Dotaz na zkusenejsi.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Chiko » 26 led 2020 18:34

Zdravím. Léta běží a já na sobě pozoruji jeden neodvratný fakt. Zrak. Při střelbě se rychle unaví a koncem závodu už mám docela velký problém udržet ho v kondici. Asi mu dává zabrat neustálé přeostřování blízko-dálka. V běžném životě vidím dobře, přečtu i nejmenší písmena a na dálku taky vidím slušně, ale cítím, že na střelbu už budu potřebovat brýle nebo očnici před iris. Brýle nechci, tak uvažuji o druhé variantě. Jak mám začít? Je lepší průměr očnice 37 nebo 23 mm. Kde seženu skla? Vyrábějí se na míru? Může ten problém vzniknout mojí případně špatnou polohou? (faktem je, že mám ten problém akorát při střelbě v leže. V jiných polohách asi není tolik času :lol: ) Předem děkuji za rady.


kirk
Příspěvky: 82
Registrován: 25 říj 2011 17:39

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od kirk » 01 úno 2020 22:31

Ja som si dal spraviť sklíčko 37 mm (do okuliarov Varga) na mieru v optike - trvalo to skoro hodinu, kým ma dôkladne pomeral, ale funguje to a som spokojný ;-)
HW 50S (7,5 J)
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od kb » 04 lis 2020 15:04

Dobrý deň,
pri streľbe zo vzduchovej pištole mám pri spúšťaní problém s "pocitom tvrdej spúšte". Pritom spúšť je v skutočnosti veľmi jemná, je nastavená ako dvojodporová, 1. odpor je cca 400g + 2. odpor cca 100+g. Dĺžka chodu spúšte je asi 1,5 mm. Pri zvyšovaní tlaku na spúšť v tlakovom bode mám subjektívny pocit veľmi tvrdej spúšte, dochádza k veľkému rozkývaniu, až rozkmitaniu zbrane. Okrem toho sa mi zdá, že pri zvyšovaní tlaku na spúšť mi ťahá hlaveň doľava a ruka sa snaží korigovať tento pohyb, čo tiež môže prispievať k rozkývaniu zbrane. Zásahy sú posunuté doľava a samozrejme s veľkým rozptylom. Niekde robím zásadnú chybu a neviem prísť na to, kde. Už som skúšal rôzne postoje, nastavenia spúšte, držania zbrane a nič nepomáha. Keď porovnám svoje staré terče spred niekoľkých rokov nastrieľané s LOV 21 alebo TAU7 s tými dnešnými so Steyr LP10, je to do plaču. Vopred ďakujem za každú dobrú radu.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od pbrejsa » 12 pro 2020 11:43

Chico,
menší průměr očnice je určen především pro pušku, kde je hlava mnohem stabilnější a ve stálejší poloze. Větší průměr pro střelbu puškou je naprosto zbytečný i víc váží. Tím netvrdím, že nezvládnete i s pistolí střílet s menším průměrem očnice, ale mohlo by to být obtížnější.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od pbrejsa » 12 pro 2020 12:21

Kb,
stav, který popisujete, postihuje mnoho střelců. Lze se mu částečně vyhnout, případně možná možná zcela odstranit. Určitě nepřišel náhle, ale pravděpodobně jste si ho nepozorovaně adaptoval. Stejně tak, jak přišel dlouhodobě, tak se ho nelze mávnutím kouzelného proutku zbavit naráz. Navíc může být souhrou několka příčin. Ostrou střelbou tento stav budete spíše upevňovat. Tady by mohla pomoci některá z technik sušení. Žádná univerzální rada pravděpodobně neexistuje. Když analyzuji váš stručný text, mohu z něj udělat pouze závěr, že neudržíte zamířenou pistoli v záměrné oblasti po celou potřebnou dobu výstřelu a místo totální koncentrace na miřidla vnímáte spoušť a očekáváte výstřel. Práce prstu na spoušti během výstřelu by měla být zcela automatická bez vnímání. Přirovnám to sešlápnutí pedálu spojky za jízdy autem. Nikoli brzdy a bržďění, to je přirovnatelné k míření. S věkem se taky prodlužuje informace o tom co vidíte a o tom co se ve skutečnosti děje. To, co vnímáte jako přímý obraz, je vlastně jen historie. Proto je na nejvíš vhodné pokračovat ve stabilním a klidném držení pistole po výstřelu minimálně o tu dobu historie. To je potřebné trénovat. Možná by vám pomohlo sušení nejprve bez mačkání spouště s prodlouženou dobou míření 30s případně postupně dobu prodlužovat až na 1 minutu. Trénink by však měl být dlouhodobý a zátěž zvyšovat postupně. Ale je to jen jedna z možností. Další věcí, která více méně podporje sklon ke strhávání, je dvojodporová spoušť ve druhém stupni bodová. Ono to u Steyrky ani jinak seřídit nejde. To může zapřičinit ztrátu plynulého pohybu (postupného zvyšování tlaku na spoušť). Přerušení tlaku či pohybu prstu na spoušti, obvykle zapříčíní ztrátu stabilního zmíření a nechtěný a nezvladtelný pohyb pistole, který nemusí ani vaše oko pstřehnout. Doporučuji vám v této věci poradit se spolupracovat se zkušeným trenérem či velmi zkušeným střelcem. Bude to asi běh na delší trať a přeji hodně trpělivosti. Příčin může být ale mnohem víc, např. věk, přetrénovanost, ztráta kondice, skrytá nemoc (nejen fyzická), atd.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od kb » 01 led 2021 17:24

