Difuzer pro malorazku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Difuzer pro malorážku

Příspěvek od harpplayer » 11 čer 2012 10:34

Zakládám nové téma o stále častěji používaných difuzerech na hlavních malorážek. Otázky k diskusi jsou v popisu tématu. Prosím o seriózní informace. Pro ty. kteří nevědí, co to difuzer je, přikádám několik obrázků
Přílohy
arma libera1.jpg
difuzer je to prodloužení na konci hlavně....
difuzer c2.jpg
difuzer 506_0.jpg


Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Shindel » 11 čer 2012 19:06

Nepoužívám difuzer, ale difuzor :-) Jediné co si od toho slibuji je zmíněné prodloužení záměrné, jelikož mám 20' hlaveň. Pokud jde o výrobce, mám cosi od Jičína, včetně zbraně.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od harpplayer » 12 čer 2012 07:21

Difuzer nebo difuzor jedno jest. Čeština připouští obojí a zatímco v motorismu se víc používá E, flintaři přijali za svý O. Jinak prašť jako bouchni. No tak jestli střílíš "hamanovkou", tam se bez difuzoru neobejdeš, to je jasný, jelikož ten skutečnej lauf je kraťounkej a konstrukce zbraně s tou trubkou počítá, ale já mám na mysli prodloužení např. na klasický 1907 /1913, který byly primárně konstruovaný bez roury.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Vaskent » 19 čer 2012 18:40

Difusor má jeden hlavní přínos kuli kterému se primárně používá-utlumení odskoků. Vše ostatní je druhořadá záležitost. Je pravda, že prvotní záměr konstrukce difusorů je nejspíš prodloužení záměrné (i když nevim jistě), ale v dnešní době je skutečně hlavní ono utlumení odskoku. Ale je to jako se vším, vždy je něco za něco. Difusor je nutno udržovat častým čištěním (když není, není samozřejmě co čistit :D pominu li hlaveň). Stejně jako cokoli jiného co se upne na hlaveň i difusor mění rozptyly jako tuner. Také pokud je nekvalitně vyrobený, tak zboří rozptyly a nic se s tim nenadělá.... Ale i tak je tato pomůcka velice oblíbená. Skrátka pozitiva převyšují negativa. I proto jsem svou zbraň stavěl tak, aby se nezvedala zbytečně hmotnost zbraně, proto krátká hlaveň, i když je možné se domluvit na dlouhé hlavni, což dělám nerad.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Kubajzz » 20 čer 2012 17:19

Co je to "utlumení odskoku"? A jak to vlastně funguje?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Vaskent » 26 čer 2012 21:17

no skratka odskok zbraně při výstřelu s difusorem neni tak velký jako bez difusoru. Teoreticky to funguje z jednoho důvodu. Největší vliv na odskok zbraně má moment, kdy kule opouští hlaveň. V ten moment dochází k rozpínání plynů a vlivem jejich prudkého uvolnění dojde k odskočení zbraně (samozřejmě mimo toto vzniká odskok i výstřelem, tedy spíše zažehnutím prachu nábojnice). Tím, že se plynum "nedovolí" rozepnout se dle do volného prostoru se tento vliv sníží a tak se i zmenší onen odskok zbraně.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Kubajzz » 28 čer 2012 02:58

Aha, ty myslíš zpětný ráz. Ten vzniká hlavně tím zrychlením střely, kdy střela nabírá energii a dle principu akce a reakce působí stejná síla směrem dopředu jako dozadu. Plyny co vychází z hlavně mají taky vliv, ale to už je střela venku z hlavně a na její let to nemá vliv, si myslím. Ale pocitově to může být lepší, s tím souhlasím.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Vaskent » 28 čer 2012 06:53

zpětny ráz nemyslim ;) spiš jde o ten odskok. Jde o to, že člověk lépe vidí chyby a tak se jich sníze příště vyvaruje. Samozřejmě ve finále i zpětný ráz se přemění v odskok, protože nemá kam jinam by ten pohyb šel...
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od parabellum » 24 srp 2012 14:33

