digitalne nocne videnie

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od vin » 23 lis 2023 14:38

Výhodou zásadky typu Pard je kvalitní obraz. Za předpokladu, že je kvalitní i optika. Nekvalitní optika nemusí zaručit ostrost obrazu. Buďto je rozmazaný okraj, nebo střed obrazu. Výhodou je také, že světlo z okuláru není vidět, pokud je oko stále přiloženo. S tím ale souvisí nevýhoda, že každé oddálení oka způsobí únik světla. Oko příliš dlouho nevydrží. Rovněž poloha střelce při neustálém zacílení je značně únavná.

NV s obrazovkou typu Nite Site nemá tak kvalitní obraz, ale jeho velkou výhodou je, že lze sledovat obraz oběma očima, což lze po mnoho hodin zcela bez problémů (pokud se neusne). S tím souvisí i velké pohodlí při držení zbraně, protože není vůbec potřeba nějaké zacílení. Chce to ale nacvičit střelbu, protože výsledek je jiný než při klasickém držení zbraně. Určitou nevýhodou je permanentní únik světla z obrazovky (i přes tlumící filtry). Řešením úniku světla v obou případech je použití krytu hlavy a zbraně tak, aby světlo neunikalo. Já používám vždy hadrový přehoz s otvorem na zbraň. Výhodný je v chladu aby člověk neztuhnul a zároveň i tlumí zvuky. Pro delší pozorování, anebo čekání je pohodlnější obrazovka.
Proto i při použití Parda na dlouhé neunavující pozorování, čekání je vhodné pořídit externí monitor, který má i další obrazové funkce. Nevýhodou je velikost a váha a nutnost další baterie pro externí monitor. Pro statické využití (pozorování, čekání) je proto velmi dobrá stolička a střelecká podpěra.


bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od bobpet » 23 lis 2023 16:01

vin ďakujem za Tvoje rady, dosť mi "otvorili oči". Tak ako som predpokladal, nočné videnia majú v jednom aj druhom prevedení svoje pre a proti. Áno, určite veľa záleží od účelu použitia.. Myslím že obaja účel poznáme (nikto tie chlpaté tvory s dlhým chvostom nemá rád). Zatiaľ zostanem teda pri Nite Site, ktoré som si kúpil a raz použil. Poviem úprimne, neočarilo.. ale možno sa len musíme skamarátiť :D Zvažoval som totižto jeho predaj, a kúpu toho PARDu. Čas ukáže.
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 24 lis 2023 01:01

bobpet píše:
22 lis 2023 17:18
Ahojte. Trocha to tu oživím :wink:
Keďže je tu obdobie black friday možností nákupov, tak uvažujem nad novým nočným videním na puškohľad, ktoré by som používal pri streľbe zo vzduchovky za tmy, čo by zrejme nebolo na vzdialenosť väčšiu ako 50 - 70m, ale popri tom aj na pozorovanie cez puškohľad, ale to už radšej na vzdialenosť 100, prípadne aj trocha viac metrov. Zvažujem možnosť kúpy nočného videnia typu Pard..... zásadka, v porovnaní s Nite Site Viper. Poprosil by som postrehy od niekoho, kto tieto rozdielne typy vie z vlastných skúseností porovnať, ich výhody a nevýhody, resp ku ktorému druhu by sa po odskúšaní oboch priklonil a prečo. Ďakujem pekne za reakcie.
Ahoj.
Střílím převážně na potkany, občas myši. Používám zasádku typu Challenger.
Výhody:
- nízká cena (dnes už jen bazar)
- na 10 - 20 m, což ne na potkany taková nejběžnější vzdádlenost, naprosto cajk, stejně jako nastřelení vzduchovky na takovou vzdálenost s dostatečnou přesností
- dlouhá výdrž
- nerozhodíš si nastřelení své optiky

