Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Flobertka

Příspěvek od JuroNR » 24 bře 2021 20:35

Presne tak to je, ako piše kolega v predošlom prispevku. Kedysi som skušal tie flobertkove naboje v pištoli drulov s 270mm hlavňou a energia bola od 20-22jaulov. Predpokladam že v revolvery s 10cm hlavňou a medzerou medzi valcom to bude mať sťeží aj tych doteraz povolenych 16jaulov. A tie obrovske rozdiely v rychlostiach, a take dobre naboje to boli.


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 26 bře 2021 21:47

JuroNR píše:
24 bře 2021 20:35
... Predpokladam že v revolvery s 10cm hlavňou a medzerou medzi valcom to bude mať sťeží aj tych doteraz povolenych 16jaulov. ...
Zde se také naskýtá docela zajímavá otázka, zda se již našel nějaký výrobce 16Joulových revoleverů pro Slovenský trh? :D
Standa559
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2021 07:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Standa559 » 28 bře 2021 07:45

Říkám si, aby bylo z čeho střílet, až EU zakáže olovo a kdo ví, zda se bude nadále chtít některému z výrobců přecházet na jiný materiál i u takto okrajového zboží jako jsou flobertové náboje...
noth
Příspěvky: 20
Registrován: 15 pro 2020 22:04

Re: Flobertka

Příspěvek od noth » 28 bře 2021 22:05

Bude, jen to poleze do peněz (čím okrajovější ráže, tím víc).
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 31 bře 2021 19:24

ifin píše:
22 bře 2021 16:21
Řekl bych, že turci se s tím nebudou vůbec zabývat... Dodávají na různé trhy a budou to sekat v nejnižší povolené variantě. Jinak u sem viděl v nabídce jednoho obchodu Chiappa Little Badger bez odfuku 40J.
Tak už mám tu Chiappu doma. Dneska na hradlech průměr po pěti střelách:

310 m/s, cca. 57J, S&B špička, 18gr
271 m/s, cca. 38J, S&B kulička, 16gr

Špičky tradičně minimální rozptyl, ale jeden selhač. Ještě se chystám otestovat RWS.

Nejvíc jsem naměřil 59J, takže bych navzdory velkému počátečnímu skepticismu absolutně věřil tomu, že výkon je v rozpětí 40-60J, jak už deklaroval jeden prodejce, zejména když jsem na stejných hradlech naměřil pro kontrolu povolených 7-8J s Alfou 620. Přece jenom dlouhá hlaveň dělá své a primárně jde o malorážku. Jediné, co upravili, je délka nábojové komory, tak že 22LR ani short do toho fakt nenarvete. Přece jenom odprznit normálně nezprzněnou zbraň je jednodušší než odprznit něco, co bylo primárně navrženo jako práskací flusbrok.

Teoreticky je výkon flobertek omezený pouze výkonem náboje. Otevírá se tady otázka, zdali je vůbec někde v zákoně omezený výkon samotného náboje. Opět teoreticky by se dalo třeba dosypat trochu prachu, upravit váhu střely a s trochou šikovnosti by se z toho dal vyloudit i sonický třesk. U předovek to není problém, protože můžu bez ZP nabývat černý prach a výkon taky nikoho nezajímá.

Na druhou stranu je Chiappa little badger díky absenci odfuků a dlouhé hlavni krásně tichá a i bez moderátoru z toho bude ideální zbraň na domácí střílení.

Co udělají Turci je otázka, ale Alfa bude mít už v půlce dubna bezodfukové revolvery. Mluvil jsem tam s člověkem a ten říkal, že naměřili něco přes 20J s tím, že těch úprav bylo víc než jen odfuky. Ale nevím s jakým střelivem a s jakou hlavní. Ale i kdyby měřili s krátkou hlavní a slabším střelivem (kulička), tak z toho nebude hádám o moc víc než cca. 30J
Smazaný uživatel 26679

