Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 08 čer 2021 23:29

To Stainles:
V mém případě 9mm RWS špičky u dlouhé hlavně 225-230ms.
fred píše:
06 čer 2021 15:28
Má uz někdo revolver šestiraňák 9mm flobert ? U jednoranky je energie kuličky i špičky přibližně stejná, cca 120J, tak by mě zajímalo kolik to dělá u revolveru.
Mám objednáno, bude někdy příští týden. Můžu potvrdit, že u Big Badger jsem naměřil podobné hodnoty, s RWS špičkou cca. 102-104J. 120J se mi zdá trochu moc, RWS náboje mají většinou velkou konzistenci, pokud jde o energie, navíc v nich není prach. Moje hodnoty odpovídají skoro na joule měření z rimfirecentral, pokud jde o nové střelivo:
https://www.rimfirecentral.com/forums/s ... p?t=590541
Ono asi taky záleží, s jakou vahou střely kdo počítá. Já jsem musel náboj delaborovat a střelu zvážit, jelikož jsem nikde nenašel tovární hodnoty.

U revolveru odhaduji 50-60J. Mám ale v současné době v České republice téměř nesehnatelné střelivo 9mm flobert s celistvou střelou, kde bude energie z dlouhé hlavně dost možná i za hranicí 200J, což bude v kombinaci s krátkou zbraní zcela jistě potenciálně velmi výkonná flobertka, se kterou už by měla platit povinnost chodit na střelnici!, stejně jako u předovek.


Obrázek

Zas na druhou stranu 1.7mm broky, co prodávají Řehákovi, budou účinné max. na cca. 20m a to ještě proti velmi drobné zvěři. Prostě garden gun.

Kdyby měl náhodou někdo pocit, že z toho bude hned armageddon, tak já si opravdu nevzpomínám, že bych četl o nějakém zločinu spáchaném perkusákem nebo historickou zbraní. Lidi jsou obecně mnohem zodpovědnější než se nám snaží levičáci nakukat.

To Albert 22:
Jj, myslím, že ten výkon odpovídá. Stále si myslím, že kužel zbytečně odfukuje, nábonice se v něm vyloženě viklá s tím, že nikde jinde se už energie nemá jak ztrácet, pokud odstraním ten distanční kroužek. Když ale ani pan Dressler nenaměřil o moc víc jak 20J v případě kuliček u svých dlouhohlavňových pistolí, tak těch 30J v případě revolveru vypadá opravdu jako absolutní maximum. Vždyť ta jeho nejmenší pistolka má jenom naprosto miniaturní odfuk a skoro ho vůbec nepotřebuje.

Pokud jde o průměr nábojové komory u 7.5J, průměr je stejný jako u C-I až po ten odfukový schodek, který je ovšem masivní. Při orientačním měření šuplerou mi vychází průměr na 6.3-6.4mm. Celkem to dává mysl. Nejdřím vyvrtají komory, jak se sluší a patří a pak to vezmou 3.5mm hluboko 6.3-6.4mm vrtákem.

Uvidím, jestli se pustím do experimentálního měření hybridních flobertek, tj. situace, kdy prohodím jednotlivé válce, tj. vyrobím D C-I či C-I D, konstrukčně tomu absolutně nic nebrání. Určitě by se tím získalo nějaké to moudro. Mám ale obavy, jestli už tím neurážím nějakou literu zákona. :D Zejména D flobertka s C-I válcem už by se dala považovat za nedovolené ozbrojování, i když v mém případě bych se zároveň i odzbrojil, protože z C-I by se stal odfoukaný flusbrok. :mrgreen:, aneb hra s nulovým součtem, kdyby měl někdo opět obavy. :lol: Takže tato kombinace určitě ne. Ještě, že je to všechno v CRZu, takže kdybych se rozhodl podpořit teroristy tím, že bych pokoutně prohodil svůj neodfoukaný bubínek za odfoukaný a dát tak mudžahedínům nějakých nelegálních 10J navíc, URNA už bude vědět na které dveře zaklepat beranidlem. :D


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 09 čer 2021 13:54

Vstupní kužel hlavně u TURKA – tedy flobert revolveru – ZORAKI Streamer R1 – 6 inch. cal.6mm – lze docela snadno změřit. Tu hlavňovou vložku, s drážkovaným vývrtem totiž tvoří jen tenkostěnná ocelová trubička zasunutá do Alu-zinkového pouzdra, a kterou je při čištění nutno vždy vyšroubovat, neboť Turci , aby to teroristům vše rafinovaně znesnadnili, dodávají k tomu revolveru bronzový kartáček záměrně o 50 mm kratší, než by bylo potřebné … :lol:

