Destruction Derby - Walther PPK 9mm Br.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 31 srp 2005 18:16

Ono je to těžké, kulička Semtexu taky nevypadá nijak nebezpečně a bác, kmen smrku se zlomil jak sirka… Kdybych nevěděl co to dokáže tak jsem od toho stál dva metry a myslel bych že je to zbytečně daleko. On se výkon střelivin a třaskavin pro laika těžko odhaduje. Jasně, 9mm Br. je slabá munice a stejně výrobce použije hlaveň se stěnou šířky 9mm Luger aby to nevypadalo blbě, jenže materiál nemusí být stejný. A navíc nejde jen o hlaveň. Není moc zbraní co by pro 500J náboj používalo dynamický závěr, že? Tady ten výkon najednou je a co s ním? Vratná pružina se ho za pomoci setrvačné síly závěru pokusí zachytit a neuspěje. Následuje povytažení nábojnice z komory v době kdy je střela ještě v hlavni. Ta tlaku nedokáže odolat, trhá se, zasypává okolí svými úlomky, přičemž způsobuje ohnutí vytahovače a deformaci nábojové komory o 0,3 mm v místě kde je zeslabena vybráním pro vytahovač. Tlak se rozletí na všechny strany, prudce stlačí pero v zásobníku a nenávratně ho poškodí. Závěr je obrovskou silou vržen zpět, naráží tvrdě na rám a způsobí deformaci předku vodící lišty. (vratná pružina vydržela) V té době už má náš „hrdina“ celou ruku černou a posetou drobnými úlomky mosazi, (později se doví že některé až v hloubce 3mm) zbraň pouští s bolestivým výrazem ve tváři z ruky. Ta padá na betonovou podlahu, což na její povrchové úpravě zanechává nepěkné stopy. Závěr zůstává v zadní části, pistole se zastavuje a kolem nastává ticho narušované jen úpěním jedince který se snaží narovnat očouzené prsty… Tak tohle už jsem jednou viděl a už víckrát nechci. Pokud to člověk nepřehání tak to takhle nedopadne, ale riziko tu je vždy. O tom kolik těch pět ran způsobilo škod se nemá cenu dohadovat, ale je klidně možné že jsou i větší něž po 10000 ranách. Zbraň by se musela zkontrolovat a přeměřit. Já vyloženě nejsem proti takovýmhle experimentům, ale každý by měl vědět co dělá. Pokud bych si nedokázal výkon náboje přibližně spočítat tak bych se do toho asi nepouštěl. A hlavně je třeba vědět že hlaveň není jediné co na zbrani nemusí vydržet…


SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 31 srp 2005 18:26

Pan Balcar,kdysi popisoval podobný experiment,končící vyraženým zásobníkem a utrženým chámovodem o který onen zabrzdil :twisted:
Richi

Příspěvek od Richi » 31 srp 2005 18:40

Dědek, mal by si pracovať u polície ako expert na zbrane. Veľmi dobre sa to čítalo.
Tak to ale naštastie nedopadlo. Jednoduchými počtami sme dospeli k názoru, že tlaky by sa mali pohybovať na úrovni náboju 9mm Luger s 8g strelov, takže o tom, že niekto z nás skončí ako kyklop, nemohla byť reč (ale vieme, že nič nieje na 100% a všetko sa môže po**ať v mikrosekunde...) Aby bolo jasno, ten Walther mi nepatril (keby áno určite by som na niečo také nepristúpil), bolo my ho dokonca ľúto, je to jedna z najelegantnejších a najlepších palných zbraní aké poznám.
Richi

Příspěvek od Richi » 31 srp 2005 20:26

Dědek Plesnivák píše:Ono je to těžké, kulička Semtexu taky nevypadá nijak nebezpečně a bác, kmen smrku se zlomil jak sirka…
Ale pravdepodobne bola vložená vo vyvŕtanej diere v strome, nie ? A porovnávať pomaly horiaci prach s rýchlohoriacim semtexom nie je namieste...
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 31 srp 2005 22:07

Richi píše:
Dědek Plesnivák píše:Ono je to těžké, kulička Semtexu taky nevypadá nijak nebezpečně a bác, kmen smrku se zlomil jak sirka…
Ale pravdepodobne bola vložená vo vyvŕtanej diere v strome, nie ? A porovnávať pomaly horiaci prach s rýchlohoriacim semtexom nie je namieste...
U takhle silné výbušniny není třeba nic navrtávat, detonační rychlost Semtexu je kolem 7500 m/s, což je oproti superkumulačním náložím docela málo, ale na obyčejný strom je brisance Semtexu až moc velká. Vždyť stromy se kácí i obyčejnou bleskovicí. Srovnávat to se střelným prachem je samozřejmě nesmysl, ale i tak si dej příště pozor a prach nepodceňuj.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 01 zář 2005 10:04

O to spíše že zbraň nebyla vaše, bych se do takovýchto experimentů nepouštěl, protože újma na zdraví od poškozené zbraně je celkem logická a újma na zdraví od majitele zbraně který se to dozví je vysoce pravděpodobná. Nevím ovšem jak ostatní tady, ale kdybych se já dozvěděl, že mi nějaký floutek dělá takovéhle experimety se zbraní, tak první věc kterou udělám je, že tomu floutkovi vymlátím duši z těla, pak nechám zjistit (na náklady toho floutka) jestli je zbraň v pořádku a za předpokladu že ne, tak by ještě zaplatil opravu případně novou zbraň ....
Návštěvník

