenost, jak jsou na tom s výkonem Flobertkové revolvery Zoraki Streamer v kategorii C-1?
BSA XL Tactical .177 + Optisan Cobra; Slavia 631 carbine + Delta 4x32S; Daisy powerline; Vz. 47; Slavia 618, 620, 630; Lov 21; APP661
Diabolka
Příspěvky: 20
Registrován: 16 kvě 2018 08:23

Re: Flobertka

Příspěvek od Diabolka » 09 úno 2022 20:51

Pročetl jsem dost v tomto vlákně a jak jsem si říkal, že jdu do Alfy 661 tak teď jsem z toho dost znechucen.

Co mi vadí:
V podstatě poloviční výkon jak se zde řešilo a evidentně je to díky nedotažené konstrukci po rychlém přechodu z 7,5J.

Jak zde psal majitel nové Alfy tak ta kvalita - po cca 100 výstřelech velká vůle na bubnu, vyrezlé otvory v bubnu. Co jsem zjišťoval jinde tak povrchovka v černé je málo odolná.

Co mi vadí nejvíc je rozptyl. Obdržel jsem dnes z Alfy Brno fotku nového revolveru (který jsem ještě dopoledne zvažoval koupit) a mimo jiné k němu byl přiloženým nástřelný terč, který vykazoval větší rozptyl než kolik jsem míval při střelbě ve stoje sportovní malorážkou na 50m - nevím tedy na kolik byl ten terč střílen metrů a zda je opravdu ze stolice ale ten rozptyl mi s pojmem přesná zbraň nesouhlasí. Otázka je jaké se použilo střelivo a do jaké míry je to vina střeliva a do jaké té konstrukce s dělením bubnu a velkou mezerou před hlavní.

Celkově začínám být znechucen.

Co je problém nenašel jsem nic lepšího. Jednoranku asi nechci neb by mě tohle nebavilo po každé ráně nabíjet a nějaký jiný revolver klidně za vyšší částku jsem zatím nenašel, něco co by bylo opravdu bez takovýchto neduhů.

Ano 22 by byla řešení, ale nechce se mi dělat zbroják a chci si legálně zastřílet i jinde jak na střelnici.

Opravdu není nějaký velký výrobce který by dělal flobertkové revolvery ať už 6mm nebo 9mm či jiný kalibr s tím že se jedná o opravdu plnohodnotně zpracovanou zbraň bez konstrukčních vad a nedodělků?

Jako z toho co jsem našel je ta Alfa zatím stále asi to nejlepší. Psalo se tu že letos na jaře by měli mít novou verzi.
***
S tímto se nikdo nesetkal? Ten bubínek vypadá precizně napojen k hlavni.
https://zbroia.ua/en/produktsiia-kompan ... bera-snipe
***
Nebyla by ve výsledku Alfa 461 lepší volba pro terčovou střelbu jak 661 díky absenci dělení bubnu?

Nemá někdo info o nějaké novince či té Alfa pro rok 2022 jestli to tedy nějak vyřeší či ne?
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 13 úno 2022 01:32

Pokud jde o nástřelné terče, jediný skutečně objektivní způsob, jak ověřit inherentní přesnost zbraně, je dát ji do nastřelovací stolice. Ruční nástřely nic neznamenají, pokud jde o malé statistické vzorky. 99.99% zbraní je přesnější než samotný střelec. Určitě by to stálo za pokus, změřit takto Alfu, snad se k tomu dokopu. Tak jako tak Alfa C-I vcelku zbytečně odfukuje, což ale nemusí mít vliv na přesnost, jelikož energie jsou v případě odstranění kroužku vcelku konzistentní.

Ještě k té korozi. Ze svojí 661 jsem vystřílel určitě víc jak 100 nábojů a žádnou korozi nebo vůli nepozoruji. Ono je taky potřeba se o zbraň alespoň elementárně starat, tu a tam vyčistit a naballistolovat, zejména pokud zbraň navlhne a všelijak ji člověk ohmatává mastnými prsty. Tak jako tak nevylučuji, že jsi padnul na zmetek, pokud jde o vůli v bubínku a zaregistroval to až později. Mohl bych vyprávět. :mrgreen: Pokud jde o povrchovou úpravu u Alfy, tak jediné, co neumí, je nikl. Tam je pravděpodobnost všelijakých kosmetických defektů celkem velká. U brynýru zas až tak ne.

Jinak pokud hledáš vícerannou flobertku bez omezení, tak Dressler dělá revolver Tramp SA.

Bohužel Alfa zatím nic v C-I 4mm randz nevyrábí, takže řešit něco, co není dostupné (jelikož D verze jsou již většinou vyprodané), je v současné době vcelku zbytečné.
ppeettrr
Příspěvky: 411
Registrován: 08 zář 2007 08:45

Re: Flobertka

Příspěvek od ppeettrr » 25 úno 2022 09:32

Máte někdo zkušenost flobert náboji SB vs RWS, 6mm špička? Ačkoli jsou RWS nesmyslně dražší, zkusil jsem je, připadají mi míň hlučné i míň výkonné. Po rozebrání SB je v nábojnici prach, u RWS nikoli, nebo ne sypký.
Je to jen můj pocit? Testováno jen krátce, v nové Alfa C-1 díky
Odpovědět