divani do optiky - rada

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

geoffrey
Příspěvky: 102
Registrován: 12 pro 2008 12:25
Bydliště: Habří
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od geoffrey » 12 zář 2009 23:09

Na první pohled je ta původní otázka k smíchu, ale kdo někdy opravdu střílel, ví, že to je docela složitá věc. Před více než 20 lety jsem střílel závodně vzduchovou pušku a naučil jsem se mířit oběma očima. Dneska střílím MaO, ne zas tak zle, a pořád mířím s oběma očima otevřenýma, a to koukám do 24x optiky na vlasový kříž. Jak levé oko zavřu, jsem v prd... a nezamířím. Zkoušel jsem střelecké brýle, kdy mám oko otevřené, ale nevidí a měl jsem stejný problém ... Chtělo by to radu někoho hodně zkušenýho. Ale jak jsem psal, na výsledky to rozhodně vliv nemá :)


Vulcan 3-cal.25 - Valiant Zephyr 6-24x50 SF, HS Product XDM 2 Compact-9mm, MC-12 1965 v.č. 71, Jericho 941F, Gamo 440 Hunter a další...
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 14 zář 2009 12:08

No tak ja mirim s obema ocima otevrenyma jak pistoli tak I pusku a v pohode.Vlastne se tak I strilet ma z taktickych duvodu.Za prve strelec vi co se deje v okoli cile a za druhe,pokud zavru jedno oko,ta to druhe je dvakrat namahanejsi nez to zavrene.Nehlede na to,ze je naprosto normalni jev,ze pokud mirim delsi dobu jen jednim okem,tak pokud ho potom otevru,tak jim vidim mzitky,ktere jak jiste chapete,jsou ve vypjate situaci nezadouci.vicko se dotyka rohovky,ikdyz pres vrstvicku slz,ktere ji chrani a tim ji podrazdi.To co si vyrobil kesi,je pro sportovni nebo hobby strelbu dobra pomucka,ikdyz oko se bude patrne taky unavovat,protoze se bude snazit na tu zaslepku zaostrit a to dost dobre nepujde,jelikoz je to pro ostreni moc blizko.Videli jste nekdy strelecke bryle?Jsou konstruovane tak,ze zaslepka oka je cca tech 6cm od oka.

Predstavte si snipera,ktery lezi nekolik hodin za kukrem a hleda vhodne umisteni zasahu,ceka na cil a zaroven pozoruje okoli.To jednim okem,ktere kouka do optiky nejde a hlavne,pokud by jen nekolik minut miril s jednim okem zavrenym,vystrelil a pak se musel rychle zdekovat,tak po otevreni druheho oka by mohl ztracet orientaci a videl by mzitky.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 14 zář 2009 14:16

Musím se přiznat že mířit s oběma očima je pro mě zatím dost těžké a máš pravdu v tom, že míření s těmi mými "střeleckými brýlemi" je pro oči dost namáhavé (asi proto jak píšeš, že to zalepené se pořád snaží ostřit na tu malou vzdálenost), protože po odzkoušení jsem měl po střílení docela nepříjemný pocit námahy pro oči (oko).
Musím to míření oběma očima natrénovat, i když to vlastně nutně nepotřebuji, rozhodně to má něco do sebe. :)
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 14 zář 2009 14:37

že to nepotřebuješ je věc názoru. Já mám třeba na levé straně zbraně libelu, zrovna tak se mi Buttler otvírá doleva nahoru a v něm mám stručnou balistickou tabulku. To vše je velmi dobře kontrolovatelné z pozice střelce druhým okem. Balistická tabulka jen když ležíš za puškou, libela přímo při míření jen pomocí přepnutí na druhé oko a zaostření na kratší vzdálenost. Je to velmi rychlé a neovlivňuje to přilícení
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 15 zář 2009 07:26

Střílím už nějakej ten pátek (spočítal jsem to na 30 let) a začínal jsem jako všichni - ... zavři jedno oko, zamířit a prásk... jenže pak jsem si na závodech všimnul, že na diptrech maj zkušní závodníci takovou placku. Tam jsem poprvé zjistil, že nechávají obě oči otevřený. Ze začátku se mi to zdálo nepochopitelný. Pak jsem dostal svýho prvního trénéra (díky pane Dohányosi), kterej mi vysvětlil činnosti párovejch orgánů (což jsou mj. i oči). Následně jsem si přečetl střeleckou bibli od Jurjeva, kde je to vysvětleno poněkud obšírněji, a prostě jsem začal střílet s clonkou před okem. Trochu se liší názory na to, jestli má být matná černá, matná bílá nebo průsvitná - neplést s průhlednou (každá má měco do sebe) - vyzkoušel jsem všechny a skončil u průsvitné. Mezitím jsem se sám stal trenérem a pochopil jsem všechny souvislosti a výhody otevřenýho nemířícího oka. Pak jsem chvíli nestřílel a když jsem se vrátil, začal jsem střílet s optikou. Tam jsem zjistil, že vlastně žádnou clonu nepotřebuju, naopak že mě rozptyluje a že mi nedělá problémy fyziologické vyřazení oka z činnosti. Je mi ale jasný, že to každej nedokáže (to víte, léta dřiny a odříkání.. :lol: ). Pro ty, co s tím mají problém, doporučuji čelenku a cca 3 cm širokej pásek z nějaký mléčně průsvitný hmoty zastrčit tak, aby stínil v ose pohledu nestřílejícího oka, aby na sítnici tohoto oka dopadalo světlo, ale mozek nerušil obraz. Bylo by to na samostatnej článek a na to tu není místo, ale stojí za to vyzkoušet to.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 15 zář 2009 09:39

