Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: Flobertka

Příspěvek od fred » 02 dub 2021 12:47

Chiappa dělá i flobertku ráže 9mm : LITTLE BADGER DELUXE SHOTGUN (BLUED) 9MM FLOBERT/24"BBL. Na you tube jsou i videa. Ráže 9mm nemusí být špatná. Možnost střelby broky, kuličkou, špičkou.


diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 02 dub 2021 14:43

Flobert 9MM je dle všeho stále na ZP: Kategorií C-I se rozumí: "Palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě"

Nebo se mýlím? Prodejci stále vyžadují ZP. Co je míněno: "nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě". 9mm flobert od RWS má energii přes 100J, zas na druhou stranu, pro výcvik ve střelbě se používá i .22lr, kde jsou energie i přes 200J. Tohle zase psala nějaká hlava.

Navíc náboje za 12-14kč, brokové kolem 10kč. Na terčovou střelbu si to koupí jenom blázen, těžká pomalu letící střela. Jde primárně o tzv. "garden gun", tj. zahradní pušku, kdy asi největší smysl dává ten brokový náboj na lov škodné do cca. 20m. Otázkou je, kolik lidí v ČR potřebuje na zahradě lovit hady nebo střílet potkany někde ve skladech? Podobný účel splní navíc i brokový malorážkový náboj za poloviční peníze. Jo, kdyby to bylo bez ZP a jen na C-I registraci, tak ideální minibrokovnička.
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Flobertka

Příspěvek od PavelETV » 02 dub 2021 15:01

Díval jsem se na Chiappu LB 9 mm flobert ve Zbraně Sýkora a tam ji chápou (chápali cca před měsícem) jako C1.
Nemá drážkovanou hlaveň a je tedy brána jako broková.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 02 dub 2021 15:45

Spousta prodejců má chyby v popiscích, doprodává staré zásoby nebo pro jistotu zastavila prodej než se vyjasní legislativa, resp. naskladní nové zbraně. Není to o tom, jak co kdo chápe. Prodejce se musí řídit především označením na zbrani a pokud není součástí zkušebních značek ozn. C-I, tak ji nemůže prodat bez ZP a stejně tak ji nezaregistruje policie, která si ještě vše ověří osobně dle svého seznamu při registraci. Nějak takhle to musí vypadat:

Obrázek

Otázkou je, jestli se podaří nějakému výrobci v budoucnu zaregistrovat Flobert 9mm jako C-I. Zákon to výslovně nezakazuje, ale tak nějak mi z toho vyplývá, že ani nepovoluje.
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Flobertka

Příspěvek od PavelETV » 02 dub 2021 16:32

Ještě jednou pro diazepam :
Ano měli ji jako C1. V současnosti je vyprodáno....
Když jsem napsal "chápou" , měl jsem na mysli, že další oprava,opravy,opraveného zákona může vypadat úplně jinak. Viz. PCP a 16Joule.
Nebo někdo tady tuší, jakou další geniàlní myšlenkou bude stižen náš zàkonodárný sbor ?
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Flobertka

Příspěvek od vin » 02 dub 2021 17:59

U kategorie c1 : střelivo 4mm M20 nebo (alternativa) střelivo určené pro výcvik ve střelbě, které má srovnatelnou úsťovou kinetickou energii (jako má 4mm M20). Takto je nutno chápat znění zákona.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 02 dub 2021 21:39