pbrejsa,
ďakujem za odpoveď, aj za cenné rady. Budem sa nimi riadiť a verím, že to prinesie zlepšenie.
Zaujalo ma , čo píšete o dvojodporovej spúšti Steyr.
pbrejsa píše:
12 pro 2020 12:21
Další věcí, která více méně podporje sklon ke strhávání, je dvojodporová spoušť ve druhém stupni bodová. Ono to u Steyrky ani jinak seřídit nejde.
Existuje u iných výrobcov aj iná možnosť nastavenia charakteristiky spúšte? (Niekde som čítal, že spúšť Pardini umožňuje aj nastavenie dĺžky chodu druhého odporu.)
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od pbrejsa » 05 bře 2021 13:52

zdravím kb,
mechanická spoušť u vzduchových pistolí Steyr je bodových charakterem, tedy téměř bez pohybu, na druhém odporu typická a odlišuje tyto pistole od dalších pistolí s dokonalou mechanickou spouští. K těm patří určitě modely Pardini, Morini a některé modely Walther či FWB. Samozřejmě určitě existují i jiné zde nejmenované pistole, u kterých lze nastavit naprosto plynulou jednodporovou spoušť nebo plynulý a "delší" druhý odpor. Stávající mechanická spoušť na štajerkách to ale nebude nikdy.

Ještě doplním ke štajerkám: Proto je mimo jiné snaha převážnou část odporu spouště nastavit u prvního kroku a nastavit rozdíl mezi prvním a druhým krokem na co nejnižší hodnotu i menší než 100 gramů. Přitom pro opakovatelnost chodu, pravidlný odpor, snadnou seřiditelnost a plynulost by měl být rozdíl větší, nejlépe více než 150 gramů.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od pbrejsa » 05 bře 2021 14:14

......Ještě doplním ke štajerkám: Proto je mimo jiné u mechanické spouště snaha převážnou část celkového odporu nastavit do prvního kroku a nastavit rozdíl mezi prvním a druhým krokem na co nejnižší hodnotu i menší než 100 gramů. Přitom pro opakovatelnost chodu, pravidlný odpor, snadnou seřiditelnost a plynulost by měl být rozdíl větší, nejlépe více než 150 gramů. Často u takovýchto spouští bývá problémem jejich čistota. Před seřízením je důkladně zbavit všech mechanických nečistot. Piliny z úprav rukojeti a všudy přítomný prach mohou efektivně bránit správnému seřízení.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od kocúr » 06 bře 2021 13:03

A ktorú spúšť pri "štajerkách" viac odporúčate? Mechanickú alebo elektronickú?
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od pbrejsa » 08 bře 2021 13:33

Není tak jednoduché odpovědět. V současnosti Steyr u jednoranových vzduchových pistolí nabízí řady EVO10 s mechanickou a EVO10E elektronickou spouští a LP2 pouze s mechanickou. Každá řada má i svojí Compact verzi.

Předchozí pistole LP10E, tedy s elektronickou verzí spouště, měla na rozdíl od LP10 s mechanickou spouští spíš horší pověst a byla poměrně rychle v nabídce výrobce nahražena verzí EVO. Elektronika LP10E vyžaduje určité zacházení, které se u některých uživatelů neosvědčilo. Elektronika omezuje mechanické úpravy rukojeti a do určité míry i tvar a rozměry. Nelze ji často opakovaně demontovat a montovat. U LP10E to byla velice choulostivá záležitost a zdroj poruch, který se zcela vymikal srovnání s konkurenční bezproblémovou a osvědčenou CM162EI, která ovšem má rukojeť pevnou a není možné nastavovat a měnit polohu a při úpravách rukojeti musíte v jejím objemu akceptovat překážející elektronický modul. Proto se i nadále v produkci udržuje CM162MI s mechan. spouští. Morini přichází s novou pistolí CM200EI, která má trošku jinou koncepci elektronické spouště a která umožnuje změnu polohy rukojeti. Teprve časem uvidíme, jak se nová pistole osvědčí a jaká bude její trvanlivost ve srovnání s více než dvacetiletými a spolehlivými držáky CM162.

Ale zpátky ke štajerkám: EVO10E se již několik let vyrábí a za tu dobu se nevyskytují žádné zásadní problémy, takže má srovnatelnou spolehlivost s EVO10 nebo legendární LP10. Mechanická spoušť u těchto pistolí je stejné a osvědčené konstrukce, nezměněné od původní LP1. S touhle spouští velmi pravděpodobně chybu neuděláte a je to bez udržbový držák. Mechanická spoušť vyžaduje čistotu, ale to i elektronika. Elektronika je a bude vždy stabilnější v chodu. Ale stále existuje mnoho střeců, kteří jí přednost nedávají. To se týká i některých výrobců FWB, Pardini. Elektronika nepomohla zatím zasadním způsobem ani u značky Walther u řady LP500 a to i přesto, že řada LP400 byla proti LP300 propadákem. Nechtějte po mě vyjádření z pohledu nastavení a stability parametrů u jednotlivých pistolí. Mechanická spoušť může vyžadovat i pečlivější natahování. S elektronikou můžete prakticky neomezeně sušit, opakovat spuštění na suchu bez odložení pistole, atd.