Re: Flobertka

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 31 bře 2021 21:01

Ano, tiché to stopro je. Dodatečné utlumení možné je, ale tlumič je na ZP. Úprava je od Řeháků? Ten revolver bude mít lehce přes 20J. Škoda, že tomu zůstane ten dělený buben...
Těm 59J u chiappy se mi moc nechce věřit, to je skoro výkon .22 short.
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 01 dub 2021 00:33

ifin píše:
31 bře 2021 21:01
Ano, tiché to stopro je. Dodatečné utlumení možné je, ale tlumič je na ZP. Úprava je od Řeháků? Ten revolver bude mít lehce přes 20J. Škoda, že tomu zůstane ten dělený buben...
Těm 59J u chiappy se mi moc nechce věřit, to je skoro výkon .22 short.
Na spodní hranici .22 short u subsonického střeliva, ale jenom v nejideálnějším případě a pouze pokud použiju nejsilnější náboj. Já jsem tomu taky nechtěl věřit, ale tohle jsem dneska naměřil. Všechny výstřely přes magických 1000fps. Flobertky konečně zase dávají smysl, jak historicky, tak výkonem a plynule navazují na malorážky. .22 CB má oproti .22 BB kromě třaskavé i prachovou slož, střela není kompletně sférická i uvnitř nábojnice, nýbrž plochá a je mnohem víc zalisovaná, takže tlaku budou o dost větší.

V podstatě je to logické, stačí se podívat na post od theriona, jak se ztrácí výkon s délkou hlavně. Chiappa má hlaveň 420mm, kde přicházím tak o joule či dva, pokud vůbec. Taky je otázka jestli ta flobert verze nemá jinak stoupání vývrtu než malorážka, kde klidně obětuji víc energie střely výměnou za větší přesnost. Kdyby měla Chiappa v případě .22 CB jenom 40J, tak .22 BB bude kolem 30J, u krátké hlavně cca. 15J a v případě revolveru, který se nedá tak dobře utěsnit, zřejmě ještě méně. Když přidám těch 50%, tak jsem na číslech, které jsem naměřil já, Alfa a jeden nejmenovaný prodejce. Samozřejmě vše plus mínus autobus.

Osobně bych se tím "vysokým" výkonem tak netrápil. Když uvážím, kolik jsem vyždímal z .54 derika s 425gr minie závažíčkem podsypaným 3g kvalitního prachu, tak jde o flusbrok a ten můj derik byl, je a bude díky grandfatheringu jenom zbraň kategorie D. Chiappa je jednoranná a na nějaké skryté nošení to není. Držáček nábojů je taky u flobert nábojů naprd, stačí do toho trochu drbnout a náboje se vysypou. Vyhazovač není pružinový a často překáží při nabíjení. Navíc jsem to musel ohlásit jako normálni zbraň, jsem v CRZ, nutnost ohášení v případě prodeje, svým způsobem zdravotní způsobilost, problémy při krádeži a spáchání strestného činu. Alespoň se neplatí žádný poplatek. Tak jako tak tyhle nové flobertky podceňuje i policie, pán měl dotazy jestli to má vůbec smysl atp. Každopádně velký skok oproti zprzněným starým Alfám , kde se i zasekávaly střely v hlavni, jak to bylo slabé.

Pokud jde o ten tlumič, záměrně jsem napsal moderátor. Samozřejmě musím předsvědčit případně policistu, že to mám kvůli přesnosti a odkázal se na popis výrobce či prodejce. Na střelnici bych si to samozřejmě nevzal. Ono to asi opravdu nemá smysl a je to samozřejmě trochu příhraniční.

Buben zůstal dělený, jinak bych mohl vkládat malorážkové střelivo. Nicméně Alfa by měla odprznit i 4mm randz a tam už je válec vcelku. Dají se stále koupit 4mm randz long náboje, kde by ty výkony mohly být zase o trochu zajímavější.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 360
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 01 dub 2021 07:01

2 sesypane davky pod 0.22 poslou spicatou strelu z 1/2 metrove hlavne spolehlive do nadzvukove rychlosti. Ne kazda hlaven ale takovou strelu ustabilizuje. Stejne tak pouziti malorazkoveho streliva je problem pro odlisny prumer. Ve spilasu dosli k zaveru, ze pro malorajdu je nutne pouzit malorazkove hlavne a nikoli ty pro flobky (tam se ukazaly presnejsi pro vetrovky).

