DD (Drhnouci Drulov)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Topper Harley

DD (Drhnoucí Drulov)

Příspěvek od Topper Harley » 18 srp 2005 03:05

Zdravím, potřebuju radu (jak taky jinak). Mám Drulova, doslova historický exemplář (vyr. někdy okolo r. 1972), má zřejmě dost odstříleno, ale celkově si nemůžu stěžovat- za ty prachy špica. Ale: když jsem ho koupil, tak všechno chodilo doslova skvěle, ale teď (po pár týdnech) když vystřelím, tak dostat potom nábojnici z komory vyžaduje mnohem větší sílu, než ze začátku. Někdy to vytahovač dokonce nezvládne a musím to rvát ven šroubovákem. Napadlo mě, že to musí být v komoře, tak jsem ji důkladně vydrbal mosazným kartáčkem. Trochu se to zlepšilo, ovšem do původního stavu jsem to nedostal. Je zajímavé, že ze začátku jsem náboje nemazal (prvních cca 600 ran), pak jsem začal náboje před použitím mazat a krátce na to se vyskytla tahle závada- možná to spolu nějak naruby souvisí. Přitom se to stalo doslova ze dne na den. Je to sice vada víceméně kosmetického charakteru, ale mně to i tak leze na nervy, už jen proto, že to určitě nedělá zvlášť dobře tomu vytahovači. Jestli o tom někdo něco víte (nejlépe jak se toho zbavit), byl bych fakt vděčen za radu.


Návštěvník

Je komora zrcadlově čistá?

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 05:29

Pokud se v komoře napekl humus z oleje a karbonu, tak to nebude vytahovat, to je jasné. Komora musí být ne "trochu vyčištěná", ani "docela vyčištěná", nýbrž "jako zrcadlo".
Jinak je taky možné, že než jsi začal mazat, asi už měl vytahovač problémy, a prostě se drápek ztupil. To pak řeší jeho výměna. Puškař poradí.
Oprava zadarmo by taky byla vyměnit pérko. To nemůže uškodit, pokud ho neseženeš, zkus pérko ze zapalovače. Nemám před sebou rozebraný Drulov, třeba tam je ploché pérko, ale pokud je vinuté, tak zapalovač je dobrý zdroj pérek s levým vinutím, která lze i vložit do původních pružin, pokud mají větší průměr (pružina se posílí).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 08:16

Pokud je tento Drulov tak starý, některé součástky mohou být jiné než na dnešních. Zaměřil bych se na tu komoru, nevhodné mazivo by to mohlo taky dělat, může se napékat na komoru nabo při vyšší teplotě lepit. Já bych nemazal vůbec, myslím, že je to dobré u automatických zbraní, ale u jednoranky mě žádná výhoda nenapadá, snad jen kdyby to pak vyhazovalo líp. Čím to mažete? Některé střelivo, nebo některé série mohou taky způsobit tenhle problém - Nábojnice se více roztahují a mají tendenci držet se v komoře, u revolverů je to hodně znát.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 08:18

Ten zapalovač je dobrý nápad! Pružiny malého průměru jsou vůbec problém. Víte někdo o nějakém zdroji?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 09:53

Je možné,že s ní bylo stříleno náboji .22 short.Při použití střeliva.22 lr s měkčí nábojnicí může dojít k vydouvání nábojnic.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 09:57

Napiš do Litomyšle a pošlou ti nový vytahovač.Musíš si ho ale dopilovat a zakalit.Stojí to pár korun.Je s tím trošku piplavé práce ale vyplatí se to.Pokud nemáš zkušenosti s dopasováním součástek,objednej si jich víc.Chce to jen trpělivost a dávat pozor,kam položíš pilník.
Náhodný kolemjdoucí

DD

Příspěvek od Náhodný kolemjdoucí » 08 zář 2005 23:09

Pokuste se vyjmout vystřelenou nábojnici z komory pokud možno bez jejího poškození(opatrně vyklepnout mosaznou tyčkou vhodného průměru(4,5 až 5mm).dobře nábojnici prohlédněte a zjistíte,kde to dře,tedy i čím to může být.Nesetřete přitom špínu ze spalin,z ní se to dá také poznat.Do komory jde náboj lehce?
Topper Harley

