Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 16 dub 2021 17:35

Poštou to poslat není problém,,,ale já to řešit nebudu,,zbraň je otestovaná a nahlášená jako C1 tech 7,5 j jsem smazal a na druhé straně je značka C1 tak není co řešit,,,ale už se těším až vyzkouším ty naše SB se špičkou,,už jsem pro jistotu udělal předobjednávku .A zbraně já neprodávám jak jednou koupím tak zůstává ve sbírce :D :D
Přílohy
IMG_20210416_172500.jpg
IMG_20210416_172444.jpg
IMG_20210416_172429.jpg


Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Bobe
Příspěvky: 5
Registrován: 16 dub 2021 08:49

Re: Flobertka

Příspěvek od Bobe » 16 dub 2021 18:54

Ahoj, poradil by mi někdo se Spielberg Brno 200F (nové odfuky)? Nevím si s jednou věcí rady... Klidně i na email: bobaroba@post.cz
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 17 dub 2021 15:39

Tak dneska jsem provedl takový malý testík,,,škoda ze ty náboje 22 flobert RWS nemají ani zrnko prachu, mohlo by to být zajímavější.Zkoušel jsem to do něco přez 3 cm tlustého hranolku,hranolek to prostřelilo a ještě tak 1 cm se náboj zabořil do druhého + kulka
Přílohy
IMG_20210417_145511.jpg
IMG_20210417_141811.jpg
IMG_20210417_141752.jpg
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Uživatelský avatar
Láda XX
Příspěvky: 94
Registrován: 31 bře 2009 23:12
Bydliště: ČESKÉ VELENICE

Re: Flobertka

Příspěvek od Láda XX » 17 dub 2021 16:10

A ten tlumič to je paráda,,neslyším nic jen cvaknutí a kulku jak narazí na cíl :D :D
Přílohy
IMG_20210417_161204.jpg
Weihrauch HW-97 Delta optikal 4x32
QB 78 Delta optikal 4x32
Air magnum 850 Walther 6x42
Hatsan 155 Torpédo Delta optikal 4x32
BSA Polaris Walther 6x42
SPA CP2 5.5 mm Delta optikal 4x32
SPA CP1 4.5 mm
Hatsan 25 SuperCHarger 4.5 mm
Slavia 620
Seismika
Příspěvky: 66
Registrován: 15 kvě 2018 12:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Seismika » 17 dub 2021 18:15

Laďa XX proč zde zbytečně provokujete? Tlumič je zakázaný doplněk, respektive je na ZP. Řešíte sílu nábojů.....Buďme rádi, že se povedlo a můžeme mít neupravené flobertky v C-1. Nějaký dobrák se toho chytí a zase budeme mít krásných 7.5J :( Na to, co byly flobertky vyvíjeny a určeny, má výkon i kulička. Pokud někomu výkon nestačí, může si udělat ZP a pořídit malorážku.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 17 dub 2021 22:12

S tlumičem bych souhlasil, když už, tak je potřeba používat správnou terminologii - moderátor. Tlumič je u flobertek zbytečné dráždění červeným hadrem. Ale hlavně, na tuto zbraň je tlumení hluku úplný nesmysl, střelivo je subsonické. Bezodfukové flobertky jsou krásně tiché. Osobně si nemyslím, že zrovna tlumiče jsou nějaký hot topic. I v zemích, kde se extrémně zpřísňovaly zákony za hranice šikany, došlo často paradoxně k uvolnění restrikcí ohledně tlumičů. Z důvodu "zvukového znečištění" a česká legislativa se vydala tímto směrem, pokud jde o novelu. Revolvery, kde bych řešil případnou nebezpečnost tlumičů u skrytého nošení, žádné závity mít nebudou a budou tak minimálně z hlediska hluku pro společnost přijatelnější. Navíc, ty tzv. vzduchovkové "tlumiče", což bude předpokládám to, co namontoval Lada, lze dnes volně zakoupit.

