Faktory ovlivnujici spolehlivost pistoli

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Danik
Příspěvky: 10
Registrován: 17 srp 2008 23:14

Faktory ovlivňující spolehlivost pistolí

Příspěvek od Danik » 02 úno 2009 22:40

Každý z vás se určitě setkal se závadou funkce pistole - nevyhozená nábojnice. Nejen při instruktáži, když vás někdo učil jak s pistolí zacházet, ale i na různých soutěžích IPSC apod. Právě tam jsou k vidění jedni z nejlépe připravených střelců, skvělé zbraně a perfektní náboje. Proč tedy ty závady??? U pistolí to tak holt asi je ... nebo snad existuje pistole, jejíž majitel nezná slovo závada?

Občas někdo píše "Měl sem jí 10 let a nikdy jsem neměl závadu."... myslí tím poruchu, nebo se mu snad nábojnice nikdy v okýnku nežvejkla? Nevěřím.

Při svém střílení s CZ75 jsem na přibližně 1000 ran zaznamenal 5 závad funkce. Je to tedy 0,5 % případů, což není moc vysoké číslo.

Existují faktory, které riziko nesprávné funkce zvyšují? Nebavím se tu o znečištění, protože předpokládám, že každý o svou zbraň pečuje, jak má ...


Danik
Příspěvky: 10
Registrován: 17 srp 2008 23:14

Příspěvek od Danik » 02 úno 2009 22:42

Může to snad být toto?

Jednou jsem zbraň hodně prostříkal olejem. Při střílení se mi žvejkla. Je možné, že kvůli oleji? Ten by přeci měl funkci a pohyblivost součástí spíše zlepšovat...
Naposledy upravil(a) Danik dne 02 úno 2009 22:45, celkem upraveno 1 x.
Danik
Příspěvky: 10
Registrován: 17 srp 2008 23:14

Příspěvek od Danik » 02 úno 2009 22:45

Může to snad být toto?

Jednou jsem zkoušel střílet s oporou, ruce s pistolí jsem opřel o stůl a vystřelil. Protože jsem zbraň držel jen zlehka, po výstřelu velmi rychle kmitla nahoru - a žvejk. Mohlo se stát, že v tom rychlým komihu nahoru "schramstla" tu nábojnici, co zrovna letěla ven (nestandardní poloha výhozního okýnka způsobila, že nábojnice o něj "brnkla")?
Pajda
Příspěvky: 237
Registrován: 15 zář 2007 22:12
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Pajda » 02 úno 2009 23:01

Sám se zeptáš,sám si odpovíš :lol:
Nejsem žádnej velkej odborník,ale největší faktor selhání je dle mého názoru náboj.Pokud použiješ tovární,tak většinou moc potíží nebývá.Alesoň podle mojich poznatků.A pokud přebíjené,tak to je asi kouzelnictví. :roll: Nechci to nějak shrnovat,ale víc selhání jsem pozoroval na přebíjených.Ale určitě záleží na kvalitě provedení a správné laboraci.Co jsem měl možnost vyčíst a okoukat,tak by mohl být přebíjený náboj kvalitnější nežli tovární.Ale záleží myslím na každém,jak se s čím "mazlí" :lol:.Ale o tom ti tu mohou povyprávět jiní.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 02 úno 2009 23:10

nechci byt nejak samoliby ale ostatni uzivatele jiste potvrdi ze makarov je ve spolehlivosti fce takrka absolutni. nestalo se mi ani sem nevidel ze by nekomu mkarov zavadil. nepodani naboje do komory je skoro nemozne pac naboj je primo pred komorou- nemusi prekonavat rozdil mezi vlastni osou a osou hlavne. dynamicky zaver je jednoduchy a asi i spolehlivy takze u me 100% spolehlivost.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 03 úno 2009 09:45

Asi by se dalo na podobné téma diskutovat dlouho. Já sám bych důvodu selhání funkce zbraně popsat asi následovně:

1. Munice (nedostatečná navážka, nevhodný prach, nevhodný tvar střely, špatná zápalka).
2. Držení zbraně (hlavně u plasťáků je držení zbraně docela důležité).
3. Jiné mechanické závady (tvar rampy, problémy s vratnou pružinou, znečištění, špatné mazivo).
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Faktory ovlivňující spolehlivost pistolí

Příspěvek od Alfonss » 03 úno 2009 12:02

Danik píše: na různých soutěžích IPSC apod. Právě tam jsou k vidění jedni z nejlépe připravených střelců, skvělé zbraně a perfektní náboje. Proč tedy ty závady???
Protože jsou to zbraně vyladěné vyloženě na hranici funkčnosti a občas se prostě něco posere (stačí míń namazat) a závada je na světě.....
Většinou na to trpí Openy a Modifiedy. Pokud se to stane ve STD nebo PRD, tak je to jasný, buď zbraň v ne zrovna dobré kondici (čezeta), nebo náboj. Když se lidem koušou Glocky, tak to bývá téměř 100 procentně vina špatné munice...
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » 03 úno 2009 13:12

Alfe
spíš na hranu spolehlivosti než funkčnosti
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 03 úno 2009 13:42

soráč.... slovíčkaření, ale v tomto případě dost podstatný
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Příspěvek od open » 03 úno 2009 18:54

Ony ty zbraně u předních střelců ipsc, ale také dostávají přazky jako nikde jinde.
Když zbraň musí zvládat dvojstřely i např. v čase 0,07 s.
a to za každého počasí /slunce,déšť, mráz, prach/.
A jaké objemy výstřelů mají za sebou to je také nálož.
Danik
Příspěvky: 10
Registrován: 17 srp 2008 23:14

Příspěvek od Danik » 04 úno 2009 21:40

Díky za odpovědi, jsem díky vám zas o něco chytřejší začátečník :-)
Odpovědět