Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hniball
Příspěvky: 3
Registrován: 26 srp 2021 10:10

Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Příspěvek od hniball » 26 srp 2021 10:23

Zdravim, objednal som z ameriky samotnu hlaven na paintballovy znackovac/marker, ktory nie je na nasom trhu nedostupny (caliber 690), duta kovova tyc. Z colnej spravy mi prisla nutnost pri preclievani predlozit licenciu na dovoz zbrani, co ma vemi pobavilo a cim samozrejme nedisponujem ako obycajna fyzicka osoba spotrebitel, nie som podnikatel, nepredavame zbrane a pod.
colyn urad sa odvolava na:
https://www.mhsr.sk/obchod/obchodne-opa ... charakteru

pricom sa tam spomina usmernenie:
USMERNENIE k Výnosu MH SR č. 2/2013 zo dňa 16. septembra 2013:

Polotovary hlavných častí a súčastí zbraní iné ako zatriedené v kapitole 93nie sú zaradené medzi určené výrobky podliehajúce licenčnému konaniu z toho dôvodu, že ich nie je možné v danom stave použiť k streľbe obvyklým spôsobom a ak sa na takéto predmety nevzťahuje povoľovacie konanie ani evidenčná povinnosť podľa zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o zbraniach a strelive").

Hlavné časti a súčasti zbrane - vyplývajú z ustanovenia § 2 ods. 1 zákona č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive.

Hlavnou časťou zbrane je hlaveň, nábojová komora, vložná hlaveň, valec revolvera, záver, ktoré sú ako oddelené predmety zahrnuté do kategórie zbraní, na ktoré sú alebo majú byť namontované.

Súčasťou zbrane je prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu vrátane hlavne, rámu, tela, záveru, puzdra záveru alebo valca revolvera, závorníka a zásobníka.



Medzi určené výrobky, ktoré podliehajú licenčnému konaniu sú zaradené:

a) hlavné časti zbrane a ich polotovary zatriedené v kapitole 93 KN

b) súčasti zbrane - hlaveň, rám, telo, záver, puzdro záveru alebo valec revolvera, závorník a zásobník

c) príslušenstvo zbrane, napr.: laser, prvok alebo náhradný diel akéhokoľvek zariadenia určeného alebo upraveného na tlmenie zvuku vyvolaného výstrelom zo zbrane a pod..

Na nete som nasiel len kapitolu 93 z ceskeho colneho zakona
https://www.celnisprava.cz/cz/clo/probl ... y/93bm.pdf

z coho mi logicky vychadzalo, ze paintball nespada do licencneho konania, kedze nepouziva vybusnu napln na strelbu, co som colnej sprave aj zdelil, avsak colna sprava na to poslala reakciu v podobe pdf, ktora je v prilohe kde sa v poznamke uvadzaju aj paintballove a airsoftove zbrane.
Nemate niekto skusenosti s dovozom paintballovych zbrani? Ak ano, ako ste postupovali? Nie je na to nejaka okluka, ktora sa da vyuzit? Pride mi to smiesne, nemoct importovat komponent pre paintball bez nejakej blbej licencie, kedze to mozem kupit aj na Slovensku a netreba mi ziadne povolenia a licencie, akurat dany tovar je dlhodobo u nas vypredany.
Přílohy
P3qNmIGg.pdf
(91.1 KiB) Staženo 160 x


bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Příspěvek od bobpet » 26 srp 2021 11:19

Ahoj. Presne tak, máš pravdu. Mne na colnici zadržali zásobník na vzduchovku crosman .177, a nepochodil som. Skúšal som rôzne logické argumenty, avšak zásobník poputoval späť k predajcovi do anglicka :(
Je to ďalšia (nezmyselná) nová vyhláška EÚ. Treba si vybaviť vrátenie peňazí u predajcu.
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Příspěvek od vin » 26 srp 2021 12:29

Zboží by mělo být deklarováno jako náhradní díly sportovního rekreačního náčiní, nikoli jako díly zbraní.
hniball
Příspěvky: 3
Registrován: 26 srp 2021 10:10

Re: Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Příspěvek od hniball » 26 srp 2021 16:45

bobpet píše:
26 srp 2021 11:19
Ahoj. Presne tak, máš pravdu. Mne na colnici zadržali zásobník na vzduchovku crosman .177, a nepochodil som. Skúšal som rôzne logické argumenty, avšak zásobník poputoval späť k predajcovi do anglicka :(
Je to ďalšia (nezmyselná) nová vyhláška EÚ. Treba si vybaviť vrátenie peňazí u predajcu.
dakujem za reakciu, zasielka je aktualne v sklade spolocnosti TNT Express, ktora ma zastupovala v preclievani a mala mi to dorucit. ako ste docielili vratenie zasielky? treba spolocnost vyslovene poziadat o vratenei odosielatelovi? pretoze aktualne mi po tyzdni zacnu uctovat poplatky za skladovanie tovaru.
bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: Dovoz paintball hlavne - nutnosť vlastniť licenciu na dovoz zbrani?!

Příspěvek od bobpet » 27 srp 2021 17:33

Zdravím. Nič som nemusel riešiť. Colník mi povedal že ak do stanovenej doby nepredložím licenciu oprávňujúcu na dovoz a obchodovanie so zbraňami, tovar automaticky zasielajú späť. A ja som ju nevedel doložiť. Potom som sa skontaktoval s predajcom a doriešil s ním finančné záležitosti. To bolo všetko. Inak mňa v konaní zastupovala Slovenská pošta.
Podľa mňa treba kontaktovať spoločnosť ktorá zastupuje Vás a s ňou to doriešiť.
Držím palce.
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
Odpovědět