Pokud jde o energii nábojů. Absolutně nesouhlasím s tvrzením, že flobertky byly vyvinuté jako nějaké airsoftovky. Chtělo by to lekci z historie a to pořádnou. Až někam do roku 1831, . Flobertka je ptáčnice, tudíž zbraň pro lov drobného zvířectva, kde rozhodně 7.5J není žádná hitparáda. Dokonce existují minimálně v USA limity pro energii náboje, se kterou se můžou lovit určitá zvířata, aby se dosáhlo toho, čemu se v AJ říká "humane kill" neboli humánní zabití. Všelijak poddimenzovanými náboji jsou zvířata často pouze mučena. Beztak většina lidí použije vzduchovku, pokud jde o terčovou střelbu, už jen z důvodu mnohonásobně nižších nákladů. Znát skutečnou energii náboje je velice důležité, aby mohl člověk odhadnout, na co a jak je možné zbraň použít. Já osobně nepovažuji za problém samotnou energii SB špičky, ale fakt, že se ten náboj tváří slabší, než je, což je kolikrát ještě nebezpečnější, protože člověk nemá potom ten respekt. Těch cca. 55J je tak jako tak míň než má prakticky jakákoli malorážka a to až několikanásobně, včetně .22 short. Max. 20J navíc oproti tomu, co asi čekali, že ty zbraně budou v maximu mít, je v kontextu toho, co můžete mít na ZP, jenom slabý pšouk.

Jasně, na 10m terčové střelby stačí často těch 7.5J, ale při střelbě na 25m už přijde větší výkon vhod. Mnohé flobertky jsou ale politicky tak zprzněné, že nemají ani 3J. S flobertkami se otevírá i možnost efektivní střelby na 50m. Tak jako tak pokud bude v dohledné době odstraněn limit 16J pro vzduchovky, jsou veškeré starosti o výkon náboje passé. PCP vzduchovky v ráži do 5.5mm mají kupodivu taky ten "limit" či spíše současnou hranici danou technologiemi kolem 60J a viděl jsem i více, skoro 70J, když budu vycházet z údajů výrobců, takže jestli bude tohle někoho trápit, půjde o hnidopišství. A jak se říká, kdo chce psa bít, hůl už si najde. Taky přehlížíme fakt, že dřív si flobertku nechal poštou poslat jako D zbraň kdejaký jouda, kterému ani nemuselo být 18. Většině obchodů stačilo čestné prohlášení. Až nedávno začali někteří vyžadovat scan občanky.

Co ale považuji za zásadní, zbraň je v CRZ, veškerá trestná činnost jde za majitelem a je požadována bezúhonnost a de facto i zdravotní způsobilost, i když to druhé je spíše v rovině osobní zodpovědnosti majitele. Tak proč řešit pár joulů? Jediné, co je problém, že majitel C-I zbraně nemusí znát legislativu a bezpečnou manipulaci se zbraní. To vidím jako naprosto zásadní problém, kde by se mohlo uvažovat o jakémsi malém ZP. Úplně by stačila povinnost absolvování nějakého krátkého kursu na střelnici.

Jinými slovy, zbytečné trápení. Nejlepší, co můžeme všichni udělat, je stát se členy LEX, je to pětistovka na rok a podpořit lidi, co skutečně lobují. To, že si pár lidí na internetovém fóru trochu blbne, nikoho nezajímá, dokud nějaký vůl nespáchá trestný čin, což ale opět nebude zde na fóru.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 18 dub 2021 07:46

Jen bych trochu upresnil ze flobertky byly primarne vyrabeny pro salonni strelbu z dlouhe hlavne kvuli minimalizaci hluku coz bezezbytku splnuji dodnes. K lovu pak zacaly pozdeji slouzit levne zbrane zpravidla osazene hlavni bez drazkovani.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 18 dub 2021 08:14

Edit z 18.4: Akorát bych dodal k předchozímu (mému příspěvku, viz poznámka pod čarou), aby nedošlo k nedorozumění, protože jsem se vůbec nevyjádřil přesně u té flobert historie, četl jsem zadnicí a je potřeba vysypat si popel na hlavu. :(