DD

Příspěvek od Topper Harley » 10 zář 2005 00:33

Do komory jde lehce, tedy stejně lehce, jako předtím, ale to moc nepoznám, protože při nabíjení se o to opírám celou vahou horní poloviny těla (nabíjím proti desce stolu) , takže prd poznám, jestli to o pár gramů ztuhlo (čili mi moc nevěřte :wink: ). Jinak prázdné patrony, pokud je nevytáhne vytahovač, většinou páčím malým šroubovákem (zdá se mi to k hlavni šetrnější), a zatím jsem na nich nepoznal vůbec nic. Vytahovačem to není, ten je mnohem lepší, než bych si vůbec troufal chtít- kolikrát to rvu ven silou téměř neuvěřitelnou a VĚTŠINOU to zvládá. U nábojové komory se nepozná, jak dobře je vyčištěná- má totiž dost nerovné stěny- zřejmě ji jenom vystružili bez leštění (hnus, ale donedávna to fungovalo). Jinak mažu takovou pochybnou srágorou- mixem motorového oleje, WD 40 a Konkoru 101- soustředil jsem se hlavně na to, aby to mazivo bylo co nejlevnější. Když se objevily problémy, tak jsem mazat přestal a nejde to dál, takže problém už vznikl a bude se muset odstranit jinak. .22 Short jsem s ní střílel, ale jen pár ran (tak 50?), a problémy se objevily dávno potom, co jsem toho nechal. Náboji, keré používám teď, to taky není- jsou to stejné .22 LR SB Standard, s jakými to dřív chodilo (dokonce stejná várka při nákupu), v jiných zbraních (Suhl 150) problémy dělají zcela ojediněle (tak jedna patrona ze sta nevyjde sama a musím jí zase pomoct šroubováčkem). Komoru jsem vyčistil, ja k nejvíc jsem to zvládnul: nechal jsem ji "odmočit" WD 40 a pak jsem ji drhnul mosazí tak usilovně, až jsem měl strach, abych ji ne vyčistil i od drážek. Pomohlo to, ale zcela nepatrně a krátkodobě (tak pět výstřelů :cry: ). Tím jsem snad vyvrátil všechny teorie, co tu padly (doufám, že vás tím nenaštvu nebo neodradím), takže dík moc za rady, ale vymýšlejte dál. Třeba bych zkusil vyčistit komoru ještě víc, ale nemám čím (nic účinnějšího než mosaz a WD 40 fakt nemám).
P.S. Když šoupnu do komory prázdnou patronu, tak tam poslední cca pětina délky nechce zalézt (leda obrovskou silou) a po spuštění nasucho to leze ven stejně neochotně, jako po výstřelu. Bez spuštění nasucho ostatně taky, ale míň. Možná je to důležitá stopa? Třeba je problém někde na konci komory?
Náhodný kolemjdoucí

DD

Příspěvek od Náhodný kolemjdoucí » 10 zář 2005 03:49

A co tedy Drulova vzít ke zbrojíři někde v okolí?Těžko radit takhle na dálku.Jsem si jist,že profesionál vám pomůže.Můžete mít mírně deformovanou plochu mezi komorou a závěrem od toho"celou váhou horni poloviny těla".Než se s tím sám peklovat,dejte raději dvě stovky za opravu.Je to jen můj názor,já bych to tak udělal.
Topper Harley

DDDDDDDDDDDDDDD

Příspěvek od Topper Harley » 12 zář 2005 14:23

Uvažoval jsem o tom a asi to i udělám (jen aby to stálo dvě stovky 8) ), a jsem docela zvědav, co puškař zjistí (schválně si to nechám podrobně vysvětlit). Ještě to trochu pomořím doma a když to nepomůže, tak se za pár dnů (či týdnů) při troše štěstí všichni dozvíme, co to bylo. Chce si někdo vsadit :?: .
P.S. Doufám, že jsem nikoho nenaštval svým posledním příspěvkem. Mým cílem nebylo pošlapat výsledky vašeho snažení, nýbrž nasměrovat vaše myšlenky správnějším směrem. V každém případě moc díky za snahu.
Návštěvník

Že by vadná série nábojů?