Martynov nepouziva ziadny difuzor a streli hocikedy 600-ku. Na druhej strane su strelci, ktori maju pusku ovesanu ako vianocny stromcek a ledva strelia 590. Je to taky fenomen, stale hladat priciny zlych vykonov v technickom vybaveni :wink:
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Kodiak » 30 srp 2012 11:50

V tom s Tebou souhlasím, čím víc věcí musíš na flintě hlídat, tím hůř. Pokud je dobrá poloha, patrony, člověk se na to dobře vyspí a pohlídá každou ránu, tak z toho musí být slušný výsledek i mezi námi amatéry, natož mezi profíky jako je Sergei Martynov. Pokud něco z toho není úplně v pořádku, tak výsledek nezachrání sebelepší mechnizmeteček přidělaný na flintě, hlaveň třeba od Jilji a různý jiný vychytávky - padne tam prostě třeba 588b a to nedá na finále nikde, možná skoro nikde :roll: . K tomu bych dodal, že já teda difuzor na flintě mám, dal jsem ho tam při přechodu z MC12 na A1913, abych si udržel delší záměrnou :wink: .
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od parabellum » 30 srp 2012 23:44

Tak v Tvojom pripade to asi malo opodstatnenie. Inac, ani Lilja hlaven nema samospasitelny ucinok, dokazom toho je aj Martynov, ktory zostal verny original Anschutz systemu a pazbu ma stale tu istu. To podstatne sa zrejme odohrava v hlave pri sutazi a predtym na treningoch. V jednoduchosti je sila a krasa :wink:
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Vaskent » 18 zář 2012 12:42

ja neřekl že někoho něco spasí, ja mluvim pouze o významu difusorů. Martinov taky je těžký kuřák, to znamená že by měl každý střelec začit kouřit? Martinov ma polohu, kterou nema prakticky nikdo na světě. Martinov je skrátka výjmka, která je mimo chápání tohoto světa. Samozřejmě, je na každém z Vás, zda to alespoň zkusí a třeba využije jistou výhodu, nebo nakonec dojde k závěru, že ta výhoda tam neni. Ale debata je o významu, ne zda se bez toho dá nebo nedá nastřílet ;) alespoň já jsem toto téma tak pojal
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od parabellum » 07 říj 2012 00:54

Ja by som radšej počkal s experimentovaním, kým nebudú platné nové ISSF pravidlá. Kľudne to môže byť zakázané. Je tam bod o zákaze používania systémov tlmiacich vibrácie.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od Vaskent » 13 říj 2012 14:09

jj souhlas, ted je špatná doba na nákup jakéhokoli vybavení....Sice úpravy co se plánují jsou plus mínus známy již rok, ale je smutné, že nejsou napevno dány nějak dopředu a lidi musí čekat co se stane... Jinak co se týče bodu o vibracich (nebrat za dogma, je to muj názor ;)) tak by se to difusorů nejspíš týkat nemělo. Co jsem mluvil s lidmi z fy. Steyr, tak by to mělo znamenat spíše omezení kompensátorů u vzduchovek. Ale sponozřejmě jde spíše o spekulaci, uvidime co nakonec to bude....
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Difuzer pro malorážku

Příspěvek od harpplayer » 14 říj 2012 07:37

Máš na mysli kompenzátory zpětného rázu vestavěné do mechanizmu zbraně? To je pro výrobce docela průser, protože do tohoto zařízení se investovalo mnoho vývojových kapacit a firmy na tom dost marketingově stavěly. Na druhou stranu by to otevřelo cestu nahoru firmám, které možnost vývoje těchto vysoce sofistikovaných systémů nemají. Úsťové kompenzátory (pokud vím) jsou zakázány už současnými pravidly. Mimochodem, zaslechl jsem na závodech regionální úrovně, že difuzory z malorážek budou muset dolů, případné prodloužení mířidel se prý bude řešit pouhou prodlouženou lištou nad hlavní (tzn. žádná trubka). Všechno to ale zatím jsou jen dohady.
Odpovědět