U věty, kde jsem uvedl, že flobertka je ptáčnice, mělo být slovo "i". Samozřejmě, že úplně původně byly náboje 6mm flobert vyvinuty pro salónní střelbu a teprve potom se rozšířily pro lov. Měl jsem především na mysli, že existují i jiné flobert náboje a vývoj dále pokračoval, jako je 9mm flobert, 9mm brokový (někdo počítá i .22 short) či s celistvou střelou a ty rozhodně byly vyvíjeny a používány spíše pro lov jako garden guns a že špička se použije častěji pro lov než kulička a měla by být z historického hlediska výkonnější a hovořit o nějakých limitních energiích, co stačí a co ne, je velice složité. Spíš by měl SB lépe vysvětlit, na co je který náboj vhodný a nepoužívat termíny jako: "court" "á balle". Alespoň to třeba naznačit nějakým obrázkem na krabičce. Tak jako u diabolek, kde se nikdo nebojí dát na krabičku nápis "lovecké" či výrazy jako "extreme penetrator" či "lethal". Ale chápu, že by to bylo další dráždění. Tak snad radši ne. :D

----------

Tak ještě jeden edit editu po přečtení příspěvku od Theriona. Poslali jsme ten příspěvek cca. ve stejnou dobu, ale já začal psát první. Čistě pro vysvětlení, proč píšeme víceméně to samé.
Seismika
Příspěvky: 66
Registrován: 15 kvě 2018 12:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Seismika » 18 dub 2021 11:52

Diazemap - asi jste nepochopil, správně nečetl můj příspěvek. Nic nepíši o 7.5J ale o kategorii C-1. O historii něco málo vím.....Otec byl ročník 1926 a flobertku měl ještě po svém otci. Něco jsem se sní nastřílel :D Jen mi šlo o to , že bylo něčeho dosaženo za velkého úsilí lidí a je zbytečné provokovat. Užívejme si co máme a komu to nestačí, nic mu nebrání mít ZP a zbraně výkonu i na slony.
Je zbytečné řešit historii lovu flobertkou, je jiná doba, zákon o myslivosti tento lov u nás nedovoluje a znonu podotýkám, výkon náboje i kuličky bez prachu je dostatečný na terč a cvičnou střelbu a v dnešní době na nic jiného flobertka není. Toť můj skromný názor.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 18 dub 2021 15:15

Jj, je to tak, četl jsem zadnicí a nebojím se to přiznat. Pokud jde o ten lov. Na zahradě mi ryje zákonem chráněný krtek, dvě třešně již několik let úspěšně sklízí hejna ptáků, které nemůžu střílet, už jen z toho důvodu, že jsem v zástavbě a rok od roku je to horší. A loni se mi na balkoně vylíhli během dovolené dva holubi, které jsem nakonec odchoval a vyslal do světa jako dvě holubice míru. Jestli chcete, pošlu fotky. :lol: Přesto bych byl nerad, aby .22 CB zanikl jenom proto, že je "moc výkonný" a teoreticky s tím nejde nic lovit. V USA se přestal vyrábět už někdy v roce 1940. Jsem z peckářské rodiny, vždycky byla po ruce nějaká flobertka nebo vzduchovka. Špačci jsou mor a platí na ně jenom výstražná střelba. Stačí zabít pár kusů a další se pak tomu místu vyhýbají. Přesně na tyto účely by byla flobertka ideální. Aby si nemusel sadař zvát myslivce a střílet zbytečně výkonnými zbraněmi. Pro odstřel špačků v sadech, kde nikoho dalšího neohrozím. Třeba se jednou změní zákony a najednou nebude střelivo. Tak nějak jsem to myslel. Navíc, pokud jde o tu nemožnost lovit, minimálně jihomoravští vinaři v relativně nedávné minulosti nějaké výjimky dostali, pokud jde o výstražnou střelbu a stejně tak i nějací sadaři skrze všelijaké vyhlášky. Možná je mají dodnes, čistě na výstražnou střelbu ne nějakou čižbu. Jasný, že většina lidí to má do sbírky nebo na všelijaké plinkání a až na blbnutí výkon nepotřebuje. Ale pro střelbu na delší vzdálenost je každý joule dobrý.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 18 dub 2021 16:27

Na tlumeni skodne je potreba predevsim presnost a to naboje S&B az tak nesplnuji. Takze z tohoto hlediska je volba jasna a az na cenu stale dostupna.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 19 dub 2021 23:28

Nebo střílet 9mm brokovým flobert nábojem. Jeden jsem rozebral dremelem. Obsahuje přesně 59 kusů 2.7mm broků. To číslo 59 se ukazuje být magické. :D Prachová navážka cca. 5 gránů brokového prachu (plus mínus, někde jsem ztratil mikrováhu, měřeno volumetricky černoprachovou odměrkou).