To je jeden z možných výkladů a já bych to třeba takto vůbec nechápal. Je tam řečeno "náboje typu Flobert", tj. i 9mm Flobert a o maximální ráži zákon vůbec nemluví, přitom u plynových zbraní si dali práci vymyslet hranici 6,35mm. 4mm M20 je samostatně, protože nejde o historický Flobert náboj v pravém slova smyslu, má středový zápal a přiškrcenou nábojnici. Pokud vím, tak má energii jenom cca. 5-8J - v podstatě šlo o to mít náboj, který bude splňovat rovnou 7.5J bez nějakých kurvítek a který by umožnil i výrobu Flobert pistolí. V zákoně není nikde uvedena maximální energie. Pouze srovnatelná energie. Já jsem naměřil s .CB nábojem 59J, což je cca. 8-10x víc než M20. Což jistě není srovnatelná energie. Tak proč bych nemohl mít cca. 2x výkonnější náboj 9mm Flobert? Když už si daly hlavy pomazané tu práci zmínit obskurní, téměř nesehnatelný náboj M20, který se rozšířil pokud vím jenom v Německu někdy v 70tých letech, tak proč nezmínili omezení ráže na .22, což by vyloučilo 9mm Flobert?

"Palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě"

Stejně tak není možné argumentovat příliš vysokou energií Flobert 9mm náboje, protože zákon srovnává s energií střeliva, které se používá pro výcvik ve střelbě. A pro výcvik ve střelbě se může teoreticky použít cokoli a zejména pak malorážka, která má cca. 2x tak velký výkon oproti Flobert 9mm. Já chápu, že by tím de facto dali na občanku brokovnici, ale ona je to pořád ptáčnice. Vůbec mě nepřekvapuje, že ty brokové náboje vyrábí v podstatě jenom Italové proslulí lovem všelijakých drobných ptáčků, které asi bude problém trefit a které si chcete třeba vypreparovat a tudíž nepoškodit velkou střelou či broky. Podle mě by to měli povolit, společenská nebezpečnost bude zanedbatelná, maximálně s tím někdo bude odhánět kočky či psy ze zahrady, střílet krtky či všelijak blbnout. Brokové náboje by byly zajímavé i na terčovou střelbu. Když už se rozhodli odkurvítkovat Flobertky, tak to měli dotáhnout. Jedinou komplikaci vidím v tom, že 9mm Flobert jsou i všelijaké obojetnice, ty by ale mohly zůstat na ZP.
Smazaný uživatel 26679

Re: Flobertka

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 02 dub 2021 22:29

Formulace je jednoznačná. Náboj 9mm Flobert je náboj Flobert. Zbraň na tento náboj je tedy nade vší pochybnost nově v kategorii C1. Spíš mě zajímá retrospektiva, tzn. jak dostat flintu z kategorie C do C1. Jde to? Jinak ta Chiappa 9mm Flobert se v Esaku skutečně prodávala v kategorii C1... Nemyslím, že se nabídka nějak rozšíří, náboje 9mm Flobert jsou poměrně drahé.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 03 dub 2021 00:37

Problém je, že jsem prošel snad všechny eshopy a všichni chtějí pro prodej 9mm Flobert nábojů i nadále ZP. Tak jak to tedy je? Až na Esako, které právě mělo prodávat ty brokové Chiappy. Takže buď jako první a de facto jediný eshop pochopili novelu zákona a ostatní postupně předělají popisky, nebo to naopak jako jediný eshop nepochopili oni a prodávají či prodávali zbraně a střelivo na ZP lidem bez ZP a pak třeba museli či budou muset od zákazníků vykupovat všechno zpátky. Proto mě tak zarazilo to vyjádření od PavelETV, že tu Chiappu chápali jako C-I. Já bych se nedivil ničemu, když jsem viděl ten bordel. Jak v tom mají trochu hokej i prodejci zbraní, mylně informují lidi, že ohlášení se dá udělat třeba doporučeným dopisem, přičemž ve skutečnosti policie chce tu zbraň fyzicky vidět, všechno si porovnat, jako u ostatních kategorií a jak opět nefungují online služby a musí se volat. Ale možná v tom má naopak hokej policie. Nově vyrobené zbraně musí mít mít vedle zkušení značky vyražené "C-I" od ČÚZZS. Pokud prodávali flobertku bez tohoto označení, tj. schválenou ještě podle starého zákona jako zbraň C v dobré víře, že jde nově o C-I zbraň, která tam prostě spadla z C a je to cajk, tak by asi mělo jít převést tu vaši flintu z C na C-I, protože nebude potřeba fyzická úprava, resp. přeznačení. Pokud byla jako C-I označena, tak museli vědět, že je vše cajk a nemuseli nad ničím spekulovat. Teoreticky by se dal provést převod třeba tím, že převedu zbraň sám na sebe pomocí toho nového ohlašovacího formuláře. :) Nicméně vzhledem k tomu, že C-I zbraně jsou vedeny ve stejném registru jako ostatní A, B a C, by mělo být možné převést všechno, co spadá nově do C-I, zcela automaticky, pokud jde o jednoho vlastníka. Třeba se ale ve všem mýlím a rád se nechám poučit.
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Flobertka