Ten naboj byl puvodne urceny pro salonni strelbu a pri pouziti v dlouhe zbrani ma velmi malou hlucnost. To plati pro sferckou strelu , ktere ale bohuzel nevynika presnosti. Jako dobry kompromis se ukazaly 0.22 strely RWS , ktere maji nejlepsi presnost z dostupnych naboju pri rozumne hlucnosti a velmi nerozumne cene : )

ve stoje s podporou pres otevrena miridla na cca25m

Obrázek
Smazaný uživatel 26679

Re: Flobertka

Příspěvek od Smazaný uživatel 26679 » 01 dub 2021 11:08

Vysoký výkon mě netrápí, naopak mám radost, že konečně zmizí ty kurvítka... Kdyby byl bubínek u revolveru nakomorovaný na Flobert, tak tam LR stejně nenacpeš (tak jako do Chiappy Flobert). Tady se jim spíš nebude chtít nějak výrazně měnit konstrukcí. Jinak hlaveň u Chiappy bude téměř jistě původní, pouze se zkrátila komora. Ale jak říkám, konečně to dává smysl. Navíc ty nové nejsou tak hlučné jako ty s kurvítky, možná budou i přesnější. Každopádně je to pozitivní posun, včetně toho, že s tím nemusíme na střelnici...
Standa559
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2021 07:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Standa559 » 01 dub 2021 18:47

A na jakou vzdálenost se podle Vás dá efetivně střílet s takovou flobertkou, aby to nebylo jen házení do dálky?
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 01 dub 2021 18:57

To: ifin
Jj, souhlas, pokud jde o ten posun. On je vůbec ten nový zákon ve své podstatě malý zázrak, vzhledem k tomu, co hrozilo. Hlavně ho teď udržet. Nálada ve společnosti není zrovna nejlepší, tak snad nikomu nehrábne, aby měli zase pacifisti munici.

Nakomorovat bubínek by určitě šlo. Problém je, že by šel i poměrně lehce odkomorovat převrtáním. Převrtat se dá teoreticky i Chiappa, což ale nikomu absolutně nedoporučuji, protože jde samozřejmě ve své podstatě o trestný čin nedovoleného ozbrojování. Nicméně když uvážím, kolik mezi lidmi koluje vzduchovek převrtaných na "flobertky", hlavně Slavií ZVP, kam strčíte i .22 magnum.. (-: Tak jako tak střílet malorážkové střelivo z takových bastlů je nebezpečnější pro střelce než potenciální oběť. Proto je asi dobře, že zůstal dělený bubínek, který se prostě obejít nedá a flobertková puška či karabina bez odfuků je na registraci, aby si lidi nevyráběli malorážky, zejména pak revolvery na skryté nošení.

To: Therion - soustřel je to věru pěkný. Ono je to většinou tak, že mnohem přesnější je zbraň než střelec. Pokud jde o ty supersonické flobert náboje, myslím, že za pokus a následnou prezentaci výsledků to stojí, už jen aby lidi pochopili, že tyhle nové flobertky nejsou žádné hračky. RWS náboje jsou opravdu nesmyslně předražené a jestli to takhle půjde dál, tak vyzkouším "poor man's" alternativu v podobě 5.5mm broku či diabolky a náboje do startovačky (-:, což je výstřel již od 1,50kč. Akorát se obávám, že by nešlo zrovna o ten typ zbraně, který je mnohem přesnější než střelec a osobně teď nedokážu odhadnout, jestli bude problém s propadáváním broku či diabolky hlavní nebo jejich případným odvrtáváním. Jakkoli to zní směšně, tak jde o verzi v Mexiku komerčně vyráběných hybridních nábojů s názvem "munisalva" s energií vyšší než 4mm randz.

Standa559 » A na jakou vzdálenost se podle Vás dá efetivně střílet s takovou flobertkou, aby to nebylo jen házení do dálky?