Obrázek

Ještě se nevzdávám ohledně hybridních diabolek, které očividně nevydrží tlaky při přechodu z nábojové komory do vývrtu. Předpokládám, že řešením může být jejich naládování stylem předovka pomocí odkalibrovaného "nabijáku", tak abych zvětšil prostor mezi komorou a samotným nábojem, který už bude chycený v drážkování. Taky uvidím, co udělají 5.5mm broky, které by měly být méně náchylné k "propálení".

Žene mě k tomu nejenom touha po poznání, ale i současný či možný budoucí nedostatek střeliva. Je jasné, že lidi před novelou všechno vykoupili a další dodávky by měly být na přelomu dubna a května, ale kdo ví. Dneska jsem dokoupil asi poslední zbytky špiček, prodejce je ani nemá v krabičkách, dostal je z továrny v pytlíčkách. Což vypadá, že můžou chybět i krabičky. Občas nejde vůbec o obsah, ale takovou "trivialitu", jako je balení.

Ještě k tomu komentu ohledně prachu ve špičkách kvůli brazilskému zákazníkovi. Docela to dává smysl, vzhledem k tomu ,že SB je nyní de facto brazilská společnost a v Brazílii je hodně populární Garrucha, která střílí taky flobert náboji. Dělá se i v 9mm provedení pro náboj, který jsem rozebral. Jde o obdobu derringeru či howdah pistole. A úplně nejlepší je, že jde dle zákona o C-I zbraň. Ve své podstatě dvouhlavňová pistolová brokovnička lankasterka s cca. 6 palcovou hlavní. Milý ježíšku ... Takže není vyloučené, že za prach ve špičce může laciná brazilská pistole pampových kovbojů z období cca. 1930-1960. :lol: Berte to samozřejmě se "zrnkem soli", jak se říká v AJ.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 20 dub 2021 07:56

no divam se, ze az na 4mm jsou flob naboje komplet vykoupene :shock:
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Flobertka

Příspěvek od koi41 » 22 dub 2021 01:11

To Diazemap - V podstatě se mohu podepsat pod tvoje příspěvky. Snad na několik maličkostí.
Spolek LEX - Myslím, že nestačí jen zaplatit členství a být členem. Aby se s úspěchem dalo něco prosadit, je na to potřeba politická síla. Nejde spoléhat na slib jednoho politika. Ale vlastní poslanec, třeba jen jeden, jo to je jiná ráže. LEX by měl jít touto cestou, svůj názor jsem jim v jedné diskusi psal. Je to složitější, ale na to zde není místo.
Lov flobertkou, střelba po všem živém. Já jsem zde na fóru známý jako obhájce všeho živého a nemám rád lidi, co pro radost střílejí vše, co se hýbe. Ano, jsme všežravci, musíme jíst i maso a napřed ho zabít. Ale jak správně píšeš, musí k tomu být požadovaný výkon zbraně a nemrzačit něco 7,5 J. Ale řekněme si, střílet doma na dvorku 60 J se mi zdá dost nebezpečné. Stačí slyšet odraženou diabolku a to její krásné hvízdnutí při 16 J. Ale zase se dostáváme k tomu, že by muselo být nějaké omezení použití zbraně. A to je kámen úrazu.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 22 dub 2021 06:56

Strilet doma na zahrade neni problem. Dopadovou plochu je mozne udelat naprosto bezpecnou i z hlediska odrazu. Daleko vetsi problem vidim ve vyrostkovi, ktery se zacne bavit strelbou z balkonu nebo nekde v parku. Takovych pripadu je celkem dost.
Odpovědět