Příspěvek od Návštěvník » 12 zář 2005 14:32

1 ze 100 nelze vytáhnout ze Suhlu? To jsou asi špatné náboje, právě ta vaše dávka.
Ještě nikdy se mi nestalo, abych nevytáhl z komory ZKM452 náboj, jen jednou při asi 4 tisících ran se stalo, že se nábojnice roztrhla, uletělo jí dno. Byl to shodou náhod taky SB standard z nové výroby, krabička 50 ks, ne ty plechovky "SB" (ve skutečnosti Německo) - prostě kvalita výroby v ČR jde neustálé a vytrvale dolů.
Topper Harley

Suhl 150 má svoje zvláštnosti

Příspěvek od Topper Harley » 13 zář 2005 11:10

Konkrétně mám na mysli poměrně slabé pružiny vytahovačů a vytahovače, které celkově nejsou z nejsvalnatějších. Sice si teď nejsem schopen vybavit, jak vypadají vytahovače u ZKM 452, ale tutově budou mít silnější pružiny a celkově budou bytelnější, než má moje Suhlka. Nevím, jestli je to vada (třeba se pérka časem unavily), anebo jestli je to tak schválně (mám sice možnost porovnat s jinými Suhlkami, ale nějak jsem se do toho nikdy nepustil- schválně to zkusím). Faktem je, že to vytahuje s téměř absoulutní spolehlivostí (možná, že i to 1 ze 100 byl přehnaný odhad). Ty patrony, co zlobí, nejsou jenom S&B Standard, ale taky S&B REX (používám oboje, standardy nepatrně víc). Když to nevytáhne napoprvé, tak to uzavřu, uzamknu, pak odemknu a otevřu trochu prudčeji než obvykle a většinou to jde napodruhé, když ani to ne, tak to nejde vůbec a přijde ke slovu šroubováček (nábojnice tam nedrží nijak velkou silou, a když ji člověk "utrhne", tak dál už jde úplně sama. Možná je to tím, že odemykám a otevírám velmi pomalu (je to přece jen špičkový sportovní bazmek, tak s tím nechci lomcovat jak s nějakou vojenskou obludou). Myslím, že v tomhle případě je vina spíš na zbrani (i když jinak ji miluju a neřeknu proti ní křivé slovo). S Uralkou se mi to ještě NIKDY nestalo, a ta má vytahovače jak břitva a pružiny vytahovačů jak hroší stehno, čili není divu (inu SSSR). Taky nemám možnost zjistit, jak ta Suhlka vytahovala, když byla nová (mám ji ze druhé ruky, relativně málo střílenou, celkově v dobrém stavu).
P.S. Suhl 150 Standard je zcela nepochybně východoněmecká více méně kopie západoněmecké Ansutzky. (Měl jsem v ruce obě, a není o tom pochyb- mířidla, lůžko pro náboj, vytahovače- koncepce je naprosto stejná, jediný rozdíl byl v tom, že Suhl měla jeden uzamykací ozub navíc). Nevíte někdo, jakého modelu je to kopie (anebo nekopírovali konkrétní model, ale jen koncepci?)?
Topper Harley

To je záhada!

Příspěvek od Topper Harley » 27 zář 2005 11:01

Zdravím, už jsem tu zas a tentokrát se záhadou, o kterou vás nemůžu připravit. Dal jsem Drulova jednomu kamarádovi, co fakt umí. Vyměnil mi pružinu vytahovače za mnohem silnější, trochu si pohrál s vytahovačem a možná udělal ještě něco, co mi nestihl říct (naše rozmluva na toto téma byla krátká, trhaná a celkově poněkud zmatená). Vystřelil jsem pár ran a nebyla celkem žádná změna. Další den jsem střílel závod (na výsledek se ani neptejte) a během něj se to postupně zlepšovalo. Nakonec to vytahovalo úplně perfektně (jako kdysi). Radoval jsem se, přinesl to domů, tam to zkusil ještě s prázdnou nábojnicí, chodilo to pořád skvěle. Vyčistil jsem to, vyzkoušel to a chodilo to hůř než kdy dřív :evil: . A teď mi vysvětlete, co je tohle za blbost. Už jsem sice slyšel o zbraních, co střílely jen zasviněné, ale tohle se mi fakt zdá trochu moc nelogické. Ovšem, ty Drulovy jsou prý celkově záhada sama (už jen třeba ty spouště: jedna je perfektní- jako ta moje, druhá naprosto otřesná).
Jeff

Příspěvek od Jeff » 27 zář 2005 18:11

To máš jednoduché.Dobrá bouchačka se čistit nemusí a špatná si to nezaslouží.
Návštěvník

ti tam kápnul Molyku...

Příspěvek od Návštěvník » 28 zář 2005 05:52

...kterous vyčistil a přestalo to vytahovat :-)
Odpovědět