Příspěvek od PavelETV » 03 dub 2021 08:05

To: diazepam. Kamaráde, myslím, že nad tím zbytečně moc přemýšlíš. Snažíš se najít nějakou logickou a univerzální odpověď někde, kde se to snad nikdy nikomu nepodařilo. Prvotní myšlenka sice byla, že C1 ohlásí jen prodejce, případně nabyvatel např. přes datovou schránku. Ale jako u všech u nás přijatých zákonů, co člověk to názor 😁.
Tak že podobně jako třeba u registru vozidel, někde stačí poslat správný papír, jinde musíš vše ukázat, zdokladovat včetně velikosti bot, délky přirození a jména babičky za svobodna.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 356
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 03 dub 2021 10:12

diazemap píše:
02 dub 2021 11:16
Díky za pokus s "dělenou" střelou. Nějak ale nevím, jak interpretovat ten nástřel. Je to po seřízení zhruba stejně přesné jako s normálním nábojem? Nezkusíte i 6mm start? :D Přece jenom střílet za 1,50kč a ještě mít tu možnost vybrat si z pestré nabídky diabolek, je docela lákavé. I kdyby to mělo jenom nějakých 10-15J, na 10m ideální.

Standa559 - Já jak slyším efektivní, tak uvažuju lov. Pokud jde o přesnost, tak přesně jak píše therion. Naprostá většina zbraní je přesnější než střelec. Na 25m by mohl být problém jenom kdyby extrémně foukalo a ještě jste třeba střílel hodně do kopce atp. Hádám, že do 50m bude propad střely minimální, tak jako u malorážky, která má sice výkonnější střelu, ale taky těžší a v rychlosti se zas až tak neliší a ta je pro přímou trajektorii zásadní.
4 zasahy jsou JSB + nabojnice z flob. Dolni je JSB + 6mm nabojka do poplasnaku. V obou pripadech bylo mireno na horni terc. Viz prispevek s fotkou nastrelu s naboji RWS.
flobertka-t8941-3210.html#p412545
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Flobertka

Příspěvek od vin » 03 dub 2021 11:36

Podle definice je flobertkou zbraň na náboje typu flobert . Nyní patří do skupiny C1. Doposud flobertky do výkonu 7,5 J patřily do skupiny D. Patří tam i nadále pouze ty flobertky 7,5J , které byly prodány před změnou.
Definice náboje flobert uvádí ráži obvykle 4, 6 nebo 9 mm. Náboje 4mm M20 a jejich ekvivalenty také patří do skupiny C1.
A hlavní změnou, kterou jsem opomenul uvést je absence limitu 7,5J pro flobertky. Tedy výkonově jsou flobertky na náboje typu flobert bez tohoto limitu.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 03 dub 2021 13:05

Horší to bude s absencí homologačních značek u všech starých flobertek cal.4mm. Podle čeho policista rozezná, která flobertka patří do kategorie "D" se 7,5J ? Formulace podle paragrafů starého zákona byla tak zamotaná, že ji ani nový zákon nerozmotal.... :lol:
Albert 22 píše:
07 úno 2021 17:37
A věděl by někdo, proč flobertky cal.4mm nemají žádné homologační značky? :?