Takže zbývá spíš moje subjektivní preference a tou je mechanická verze EVO10, protože LP10 ani LP2 mají spoušť identickou a pro mne zcela vyhovující. Na druhou stranu asi to není špicková spoušť a existuje řada střelců, kteří vynášení do nebes spoušťě u vzduchových pistolí Pardini K12 a K10 nebo u Morini CM162MI nebo FWB P8X. Nejenom jejich chod ale i snadnost nastavení, stabilitu a bezúdržbovost.
Na druhou stranu na každou spoušť si musíte zvyknout a chyby při spouštění vám neodstraní ani nevyloučí spoušť, ať je sebelepší.
luftpistole
Příspěvky: 5
Registrován: 06 dub 2020 16:53

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od luftpistole » 16 bře 2021 13:29

pbrejsa píše:
05 bře 2021 13:52
...odlišuje tyto pistole od dalších pistolí s dokonalou mechanickou spouští. K těm patří určitě modely Pardini, Morini a některé modely Walther či FWB.
Hodně by mě zajímalo který Walther má dokonalou spoušť :) Nebo spíš, který Walther nemá tragickou spoušť :)
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od kb » 16 srp 2021 20:04

Narazil som na zaujímavú diskusiu týkajúcu sa témy "tvrdej spúšte", ktorú sme tu prednedávnom preberali :

Teória hovorí, že valivá spúšť vám umožňuje udržať prst spúšte v pohybe, kým pištoľ nevystrelí. Zníži sa tým problém „kuracieho prsta“, kde vám prst na začiatku 2. etapy zamrzne s rozbitím spúšte. Ak sa váš mozog začne hádať o tom, či na výstrel použijete posledný malý tlak, svaly na vašej ruke môžu začať pracovať proti sebe a vnímané stlačenie spúšte môže prejsť cez strechu. Nie je to len pocit , že je to ťažšie, ale skutočná sila potrebná na stlačenie spúšte stúpa, pretože sa tomu pokúšajú zabrániť ostatné svaly...

Je to automatický preklad z angličtiny, celá diskusia v originále je tu http://targettalk.org/viewtopic.php?f=4 ... 5&start=20
V podstate tam riešia, že ak by mala spúšť v tlakovom bode ešte nejaký malý pohyb (ešte pred spustením), strelec by mal nielen pocit menšieho odporu, ale by dokonca aj menší odpor prekonával, spúšťanie by bolo plynulejšie/mäkkšie a držanie zbrane stabilnejšie.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
xmenm05
Příspěvky: 52
Registrován: 17 kvě 2011 14:02

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od xmenm05 » 27 čer 2023 09:49

Zdravím,

zdědil jem (doslova, přechozí vedoucí / trenér měl infarkt) střelecký kroužek. Takže jsem si začal nastudovávat, sjíždět videa na YT ... no prostě po třech letech jsem vzal dvě dorostenky na závody a nedopadlo to špatně, holky to moc baví ...
Historicky máme pár střeleckých kabátů, jednu Anschutz, jednu Feinwerkbau (s těma právě střílí ty dorostenky) ale nejsou žádné rukavice a žádné klahoty. Na závodech nám byly kalhoty a rukavice zapůjčené a byl to (holky už střílí stojáka) obrovský posun.

Takže taď řeším kde vzít kalhoty. Dají se koupit nové na webu za 1700,- nebo 3400,- nebo 5000,-, 7000, 12 000,- a taky 23 000,- . To s čím stříleli holky jsou kalhoty HITEX od české firmy a ty jsou nejlevnější za cca 9000,- a pak už to rostě přes 13 000, 15 000 až někam k 22 000,-. A já upřímně nevím, jaké zvolit ... jestli když se koupí nejlevnější, tak to i tak bude dobrý do začátku nebo jestli cokoli pod 5000,- jsou vyhozené peníze atd. Plus samozřejmě bazary, ale tam je nabídka dost limitovaná ... .
Máte někdo nějakou radu, kterým značkám / cenovým relacím se vyhnout, že to jsou vyhozené peníze? Za každou radu budu velmi vděčný ... .
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od skagerak » 28 čer 2023 08:35

Tohle jdec asi mimo mne, nicmene, nekde jsem zaznamenal ze se snad koupilo neco co tak nejak zrovna nebylo dle pravidel takze si pripadne ohlidat i tenhel faktor.
xmenm05
Příspěvky: 52
Registrován: 17 kvě 2011 14:02

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od xmenm05 » 28 čer 2023 09:00

Díky za upozornění, to je docela dobré mít vpořádku, zkusím to ohlídat ...
Odpovědět