Dioptre, musky, cielniky, mechanicke mieridla

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Dioptre, mušky, cielniky, mechanicke mieridlá

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 10 srp 2006 22:54

Ahoj!

Mechanické mieridlá sa mi páčia, pretože sú LACNEJŠIE a menšie ako optika.

Poznáťe (máte) jednoduché stavebnice dioptrov, cielnikov (nastavitelných).

Čo všetko a ako ovplyvnuje presné zamierenie pri mechanických mieridlách.
Teda do akej miery je dôležitá šírka mušky, šírka zarezu v plátku cielnika...

Ako je dôležitá dlžka zámerne?

Cielnik = hlédi.

Dakujem

baretta@pobox.sk
Přílohy
sights1.jpg
Pre nás neaktuálne, ale princíp to vysvetluje.
sights5.jpg
TAkto neak to funguje?
1.JPG
viete zohnať technické výkresy?


Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 11 srp 2006 16:10

Nie sú to mieridlá z MP5 ? s krátkou zámernou zamieriš rýchlo a s dlhou presne ... nájdi si vlastný kompromis podľa toho čo chceš stieľať.

Dioptre skús nejaké lacnejšie športové napr. na TAU200 senior.
a pozri na gehmann, anschuz, a centra ... to sú výrobcovia športových
dioptrov naj kvality, pozri tiež www.shooting-varga.cz - niekde v cenníku.

každému vyhovujú iné mieridlá (tvarovo) viď. steyr M9 - niekomu sedí
niekomu nie ...
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

ničo som našiel

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 22 srp 2006 21:09

tak je tu niečo, ale mizerna kvalita,
keby vedel niekto o neakom dobrom zdroji, nech sa podeli.

baretta@pobox.sk
Přílohy
cielnik.JPG
cielnik ale ...
cielnik.JPG (9.83 KiB) Zobrazeno 14980 x
momentalneanonymny
Příspěvky: 40
Registrován: 21 čer 2006 21:15

Příspěvek od momentalneanonymny » 23 srp 2006 09:59

mat-fyz a potom subjektivny pocit. Musis si nastudovat jednoduchu vec - ked si v bode A, pozeras na bod B vo vzd. 1 m a bod B je siroky 2 mm, a cez tento bod mieris na bod C, ktory je siroky X mm alebo vo vzdialenosti X m, tak s pomocou uhla pri bode A si s goniometrickou funkciou vypocitas potrebny udaj. Alebo na to ides od bodu C so znamou vzd. a sirkou a dosadis vzdialenost musky od tvojho oka a ziskas sirku musky, ktora ti pokryje ciel na 100 percent /plus minus odchylka merania a tiez odchylka pri vyrobe/. Podobne to bude pouzitelne aj pri dioptroch, neskusal som ani cez to nestrielal. Svetilka na cielniku podobne.

Ostatne je len otazka vhodneho upevnenia a konstrukcie - staci obkukat z obrazkov.
Napr. tunel musky s vymennymi muskami.
[/code]
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

odp

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 31 srp 2006 21:53

momentalneanonymny: to napadlo aj mna, ale ake su priatelne medze? zaujimaju ma skôr vzorce a metodiky.

Ma niekto navod na stavbu dioptra? (ja mam zo SR, 70-te roky.)

tak zatial
Michal
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 01 zář 2006 08:06

V 70. letech ve Střelecké revui vycházela "akce dioptr", kde různí přispěvatelé stavěli dioptry pro Slavii 631 na různé úrovni, od naprosto amatérských po profesionální kovovýrobu. Např. jeden z dioptrů, který mě tam tehdy zaujal, využíval mikrometrické hledí z Drulova. Až budu mít čas pohledám na půdě a když najdu, pošlu to sem.
Já jsem na Slávii 631 (než mi ji jeden hajzl ukradl) využíval dioptr ze vzduchovky Haenel 311, jen to muselo mít větší rybinu. Následně jsem používal velice dobrý dioptr, který, tuším vyrábělo Kovodružstvo Litomyšl (tenhle kousek mi zas někde ztratil jeden takykamarád střelec, ani ho, s..ně, nezaplatil, doufám, že se smaží někde v pekle). Kolega naopak používal dioptr, jehož tělo bylo lisované z plastu, princip podobný jako u Haenel 311 a vyráběly to Kovozávody Košice (ten by se ještě dal dohledat a vyfotit). Tyhle věci se tenkrát daly koupit přes DOSS (Dům obchodních služeb Svazarmu) - z toho vyplývá, že už to bylo dávno, v průběhu minulýho století.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

dioptre

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 01 zář 2006 11:22

harpplayer - ano ako hovoris, ja mam plastovy odfoteny -doss.
Kovovy mam na 631. Mas tie clanky vsetky? Dopracoval som sa iba k 2 miestu - Autor : Koten. ten mam jediny s technickymi vykresmi.

miso
bar...
Přílohy
Dio red 1.JPG
plastovy slovensky diopter
dio red 2 plan.JPG
popisna časť k slov. plast. diop.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 zář 2006 11:39

http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
momentalneanonymny
Příspěvky: 40
Registrován: 21 čer 2006 21:15

medze?