Otázkou je, co si vlastně pod tím pojmem efektivně představit. Flobertka je prostě ptáčnice a jak název napovídá, stříleli se s tím především ptáci a jiná drobná havěť. 60J je ale těsně pod hranicí výkonu, který už se považuje za potenciálně smrtící i pro člověka, jen se musíte zatraceně dobře trefit. Vzdálenosti jsou relativní, vůbec bych se nedivil, kdyby dobře mířená rána zabila menšího ptáka i na víc jak sto metrů. I s obyčejnou 16J vzduchovkou se dá lovit drobná zvěř do cca. 40m.
Standa559
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2021 07:40

Re: Flobertka

Příspěvek od Standa559 » 02 dub 2021 07:08

Díky za odpověď. Mé myšlenky a dotaz jsem chtěl směřovat směrem, když budu střílet řekněme na 50 m a více na terč.
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 360
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Flobertka

Příspěvek od therion » 02 dub 2021 08:34

Presnost dobre flobertky a RWS streliva prekracuje moznosti beznych pevnych miridel. Dovolim si citaci jednoho vyrobce flobertek:Při plném výkonu, a když se sejdou dva stejné náboje, nám na 25m chodí střely "díra do díry". .
Trochu poupravim informaci o letalnosti naboju flobert neb co si pamatuju, tak zakon stanovuje hranici na 40J.

Jeste pridam fotku pokusu kdy do dlouhe (neredukovane) flobky naladujete JSB Exact Jumbo Monster 5,5 1,5g a za ni vlozenou delaborovanou nabojnici z .22 flobky sb.

Strelba opet 25m vestoje s oporou. Pevna miridla byly serizeny na bezne flob strelivo takze pri mireni na horni terc to litalo do spodniho.

Obrázek
diazemap
Příspěvky: 62
Registrován: 26 bře 2021 21:06

Re: Flobertka

Příspěvek od diazemap » 02 dub 2021 11:16

Díky za upřesnění. Ono pokud jde o ty energie, vše opět relativní. Zmiňují se hodnoty už od 16J až po cca. 80J, takže 40J dává docela smysl jako průměr. Stejně nakonec dospějeme k tabulce, kde bude letalita v procentech pro konkrétní části těla, konkrétní náboje, věk, vzdálenost. 16J vzduchovka neprorazí lebku zatímco měkkou tkáň ano. Těch 40J, co zmiňujete, je zajímavé číslo, protože přesně tolik mají mít papírově špičaté náboje od SB (39J) a vyloženě z toho kouká snaha o dodržení nějakého paragrafu. Kulička se od papírové hodnoty moc neliší (33J vs měřených cca. 38J), ale špička má až o 20J více! Z toho mi vyplývá, že je špičatý náboj výkonově "předimenzovaný", resp. že udávané hodnoty jsou nesprávné. Moc se mi nechce věřit, že by kombinace střelného prachu, lepší balistiky a pevnějšího zalisování .22CB střely přidala jenom 6J, i akusticky při střelbě cítím, že jde o mnohem silnější náboj. U odfoukaných krátkých flobertek bude rozdíl zřejmě zanedbatelný, jak se nemůžou v hlavni vytvořit pořádné tlaky.

Díky za pokus s "dělenou" střelou. Nějak ale nevím, jak interpretovat ten nástřel. Je to po seřízení zhruba stejně přesné jako s normálním nábojem? Nezkusíte i 6mm start? :D Přece jenom střílet za 1,50kč a ještě mít tu možnost vybrat si z pestré nabídky diabolek, je docela lákavé. I kdyby to mělo jenom nějakých 10-15J, na 10m ideální.

Standa559 - Já jak slyším efektivní, tak uvažuju lov. Pokud jde o přesnost, tak přesně jak píše therion. Naprostá většina zbraní je přesnější než střelec. Na 25m by mohl být problém jenom kdyby extrémně foukalo a ještě jste třeba střílel hodně do kopce atp. Hádám, že do 50m bude propad střely minimální, tak jako u malorážky, která má sice výkonnější střelu, ale taky těžší a v rychlosti se zas až tak neliší a ta je pro přímou trajektorii zásadní.
tomasek
Příspěvky: 384
Registrován: 11 dub 2006 16:07

Re: Flobertka

Příspěvek od tomasek » 02 dub 2021 12:06

Ahoj,
kdyby jste narazili na další modely folobertek C-1 na českém trhu , tak sem s tím, (pokud máte i otestovánu rychlost a energii střely, budu rád za info)
já našel jen tel Chiappa LB,
líbí se mi MZ06-Balalayka, pákou závěru se tahá jen tam a zpátky, ta je zatím jen s omezením výkonu

P.S.: dressler má taky , ale to už je velký luxus.
Odpovědět