Tedy dno nábojničky od špiček 22 FLOBERT Sellier & Bellot zasunuté do vstupního kuželu vyčuhuje o 2,2mm, podle mého měření má kužel průměr Ø 6,2mm a hloubku též 6,2mm…

Obrázek

Dlužno ještě poznamenat, že tloušťka stěny hlavňové vložky je necelých 0,80-0,90mm a tedy nebezpečí nehrozí zmateným členům Britského královského Scotland Yardu, ale přímo už samotným teroristům a mudžahedínům, pokud by tuto nebezpečnou zbraň nabíjeli nějakými výkonnějšími náboji „podsypávanými“ ekrazitem nebo TNT! To by ta hlaveň nevydržela!! … Kde jsou staré dobré časy? … Sherlock Holmes by mazaným českým pašerákům hned tak nenaletěl … !!! :lol:

Vstupní kužel hlavně starých revolverů ALFA 661 v kategorii „D“ pro 7,5J jsem neviděl, prý to zahloubení zasahovalo až do půlky hlavně, ale to bude zase nějaká „zlomyslná“ pomluva. U těch nových „C-1“ je kužel podle fotky asi stejně hluboký jako u „TURKA“, a ani šířka nebude o moc větší! :D

Obrázek

Takže u nové Alfy je doporučované komorování 5,73mm správné, mezera = 0,30mm zmenšená, ale ta otázka, kam se ztrácí těch zbývajících 20J, je tu stále dál !! :(
PavelP
Příspěvky: 13
Registrován: 25 zář 2010 18:56

Re: Flobertka

Příspěvek od PavelP » 11 čer 2021 12:39

To diazemap a Albert 22 - pro doplnění vašeho zkoumání:

Jiří Dressler má na svém webu zajímavý popis jaký vliv má u revolverů mezera mezi válcem a hlavní na energii střely (včetně uvedení výsledků jeho měření s nábojem .22 LR a .38 Spec.)
http://www.dresslerjiri.cz/mezera%20VH1.htm
Smazaný uživatel 26679

Re: Flobertka

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 11 čer 2021 17:03

U Řeháků už mají revolver Flobert 9mm za cca 10.000,- Kč. Tak kdo se obětuje? ,🤗
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 11 čer 2021 22:14

To Pavel_3: díky za super odkaz. Koukal jsem, že u 22lr je dle Dresslera rozdíl mezi 0.1mm a 0.4mm 15% energie střely. Já jsem při stejném zmenšení mezery naměřil u špiček 20J a 18J, což je 10% a u kuliček 17J a 13J, což je 25% (viz. moje předchozí příspěvky). Osobně bych srovnával spíš špičky, protože mají prach a když vezmu drobnou chybu měření, jsem prakticky skoro na stejných číslech (plus mínus 1J) jako Dressler. Stejně tak jsem obdobně jako p. Dressler nezaznamenal žádný další nárůst výkonu při zmenšení mezery skoro na nulu. Daleko víc než ztráta pár joulů mě ovšem rozladily extrémní rozptyly energií u kuliček, kde má zvětšení mezery pravděpodobně ještě větší efekt, díky absenci prachu, který může v delší hlavni ještě dohořívat a propad u špiček není tak veliký (moje teorie). Jestli se někde u Alfy ztrácí výkon, tak už to bude pouze kužel, pokud vůbec. Pokud mají flobertky konkurovat vzduchovkám, tohle není přípustné. Zejména když mají PCP díky čím dál lepším regulátorům výborné konzistence, o kterých se mnohým palným zbraním může jenom zdát.

To ifin: Pokud jde o ten flobertkový 9mm revolver, včera dorazil a už píšu recenzi (spíš takové první dojmy). :mrgreen:
Zatím nestříleno, uvidím, jestli se dokopu zítra na střelnici. Ještě mi v krámě leží už dva týdny ta reklamovaná jedňuška Big Badger, tak uvidíme, jestli nějak pořešili vytahovač a zápalník, protože to ani nevytahovalo, ani neodpalovalo. Tyhle předělávané flobertky jsou "work in progress" plné "rolling changes", zrovna u mého sériového čísla třeba změnili zápalník. Myslím, že u těchto beta vzorků bude platit, že co kus, to originál. :lol: Zas na druhou stranu je s tím neskutečná sranda a děkujme bohu, že se do těch konverzí vůbec někdo pouští. Tady opravdu vznikají úplně nové druhy zbraní. To ale neznamená, že není potřeba poskytovat zpětnou vazbu a případně vše reklamovat. Jak jinak mají ty zbraně vylepšovat.

