digitalne nocne videnie

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od vin » 29 lis 2023 15:30

Používám obě vlnové délky přísvitu a musím konstatovat, že na 850 je reakce rychlejší než na vyšší vln. délky. Zvíře světlo vidí a jde o to, jestli si uvědomí, co znamená. Pokud jej vidí poprvé, sleduje, co se bude dít. Pokud se nic neděje a nemá pocit nebezpečí, tak nevěnuje dále pozornost, i si na něj zvykne. Ale jakmile si dá do souvislosti se světlem nějakou nebezpečnou událost (hluk, panika...), tak si to zapamatuje a světlo pozoruje a obvykle prchá. Jakmile je získána negativní zkušenost se světlem, tak je celkem jedno jakou má vlnovou délku.
Obvykle se uvádí, že světlo zvíře nevidí, nebo na něj nereaguje, ale není to pravda. Nereaguje do doby, než zjistí, že se za ním skrývá nebezpečí. Proto nejvhodnější použití je tak, aby jej vidělo co nejméně kusů a to, které jej zahlédlo, již nemohlo předat zkušenost.
Za několik let pravidelného pozorování jsem přišel na to, že nejlepší je chovat se tak, aby po jakékoliv akci, která vyvolá paniku a nebezpečí, nebylo světlo vidět. Vypnout, odklonit, zakrýt. Zbyde jen zvuk, který sice přesně identifikují a poznají směr, ale nespojují si tolik světlo s nebezpečím. Vhodné je i použití externího druhého přísvitu z jiné strany s dostatečným rozptylem. Pokud je zapnut pravidelně po dlouhou dobu, tak je na něj reakce velmi malá, protože není spojováno s panikou a nebezpečím. Přišel jsem na to při celonočním sledování porodny prasnic, kdy rekce na další světlo NV je celkem slabá.


bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od bobpet » 04 pro 2023 13:10

Nedalo mi a teda som využil black friday obdobie, a objednal novú zásadku. Už ju aj mám, ale počasie a momentálny zdravotný stav hrajú proti tomu, aby som testoval a porovnával s Nite Site. Aj tak si myslím, že testovanie bude na dlhšie ako len nasadiť jedno a potom druhé a porovnať, takže poreferujem až neskôr... Na jar. A ďakujem za vaše názory.
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 05 pro 2023 19:34

Jeste se vracim k Arken Zulus,stavajici model 5-20x ma zkraje roku dostat mensiho brachu 3-12x,takze vetsi zorne pole idealni na odstrel potkanu na kratsi vzdalenosti :)
Dalsi novinkou ktera uz klepe na dvere je Hikmicro Alpex LRF 4K s balistickou kalkulackou
alpex 4K.jpg
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od cannis » 18 pro 2023 18:53

Tak mi dorazila odpověď od HABRESTO ARMS s.r.o. "Bohužel není a ani nebude. Za nastavenou cenu nemá smysl."
Myšleno ZULUS HD 5-20X Digital Night Vision Scope With Laser Rangefinder And Ballistic Calculator
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 21 pro 2023 08:18

To je skoda,protoze Zulus se stavajici cenou nema zatim konkurenci.Taky je mozne,ze ta ceska firma kontaktovala Arken Optics USA ktery mel vyhradni pravo na vyrobky Arken a byl meziclanek navic a profitoval z toho,to uz ale neplati a Arken Optics [ vyrobce ] zmenil svou obchodni strategii a vyrobky nabizi vsem bez nutnosti vyhradniho dovozce pro dany region.
V Anglii uz nabizi Zulus mimo malych prodejcu i Optics Warehouse za stejnou cenu jaka je na strankach vyrobce ale tohle bude asi pripad jen v UK,protoze Arken tu ma velky sklad.
Pokud Arken Zulus v ceske distribuci nebude,tak pevne verim ze bude v nabidce novy Pard 008SP2 ktery bude temer srovnatelny s Arkenem krome ceny,ta je o 175 liber vyssi jak Zulus :)
Novy Pard ma senzor 2688 x 1520 ale 1440 x 1080 OLED display a v tom samem rozliseni nahrava i video optoti Zulus s 1920x1080 .Teoreticky by mel Pard008SP2 dosahovat jemnejsi pixelizace pri vetsim zoomu.
https://pard.com/europe/store/nv008sp2- ... ion-scope/
https://pard.com/europe/nv008sp2/
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od cannis » 21 pro 2023 08:59

