drazky v hlavni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
vlčák

Příspěvek od vlčák » 17 úno 2007 23:17

mně se jednalo spíše o tu hlaveň, která má být hladká a větší než střela a jak to funguje... :lol:
(samozřejmě také ten dostřel a další údaje co jsem tam dopsal)


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 18 úno 2007 09:13

thrax píše:Jime,to co říkáš,je vlastně totéž,co jsem tu prohlašoval na začátku a na čem teď už netrvám.Vidím ten problém takto:
Buď -to funguje tlakem a pak jsou k funkci drážky třeba,Nebo-to funguje jakýmsi impulsem,nakopnutím čili hybností a pak drážky třeba nejsou,zato je třeba hladká komora.
Teď-která z obou verzí platí?
Aresi-je možné,že máš pravdu,já jsem kdesi slyšel,že na počátku války se prý ty steny hrozně flákaly,takže bezdrážkové hlavně nelze vyloučit.
Funguje tlakem, to je jasný, ale drážky s tím nemají nic společnýho. Aby byl tlak, tak musí lauf a komora splňovat určitý předpoklady, pokud je nesplňuje, tak to fungovat nebude. A je jedno jestli lauf bude mít drážky, polygon, nebo hladkej vývrt.
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 11:05

Alffonsi, pořád váhám přiklonit se na některou stranu- představ si tu situaci,která se tu a tam objeví na obrázku,kdy kulka už opustila hlaveň a závěr se začíná teprve pohybovat dozadu.Tam,pokud je ještě tlak,pak prudce klesající,a přesto se závěr pohybuje proti (narůstajícímu)tlaku vratné vzpruhy.
Představme si vliv rozměru komory-výstřel nábojnici roztáhne do stran,tím ji zatěsní.Ten tlak narůstá,zatímco se kulka zařezává do drážek.Tedy pokud bude hlaveň bez drážek nebo netěsná,nebude nábojnice těsnit a tlak bude nízký.Takže opotřebené hlavně by měly vést k poruchám funkce.
vliv prachu-v malých rážích bývají malé kuličky.ve velkých větší válečky.Kdyby prach shořel rychle,vznikl by rychle i tlak a tudíž při netěsné hlavni by mohl rychlý prach dokázat stlačit závěr i při netěsnící hlavni.Takže u opotřebené hlavně by mohlo jiné střelivo způsobit jistější funkci.
A je to tak opravdu?
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 18 úno 2007 11:43

Ano, s tvou teorií o tlaku až na drobnosti souhlasím.
Opotřebená hlaveň.....aby to mělo vliv na spolehlivost a funkci, tak by ten lauf musel být vystřílenej tak, že by se průměr zvětšil řádově v milimetrech.

Ještě jednou opakuji že o drážkách to opravdu není, pokud vyrobíš hladkou hlaveň s PŘÍSLUŠNÝMI ROZMĚRY tak zbraň spolehlivě fungovat bude. Pokud vyrobíš drážkovanou se špatnými rozměry, tak fungovat nebude.
Ten tlak tam je potřeba, ale aby vznikl tak nejsou potřeba drážky.
demerzel

Příspěvek od demerzel » 18 úno 2007 11:50

takový lidi patří zavírat nebo házet do jámy s lvama... to je snad jasný že je to celý nesmysl...
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 12:07

Celkově to na mě dělá dojem,že hlaveň je u automatiky to,co rozhoduje o funkci a že vzhledem k tolerancím jde o nějakou extremně přesnou záležitost.Nedá mi to,abych se nezeptal,co by se stalo,kdybychom světlost té hlavně zúžili-kdyby se kulka musela přecedit přes menší dírku než je její průměr,tak by přece musela mít větší výkon-nebo ne?
Třeba udělat komoru.22LR,ale hlaveň by byla průměru třeba jen 4mm.Co by tomu olovu zbývalo jiného než se pěkně natáhnout?
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 18 úno 2007 13:04

Hlaveň je velice přesná záležitost, ale ne z důvodu zachování automatiky, ale z důvodu přesnosti. Přece chceme něco trefit.

koule v menším laufu.....vyšší výkon...to nevim. Střela se rekalibruje, několikanásobně narostou tlaky oproti normálu, střela má ale v laufu větší odpor, takže pokud se to neroztrhne tak to vystřelí, ale s nulovou přesností.