Doufejme, že se někdo obětoval s C-I Chiappa 1873 6mm, jsou beznadějně vyprodané na minimálně 2 měsíce dopředu. Tuhle zbraň kupovat nebudu, už teď mám doma co vysvětlovat, ale výkonové srovnání s Alfou by mohlo rozlousknout spor ohledně toho, jestli je nebo není Alfa stále trochu odfoukaná.

Taky by bylo dobré, aby se už někdo zaměřil i na přesnost, hlavně u delších vzdáleností.
Smazaný uživatel 26679

Re: Flobertka

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 12 čer 2021 10:59

Já jen čekám, až někdo přijde s "devítkou" na osobní ochranu. Klidně malou samonabíjecí pistoli s dynamickým závěrem, kromě dlouhých brokových nábojů se dělají i dlouhé kulové, sice dražší, ale to pro tyto účely nehraje až tak roli... Výkon náboje je srovnatelný s .22 LR, ale větší ráže lépe předá energii.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Flobertka

Příspěvek od Artifex » 12 čer 2021 14:22

diazemap píše:
11 čer 2021 22:14
Doufejme, že se někdo obětoval s C-I Chiappa 1873 6mm, jsou beznadějně vyprodané na minimálně 2 měsíce dopředu. Tuhle zbraň kupovat nebudu, už teď mám doma co vysvětlovat, ale výkonové srovnání s Alfou by mohlo rozlousknout spor ohledně toho, jestli je nebo není Alfa stále trochu odfoukaná.
Pokud má někdo hradla v okolí Brna, mám ji, stačí pingnout a můžeme se potkat a změřit, včera chiappa dorazila od Kentaurů kde je ještě skladem pár ks a posílají C1 oproti číslu OP. Přesnost jsem ještě neměřil, narval jsem na to to co mi tu doma leželo a zatím leží jako celek.
Chiappa.png
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 12 čer 2021 18:38

To Artifex - zapůjčil bych, ale jsem z okolí Nymburka. Myslím, že jenom samotná recenze bez měření by mohla být zajímavá pro srovnání toho, co zrovna posílám. Zejména by měl zajímal chod kohoutu. :wink: Akorát jsem trochu zmatený tím obrázkem. Já mám na mysli Colt 1873 v 6mm bez děleného válce! od Řeháků. Tahle zbraň mi úplně unikla, skoro bych se vsadil, že ji neměli před krátkou dobou vůbec v nabídce a jak se objevila, okamžitě se vše rozprodalo. Kentauři nic takového v C-I nemají.

Kdo by to byl řekl, že v roce 2021 budu po zpřísňující novele zbraňového zákona recenzovat Colt 1873 SA Army v ráži flobert 9mm s vyndavacím bubínkem, a to v kategorii C-I.

Obrázek

Revolver, který střílí obskurním historickým střelivem pro lov drobné zvěře a který upravila neméně obskurní zbrojařská dílna R&R, která je v současnosti největším světovým R&D v oblasti flobert zbraní.

Když se nad tímto revolverem zamyslíte, tak jde o českou firmou provedenou úpravu italské kopie legendárního amerického revolveru vyvinutého dnes již českou! firmou Colt, vzhledem k nedávné akvizici Českou zbrojovkou. Kruh se uzavírá. Některé věci nevymyslíš. :mrgreen: CZ by mohla vyrobit originál. :lol:

Fotil jsem bez střenek a hledí. Vysvětlení viz níže.

Zbraň se dodává v látkovém pouzdře bez jakéhokoli příslušenství či návodu.
Obrázek
Ale na to je už člověk od Chiappy zvyklý. Stejně tak zapomeňte, že bude namazaná jako od Alfy. Nemá smysl se tady rozepisovat obecně o zbrani jako takové. Jde samozřejmě o předělávku 7.5J verze, která je na trhu již léta. Stačilo nehtem! seškrábat barvu, která měla toto skrýt. Šikovný člověk si to vyretušuje něčím trvanlivějším. Viz. foto. Dodal bych jenom, že váha této verze je 966g a délka hlavně sedm a půl palce.