Taky to nechápu ale nic s tím asi nenaděláme.
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
Deathbull
Příspěvky: 192
Registrován: 11 bře 2019 13:41

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Deathbull » 23 pro 2023 12:32

Hoďte sem pak někdo echo až bude nový Pard k mání, děkuji
Pidlooký ponocný
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 23 pro 2023 21:24

To Mini Me:

A nějaké reference na prověřený termovizní puškohled? Předsádka, nebo plnohodnotná termovize? Přemýšlím o předsádce. Např. Hikmicro.

Děkuji.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 25 pro 2023 12:17

Pouzivam uz vice jak 6 roku Pulsar Trail XQ50 a pozorovak Pulsar Helion XQ38F a zatim vse slouzi tak jak ma a baterie stale drzi slusnou kapacitu,takze zatim nemam duvod menit i kdyz za ty roky sla cena termovizoru dolu a rozliseni nahoru.
Zminujes Hikmicro,kdybych zvazoval zakoupeni noveho termovizoru od tehle znacky,tak bych koupil tenhle Hikmicro Thunder TQ50 2.0 ,za tuhle cenu nabizi dosti slusne parametry [V UK 2499 liber coz je cca 70 500 KC]
https://www.optickysvet.cz/termovize/hi ... zamerovac/
Nepises kolik jsi ochotny investovat,Hikmicro ma v nabidce vice jak 10 modelu predsadek a cenove je rozdil o desitky tisic,takze zalezi jakou pozadujes kvalitu a na jakou vzdalenost to budes prevazne pouzivat nebo jaky model mas vybrany.Osobne bych se predsadce vyhnul.
Nezapomen,ze puskohled budes zoomovat vlastne proti TV [ display ] takze kazde zvetseni ti znasobi zhorseni obrazu [ pixely ] U termoviznich predsadek se doporucuje zveteni puskohledu 2-3x max 7x u tech lepsich senzoru
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 26 pro 2023 00:57

Mám pozorovák Hikmicro OWL OH 35. Pro mě je poměrem cena/výkon dostatečný. Málo kdy má člověk šanci pozorovat zvěž na více než 1 km. Střílet chodím jen potkany, tam je všude kvalita rozlišení dostatečná. Ale přiznávám že mi vadí, že jakmile člověk použije digitální zoom, třeba na zajíce kolem 100 m a více, tak kvalita obrazu už mě neuspokojí. Nad čím přemýšlím je, jestli předsádku, nebo plnohodnotný termovizní zaměřovač.

Nevýhody které vidím u předsádky:
- hmotnost (předsádka + optika)
- úhlový rozsah (všechny optiky mám se zvětšením 4 až...)
- většinou absence přesného dálkoměru (zpravidla jen poměrový)
- nejsem si jist, zda je nasazení "bezchybné" - zda prostě vždy nasadím tak přesně jak potřebuji a zda při manipulaci s puškou drží, jak má)

Výhody předsádky:
- jde použít i jako pozorovák (nebo se mýlím?)
- na pušce mám pořád svou stejně nastřelenou optiku, na kterou jsem zvyklý
- koupím jen to, co nutně potřebuji.

Nevýhody plnohodnotného termovizního zaměřovače:
- je na pušce v podstatě nastálo
- pokud už jej chci, tak na rozdíl od předsádky budu chtít jít do lepší kvality, takže 70 tisíc + (to se mi už dávat nechce, to pak jsou nejdražší potkani v okolí...)


