Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 27 kvě 2021 16:53

To: tomcat

Docela podrobně je to popsáno tady:
https://zbrojnice.com/2019/08/02/sloven ... -podsveti/
https://zbrojnice.com/2018/05/08/nelega ... -konverze/
Ale jak už bylo napsáno, kdo chce psa bít, hůl už si najde.

--------------------------------------------------------------------------

Ještě pár updatů či renonců (a že jich je) k předchozí recenzi Alfy 661.

Zkušenosti po zmenšení mezery mezi válcem a hlavní o 0.3mm:

SB kulička: 17J, 16J, 18J, 18J, 16J, 18J, 19J, 17J. Průměr 17J
Výrazně lepší konzistence, nárůst výkonu o cca. 4J. Před úpravou jeden výstřel i pod 10J!

SB špička: 18J, 21J, 20J, 18J, 18J, 21J, 21J, 22J, 17J, 20J, 20J, 20J, 22J. Průměr 20J
Opět výrazně lepší konzistence, nižší hluk. Stejně jako u kuliček už žádné extrémně nízké hodnoty (za které může zřejmě občasný mohutný boční výšleh, jako v tom jejich produktovém videu, u některých nábojů zřejmě plyny utečou opravdu extrémně a odnesou to hlavně kuličky, které zřejmě nemají výkonu na rozdávání a nemají benefit postupného dohořívání prachu v hlavni u špiček).

Takhle to mělo být z výroby! Takže ano, 30J z této Alfy ani omylem. Max. cca. 23J. Zas na druhou stranu tomu teď opět moc nerozumím a není vyloučeno, že nešlo o politikaření a jde jednoduše o zmetek, jelikož výkony prakticky nenarostly. Jen u těch kuliček, které jsou pravda o 1-2J nad 16J limit. Že by byla Alfa ale až takhle paranoidní a klidně by obětovali přesnost i tichost zbraně, to se mi nechce věřit. Pochopitelně, že se odstraněním distančního kroužku posunul nakomorovaný válec dále od zápalníku. Ten ale naštěstí odpaluje na 100%. Vytahovač bohužel zklamání. Špičky jdou i po cca. 50 výstřelech pořád špatně. A poslední renonc - samozřejmě, že obrácená úprava - tj. zvětšení mezery - nepůjde o víc jak cca. desetinu mm, protože logicky zase narazíte na rám. Nedává to smysl, když dokázali vyrobit Alfu 620 s 0.3mm menší mezerou, proč ne v případě této zbraně? Kde udělali soudruzi chybu? Asi nezbyde nic jiného než detektivní práce se šuplerou.


cernunos
Příspěvky: 453
Registrován: 05 lis 2008 12:58

Re: Flobertka

Příspěvek od cernunos » 27 kvě 2021 20:30

Tak nevím ,zda to celé dobře chápu ale oni udělali na nových C-1 dokonce ještě větší mezeru mezi válcem a hlavní než u těch zmršených původních Alf?To je pak ale slušná demagogie. Zbraně prezentované doslova dle nové novely jako flobertky bez omezení výkonu se nakonec zase schválně výkonově snižují? Takže nám tvrdí novela a výrobce Alfa proj. něco ale pak koupíme zase ostrouhanou verzi,kde ten výkon není žádná sláva.Mě to regulérně připomíná koupi zajíce v pytli...................... :evil: Za mě teda totál zklamání a stále mi bude mnohem líp vycházet výkonná vzduchovka která se blíží také k těm necelým 20ti J ale nerozdíl od flobek je střelivo několikanásobně levnější,precizně vyrobené a hluk také zanedbatelný.Lákala mě představa krátké flobky,revolveru či pistole ale s větším výkonem,když už to zákon údajně povolil,o dlouhé flintě nemluvě,tam mi vůbec nedává smysl si flobku pořizovat - vzduchovka jí svými výhodami dalece přebíjí!!!
Strelec45
Příspěvky: 291
Registrován: 12 úno 2016 18:22

