DOMACI VYROBA PLASTOVANYCH STREL

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 30 bře 2013 11:26

Máte někdo vlastní zkušenosti s domácí výrobou plášťovaných třel, nebo jste to třeba jen nějakým způsobem, byť i s ne zrovna šťastným koncem, zkusili a to způsobem jiným než poměďováním, nebo jinak než chemickou cestou? Za jakých podmínek, na čem a za použití jakých nástrojů, jste zkoušeli?
Jsou dva druhy domácího plášťování

1/ za použití prázdných vystřelených nábojnic, které se postupným tvářením kalibrují na požadovaný tvar a rozměr
2/ za použití tenkostěnných měděných trubek, poté také tvarováním

Vše podmíněno opakovaným tepelným žíháním materiálu, kvalitními přípravky, kalibry, lisem, apod

v USA jde o letitý způsob, kdy takto vytvářejí pistolová i puškové střely :



Už jste to někdo zkusili, nebo viděli,, vyzkoušeli tyto domácí střely, apod?????


Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od Igrlik » 30 bře 2013 20:20

Je taký nadšenec, detaily pozri na bratskom fóre http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=6991 :D
samil1976
Příspěvky: 38
Registrován: 02 lis 2010 21:37
Bydliště: Tam, kde vládnou darmožrouti a lůza.

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od samil1976 » 31 bře 2013 03:03

Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 05 dub 2013 21:19

Tak jsem po mnoholetém přebíjení puškových, pistolových a revolverových nábojů, včetně odlévání vlastních Pb střel, chtěl rozšířit svoje vědomosti a rovněž jsem se u nás v ČR pustil do domácího swagingu. Asi nás moc nebude, není asi zájem a každý, s kterým se o tom začneš bavit, jen divně koulí očima a myslí si, že jsi pod práškama.

Ze začátku jsem na toto téma narazil na jednou USA foru o přebíjení a byl jsem tak nadšen, že jsem po večerech 2 týdny nedělal nic jiného, než koukal na příspěvky, You Tube a nasával vědomosti. Začal jsem metodu recyklace prázdných nábojnic, formu tenkostěnných měděných trubek jsem zavrhnul, je pro mne jednodušší využít toho, čeho mám pytel - prázdných nábojnic. Lis na nábojnice si nechci kazit, taky jsou zde jiné tlaky a tak jsem si pořídil hřebenový 1 tunový lis. K tomuto jsem si vyhotovil vlastní výkresovou dokumentaci, mám výhodu v tom, že mám vynikajícího !!!!!! soustružníka a tak mám již za sebou postupné překalibrování nábojnice z 9 Luger cestou 4 matric a žíhání na požadovanou ráži 7.62x54R, z čehož se dá vycházet pro pistolovou 7.62x25 a puškovou 8x57 formou výměnných matric.

Je to super zábava, relax a nemůžu se dočkat, až bude na stole kompletní střela a poletí do papíru !!!!!! Je to všechno velice náročná záležitost, chce to vlastní nápad, představivost, vědět konstrukčně myslet a kreslit, taky dobrého strojaře na výrobu a hlavně hodně času na prvotní výzkum, než se to vychytá, včetně nových zkušeností s žíháním mosazi, atd. !!!! Ale jde to, výsledky jsou hmatatelné, o vstupním kapitálu netřeba hovořit, to je jasné, každý koníček něco stojí, ale u toho se to ekonomicky vrátí. Až pokročím, nebo bude čas, dám nějaké foto, zdar všem domácím swaging-nadšencům !!!!
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od chramst » 05 dub 2013 23:08

Blahopřeji k dobrým úspěchům, já zůstanu u svých střel co si odlévám z olova a na r.30-30W dávám ten měděný plíšek na konec střely. Na další věci by nebyl čas, ani peníze. I tak se už málo dostanu na střelnici. Ale fandím Ti...
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 06 dub 2013 18:54

chramst - dík za podporu.
Dnes jsem pokročil, je tu foto rekalibrace z nábojnice 9 mm Luger na požadovaný ještě ne CIP průměr 7.9, odleva původní nábojnice, poté postupná rekalibrace, nakonec na poslední fotce zalisování pb jádra. Vývoj bude pokračovat až po dodání dalšího materiálu, je to úžasný relax a zábava.
Zdar bullet swagingu !!!!
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 06 dub 2013 18:55

to je s tím zalisovaným pb jádrem
Přílohy
4.JPG
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od PB » 06 dub 2013 20:22

držím palce, rozhodně dej vědět jak pokračuješ.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od kentan » 06 dub 2013 20:26

prosím poučte sprostáka: to bude mít nějakou špičku, nebo to bude jako Wadcutter?
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od chramst » 06 dub 2013 20:41