Místa je tu dost, klidně piš. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 15 zář 2009 17:01

Je fakt, že to je asi hodně individuální, mě se oko fyzilogicky vypíná samo a ani netrvalo tak dlouho si na to zvyknout. Chvíle sušení doma v obýváku na koberci
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 18 zář 2009 10:22

Sám nemám příliš čas na "publikační činnost", takže zatím doporučuji následující článek:
http://www.strelecky-portal.cz/index.ph ... 47&idk=185

Je to sice o otevřených mířidlech na pistoli, ale principiálně to platí i o střelbě s optikou.
Uživatelský avatar
_Stalker_
Příspěvky: 859
Registrován: 11 črc 2007 23:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od _Stalker_ » 18 zář 2009 11:20

Ja jsem zavody take strilel s klapkou, jak malorazku, tak vzduchovku. Nevim proc jsem to nepouzil i u optiky aspon by se mi tak neunavovalo oko. Nemel jsem propousteci, ale nejakej matne bilej plast.....
asi se k tomu vratim a zkusim to co pises s tim ze to bude propoustet svetlo.
Nejde mi moc odrovnat to druhe oko....mam i problem s takovejma tema 3D obrazkama, vidim jak to 3D tak to puvodni rozmazane. Jnimam i blikani do 70 Hz u CRT a je mi to neprijemne....LCD to samozrejme nedela.
Tak ze diky za postouchnuti, musim neco sehnat... :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 18 zář 2009 12:22

Doporučuji i další články Petra Packana:
http://www.strelecky-portal.cz/index.ph ... ky&idk=185

Mimochodem dlouhodobě vynikající pistolář a skvělý didaktik. Stříleli jsme spolu kdysi v jednom klubu, mohu potvrdit, že ví, co píše.
gandik
Příspěvky: 120
Registrován: 23 dub 2009 19:13
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gandik » 03 říj 2009 11:58

tak jsem si skusil tento test a zjistil jsem ze me ridici oko je leve i kdyz jsem pravak.

znamena to tedy ze pro presnou streldu PRES OPTIKU bych se mel koukat levym okem ? to by byl teda pro me docela velky problem...

odkazy co jsem tu nasel se venuji vetsinou sportovni strelbe [bez optiky] takze mel bych dotaz jestli i pres optiku bych mel pouzivat leve oko pokud je ridici a pokud tak delat nebudu budu mit diky tomu horsi vysledky?
Uživatelský avatar
jofny
Příspěvky: 830
Registrován: 08 říj 2008 20:53
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jofny » 04 říj 2009 05:50

Podla mna pri par vystreloch je to jedno ci mas klapku alebo nie az potom nasleduje unava oka a to moze ovplivnit vysledok.Stym riadiacim okom cez optiku to asi je jedno, ten kriz vydis rovnako a zaostrenie si nastelujes. Moj nazor. :?
SPA CP1-M 4,5mm
Slavia 618
Slavia 630
Slavia 634 + NS Mountmaster 6x40AO (Delta entry IR 6x32AO)
HW100S Bullpup + HAWKE SID.TAC.30IR 8.5-25x42
bublich

Re: divani do optiky - rada

Příspěvek od bublich » 07 pro 2009 01:27

Ahoj.
Odkaz na zmiňovaný Brain test.Velmi zajímavé.
http://hanz.blogy.novinky.cz/0801/brain ... am-se-toci
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: divani do optiky - rada

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2009 02:17

Čau, ty ještě žiješ? :lol:
Sakra, to je dobrý, myslel jsem, že se točí doprava, ale fakt se může točit na obě strany. Teď ten směr v hlavě měním jak mě napadne. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Smazaný uživatel 5179

Re: divani do optiky - rada

Příspěvek od Smazaný uživatel 5179 » 07 pro 2009 10:56

To je dobré znamení Kubajzz, vidno že ti fungují obě půlky :lol: . Mě v té mailové verzi, se točí pomaleji a po chvilce je hračka si s ní házet ze strany na stranu.
Odpovědět