To je docela naivní a hloupě silácká promluva

Příspěvek od Návštěvník » 01 zář 2005 10:08

Za prvé jste mu ji půjčil, takže jste povinen za ním neustále stát... takže z hlediska zákona máte smůlu (a hlavně odpovědnost!) vy...
Za druhé byste musel nezvratně dokázat, že ji poškodil on a ne vaše předchozí střelba... což se vám rozhodně nemůže podařit... zase smůla.
Prostě - silácké kecy, toť vše.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 01 zář 2005 10:15

ad1 ... to že si on do normálně laborovaných nábojů přilaboruje výkonější šmejdy člověk normálně hned nepozná ...
ad2 ... při střelbě si toho asi majitel asi všimne
ad3 ... rozhodně bych ho tyhle šmejdy nenechal vystřelit víc než jednou .. takže by mezi náboji byl i důkaz ...

Ještě nějaký dotaz?
Richi

Příspěvek od Richi » 01 zář 2005 11:10

Pánové... majiteľ zbrane bol pritom, a podnet na experiment prišiel práve od neho. :) Robiť také niečo tajne s požičanou zbraňou... no zas taký blázon niesom.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 01 zář 2005 13:23

No, tak v tom případě pozdravuj majitele zbraně a že mu vzkazuju, že je to pitomec :)
Návštěvník

Richi, dík

Příspěvek od Návštěvník » 01 zář 2005 13:32

Dík žes napsal, a těch, co píšou pořád dokola o pitomcích, si nevšímej.
Přijď zas s novým tématem, jsi vítán.
xyz

Příspěvek od xyz » 10 zář 2005 01:02

Pánové, když už se to tu tak pěkně rozjelo, tak mě napadá, že by se dalo něco podobného vzkoušet BEZPEČNĚ. Mám-li být konkrétní, tak do HV náboje .22 LR nějak přilaborovat prach a potom to nabít kupříkladu do libovolné malorážky, nebo třeba i do standardky, prostě do něčeho, co ty tlaky zaručeně snese (když se člověk podívá na lauf takové MC-12, tak mu musí být jasné, že tahle zbraň by snesla nejmíň o 5 000 % víc, než je laborace toho nejsilnějšího .22 LR) a potom změřit energie, úsťové rychlosti, přesnost, zanášení vývrtu olovem atd., prostě zjistit, jaké maximum se dá vymáčknout ze .22 LR. To by mohla být psina, ne? Akorát mě nenapadá, ja tam ten prach dostat, když je to nepřebitelná patrona, no ale to by se jistě nějak dalo. Nezkoušel jste to už někdy někdo? Jesli ano, výsledky by mě docela zajímaly. Ovšem ten experiment s 9 mm Br. je taky docela zajímavý. Nebezpečný, ale zajímavý.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 10 zář 2005 08:57

Úvaha, že sportovní malorážka se silnou hlavní musí vydržet bez úhony větší tlaky než třeba lovecká malorážka vypadá sice logicky, ale není. Nezáleží tolik na síle stěny hlavně ale spíše na jejím materiálu. Důležitý také není maximálně dosažený tlak, jako spíše rychlost jakým narůstá. U sportovních malorážek je větší průměr hlavně proto, aby se při výstřelu méně rozkmitala a aby také měla větší tepelnou stabilitu. Viděl jsem už hodně "tlustých" hlavní vydutých po střelbě s běžnou sportovní municí. Do .22 LR by jste toho stejně o mnoho více nedostal a maximálně by jste se jen přiblížil k .22 WMR. Výrobci loveckých zbraní v obou těchto rážích používají velmi pravděpodobně stejné hlavně pro obě ráže, ale pro terčovnice je jistě hlaveň jiná.
Návštěvník

Hlaveň vydrží určitě

Příspěvek od Návštěvník » 10 zář 2005 16:20

Nepsal tady někdo o tom, že české malorážky měly hlavně z výkovků pro kulomety? Takže materiál na kulomet, sice stočený vnější průměr, ale také menší vnitřní průměr - určitě bych se nebál vystružit komoru a používat 22 WMR. Přidávání prachu za olověnou střelu smysl moc nemá - začne se strhávat v drážkách. To už spíš použít náboj 223Rem.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 10 zář 2005 22:19

O těch malorážkových hlavních vyrobených z výkovků pro kulomety jsem tu taky četl, ale mimo toto forum jsem to ještě nikdy neslyšel. Pokud nebude znám oficiální ověřitelný zdroj této informace a upřesněno, o co přesně se jedná, považoval bych to za střeleckou latinu. Samozřejmě že výrobce použije všechen materiál, co se jen trochu hodí a nenechá ho ležet ladem jen proto, že kulomety zrovna nikdo nekupuje. Ale i použití takového materiálu ještě vždy neznamená, že ta hlaveň bude mít lepší parametry než hlaveň vyrobená z běžného materiálu.
Odpovědět