Příspěvek od momentalneanonymny » 01 zář 2006 21:39

medze su take ake si urcis.
ked chces univerzal, tak v amaterskych podmienkach si to neviem predstavit.

ak jednoucelove, tak zavisi len od teba - na aky velky ciel na aku vzdialenost z akej polohy /vzdialenost od oka po cielnik a po musku/ a ake velke svetielka si chces zvolit. Vzorce specialne nato urcite su, ale postacuje aj aplikacia zakladnych mat. vzorcov a zakonov fyziky. Keby so mal skener, tak ti to nakreslim aj s popisom, takto zial musi hladat na nete, je to skutocne jednoduche teoreticky prepocitat, horsie je to s vyrobou a potom testovanim, ci je to to co si skutocne chcel.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 24 zář 2006 11:02

o
o
o
Naposledy upravil(a) baretta@pobox.sk dne 07 říj 2006 22:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 07 říj 2006 21:58

originalny diopter na 631. Nevyhoda je, že sa počas stelby posuva vzad, čo mi neni moc prijemne.

Zistil som, že v pripade priezoru - to tienidlo či čo to je. (blizko oka) neni moc dobre, ked je moc male. Dalšia nevyhoda dioptru je vyššia naročnosť na svetlo a typ terča. Ak sa mieri na čierny kruh v bielom poli je to ok. Ale, ked sa pozeram na ciel s plynulymi prechodmi farieb / prostredie nieje kontrastne, tak sa zle mieri.

Preto si myslim, že diopter je vhodny doplnok (ak je lacny). Ale aj tak mi najviac vyhovuju otvorene mieridla. Da sa s nimi aj za relativne zleho osvetlenia dobre mieriť.

baretta@pobox.sk
Přílohy
diop1.JPG
diop 2.JPG
diop 4.JPG
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 07 říj 2006 22:01

dalšie foto.
myslim že vzduchovka vyzera viac agresivne a viac sa podoba na ,,zbran,,
baret...
Přílohy
diop 3z.JPG
diop 5.JPG
diop 6z.JPG
PetrikCZ
Příspěvky: 138
Registrován: 21 kvě 2007 09:42

Příspěvek od PetrikCZ » 30 srp 2007 16:48

prosím o vysvětlení principu diopteru. Nějak mi uniká jeho výhoda oproti klasickým mířidlům( u Slavia 631). Uvažoval jsem o něm, ale nejsem si jistý, jestli bych si nějak pomohl. Domnívám se, že se tím odstraní efekt "rozmazání" mířidel a cíle - je to tak ? Nebo to má jiný smysl ? Nechápu ani proč by měly být různé tvary mušek, nebo průzorů (a už vůbec nechápu, co na tom štelovat krom výšky a strany). Omlouvám se za zcela amatérský dotaz, ale pan Google mě v tomto ohledu zklamal a nahánět to v knihovně jsem líný :)
Slávia 631 (diopter Aeron) + TAU 7 + Vostok ИЖ-38 + Lov 21
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 30 srp 2007 18:01

PetrikCZ: Vezmi si arch papíru, udělej do něj jehlou dirku a přez tu se podívej na vzdálený předmět (terč). Patrně zjistíš že tento předmět uvidíš mnohem ostřeji. A votom to je. U dioptru se seřizuje opravdu jen strana a výška. Dalším prvkem je průhledítko, kde se mění množství světla dopadajícího na sítnici oka. To znamená, že různé světelné podmínky si žádají různě velký otvor v průhledítku. Dále je možno používat různé filtry (barevné) včetně polarizačních.
PetrikCZ
Příspěvky: 138
Registrován: 21 kvě 2007 09:42

Příspěvek od PetrikCZ » 31 srp 2007 08:34

fajn - myslel jsem si to, ale nikde nemohl ověřit :) . Předpokládám, že aby byl dioptr funkční, musí být u oka ? Narážím na myšlenku vyrobit si kutilsky tuto "dirku" jen doplňkem na pevná mířidla - něco ve stylu M1 Garand. To nebude problém odzkoušet, ale už to asi nebude možno považovat za dioptr že ? :) ... (snaha vychází z nevole utrácet za "dírku" na vzduchovku sta až tisíce Kč)
Slávia 631 (diopter Aeron) + TAU 7 + Vostok ИЖ-38 + Lov 21
Odpovědět