drazky v hlavni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
thrax

drážky v hlavni

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 15:48

Rád bych se zeptal zkušenějších,co si myslí o mém tvrzení,že automatická funkce kulové zbraně je možná jen a pouze tehdy,je-li hlaveň drážkována.K vyvrácení tohoto tvrzení by stačilo,kdyby někdo věděl o nějaké automatické kulové zbrani s hladkým vývrtem,nebo pokud někdo zkoušel použít k aut.zbrani hladkou hlaveň a má tak vlastní zkušenost.Budu vděčný za jakýkoli názor.


Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S474N » 17 úno 2007 15:54

Automaticka funkce kulove zbrane? Co si pod tim mam predstavit?

Pokud je mi znamo, tak vyvrt slouzi pouze k udrzeni projektilu v ramci nejake balisticke krivky.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 16:07

Díky za odpověď-jde mi o to,že podle mne,zůstane nábojnice v komoře a závěr se ani nehne a pokud přece,tak rozhodně ne natolik aby došlo k natažení nebo zasunutí dalšího náboje do komory.Prostě to vylítne ven a šmitec.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 17 úno 2007 16:26

drazky v hlavni maj vliv na stabilizaci strely za letu- formou jeji rotace ale s polo/automatikou pistole nebo pusky to nema vubec nic spolecneho- snad me jen napada- jak je to u pistoli ktere maji hlaven uzamykatelnou rotaci? tusim treba K100 :?:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
bublich

Příspěvek od bublich » 17 úno 2007 16:32

Existuje spoustu brokovnic s automatickou funkcí.
Mají hladkou hlaveň a pokud budou střílet jednotnou střelu jde je zajisté považovat za kulovou zbraň.
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 16:57

Ano,to vypadá logicky-stejně bych ale rád věděl,jestli to funguje i u menších ráží.Protože pokud ty drážky mají vliv na funkci,pak bychom se museli ptát po závislosti na tvaru a velikosti vůlí.Hlubší drážky přece musí znamenat vyšší tlak a tedy i zpětný ráz atd.
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 17:19

Asi bych měl zdůvodnit,proč tvrdím to o vlivu drážek na funkci.Kdysi jsem byl přítomen pokusu střílet ze samopalu(bohužel nevím co to bylo,bylo to už hodně dávno na střelnici v Brně,která dnes už nestojí)Ten samopal měl ráži 9 para a rovný zásobník.Všechno měl,ale hlaveň neměl.Tak mu tam přivařili trubku.Střílel.Spoustu nábojů,snad 30,možná i víc z něj vystříleli,jenže ani jednou sám nevyhodil nábojnici a několikrát z něj tu nábojnici museli vytlouct kladivem.Přitom nasucho vytahoval a vyhazoval.Takže ten důvod musel být v těch drážkách.Aspoň tak o tom tehdy mládenci mluvili.A od té doby se pouštím do zasvěcených diskuzí na téma drážky.Jelikož to trvá tak dlouho,že už jsem tomu sám uvěřil,domnívám se,že by se toto tvrzení mělo podrobit přísné kritice a buď zavrhnout nebo z toho něco vyvodit.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 17 úno 2007 17:25

Neměl hlaveň? Přivařili tam trubku? A jak udělali komoru? Jakej ta trubka měla průměr?

Věř mi že o drážkách to opravdu není.........
P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Příspěvek od P.D. » 17 úno 2007 17:33

Aspoň víme proč se na to ptáš.Myslel jsem,že chceš dělat hlaveň.:-)
Zcela jistě přivařily"nějakou trubku"a tím to je,došlo k úniku plynů.Jinak odpověď tu byla,drážky slouží ke stabilizaci střely.Modernější zbraně se dělají tuším všechny z drážkovanou hlavní.
Tolik můj názor.
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 17:34

Byly to študenti z VUT a tu trubku vzali z jakési armatury,měla díru 9mm,což bylo dost atypické,proto si to taky pamatuju a komoru vyvrtali desítkou vrtákem.Protože byl zvědaví tak tu trubku pak přeměřovali,jestli není nějaká nafouklá,ale prý nebyla.Nevím jak byla tlustá,ale moc ne,rozhodně opticky byla mnohem tenší než původní hlaveň.
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 17:42

Jo,ještě tohle si vzpomínám-ty nábojnice vytloukali hřebíkem,byl to velký hřebík,ale ne delší než tak 10cm,takže ta hlaveň byla hodně krátká.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 17 úno 2007 18:03

Ono to spíš nechodilo proto, že udělali komoru desítkou vrtákem, určitě nebyla rovná a přesná, nábojnice se nafoukly a napasovaly se do ní.
thrax

Příspěvek od thrax » 17 úno 2007 18:14

No,to by bylo možný,jenže já jsem slyšel,že v některých zbraních dělají nějaké vrypy do komory místo zámku,kdesi měli komoru dokonce hranatou,tak jsem si říkal,že nějaká nerovnost v komoře to způsobit nemohla,ale když nad tím tak přemýšlím,tak máš asi pravdu.Chci ale mít jistotu, tak se zeptám- jseš si tím zcela jist,že drsná komora může znemožnit zpětný pohyb nábojnice ?
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 17 úno 2007 18:23

jo- tim to bude. komora se urcite jenom nevrta :lol: musi tam probehnout vyhrubovani a vystruzeni kvuli rozmerove presnosti- aby se nabojnice nenafukovaly a nebo nesly nacist a drsnost musi byt taky suprova- naky honovani nebo lesteni :idea:
Naposledy upravil(a) PB dne 17 úno 2007 18:25, celkem upraveno 1 x.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 17 úno 2007 18:24

Ano, u "bržděných" závěrů se v komoře občas používají drážky, nebo "prstence", nábojnice se do nich nafoukne a pak se zpátky rekalibruje. O hranaté komoře jsem ještě neslyšel.
Ono to mohlo být jedno k druhýmu. špatný komora (tím nemyslím jen nerovnost, ale blbý rozměry celkově), velkej průměr trubky tvořící lauf, tím pádem tam nebyl dostatečnej tlak, myslím že to mohla být příčina závady. Navíc by bylo dobrý vědět co to bylo za samopal, jestli měl původně dynamickej závěr, jestli měl vůbec vytahovač a podobně.
Odpovědět