Je jasné, že nevyhodí celý rám jen proto, že je gravírovaný 7.5J. Z druhé strany je CZ2020, což taky nesedí, ale čert to sper. Dokud se nedoprodají staré zásoby, tak to tak asi budou mít všichni. A kdo rychle dává, dvakrát dává, kdo ví, jak dlouho bude svoboda trvat. Levičáčtí proletáři se každým dnem po celém světě spojují proti jakýmkoli zbraním, místo toho, aby se ti spojaři už včera proletovali jakoukoli zbraní, co bude po ruce. Stejně tak by si asi řekli Řehákovi o víc peněz, kdyby museli vyhazovat starý sklad nebo by se do konverze vůbec nepustili. 9990kč je sice o dost více než kolik stojí to samé v 22lr (skoro dvojnásobek), ale tady je potřeba započítat práci puškaře, čas věnovaný vývoji, testování a nějaké ty díly navíc. Buďme rádi, že pracují v základu se zbraní za cca. 5000kč, hádám, že 15000kč-20000kč by za „pouze“ upravenou flobertku skoro nikdo nezaplatil. Na rozdíl od zcela zakázkové výroby s omezenými sériemi. Tyhle částky může účtovat s klidným svědomím jenom p. Dressler.

První, co jsem odstranil, je zadní hledí, které je všechno, jenom ne mikrometrické a neplastové. Hlavně ale na historické zbrani působí stejně dobově asi jako digitální hodinky na ruce rytíře. Drží ho pouze obyčejný šroub a zádržný čep, který se dá vyrazit třeba 2mm kaleným drátem nebo vrtákem. Ještě na vás vyskočí pružinka. Střenky jsou v základu plastové a ohavné jako noc, stejně jako vše ostatní plastové od Chiappy. Střenky jsem taky ihned zahodil, protože se mi začalo přitěžovat a objednal dřevo. Ještě jsem nehtem seškrábal i poslední zbytky odlupující se barvy. Řehákovi se z nějakého záhadného důvodu pokoušeli přestříkat či přetřít všechny stříbrné plochy bez povrchové úpravy (šroub osy válce, hlaveň), včetně nějakých těch škrábanců a starého značení, ale vzali to i přes zkušební značku na hlavni, za což může být i nějaký ten kriminál. :lol: Buď to udělám pořádně nebo vůbec. Ale hlavně je to úplně jedno. Tohle není zbraň pro puristy, co ocení výjimečnou kvalitu řemeslného zpracování!! Tohle je koncept, který musí fungovat hlavně mechanicky a balisticky, což je u C-I flobertek zatím obecně obrovský problém. Když to vezmu kolem a kolem, zatím jediná zbraň, na kterou nebyly žádné stížnosti, je Little Badger. Tady se uvidí.

Válec je vyndavací.
Obrázek Obrázek
Působí velmi solidním dojmem s vahou 298g. Ve srovnání s materiálem rámu, který je z kotlíkové „oceli“ zamac, je vyloženě jako pěst na oko. V dobrém smyslu samozřejmě. Pokud jde o materiál rámu, už po malém stress testu se odštípnul drobný kousek kovu na samotném kohoutu (naštěstí těsně pod bicí plochou), stejně jako po mých experimentech se supersonickým flobert střelivem u Little Badger, kdy mi explodovaly hilzny a udělal se malý důlek v rámu, hned vedle otvoru zápalníku.

Že jde skutečně o Colt, poznáte podle čtyřech cvaknutí při plném nátahu kohoutu, stejně jako je písmen ve slově Colt (SÍ–klik, OU–klik, EL–klik, TÍ-klik). Bohužel první poloha, která odjišťuje ráčnu bubínku, je příliš blízko druhé. Ta slouží jako zajištěná mezipoloha, kdy je blokovaná spoušť a bez trochy cviku tu první polohu prostě přeskočíte, zejména při rychlém nátahu. Nevím, jestli je to vinou úpravy nebo jednoduše „funkce“ původní Chiappy. Kohout je zatím nutné natahovat rázně, při velmi pomalém pohybu se mechanika jednoduše zasekne v druhé poloze a je potřeba trochu popustit kohout či rázněji natáhnout. Zřejmě se to musí trochu ochodit nebo získat cit.

