Dotaz - dalkomerna osnova ?

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

malus

Dotaz - dálkoměrná osnova ?

Příspěvek od malus » 23 kvě 2009 16:47

Dobrý den,
nevíte někdo jak se používá tato osnova ? Hledal jsem dlouhou dobu na internetu, bohužel jsem nikde vysvětlení nenašel.
Předem děkuji
Obrázek


Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 23 kvě 2009 17:25

Je to kříž pro kuše a funguje na principu měření šířky nějakého zvířete. Tohle by ti mohlo napovědět

http://www.truglo.com/content/pdf/Cross ... eticle.pdf
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 23 kvě 2009 18:09

Nevim jestli je to na kusi, ale urcite to slouzi k mereni vzdalenosti. U puskohledu by mel byt vzdy manual ktery udava razmery krize.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1672
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Příspěvek od drát » 24 kvě 2009 08:58

Ares píše:Je to kříž pro kuše a funguje na principu měření šířky nějakého zvířete. Tohle by ti mohlo napovědět

http://www.truglo.com/content/pdf/Cross ... eticle.pdf

Jenom doplním že jde kombinaci dvou záměrných křížů: P4 Mil-dot a dálko měrné osnovy pro kuše. http://translate.google.com/translate?h ... 26hs%3DzIS
http://www.answers.com/topic/rifle-scopes
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cross ... eticle.JPG
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 24 kvě 2009 09:19

mozna by bylo lepsi dat link bez translatoru. to se neda cist.
Jinak je velice zavadejici napsat o nejakem krizi ze je dalkomerny (osnova) a u jineho ne.
Kazdy kriz (osnova) je dalkomerna pokud u ni zname rozmer.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1672
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Příspěvek od drát » 24 kvě 2009 13:22

Tak to nečti nebo klikni na" Prohlédněte si původní stránku" to snad není takovej problém.
Jinak nikoho nikam nezavádim jenom jsem si sem dovolil napsat český překlad pro tento záměrný kříž "Rangefinder reticle" http://en.wikipedia.org/wiki/File:Range ... le_08a.svg ale asi jsem si dovolil moc. :? Kázat umí každej ale co bys tedy poradil malusovi?
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 24 kvě 2009 14:09

Jsi nejaky vztahovacny, jestli mas nejaky problem, tak si ho neres tady.

Vseobecne uvest ze "tento kriz/tato osnova" je dalkomerna je zavadejici, protoze to zavadi k tomu, ze ostatni osnovy/krize dalkomerne nejsou.

Neminil jsem to nijak osobne ale jako fakt.]
Nicemene osobne vzato jsi napsal ze to je kombinace dvou krizu/osnov
dalkomerne pro kuse a mildotu. z toho se da uvozovat pro toho kdo je laik a nerozumi tomu, ze osnova pro kuse je dalkomerna a jen s ni se da merit vzdalenost a ze mildot dalkomerna neni. to je prvni chyba
druha je, ze to neni mildot osnova (je uplne jedno kdo to kde napsal a uvedl) protoze mildot je odvozen od mil a dot, mil je vzdalenost mezi doty (teckami) ktera u std. vseobecne pouzivanych (ozbrojene slozky) mildotu je 3.4MOA coz je jeden dilec coz je 10cm/100m.

cesky preklad, jestli mas namysli link s translatorem, tak to jsi nenapsal ty ale vygeneroval automaticky prekladatel. a je to nepouzitelne.

Navod ma vypadat tak ze se veme osnova/kriz a jednotlive jeho rozmery se okotuji s uvedenim na jako vzdalenost plati, kolik plochy zakryvaji na tu danou vzdalenost plochy apd.

moje rada Malusovi, je at si sezene rozmery krize od vyrobce. bez rozmeru krize nelze nic merit a kriz je nepouzitelny. Samozrejme si to muze ocejchovat sam.
Jak potom merit vzdalenost je elementarni matematika.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
malus

Příspěvek od malus » 26 kvě 2009 16:20

Takže na internetu jsem něco vypátral.
Když se při zvětšení 4x 170 cm vysoký cíl (tedy pravděpodobně člověk - vojenský základ ?) vejde mezi 8 řádek je 50m daleko (další přepočty jsou snadné). Když se obličej vejde do 2 krátkých, cíl by měl být vzdálen 25m. Sám jsem to ještě nezkoušel, ale možná by to mohlo sedět.
Můj problém je, že optika začíná na zvětšení 6x. Když dám tedy zvětšení 8x bude onen 170 cm vysoký cíl vzdálen 100m ? Roste to takto lineárně, nebo je to složitější ?