Myslím, že musíš při té kalibraci vyvinout dost velkou sílu, asi makačka, ale krásná. Mě by nejvíc zajímaly na ráži 45, tak mít doma matrice na to. A olovo bych tam asi lil roztavené z pece, ne lisoval střelu. To se prodraží, nebo se pletu?
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od bibros » 06 dub 2013 21:13

hides: Docela mně to zaujalo, měl bych asi asi 17 otázek. Rekalibrace probíhá ve čtyřech krocích s mezioperačním žíháním? Při jaký teplotě a jak dlouho žíháš? Jde o prosté protažení postupně se zmenšujícími kroužky (matricemi) ústím nábojnice napřed, nebo dřív protahuješ dno? Nebo je to složitější? Zápalka tam zůstává proč? Dalším operačním krokem bude asi zkrácení budoucí střely, tedy v případě nutnosti. Po zkrácení uděláš zůžení přední části a následné uzamčení jádra jak? O kolik se nábojnice prodlouží proti původnim 19mm po poslední rekalibraci? Tím, že jádro lisuješ a nelejš máš pod kontrolou váhu? Pokud jsi vážil nábojnice různých výrobců, byly nějaké rozdíly? Jsem zvědavý na další fotky, kdybys mohl udělat něco jako fotoreportáž postupu asi by to zajímalo nejen mně.
Tak až budeš mít čas a náladu...........
Naposledy upravil(a) bibros dne 07 dub 2013 12:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od kentan » 06 dub 2013 21:35

podle toho do je na nábojnicích vidět a že není dno omačkaný a zápalka se postupně boulí ven tipuju, že to jde do kroužku dnem na před a tlačí se trnem uvnitř nábojnice.
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 01 kvě 2013 11:03

Tak finální výrobek mého domácího tváření je hotov, tedy ještě pár detailů chybí. Výsledkem je polo -plášťovaná střela 311 – 7.92 mm pro náboj 7.62 x 54R vytvořená z prázdné nábojnice 9 mm Luger a Pb jádra. Vytvořil jsem si několik typů střel o různé váze, kdy jsem se při experimentování ustálil na střelách puškových o váze 11.6 a 10.8 g, kdy originál od S/B má tuším 11.7g a dále střelách do Sa-58 váhy 8.5 a 9,2 g, kdy originál od S/B má 8g. Finální výrobek bude mít Pb hrot zcela hladký , teď je zde v Pb stopa po nástroji kterým byl přípravek improvizovaně na zkoušky vyhotoven. Záměrně jsem vypracoval poloplášť s otevřeným Pb hrotem, jednak se mi to více líbí, střela má max. ranivost a také technologicky jsem chtěl mít střelu delší a těžší. Přeci jsou zde limity, kdy více z 9mm Lugerové nábojnice větší délku „nevytáhnete“ ani kdyby jste se po…! Na Sa58 jsem zcela zaexperimentoval a použil nábojnice 7.65.
Při střelbě z Mosin krátký, dlouhý, SVT40- není patrno jakéhokoliv rozdílu mezi střelivem originálním S/B a tímto doma vyhotoveným,/neměl jsem foťák/, je plně srovnatelné, co se týká rozptylu i chování při výstřelu, orientačně jsem na 50 jsem s otevř. miřidly nevyšel ze zelené 10., ale chce to zcela jistě vyzkoušet na delší vzdálenost.
Na to, že jsem začínal, jsem si opravdu naběhl a vybral problematičtější variantu těžké ráže 311 a výše, kdy v USA se začíná s pistolovým střelivem, s puškovým 223 a až poté zkušení s praxí přechází na větší puškové ráže 308 a výše s kterými chodí na lov jelenů, apod. Bylo to náročné na vývoj, nebylo to jednoduché, musel jsem také měnit postupy se kterými jsem začínal, či experimentoval a teoretizoval, ale výsledek stojí opravdu za to. Jsem MAX!!!!!! spokojen. Střela je šetrná k vývrtu, neboť má plášť z měkké mosazi, je žádoucí pracovat s čistým Pb bez příměsí, proto odpadá míchání jakýchkoliv slitin a taky jsem se naučil něco o žíhání mosazi, což je velice důležité a bez žíhání, které jsem ze začátku podceňoval, bych si ani neškrtl. Pro porovnání je zde originál náboj S/B Mosin a originál klasický „samopalák“. A hlavně, odpadá nakupování drahých střel, doma si uděláte podle potřeby kolik chcete.
Trošku jsem si nad rámec vývoje zaexperimentoval /paradoxně chybou při vývoji/ a vyzkoušel výrobu zadýmovací střely naplněné cementovým práškem, kdy při nárazu na pevnou překážku, jako vojenské originální střelivo, vytvoří bílý oblak dýmu. Samozř. bez jakýchkoliv trhavin, postačí Pb, cement. prášek a zcela jiná technologie tváření pláště a střely-funguje to !!! Jak málo stačí k chlapské radosti……..
Domácí swagging-tváření střel je úžasný relax, samozř. jsem do vývoje a výroby nástrojů musel něco ekonomicky nasypat, ale zde je návratnost každým výstřelem!! Blábol o stráveném čase , jak je zde zvykem, snad nikdo nevypustí z pusy….. všechno, i všechny naše chlapské koníčky a záliby se odehrávají v časovém prostoru. Výrobní základ mám, záměrně jsem si vytvořil kompaktní základ u kterého na změnu ráže stačí měnit matrice podle typu a ráže střely, teď je na řadě MAUZER 8 x 57 a potom Tokarev 7.62x25, 9 Luger , 45 ACP …. a další
Mimochodem, v USA stojí sada na swagigng až 1000 USD a čekací doba je až 2 roky.
Zdar domácímu swaggingu !!!
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Naposledy upravil(a) hides dne 01 kvě 2013 11:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 01 kvě 2013 11:04

další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od Matěj » 01 kvě 2013 12:18

Tak to čučím chlape. Jseš neskutečně šikovnej.
Opravdu nádherná prácička a pokud ti to ještě lítá ke spokojenosti, tak opravdu klobouk dolů.
Odpovědět