Hlaveň je šestidrážková s dostatečnou hloubkou polí v úplně jiné dimenzi než u vzduchovky, takže s ustabilizováním relativně titěrných výkonů jistě nebude problém. Spíš se bude zbytečně ztrácet výkon.
Uvidíme, co ukážou hradla, a hlavně střelba broky. Pak začnu spekulovat o případné snaze odfoukat i tuto zbraň. Řehákovi v tomto případě na rozdíl od Alfy či vlastního 6mm 1873 revolveru o neomezeném výkonu nemluví. V bubínku je totiž i malý schodek s rozšířením na 9mm - viz foto bubínku výše.

9mm flobert je opět pouze marketingově kulaté číslo, reálně jde o 8.80mm a broky ještě méně – 8.40mm (průměr nábojnice v její zůžené části). Nevím, jestli nehraje určitou roli i fakt, že jde primárně i o brokový revolver, kterých je na trhu asi tak jeden či dva (Taurus Judge, S&W Governor), všechno ostatní střílí většinou brokovými náboji s hromadnou střelou v plastovém kontejneru. Nejvíc se celomosaznému flobert náboji blíží tento 22lr náboj:
Obrázek
Kde je vidět taky zúžená část nábojnice. Což by mělo tím pádem stačit a průměr komory a velikost či úhel kužele by měly zůstat standardní??

Volba vhodného modelu na přestavbu padla na tento revolver zcela jistě i z toho důvodu, že jeho integrální součástí je pružinový, ručně ovládaný trnový extraktor.
Obrázek
Ten předpokládám vyklepne zcela bezproblémově jakékoli RWS střelivo, ale možná i brokové nábojnice (ty jsou sice z pevnější mosazi, ale z důvodu zahrdlení se taky v komoře nafukují – historicky byla část nad mosaznou základnou z papíru). Ačkoli Řehákovi už konečně oficiálně přiznávají (zřejmě i na základě mé reklamace Big Badger), že tyto náboje jdou ven trochu hůř kvůli vyšším tlakům. V případě Big Badger byla konstrukční chyba v použití stejného vytahovače jako pro 6mm flobert, který byl pouze stáhnut na 9mm kalibr, aniž by byl použit originál od Chiappy. A pokud to stále nepůjde, máte vyndavací bubínek a tyčku, která slouží jako osa válce, se kterou už hilznu nárazem na pevný povrch vyrazíte ať už bude expandovat jakkoliv. Opruz by to byl tak jako tak, ale alespoň nemusíte ke zbrani přidělávat mosaznou tyčku v délce hlavně, jako v případě Big Badger, pokud nebude vyřešen problém s extrakcí. Jako plus bych viděl i historickou povahu zbraně a dlouhou hlaveň, tedy alespoň pro případné pacifisty, pro které je plusem cokoli, co se nedá nosit příliš skrytě a co nevypadá jako "útočná puška" nebo taktická kapesní zbraň hromadného ničení. :lol:

Zatím bohužel nestříleno.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 13 čer 2021 10:12

To Pavel_3:
Díky za odkaz na článek pana Dreslera. Graf je výmluvný a jasný, …
Graf ztráty energie podle velikosti mezery.jpg

Ovšem odfukové ztráty u revolveru ALFA 661 „C-1“ jsou stále moc velké! … víc než 50% !! Odečteme-li 15%, které připadají na mezeru mezi hlavní a bubínkem 0,30mm, pak nám stále někde utíká těch zbývajících 35% výkonu.

Pokud je komorování u revolveru ALFA 661 „C-1“ skutečně správné a těsní, jak zde naznačoval diazemap, pozná se to jednoduše podle toho, že vystřelené nábojničky nebudou očouzené jako u „Turka“! Pak tedy těch zbývajících 35% musí unikat už jen ve zbytečně velkém naváděcím vstupním kuželu hlavně…

Zde by bylo potřebné porovnat ten kužel s ostrou zbraní kalibru .22 z produkce ALFA Proj – např. s revolverem Holek 22LR. Žel nemám tu možnost...
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 13 čer 2021 12:44

Myslím, že trochu přehlížíme vliv hlavně. Pokud vím, tak těch 36J u kuliček je při délce 200mm, flobert střelivo se měří s hlavní 200mm, ne 600mm jako u malorážek. Vycházím nejenom z informací od SB, ale i dle tabulky, kterou jsem si opět vypůjčil od Theriona:

6mm FLOBERT prumer po 5 ranach
Hlaveň dlouhá 600 mm...............265 m/s cca 40 Joule
Hlaveň dlouhá 200 mm...............250 m/s cca 36 Joule
Hlaveň dlouhá 100 mm...............180 m/s cca 19 Joule
pri strelbe z malorazky cz 452
6 mm ME FLOBERT COURT-kulička-241-252m/s
22 FLOBERT CB-špička-262-295m/s

6 palcová hlaveň je se svými 150mm přesně na půli cesty mezi 36J a 19J, s tím, že pokles bude exponenciální s výraznými ztrátami zejména mezi 100mm-150mm. Jelikož přidání 400mm nad 200mm už přinese jenom pouhé 4J. Je to dáno samozřejmě absencí prachu a jde o obecně uznávaný jev, pokud jde o malý vliv délky hlavně, která může u kuliček dokonce i brzdit. Střílel jsem 661 Alfou i v noci a výšlehy z hlavně byly u špiček opravdu mnohem intenzivnější než u kuliček, což hovoří o výrazných ztrátách energie.

Hádám, že na prvních 50mm se ztratí dle výše uvedeného minimálně 75% z celkového propadu, tj. nějakých 11-12J. Takže pokud má Alfa 661 s minimální mezerou v případě kuliček cca. 17J, v případě hlavně dlouhé 200mm by mohlo jít u kuliček o výkon kolem 30J. 150mm Alfa by tak měla mít v případě kuliček maximálně něco okolo 30J a u špičky kolem 35J (možná i více, vzhledem k prachu), což jsou čísla, se kterými tady operuji od samotného prvopočátku, kdy jsem dosal info, že odfuky zmizely.

Problém je, že Alfa ponecháním mezery mezi hlavní a válcem uvrhla podezření i na ostatní části, s tím, že třeba bubínek dle mého názoru nemá odfuky vůbec. Je snadno viditelný a odfoukání přináší zbytečnou práci navíc s tím, že "výkony" už jsou v oblasti, kdy si oddechla většina pacifistů.

Podle mě se těch pár joulů (hádám tak 10J, revolver trochu odfukuje i minimální mezerou) ztrácí v kuželu.
Pro ilustraci posílám foto, kam až do hlavně zasunu 9mm! (neplést s 6mm, teď v tom může být trochu zmatek :mrgreen: ) RWS špičku v tom novém 9mm revolveru 1873:
Obrázek
ve srovnání se 6mm špičkou SB v Alfě 661:
Obrázek

Ještě posílám jako bonus fotky 9mm flobertky (kužel a rozborku), které jsem zapomněl poslat v předchozím postu:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 13 čer 2021 13:56

Délka hlavně má samozřejmě velký vliv! Avšak výrobce nábojů Flobert S&B udává jejich výkon pro krátkou hlaveň délky 200mm, tedy nikoliv 600mm jako nábojů 22LR. Viz. Tabulka - Náboje s okrajovým zápalem… https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... /?switch=1
Tabulka - Náboje s okrajovým zápalem - Sellier & Bellot.xls.JPG

Hlaveň 6 palcového flobert revolveru ZORAKI Streamer R1 cal.6mm je dlouhá přesně 180mm. Ono je potřebné započítat i část skrytou ve falešném bubínku. A u revolveru ALFA 661 „C-1“ je to úplně stejné, … tedy blíží se již deklarovaným 200mm. Takže i výkon revolveru ALFA-661 by se měl velmi blížit udávané hodnotě 33J u kuliček a 39J u špiček S&B pro deklarovanou hlaveň 200mm.

Co kdo u nábojů Flobert S&B naměří, může být velmi rozdílné co kus či šarže! Podle mých měření jsou obrovské rozdíly ve výkonu mezi jednotlivými Flobert náboji – u kuliček až 200%, a u špiček až 250%.

Tedy u ALFA 661 „C-1“ je celý problém v obrovském vstupním kuželu. U revolveru 9mm od firmy R&R je ten kuželu zcela minimální…
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 13 čer 2021 23:12

Jj, je to tak. I moje Alfa má 18cm. Tak jako tak i ty 2cm něco uberou.