Nevýhody:
- v optice je malý zorný úhel - na noční vyhledávání "kořisti" naprosto nedostatečné. Respektive můžeš úspěšně číhat u žrádla nebo u nory a eliminovat vše, co přijde. Ale na najití potkana ve volném a členitém prostoru (palety, ráz dřeva, zaparkované samohyby a spousta jiných skrýší)? To je pak spíš o náhodě + vytrvalosti.
- dálkový dosah je přímo úměrný kvalitě přísvitu. Koupil jsme si k němu IR přísvit z Číny, naprostá spokojenost. Nicméně na 70 - 100 metrů spokojený nebudeš.
- nemá dálkoměr. V optice prostě nemáš prostorový obraz. Odhad vzdálenosti je jen "dle stupně rozmazání paralaxy", což ve vzdálenosti 20 - 40 či 50 m (což je při střelbě na potkana asi tak dosah i slušného přísvitu) a současně v noci, kdy na paralaxu nevidíš, je dost na to potkana podstřelit či přestřelit.
- z povahy věci je za optikou. Takže ti oddálí hlavu od místa, kde jsi zvyklý koukat do optiky a sníží komfort držení zbraně, např. při střelbě ve stoje bez opory.

Jako lowcost řešení se slušnou ostrostí do 40 až 50 m při "občas si to tam nasadím a půjdu si picnout" asi optimální řešení.

Jak potkaní ubyli, bylo čím dál těžší je se zasádkou ve volném prostoru najít. Pořídil jsem si tedy termovizi (pozorovák). Naprostá spokojenost - vše živé se v ní krásně vysvítí a nemá šanci uniknout. Pak už jen vezmu pušku a potkan je můj. Současně ideální na procházku do lesa. Srnce od prasete bezpečně poznáš na 250 m. Na 100 metrů poznáš lišku od kuny, lasičky či potkana. Jen cena začíná o řád výš.

Pokud bych dnes kupoval noční vidění s tím, že si občas picnu a nechci kvůli tomu vždy měnit na pušce optiku, šel bych znova do zasádky. I když pak musíš znát prostředí ve kterém střílíš (vzdálenost), a do dálky je omezena výkonem přísvitu, tak je to kompromis, kdy si ji dáš na stávající optiku a nic neřešíš. Nízká cena, nasadíš a jdeš...

Kdybych chtěl chodit "každý den" a střílet na vzdálenosti 10 - 70 m, chtěl bych zkusit Pard 008 s dálkoměrem a balistickým programem. Ale za cenu toho, že sundám optiku a bude prostě na pušce trvale.

Jako pozorovák? Termovize je něco bezvadného. Do kilometru zpozoruješ s jistotou vše živé. Z výletu do lesa se stane safari. Ale cenově je to někde jinde (30 tis. a výš). Kupovat ty nejlevnější se v tomto případě opravdu nevyplatí.

Nejlepší je si půjčit, vyzkoušet a pak se rozhodnout...

Tě pic,

Horda
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 24 lis 2023 01:21

P.S.: A jak tu již bylo napsáno, levná noční vidění s klasickým dislpayem - nebrat. Osvítí ti obličej, velké, neohrabané... Jsou dobré pro děti na noční bojovku, protože s tím může utíkat a nerozbije si čumák. Na pušku to ale podruhé už nedáš.

A pak jsou samozřejmě drahá noční vidění pro myslivce, co jsou super. Ale na kolik tě pak vyjde jedna rána na potkana? :o)
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od vin » 24 lis 2023 12:58

Čistě teoreticky, aby se ochránci potkanů nezlobili, není usmrcený potkan jen o podílu ceny NV a počtu potkanů. Když se některý rok přemnoží, což je pravidelným cyklem, tak jejich škody tím, že vlezou pod každou kapotu veterána, do každé skříně ve skladu, podhrabou kde jakou podlahu, snadno mohou převýšit pořizovací cenu NV. Kdo má nějaké větší hospodářství, více skladů, tak není výjimkou, že roční počty dosahují ne desítky, ale stovky kusů. Jedové nástrahy volně prodávané mají dle nařízení EU již delší dobu podstatně snížený obsah účinné látky, takže se myši a potkani mohou jen radovat.
Termo pozorovák je výborná věc, ale leze trochu do peněz. Občas si jej půjčím, abych měl přehled, kde se co pohybuje a odkud co vylézá, protože potkani jsou velmi inteligentní. Po nějaké krátké době zjistí, že cesta, kterou užívají není bezpečná a najdou si jinou. Často i ze strany, kde by to nikdo nepředpokládal.