Re: Flobertka

Příspěvek od Strelec45 » 27 kvě 2021 22:11

Nezkoušel někdo, jak vypadá teď 4mm Fl. revolver? Já mám 7,5 J verzi, tak jen pro srovnání. Mě se ten dělený válec nelíbí. Čtyřka je hezčejší. :D
Jinak ano, s tou ořezanou mám zhruba stejný soustřel jako s Lučnikem. A hluk skoro nula. Dlouhou bohužel nemám, ale měl jsem půjčenou před 1890. A střílela sakra přesně.
Vzduchovky mi taky vycházejí jako lepší řešení, ale ta rána a smrad má taky něco do sebe. :mrgreen:
Prach, píst, ... vzduch a bombičky ZATÍM ne.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 28 kvě 2021 11:04

diazemap píše:
27 kvě 2021 16:53
... Vytahovač bohužel zklamání. Špičky jdou i po cca. 50 výstřelech pořád špatně. ...
Tak to bude nepochybně špatně nakomorovaný válec! … Pokud je komora vystružena v souladu s doporučením CIP "List of TDCC - Tab V - Rimfire cartridges – Crusher" na průměr 5,72mm, pak nábojnice se špičkou nemá prostor k nafukování. Také by měla být nepatrně kuželovitá. Ale když to někdo z důvodů "politické korektnosti" vyvrtá obyčejným vrtákem na průměr 6,00mm, nábojnice se roztáhne a po překročení meze pružnosti deformace už zůstane nafouklá! ... https://bobp.cip-bobp.org/en/tdcc_publi ... _type_id=5

A pak musíte vzít kladívko a 5mm mosazný kolík na jejich vyrážení… tedy teroristi v UK budou mít při přebíjení problémy a Scotlandyard to jistě ocení!!

Chápu, je to šité horkou jehlou a soudruzi z ALFY byli zaskočeni změnou zákona, ale přece jen se v něčem polepšili. Před lety jsem si v jednom zapadlém obchůdku na znojemsku prohlížel Alfu 641.
Musel to být jeden z prvních kusů vyrobených po roce 1996, místy už se chytala rez, nikdo to nekupoval, zděsila mne velikost mezery mezi válcem a hlavní – skutečně něco mezi 1 až 1,5mm. Moc času na prohlížení nebylo, vzteklý obchodník nabízel slevu, a když jsem se pousmál nad tou mezerou, rychle mne vypoklonkoval ze dveří, ať neotravuji a rychle vypadnu…

Tedy koumáci z Alfy v dalších sériích mezeru zmenšili na 0,30mm, ale vymysleli jiná méně viditelná technická řešení - 1mm odfukový schůdek ve válci a hluboký náběhový kužel v hlavni. Změnu mezery pak rafinovaně zamaskovali zkosením hran válce…
Výsledek – výkon 2,6Joule, jak se můžeme dočíst v časopis – „STŘELECKÁ REVUE“ Speciál č. 7_2011 - Flobertky pro každého"… https://www.uloz.to/!KLrtTyeeW/streleck ... azdeho-zip
Střelecká revue speciál - Flobertky pro každého - Titulní strana_3.jpg
Jestli jsem to správně pochopil, tu mezeru z 0,3mm opět zvětšili distančním kroužkem na 0,6mm. Jak vypadá náběhový kužel v C-1 hlavni? … zřejmě stejně jakou u staré 7,5Joulové!!

Ale už svítá, kde se ztrácí většina z těch zbývajících 20Joulů !! - Je to ďábelsky rafinovaná past na teroristy - odfukový komorový kanál mezerou kolem nábojnice tzv. „Kozumplíkování“. Proto jsou všechny nábojničky od „kuliček“ očouzené a od „špiček“ čisté, ale nejdou vytáhnout!!
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 28 kvě 2021 14:09

P.S.
Zapomněl jsem dodat, že důvod proč se „špičky“ nafukují a „kuličky“ nikoliv, je stále nejasný. Rozdíl ve výkonech není až tak velký, i materiál obou typů nábojniček - mosazného plechu, je podle údajů výrobce flobert střeliva S&B je stejný - CuZn 10. Je tedy důvod rychlostí hoření prachové náplně? Ale přídavek černého prachu u „špiček“ hoří přece pomaleji než zápalná třaskavá směs… :(
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 357
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 28 kvě 2021 16:39