Ještě můžu zkusit jednu věc, do které se mi moc nechce. Prohodit čistě pro testovací účely válce u 620 a 661 a odstranit 0.1mm distanční kroužek. Čímž získám Alfu 620 s 8cm hlavní s téměř nulovou mezerou a bubínkem bez odfuků, kde bude logicky odfukovat pouze kužel. A jelikož znám výkon v D a přibližný koeficient ztráty energie při zvětšení mezery, nebude zas až takový problém spočítat, kolik dělá samotný kužel. Alfa 620 v C-I by měla mít bez odfuků u kuliček něco pod 19J, tak uvidíme.

Nedalo mi to a zkusil jsem vystřílet něco z devítkového flobert revolveru i mimo střelnici, zákon to nezakazuje. Pro začátek raději jenom RWS špičkami.

Dobrou zprávou je, že zápalník odpálil všech šest nábojů, což u konverzí z 6mm zbraní nelze vůbec brát za samozřejmost. Pozitivní je i to, že jsem si zvykl na mechaniku.

Špatnou zprávou je, že už při druhém výstřelu mi zvonilo v uších, takže bez ochrany sluchu už ani ránu (doslova). Je to tak něco mezi odfoukanou flobertkou s krátkou hlavní a 9mm plynovkou. Stejně tak se mi nepodařilo vyrazit nábojnice vestavěným extraktorem. Vylezly jen cca. z jedné třetiny. Možná by pomohla hrubá síla, ale chtěl jsem ozkoušet i druhou metodu vyklepávání pomocí osy válce při vyndaném bubínku, což šlo vcelku OK za použití rozumné síly, kdy stačila jako opora dlaň.

Pokud jde o energie, předběžně po 5 výstřelech:
54J, 41J, 40J, 36J, 41J
tj. cca. 130m/s-161m/s

Takže pomalu letící knedlík s minimální penetrační schopností, co bude působit spíš zastavovací silou, vzhledem k váze, ale akorát tak na veverky. Pacifisté si mohou opět oddechnout. Opět se motáme okolo 40J, což se ukazuje být jako magická hranice, přes kterou nás soudruzi u krátkých flobertek asi jen tak nepustí.

Kdyby to nedělalo takový kravál, nebyl v bubínku schodek na 9mm a byla u této zbraně na stránkách Řeháků, podobně jako u 6mm flobert verze té samé zbraně, informace o neomezeném výkonu, tak bych si troufal tvrdit, že jde o první krátkou neodfoukanou C-I flobertku. Oproti Big Badger (energie okolo 104J s výbornými konzistencemi u RWS špiček) ztrácím s tím samým střelivem u tohoto revolveru cca. 60J, tj. 60% výkonu, a to při hlavni dlouhé sedm a půl palce, kde už se u 6mm kuliček energie téměř neztrácí. Big Badger je po akustické stránce úplný tichošlápek. RWS špičky taky nemají prachovou slož, ale přece jenom jde o jiné střelivo, takže těžko soudit. :?

Ono je asi vůbec potřeba chápat tu informaci o neomezeném výkonu tak, že pod pojmem neomezený se rozumí, že nejsme omezeni 7.5J, nikoli, že samotné zbraně nejsou následně nijak dále omezovány, jakmile se přehoupneme přes opět magických 7.5J. :D

Nedělejte si příliš velké iluze ani ohledně flobertek od p. Dresslera, sám mi potvrdil, že u kuliček naměřil u dlouhohlavňových pistolí u kuliček jenom něco přes 20J, které by měly mít podle tabulek opět o cca. 10J více a z jeho hlasu byl rozhodně cítit strach, že s jeho zbraní někdo něco nehezkého provede. Ta samá vystrašená reakce u Alfy, když jsem nadhodil 30J. Takže buď špatně měříme nebo něco přehlížíme nebo se prostě všichni jistí a ten strach jednoduše v budoucnu poleví nebo ne. Vysoké výkony flobertek nebudou jednoduše v celospolečenském zájmu, od toho je ZP. Tohle nejsou hračky ani v 7.5J. Osobně budu raději za současnou situaci, pokud bude udržitelná než nějaké překotné hurá a následný návrat do dob minulých nebo ještě hůře. Zas na druhou stranu nerad kupuji zajíce v pytli (i když vlastně ano, akorát toho zajíce rád pitvám, abych viděl co jsem koupil) a jsem zvědavý jako kotě. :mrgreen:
Eidam Trefilstrom
Příspěvky: 1
Registrován: 16 čer 2021 11:08