Se zásadkou se projeví výrazně kvalita optiky. Na delší vzdálenosti kvůli ostření 30-50m je výhodný klasický Pard nebo ATN, na kratší stačí zásadka typu Nite Site. Takže nezbývalo než pořídit oboje.
bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od bobpet » 24 lis 2023 16:57

Dav1d vďaka za ďalšie doplňujúce informácie. Mám s čím v hlave pracovať, prehodnocovať, zvažovať :roll:
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 24 lis 2023 20:28

Vin: Přesně, jak píšeš.
1) v jednom "roce potkaní hojnosti" se u souseda, který má zvířata na volno a přikrmuje (takže nemůže trávit potkany) přemnožili tak, že mi vlezli pootevřeným oknem 1,5 m vysoko nad zemí do garáže. Přehryzali brzdové hadičky. Že auto nebrzdí, zjistila žena na dálnici, když vezla děti. Pak jsem koupil nejdříve "nite site od Číňa" a pak zasádku Challenger a bylo hodně, hodně mrtvých potkanů. Od té doby chodím pravidelně na kontroly. Nejdou vyhubit, ale když se u sousedů udržuje přiměřeně nízký stav, k nám už nejdou.
2) po pár ranách zjistí, odkud člověk střílí. Hodiny se neukáží, ale stačí obejít kopeček a nebo se otočit na druhou stranu - a sedí vám za zády. Puška s optikou a zasádkou je těžká, neohrabaná, má malý zorný úhel a koukat se přes optiku proti domům nechceš, ani když nemáš nabito. Proto jsem dokoupil pozorovák. Nejdřív jsem jako pozorovák používal Nite site, ale pak jsme přešel na termo. Nemá chybu. Už proto, že na rozdíl od IR přísvitu není vidět. Potkani se naučí IR přísvit poznat (pokud k tomu dostanouo příležitost a přežijí dost dlouho).
3) Ano, na optice nešetřit. Čínu nebrat. Ale třeba už SIH 4 - 16 je naprosto OK.
4) Moje zkušenost s Challengerem je, že na 40 - 50 m stačí. na 15 - 20 metrů si můžu číst nápisy na plechovkách. Důležité ale je při osazení zasádky na optiku vynulovat dioprie, aby byl ostrý kříž. Ale jak jsem psal - v dynamickém prostředí mu výrazně chybí dálkoměr. Asi jediný důvod, kdy skutečně neuvažovat o zasádce, ale plnotučném Pardu. Holt, balistika při podzvukové rychlosti je slabou stránkou vzduchovek. Na druhou stranu s malorážkou na zahradu nemůžete (a sousedi nadzvuk také neocení).
5) pro noční odstřel hlodavců platí dvojnásob, že základem dobrých sousedských vztahů je kvalitní tlumič.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 25 lis 2023 19:52

Na nocni strileni pouzivam uz delsi dobu jen termovizni pozorovak a termoviz. puskohled,je to uplne jiny nocni svet :) Ovsem kouknul jsem parkrat do nocniho videni podobnemu Pardu a to me dostalo a uz je objednan :)
Jedna se o Arken Zulus s dalkomerem a balistickou kalkulackou a kvalita obrazu je super,proste za tu cenu nic lepsiho a v takove vybave tezko najdete.
Prodavaji i levnejsi verzi ale ta me neoslovila :) Nevim jestli se prodava v Cesku nebo je nutne objednat primo z ArkenOptics,tam by cena narostla o clo.
Davam tu linky,spicifikace jsou na strance dole
https://arkenoptics.uk/products/arken-z ... or-zhd520r
https://arkenoptics.uk/products/arken-z ... eq=uniform
https://arkenoptics.uk/pages/shipping-policy
Ve videu je ukazka jak se nastavuje balisticka kalkulacka a nasledne pouziti :)