Ve špickach neni podsyp z černeho prachu , ale podle vizualni podoby spiše puškový bezdýmý prach. A ten ma zasadne jiny tlakovy profil. Doma mam nekde fotku , pohledam.
pbp.jpg
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Flobertka

Příspěvek od válec » 29 kvě 2021 11:18

rozpouští se to v acetonu?
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 29 kvě 2021 12:33

Flobert náboje rozebrané cal.22 Flobert CB - 6mm ME - 4mm Randz Court.jpg
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1142
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Flobertka

Příspěvek od Erix » 30 kvě 2021 09:56

Zdravím kolegové, jak to tak čtu, tak úprava v oblasti flobertek z kategorie D do C-I nepřinesla žádné výraznější změny. Přesnost zbraní stále pokulhává, což je škoda, ale dalo se to i čekat. :wink:
Pokud výrobci nezačnou produkovat kvalitu ala Dressler, tak to asi nemá v této skupině zbraní vůbec smysl (pokud není člověk vyloženě sběratel či milovník).
Nemluvím teď pouze o mechanice (vůle, nabíjení, vyhazování), ale především o komorách (CIP) a hlavních. Střelivo to všechno jen doplňuje. Nepředpokládám ovšem, že by SB Vlašim zlepšila kvalitu těchto malých nábojů, jelikož jsou již tak drobné, že nějaká kvalitnější linka by stála jmění a určitě by to zpočátku nebylo 3-4,-Kč za ránu.

Nezkoušel někdo novinky (C-I) od firmy Mayzus (pokud ovšem funguje)? Tyto flobert pušky vypadaly v době prodeje 7,5J jako velice nadějné. Asi se vyplatí zůstat u vzduchovek a PCP (nedržitel ZP) či minimálně u 22LR (držitel ZP). 8)
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 31 kvě 2021 22:16

Albert 22 píše:
28 kvě 2021 11:04
Pokud je komora vystružena v souladu s doporučením CIP "List of TDCC - Tab V - Rimfire cartridges – Crusher" na průměr 5,72mm, pak nábojnice se špičkou nemá prostor k nafukování.
Dle mých měření Alfa sáhla po léty prověřeném 6mm komorovém výstružníku, protože když střílím 6mm flobert ME, tak vrtám na 6mm. Laik bude ještě uznale pokyvovat, jak soudruzi přesně měří. To je jako kdybych místo .44 Magnum inzeroval skutečných .429 Long. :lol: Představte si Clinta Eastwooda v Drsném Harry, jak říká: "Tohle je 429 Long, nejvýkonější ruční palná zbraň na světě. Marketing je prostě marketing.
Albert 22 píše:
28 kvě 2021 11:04
Jestli jsem to správně pochopil, tu mezeru z 0,3mm opět zvětšili distančním kroužkem na 0,6mm. Jak vypadá náběhový kužel v C-1 hlavni? … zřejmě stejně jakou u staré 7,5Joulové!!
Distanční kroužky používali i u odfoukaných zbraní. U 7.5J revolveru 620 je taky, akorát s průměrem 0.1mm.

Kužel byl zcela jistě zkrácen. Než bych se s tím měřil, posílám všeříkající foto, kam až lze zasunout jednu a tu samou špičku od SB u C-I a D:

Obrázek Obrázek
Albert 22 píše:
28 kvě 2021 11:04
Ale už svítá, kde se ztrácí většina z těch zbývajících 20Joulů !! - Je to ďábelsky rafinovaná past na teroristy - odfukový komorový kanál mezerou kolem nábojnice tzv. „Kozumplíkování“. Proto jsou všechny nábojničky od „kuliček“ očouzené a od „špiček“ čisté, ale nejdou vytáhnout!!
Řekl bych, že to bude ruku v ruce kanál a kužel, tj. zcela jistě nejvíc maskovatelné odfuky. Podařilo se mi stáhnout mezeru ještě o 0.1mm, tj. o celkových 0.4mm, kdy už se jednotlivé části bubínku v podstatě skoro dotýkají a nárůst výkonu v podstatě nulový, akorát rozptyly se mi zdály ještě menší, ale ruku do ohně bych za to nedal, musel bych opakovat měření. Tak jako tak střela při své cestě z komory do drážkované části hlavně prochází výrazně nadkaliberním prostorem i u C-I a nějaké ty plyny navíc kulku prostě předběhnou a pokud zmenším mezeru mezi hlavní a válcem na absolutní minimum, tak už zřejmě odfukuje pouze hlaveň.