Obrázek
Spectre86
Příspěvky: 413
Registrován: 19 zář 2008 21:21
Bydliště: Bratislava,víkend Mníchova Lehota lkr. Trenčín

Příspěvek od Spectre86 » 26 kvě 2009 16:31

Predpokladam, ze tato osnova je vo variabli, a je v zadnej ohniskovej rovine, tz. so zmenou zvacsenia sa osnova nemeni. V tomto pripade toto vyuzitie plati presne len na jedno zvacsenie, u inych to treba pocitat na koeficient.
Haenell 312, cakam na nove voditko.....
Hatsan 125 uprava diopter
Umarex 850 AirMagnum+ custom tercova pazba + GP 3,5-10x40 (Airsoft kopia Leupold, ale nástrel drží a obraz je slušný)
Zháňam jednoranný nabíjač pre U850.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 kvě 2009 16:40

2malus
Prosim te, ty ten puskohled vlastnis? nebo zjistujes info jen protoze jsi nekde osnovu nasel?
pokud puskohled vlastnis, tak bud napis primo vyrobci o rozmery krize nebo mi posli vyrobce a model.
Pokud to opravdu neni na kusi nebo nejaky radoby sniper model na vzduchovku ci malorazku, tak by tam mely byt std. rozmery.
Vyrobce ti zasle potrebne info.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 26 kvě 2009 16:46

Pokud ani jedny údaje nebudeš schopen získat, postupuj následovně:
- Vem si svinovací metr, někam si ho pověs, na známou vzdálenost se na něj koukni přes ten puškohled a "změř" si tak nejdelší možnou měřitelnou vzdálenost na osnově.
- Pak si vem foťák, vyfoť si osnovu, hoď to do PC, dej si to do nějakého programu co umí měřit vzdálenosti, obrázek si tam dej do takového měřítka, aby jsi aspoň v číslech byl stejný jako v tom co jsi změřil a pak si tam pomocí kotování poměř zbytek osnovy.
- Výsledky si pak už převedeš na MOA, MIL, nebo třeba koňské hlavy, to už je tvoje věc. Je potřeba nezapomenout, že dané hodnoty budou platit JEN PRO KONKRÉTNÍ PŘIBLÍŽENÍ. Pro ostatní bude potřeba přepočítávat

Pro osnovu o které vím prd mi to zatím přišlo jako nejpřesnější možný systém který nic nestojí. Optické měření osnovy pomocí přístrojů pomiňme, to tu asi nikdo doma nemá
malus

Příspěvek od malus » 26 kvě 2009 17:47

Puškohled vlastním, ale dostal jsem se k němu víceméně náhodou. Žádná firma není na puškohledu napsaná (nejspíš je to nějaká čína, ač zpracování nevypadá nejhůř).
Mě jen zajímalo, jestli to není nějaká všeobecně známá osnova (něco třeba jako má optika k dragunovu). Já už se s tím nějak poperu. Díky moc za všechny rady :wink:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 kvě 2009 19:32

tak ti nezbyva nez vzit neco co je 2m dat to na 100m a snazit se napasovat to do nejakych tech carek co jsou na krizi.
na jake flinte to mas?
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 26 kvě 2009 20:57

Tyhle osnovy jsem zatím viděl jenom na těch nejlevnějších optikách, včetně jednoho mého Tasco 3-9x40 z polské tržnice za 7 stovek.
Nevylučuji, že ta osnova není zkopírovaná původně z nějakého speciálu (snad na kuše), ale skoro bych řek, že ta osnova je nějaká čínská fantazie, protože mi není jasné co bych tou změtí čar dole měřil, a na vítr to má opačné vyboulení.
K těm optikám získat manuál je utopie, takže zbývá jedině možnost si to změřit sám. Dal bych skládací metr třeba na 10m a kroutil bych přiblížením, dokud bych neviděl ty doty od sebe vzdálené po jednom centimetru a pak bych to zjištěné přiblížení používal pro měření vzdálenosti.
I když nevím jestli to stojí za tu práci, protože tyhle optiky většinou vydrží pár stovek výstřelů. Ale někdo má třeba štěstí, že se to nevysype, a tak mu držím palce. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 26 kvě 2009 21:25

Kubajzz kdyby jsi se podíval do toho PDF co jsem posílal někde na začátku, tak by jsi viděl jak se s tím měří
Odpovědět