Dav1d
Příspěvky: 118
Registrován: 30 pro 2017 12:30

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Dav1d » 25 lis 2023 23:50

To vypadá velice příjemně. Včetně ceny.
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od cannis » 26 lis 2023 09:29

Jako obvykle má Mini Me skvělý nápady :D . Podle mě, jak jsem se díval, nikdo toto nemá u nás v nabídce ale ono to je jedno. Pokud máš platit nějaký DPH a clo, je jedno jak to vyjde. Jestli to dáš přes nákup v Uk , nebo tady prodejci. Ten si tu stejně narazí nekřesťanskou cenu a bude to možná ještě dražší. Otázka je spíš, jestli není nějaké omezení, co se týká zvětšení při přímém dovozu?
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
vin
Příspěvky: 165
Registrován: 09 zář 2020 11:31

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od vin » 26 lis 2023 12:30

Několikrát jsem měl půjčené ATN s bal. kalkulátorem do míst, kde se obvykle nepohybuji a kde je rychlý odhad vzdálenosti problematický. Použití kalkulátoru je skvělé. Prakticky nehrozí, že by střela šla mimo střed terče a to i na velmi rozdílné vzdálenosti.
Při NV bez kalkulátoru při střelbě na velké rozpětí vzdálenosti je mnohem obtížnější odhad než ve dne, zvláště při častých přesunech. Dosti záleží jak je nastavená "0". Na kratší vzdálenosti tak do 25-30m se mi lépe jeví nastavení na jednu "0", kdy se nemusí pod i nad kříž.
Abych nemusel cokoli měnit, tak mám pro rozdílné užití pušky o různém výkonu a nastřelení. Trénuji často jak v sedě, tak ve stoje v interierech i venku. Vždy s podpěrou, protože ruce dlouho nevydrží, zvláště v chladu.
Na velmi krátké vzdálenosti 10- 15m je výhodou malé optické zvětšení pro zachování velkého zorného pole, především, pokud se terč pohybuje.
Až budu pořizovat nové NV, tak určitě s kalkulátorem.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1440
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od Mini Me » 26 lis 2023 12:34

to cannis -
U klasicke optiky s timto zvetsenim by problem s dovozem nastat mohl,tohle je vlastne digitalni kamera s digitalnim zoomem a balistickym software,takze v pohode.V nekterych zemich by mohl snad byt problem s tim dalkomerem ale to snad neni pripad Ceska :)
Navic Arken hleda zastoupeni po celem svete,tak snad se v Cesku nekdo najde,protoze puskohledy ma taky na hodne slusne urovni.
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od cannis » 26 lis 2023 12:38

Napsal jsem dotaz na několik prodejců optiky Arken Optics, jestli a zda vůbec bude možné toto zařízení dovézt na náš trh. Zatím mi dorazila odpověď od jednoho prodejce, konkrétně Habresto.cz , že je zájem a mám se ozvat během 14 dní, jaký bude v situaci posun.
To Mini Me ano, puškohledy má několik prodejců v nabídce.
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
bobpet
Příspěvky: 270
Registrován: 09 bře 2015 21:40
Bydliště: Nové Zámky, SK

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od bobpet » 26 lis 2023 14:54

cannis , informuj nás tu ohľadom dostupnosti toho Arken Optics ďalej prosím. Pozeral som video testy, obraz ktorý premieta je naozaj brilantný.
QB 78, cal. 4,5mm,
PR900W, cal. 5,5 s regom + Discovery VT-R 4-16x44SF,
Benjamin MAXIMUS cal. 4,5 + optisan Cobra
Snowpeak M25 + Discovery VT-Z 6-24x50SF
deved
Příspěvky: 40
Registrován: 12 čer 2011 20:36

Re: digitalne nocne videnie

Příspěvek od deved » 29 lis 2023 12:41

Podobnou službu udělá i Pard 008s, verze s dálkoměrem - ta má taky integrovaný balistický kalkulátor a velmi dobrý obraz. Reakce na přísvit se dá eliminovat použitím vlnové délky 940nm, na tu už nic nereaguje.

d.
Odpovědět