Re: Flobertka

Příspěvek od Eidam Trefilstrom » 16 čer 2021 11:52

Zdravím fandy malých ráží, na španělském fóru armas.es jsem narazil na zajímavý příspěvěk - srovnání výkonu Alfa flobertek (všech tří délek hlavní) a to BEZ REDUKCÍ VÝKONU. Zkusím přiložit printscreen. Ve vláknu zaznělo i testování výkonu flobert nábojů v revolveru Chiappa SAA with 7.5 inch barrel 22 LR (možná užitečné k diskuzi o vlivu mezery za válcem). Rovněž přikládám obrázek. Ze španělštiny přeložil google
Přílohy
alfa podle hlavně.jpg
alfa podle hlavně.jpg (30.69 KiB) Zobrazeno 2463 x
SB flobert v chiappa 22 lr revolver.jpg
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 16 čer 2021 14:19

Zdravím, vítej na fóru a díky za odkaz. Koukám, že Španělé naměřili skoro to samé, co já. Konečně máme nějaké srovnání. U kuliček jsem naměřil to samé a to na joule (17J vs 16.5J), u špiček trochu méně, cca. o 3J (20J vs 22.8J - nicméně já zaokrouhluji), ale až po zmenšení mezery! S tím, že 23J byla absolutně nejvyšší hodnota, kterou jsem zaznamenal, tam bude asi strop. Nejsou v tom vláknu informace, jak velká je mezera mezi hlavní a válcem, případně nějaké fotky?

Pokud jde o ten Chiappa SA Army, ten má skoro výkony, které jsme plus mínus očekávali v případě skutečně neodfoukané zbraně. 27J kuličky, 38J špičky, což dává smysl.

Ale hlavně obrovský rozdíl 11J ve výkonu kuliček a špiček (který by měl být u 200mm hlavně jenom 6J) ukazuje na skutečný energetický potenciál špiček, když dostanou dlouhou hlaveň a ještě ideálně utěsněnou, což vysvětluje těch cca. 55J a "pouhých" cca. 39J u kuliček v Chiappě LB.

Když vyjdu z toho, že ta španělská Chiappa SAA ve 22LR má u špiček 38J, jak je potom možné, že RWS 9mm dává dle mých měření v úplně tom samém Chiappa SAA revolveru se stejně dlouhou hlavní velice podobné hodnoty - kolem 40J? 9mm RWS náboj je zhruba 2x výkonnější!

V tomto kontextu se opět potvrzuje moje podezření, že v ČR je nějaké politické zadání na max 40J u krátkých zbraní s tím, že Alfa si dala metu pro ČR ještě níže, 16J pro výrobcem doporučené střelivo 6mm ME, vzhledem ke kroužku. U 6mm flobert zřejmě není obecně potřeba, jelikož ani ze špiček nejde vyždímat víc než těch cca. 39J a proto slibují Řehákovi max. výkon (který bude možná stejný jako u 22LR), ale tu devítku podle mě odfoukali i oni a o neomezeném výkonu nemluví. Jediné, co zřejmě proklouzlo sítem je ten 9mm brenek, ale to je tak drahé a nesehnatelné střelivo, že to zřejmě nikoho netrápí.
PavelP
Příspěvky: 13
Registrován: 25 zář 2010 18:56

Re: Flobertka

Příspěvek od PavelP » 16 čer 2021 15:05

To diazemap:
Obávám se, že vysvětlení může být zcela prosté: nikoliv "politické zadání" či jiné konspirační teorie, ale čistě ekonomické hledisko:
Alfa se snažila s co nejmenšími náklady upravit jejich stávající verze flobert revolverů (upravených na výkon do 7,5J), které měli na skladě a nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout je vyměnit nábojový válec.
Zároveň mohli chtít zachovat (co nejvíce) stávající technologii výroby, výrobní procesy, stejně tak využít díly, co měli již na skladě nebo již objednané atd.

Rozhodně se zdaleka nejedná o technicky optimálně navrženou a vyrobenou modifikaci jejich původních verzí flobert revolverů, které by konečně naplno využily potenciál náboje flobert. Už jen mezera mezi válcem a hlavní 0,3mm je tragická.

Pozn.: toto je můj soukromí tip, dle informací, které se dají najít na netu a výsledků měření a zkoumání, které ty a ostatní zde na fóru prezentují.
Flobertku jsem zatím nekoupil, byť jsem to měl v plánu již od prosince – od schválení novely zákona. V současné podobě se dle mého názoru bohužel nevyplatí koupit ani revolver Alfa ani puška od Spielberg Brno.
Odpovědět