Obrázek
Dočetl jsem se, že snad jedině podle výrobního čísla a laserem vypáleného (dvojčíslí) roku výroby... :shock: :wink: :?
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 03 dub 2021 14:07

therion píše:
03 dub 2021 10:12
4 zasahy jsou JSB + nabojnice z flob. Dolni je JSB + 6mm nabojka do poplasnaku. V obou pripadech bylo mireno na horni terc. Viz prispevek s fotkou nastrelu s naboji RWS.
flobertka-t8941-3210.html#p412545
Díky. Teď už to jenom uvést na trh pod "diaboloflobert" nebo "flobostart". Stačí sesypat diabolky a startovačky do jedné krabičky.

Dneska jsem otestoval flobert Chiappou steroid verzi náboje flobert .22 SB špička, 18gr.

Vyrobil jsem +P a ++P verzi:

++P: 102J, 107J (428m/s!), 92J, 105J, 90J
Všechno nadzvukové, na samotné hranici či spíše za hranicí toho, co vydrží hilzna, dvě explodovaly. Měl jsem s sebou i hlukoměr, ale hned po první ráně jsem zjistil, že není co řešit.

+P: 80J, 72J, 90J, 83, 72J

a normální náboje:

56J, 59J, 54J, 56J, 57J

Pro kontrolu ještě Alfa 620:
9J, 5J, 8J, 10J, 8J

chrono Caldwell

Testoval jsem vždy 10 nábojů od každé verze, uvádím pouze pět, které jsou tak nějak konzistetní a odpovídají relativně dobře přebitému náboji, u některých byly energie dokonce nižší než základ. Rozptyl byl obrovský, nijak jsem si nehrál s přesnou navážkou prachu některé náboje jsem vyloženě zmršil. U +P jsem dal od oka cca dvojnásobek až trojnásobek a u ++P prostě co se se vešlo. :twisted:

Podtrženo sečteno, nemá to smysl. .22CB má v Chiappě ideální těsně podzvukový výkon kolem 60J, což se jeví jako dobrý kompromis pro tento náboj a hlavně relativně malý rozptyl energií. Přidáte mizerných 20J a zbraň je jednou tak hlučná, riskujete poškození zbraně, všelijaké deformace střely při přebíjení, což bude mít vliv na přesnost, kterou jsem netestoval. Třeba do flobertkového revolveru by si tohle dal jenom blázen, z té Alfy jsem vyhazovačem nevyndal ani normální nábojničky. Testováno čistě pro účely ukojení touhy po poznání. Nikoho nenabádám, aby takto experimentoval, ba právě naopak a už vůbec nepoužíval takovéto střelivo třeba pro sebeobranu, lov nebo skryté nošení.
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Flobertka

Příspěvek od vin » 03 dub 2021 14:28

Rozeznání je celkem jednoduché. Zbraň má nějaké identifikační značky. Ke zbrani by měl být i doklad o původu. Pokud si někdo zakoupil flobertku jako D, tak má vyznačeno 7,5 J a k tomu příslušný doklad o pořízení, kde je mimo jiné i příslušné datum, kterým v současnosti může doložit i původní kategorii D.
Pokud by někdo doposud vlastnil s výkonem nad 7,5 J bez registrace a ZP, tak se de jure mohl dopustit protiprávního jednání. A v pochybnostech o kategorii (bez dokladů, bez označení) rozhoduje Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Tam se zbraň a střelivo předkládá k posouzení. Podle výsledku (v případě řízení) by se tím řídil příslušný útvar policie a následně spr. orgán, či soud.
Pořídit zbraň bez jistoty kategorie je podobné jako koupit auto bez dokladů. S tím rozdílem, že u zbraně je to v případě omylu trest vyšší.
Odpovědět