Určitě ale souhlas s tím, že materiálově i jinak je to oproti devadesátkám posun. Alfa má oproti Turkům výhodu i v tom, že nabízí fakt pestrý výběr kvalitních, i když poměrně drahých střenek. O nějaké korozi nemůže být vůbec řeč, zbraň byla předpisově namazaná. Jediné, co bych vytknul, je kvalita tvrdochromu. Třeba oproti Great Gun jde o nebe a dudy, a to i u brynýru.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 01 čer 2021 13:31

Myslím, že jsme zde pro soudruhy z brněnské ALFA Proj udělali skvělou a bezplatnou reklamu! V kategorii „neomezených možností“ pro Flobertky C-1 dokázali, že vědí, kde jsou jejich slabiny a co by mohli ještě vylepšit. Teď se jim objednávky na „C-1“ Revolvery ALFA 661 s „ďábelsky“ promyšleným nadkaliberním komorováním jen pohrnou…. !! Nemá to chybu, teroristi za kanálem La Manche se již třesou nedočkavostí po této „pekelné“ zbrani hromadného ničení. :lol:

Šmejdové turecké revolvery ZORAKI od fy Atak Arms tak budou z našeho trhu konečně vytlačeny. Snad jen to kladívko a mosazný vyrážecí kolík by mohli dát do standardního příslušenství, alespoň pro EXPORT do Anglie !! :D

P.S.
Ověřil jsem si, že ten náběhový kužel Alfy 661 „C-1“ je nyní přesně stejný jako u ZORAKI Streamer R1 cal.6mm. Taktéž komorování 6,00mm okopírovali od TURKŮ, jen tu mezeru u hlavně mají TURCI o celou desetinu větší (Me= cca 0 ,40mm … měřeno lístkovými měrkami).
Ale v čem tedy je to „ďábelsky zázračné“ zvětšení výkonu skoro na 20J ? Z Turka totiž ani se špičkami nevyrazím víc než 5 až 8J... :(
Možná je chyba v měření, že i přes domontovaný filtr mi část spalinových plynů vletí mezi infračervená hradla Chrono Muzzler Mk1. Podvodníci, kteří to chrono prodávali tvrdili, že je to použitelné nejen na vzduchovky, ale i na Flobertky a malorážky, … Ano, ale až po mnoha komplikovaných úpravách!
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 05 čer 2021 00:15

Zdá se, že záhada nafukování špiček od SB pokračuje.. Nastal opět čas na malý renonc a trochu poopravit svoje měření průměru náb. komory. Jsa ovlivněn negativními zkušenostmi s nafukováním špiček a teorií, že to může být nedodržením CIP standardu a spekulacemi, že Alfa vrtá stejně jako Turci, jsem měření odfláknul, kdy šuplera není zrovna nejvhodnější nástroj pro měření průměru otvorů. Jak se říká v AJ - "the joke is on me" a karma je zdarma. Asi budu taky soudruh. :lol: Na tohle je potřeba kalibr. Shodou okolností má tubus náplně do Parker tužky průměr přesně 5.80mm a kónicky se zužující přední část. Zkrátka ideální šťourák. Tubus rozhodně komorou neprotlačím, a to ani do místa, kde končí kuželovité zakončení. Takže nezbývá nic jiného, než se Alfě omluvit, protože průměr komory bude velice blízko 5.72mm. Mělo mě to trknout, když jsem pro tento účel zkusil použít střelu z 22lr, která prošla jen tak tak, kdy hrany některých komor lehce drhly o drážky a jiné prakticky vůbec. Ono by to i vysvětlovalo, proč se mi podařilo některé várky vyklepnout a jiné nikoli, jak už jsem psal dříve. Zřejmě byl problém částečně odstraněn a na vině budou hlavně větší tlaky na které prostě není ta nábojnice stavěná, resp. na situaci, kdy se jich snažím vyklepávat hned devět naráz?? Špičky zřejmě patří jenom do dlouhých či jednoranných flobertek. Pak je ale od Alfy trochu podlé, že s nimi testují svoje revolvery. Ještě můžu zkusit, co budou dělat špice, když z nich naopak odsypu prach. Vyrobím a otestuji. :mrgreen:

Pokud jde o materiál špiček a kuliček, je sice stejný - CuZn10, ale pro malorážkové střelivo už používají jako materiál CuZn30, který má větší pevnost v tahu 440-540 N/mm², oproti 340-390 N/mm². Podle mě mají být špičky z pevnější mosazi. Otázkou je, proč vůbec používají takto měkkou mosaz? CuZn10 používá SB na oplášťování střel. První, co mě napadlo, je cena, ale ta se zdá být stejná, s tím, že CuZn10 pásy jsou na alibabě dokonce ještě dražší. Že by SB recykloval odpad z výroby plášťů střel na výrobu flobert hilzniček? Pravděpodobně blbost, ale jako konspirace dobrý... :D .. Nebo je za tím horší zpracovatelnost tvrdšího materiálu u menších nábojnic?? Měřil vůbec někdo tloušťku CuZn10 a CuZn30 stěny u flobert a malorážky? Možná kupují ještě navíc tenčí plech a při těch počtech už něco ušetříte, pokud jde o váhu.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 06 čer 2021 13:32

Komorování u TURKA – tedy flobert revolveru – ZORAKI Streamer R1 cal.6mm – jsem ověřoval pomocí kalibrovaných kolíků různých průměrů. To pak lze lehce změřit digitální šuplerou, vyšlo mi Ø 6,00mm ! … Kolík 6,01mm již nejde zasunout…

Změřil jsem i průměr z TURKA vystřelených flobert nábojniček, u kuliček zůstává na Ø 5,70-7,72mm, kdežto u špiček se spolehlivě nafukují na Ø 6,00-6,02mm. :mrgreen:

Takže pokud u nových revolverů ALFA 661 „C-1“ komorování kanálků ve válci odpovídá doporučenému standardu CIP - průměru Ø 5,73mm, pak to vysvětluje onen vyšší dosažený výkon 20Joulů. Bylo by zajímavé zjistit průměr komor starší verze revolverů ALFA v kategorii „D“ pro 7,5J, pokud se najde nějaký ochotný majitel-sběratel… :?

Důvod proč se nábojnice od špiček 22 FLOBERT nafukují je zřejmě jen ve vyšším tlaku způsobeném přídavkem střelného prachu. V tloušťce plechu to nebude, ani měřením moc nezjistíme, při výrobě nábojniček se tloušťka hlubokým tažením pochopitelně mění. Jen poplašňákové nábojky START 6MM jsou evidentně z tenčího plechu (…možná odpadu z jiné výroby), neboť úderník u TURKA je spolehlivě všechny prosekává!

U střelných zbraní se počítá s utěsněním komory vratnou deformací - malým nafouknutím nábojnice! To však u mosazného plechu CuZn10 asi neplatí a deformace zůstává. Jakost plechu se pozná i podle zabarvení – je shodná!

Ovšem, že použití kvalitnějšího mosazného plechu CuZn30 s vyšší pevností by tyto problémy zcela jistě vyřešilo, … ale dokud se prodává, výrobce to asi nebude příliš zajímat! :lol:
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 06 čer 2021 15:28

Má uz někdo revolver šestiraňák 9mm flobert ? U jednoranky je energie kuličky i špičky přibližně stejná, cca 120J, tak by mě zajímalo kolik to dělá u revolveru.
Stainles
Příspěvky: 399
Registrován: 24 zář 2016 22:12

Re: Flobertka

Příspěvek od Stainles » 06 čer 2021 20:00

A aku to ma ustovku ta 9mm? Len pre predstavu..
Odpovědět