22 LR a hlaveň 4mm...Vím jak to je s 22 LR a lauf 4,5mm. Střela se natáhne (je z toho taková nudle), po 10 ranách jsou drážky totálně zanesený olovem. Na 10 m to neprostřelí měkkou desku a letí to naplacato.
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 17:57

inu škoda,myslel jsem,bůhví jak nemám dobrý nápad s tou cezenou kulkou.A je pravda,že úchylka u hladké hlavně je jen 8cm na 100m?Protože pokud nemají drážky vliv ani na funkci ani na výkon,tak pro přesnost těch 8cm moc velký důvod není .
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 18 úno 2007 18:33

Úchylka? No tu má možná ten, kdo vymýšlí takovýhle blbiny. Pokud hlaveň nemá drážky (nebo nějaký vedení, který jí udělí požadovanou rotaci), tak je při letu nestabilní a všelijak se převrací a tudíž přesnost nebude nic moc. Tohle je tak možná dobrý jako nouzový řešení na velmi krátkou vzdálenost. I když jsem viděl i pokusy na delší vzdálenost a přesnost nebyla nejhorší.
Naposledy upravil(a) Black Sabbath dne 18 úno 2007 20:39, celkem upraveno 1 x.
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 18:55

přesnost pušek předovek bez vrtání byla vynikající,to jsem četl u Lugse,měly sferickou střelu,takže to převracení asi nevadilo,ovšem proč by mělo vadit,že střela narazí někam bokem,udělá pak aspoň větší díru.
Antonín Zendl

Příspěvek od Antonín Zendl » 18 úno 2007 19:46

Vážení, už dlouho jsem se tak nepobavil. Jen tak dál.
Uživatelský avatar
reaktor
Příspěvky: 1079
Registrován: 15 lis 2006 17:06
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od reaktor » 18 úno 2007 20:16

jelikoz je to forum (asi) pro pobaveni tak prispeju. hladka hlaven byt muze ale stabilita kulky se musi zajistit stabilizacnima kridylkama ktery vyskoci ze strely hned jak opusti hlaven jako treba strela tomahafk z americke valecne lodi, no a aby toho nebylo malo, muze se pred dopadem rozdelit na 100 kousku vahy 400grs ktere by byly samonavadeci, pricemz kulka ze ktere by se rozpadlo 100 kousku teto byhy by mohla byt 9mm ludra vahy 128 grs. to by slo zaridit ne. pokud zakladatel tohoto fora vypotil takovou hovadinu, tak ten muj prispevek je prevratna myslenka a hned ju valim patentovat.
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 20:46

No,moc původní nápad to není.Stabilizační křidýlka tlačená pružinou měly granáty z tisícinožky co jima stříleli němci na Londýn.Mimochodem to nefungovalo.
ale zpět ke drážkám.V jedné aukci se nabízí revolver s hladkým vývrtem,prý to bylo pro CIA.Takže pokud se vyznáš,třeba víš,co si od toho CIA slibovala.Já to teda nevím,ale pro nic za nic to jistě nebylo.
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 18 úno 2007 21:08

Tahle diskuze je celkem bezpředmětná. Pokud by se to osvědčilo, tak by se to normálně dělalo, nemyslíš?
Naposledy upravil(a) Black Sabbath dne 18 úno 2007 22:27, celkem upraveno 1 x.
thrax

Příspěvek od thrax » 18 úno 2007 22:10

Black Sabate-já nepropaguju hladký vývrt.Dělám si pořádek v hlavě(v názorech na drážky)takže díky za každou kritiku a za každý názor,který tu zazněl.
Odpovědět