Výhody:
- komfort
- kvalita obrazu, přesnost

Jenže tohle má asi každý jinak a zkušenosti budou nepřenositelné.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 26 pro 2023 09:22

Abych ti tve rozhodnuti co se chystas koupit mohl jen a jen chvalit nebo naopak napsat proc bych nekupoval z meho pohledu, je potreba napsat jaky model nebo max cenu kterou jsi pro nakup ochotny akceptovat.
Tvuj pozorovak s čočkou 35 mm a rozlisenim 384x288 je samozrejme vice nez dostacujici na potkany a pokud podobne parametry zachovas i u predsadky nebo termovizního zaměřovače tak jsi na cene kolem 60 000 Kc.
Pokud te zaujala levna predsadka s čočkou 19 mm nebo 25 mm s rozlisenim 256x192 tak budes potrebovat puskohled se zvetsenim 1-2x protoze jinak to bude temer nepouzitelne.
Termovizní zaměřovač s čočkou 19 mm a s tim nizkym rozlisenim je opravdu vhodny tak na 20 -30 m max 50 ,nekdo to pouziva i do 100 m ale to uz spise tusis na co strilis nez bys to poradne videl a urcite z takoveho obrazu nikdo nadseny nebude.
Pokud jsi sledoval videa na YT tak si vsimni ze u techto levnych termovizoru maji skoro vsichni nastavene zvetseni na 1x aby ta pixelizace nebyla az tak patrna :)
Na ukazku vyrez z videa - Hikmicro Thunder 2.0 19 mm , 50 m , zvetseni 4x a neni to predsadka
To at si kazdy rozhodne sam jestli mu to staci :D
hikmicro 19.jpg
Dalsi zodpovezeni tveho dotazu - ano,predsadka se da pouzit jako pozorovak,vetsinou je v baleni i adapter s gumovym navlekem.
Jako pozorovak pouzivam i Pulsar Trail a vymena puskohledu za termovizor na picatinny liste je otazkou minuty a nastrel byva stejny nebo jen minimalni korekce.
Davam tu link na termovizni kalkulacku ,v custom nastaveni si dej 0.2 a 0.1 m coz je hodne velky potkan a nahore si nastav detekci z 50% na 90 % a uvidis jaka cocka a citlivost ti bude vyhovovat
https://tonboimaging.com/DRI2/DRI/
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 26 pro 2023 22:25

Děkuji za napsané, už jsi mi odpověděl :o) Zbytek si můžu domyslet a dopočítat sám.

Do čočky menšího průměru než 35 bych jít nechtěl. Už na OWL 35 je pro mě pixelizace na hraně. Když se dívám na potkana na 50 či 60 m a chci si ho zvětšit digitálním zoomem, tak výsledek je horší než nezvětšený obraz (pixelizace se projeví).

Nad 50 tisíc jít nechci a novou optiku také kupovat nechci.

Ale počkám si 2 až 3 roky a uvidím, kam se parametry a ceny posunou.

Díky
Uživatelský avatar
Deathbull
Příspěvky: 192
Registrován: 11 bře 2019 13:41

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Deathbull » 28 led 2024 22:01

Čus ohledně PARD NV008SP2. Vybral jsem verzi s dálkoměrem, ale nemohu se rozhodnout zda 50 nebo 70 mm čočku. Účel spíše kratší vzdálenost a malé cíle, takže chápu to správně, že je pro mě lepší 50mm? :mrgreen:
Pidlooký ponocný
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od vin » 29 led 2024 11:24

Po zkušenostech s NV na kratší a velmi krátké vzdálenosti (v metrech) jsem pro co největší zorné pole, tedy menší zvětšení. Nabízejí 4x nebo 6x. Lépe vyhovuje 4x na velmi malé vzdálenosti. Ale na vzdálenosti od 30m je toto zvětšení někdy nedostatečné a je nutno zvětšit zoomem. Tady ale právě dvojnásobek, tedy 8x je naprosto dostatečný. Vyzkoušel jsem oboje a kdybych si pro účely pozorování pohyblivých malých cílů na kratší vzdálenosti měl pořizovat nové NV, tak víc vyhovuje 4x, tedy menší čočka.
Uživatelský avatar
Deathbull
Příspěvky: 192
Registrován: 11 bře 2019 13:41

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Deathbull » 30 led 2024 18:54

Dík tak jsem si to myslel správně
Pidlooký ponocný
Odpovědět