Expanzni zbrane ze Slovenska do CR ?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Burlak
Příspěvky: 2
Registrován: 23 bře 2014 15:08

Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Burlak » 23 bře 2014 15:16

Jestli máte o tom někdo přehled, zda je povoleno nosit slovenský expanz u nás v ČR. Vím, že plno klubů u nás mají slovenské kulomety expanz, ale zda je to protizákonné, kdybych si pořídil kulomet ze Slovenska jestli bych mohl za to jít sedět do basy, že by policie viděla doklad o tz. doklad o expanzné zkůžce, a doklad který platí v celé EU. je možné aby mě policie tuto zbraň zabavila a já šel k soudu za nedovolené ozbrojování ? :shock:


derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od derringer » 23 bře 2014 20:39

Ano
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Piggy » 24 bře 2014 14:05

derringer: děláš si srandu nebo ze mě děláš blbce? :twisted: :twisted: :twisted:
Na kterou otázku odpovídáš "Ano"?
Burlak píše:1. zda je povoleno nosit slovenský expanz u nás v ČR.
2. zda je to protizákonné
Burlak
Příspěvky: 2
Registrován: 23 bře 2014 15:08

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Burlak » 24 bře 2014 14:40

Derringer co ano ? odpovězte prosím celou větou abych věděl co ano děkuji. :?
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od derringer » 24 bře 2014 19:55

Ano je odpověď na poslední otázku. U nás rozhoduje naše zkušebna a ta řekla těmto zbraním ne. Je to nepovolené provedení zbraně kategorie A.
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Piggy » 23 črc 2014 15:22

Na stránkách zkušebny je jediné relevantní rozhodnutí z února 2008, týkající se expanzní úpravy vz. 58 od fy DEAS. Lze tedy předpokládat, že u ostatních slovenských přestaveb full-auto => expanz zatím nerozhodovala.
Ze zákona má zkušebna rozhodovat mj. "v případě pochybností" - jestliže si bez jakýchkoliv pochybností legálně zakoupím Dčkovou zbraň a přivezu ji domů, rozhodně jsem se nedopustil TČ a nejspíš ani přestupku.

K dovozu ze Slovenska do Česka se nemusím nikoho na nic dotazovat:
Nařízení vlády 151/2004 Sb.:
§ 1
Střelné zbraně zařazené podle § 7 zákona o zbraních do kategorie D a mechanické střelné zbraně, u nichž je napínací síla menší nebo se rovná 150 N, a střelivo do uvedených zbraní je možné přepravit na území České republiky z jiného členského státu Evropské unie bez předchozího souhlasu příslušných orgánů České republiky.
§ 2
Účinnost
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.
Zákon 119/2002 Sb.
§ 7 Zbraně kategorie D
Zbraněmi kategorie D jsou
f) expanzní zbraně a expanzní přístroje, s výjimkou přenosných upevňovacích zařízení a jiných rázových strojů určených výhradně pro průmyslové nebo technické účely,
Na druhé straně pokud by "někdo" pojal pochybnosti a zkušebna ji pak zařadila do A, měl bych asi problém.

P.S. Teď jsem si všiml, že to vládní nařízení je taky vadné, ale co už.
P.P.S. Schválně - kdo tu vadu najde?
Pufka
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2014 07:45

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Pufka » 23 črc 2014 21:21

Chtěla jsem koupit na Slovensku expanzní SA 58 a přivézt si ho do ČR. Napsala jsem mail šéfovi firmy afg-obrana.cz (ačkoliv doména je cz firma je slovenská) aby mi popravdě odpověděl jestli s tím nebudu mít právní problémy. Neodpověděl, tak jsem ho nekoupila.
Ruger Air Hawk .177
Nikko Stirling 6x40 AO
JSB Exact RS 4,52
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od kentan » 23 črc 2014 22:05

Slovenské přestavby JSOU U NÁS ZBRANĚMI KAT. A. Je to jednak proto, že u nás lehce "přestavbu na D" nelze, musí být (cituji) VYROBENA NOVĚ MINIMÁLNĚ JEDNA Z HLAVNÍCH ČÁSTÍ ZBRANĚ S UZNANOU KONSTRUKČNÍ ZMĚNOU a dále ČUZZaS nechce jako Dčkové zbraně kategorizovat nic, co není na nábojky Cipnuté jako D. Proto u nás vznikly ty dvě obskurní nábojky 9.23 a 58 LM (ono to má trochu logiku, protože do zbraní komorovaných tak, aby šly použít standardní slepáky lze vložit ostrý..). Dříve ovšem tak cudná nebyla.
Domnívám se, že vlastnit bez příslušné výjimky přístroj na výrobu kraválu kat. A za ten průser nestojí.
Pozn: Jsem vlastníkem zbroj. licence kat H a vlastním stroj na výrobu hluku kat A přestavěný u nás z ostrého.... Ale protože není ta nově vyrobená... a je to na slepáky, které nejdou CIPnutý jako D, tak A...
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Piggy » 23 črc 2014 22:36

Rozumím tomu tedy tak, že přestavby se a priori nepovažují za "expanzní zbraň", alébrž jsou posuzovány tak, jak byly původně vyrobeny. To má jistou logiku a obávám se, že v případě soudního sporu by vlastník tahal za kratší konec. Sice se mi to nelíbí, ale nic s tím nenadělám.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od kentan » 23 črc 2014 22:41

No v zákoně je uvedeno, že expanzní zbraň je kat. D pouze pokud je dovoleného výrobního provedení a Slováci toto nesplňují viz co jsem psal výše. Jinak jsou kat. A. Tedy např. i expanzní opakovačka nedovoleného výrobního provedení (Slovák) je kat. A, i když původní zbraň byla kat C. Takhle to platí už řadu let......
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Expanzní zbraně ze Slovenska do ČR ?

Příspěvek od Piggy » 24 črc 2014 10:43

Teď už je mi to jasné :oops:
Odpovědět