Daystate, FX nebo Weihrauch?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 14 úno 2009 07:04

Dost často nesouhlasím s pbrejsa teď co se týká nerezových hlavní s ním naprosto souhlasím, nerezová hlaveň nebude vykazovat stejné kvality jako hlavěn z čistého železa. Není to tak dávno co jsem podobný dotaz dal výrobci hlavní v čechách ( je to jeden pán cca 45km od Brna bydlící jméno si nepamatuju byl jsem u něj jen jednou a jako doprovod )
Odpověděl: nerez proč néééé klidně ale já bych to nechtěl.
Když jsem z něj doloval proč, tak říkal slušnej obchodní trik jak vytáhnout od důvěřivců víc peněz... budou si myslet že mají něco extra ... až bude prý něco lepšího než kovaná protlačovaná hlaveň s tvrdochomovým povlakem tak prej bude první kdo to bude dělat. A jal se mně vysvtlitt proč nerez néééé.
1: horší obrobitelnost v délce 500mm prý už skoro nemyslitelná
2: vždy se nerez bude chovat jak on řekl jako suchá nevzrušená ženská,,, bude to drhnout - zase budeme řešit 500mm ( ne 125 lauf u pistole )
3: když už se povede ... životnost bude stejná jako u běžné hlavně.

A když jsem projevil přání 600mm hlaven na vzduchovku tak se jen ušklíbnul a řekl že dobrou hlaveň 600mm dlouhou neumí ani velmi dobrá firma LW ... poté mně bylo názorně vysvětleno že když chci 600mm tak vyrábět se musí tak 680mm a to že je opravdu ale opravdu pakárna.

Ale tobě BMW věřím že konečně provedeš seriozní nástřelky jak s běžnou hlavní tak dlouhou 600mm tak i s nerezovou. Protože já stale čekám na kupici fotek a nějaké to povídání o LG110 FT, ta opravdu narozdíl od LG110 skutečně nerezonuje.


Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 úno 2009 09:06

Teda hlaveň s tvrdochromem bych určitě nechtěl. To je dobré leda pro blbce, kteří nejsou schopni si vyčistit hlaveň - pro vojáky.
Nejlepší hlavně IMHO se dělají ne pro vojáky ani pro lovce, ale pro benchrest střelce. Takže se stačí podívat jakým způsobem a z jakého materiálu se to vyrábí pro ně.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 14 úno 2009 12:06

Tím tvrdochromem nemylslel jako že kvůli přesnosti to je jasné to hlavni nic nedá že ale kvůli tomu korodování aby to nezrezlo když už chceme nereznoucí hlaveň...
A čím tedy střílí benchrest střelci ??? Kubajzi ?
Nerezovou hlavní za 6000 korun ?
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1672
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Příspěvek od drát » 14 úno 2009 12:20

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Příspěvek od madbugie » 14 úno 2009 13:09

jak som pisal... nerezove hlavne asi najviac pouzivaju pri rychlopalnych zbraniach, a delostrelectve proste tam kde dochadza k velkemu zahrievaniu hlavni...

proste bežná ocel pri 300 -400 stupnoch už začne meniť svoje vlastnosti nad 700 sa začne maknut potom pri chladnuti sa začne zakalovať, čo potom vedie k poškodeniu či roztrhnutiu hlavne... u nerezovych hlavni toto asi z časti odpada kedze su odolnejcie proti zakaleniu... zrejme špekulovali ako zvyšiť kadenciu delostrelectva a určite namorne megadelá z ktorych ohen šlaha ešte dlho po vystrele

tato vec ale u vzduchoviek si myslim odpada... ale zasa vzduchovky su opačny extrem kde otvory na vrtanie su minimalne, ale zato dlžky maximalne... čo je strojarsky orech ako hrom... hlavne ak je doležita vysoka presnosť a valcovitost...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 14 úno 2009 21:08

Koukám, že za tu dobu, co jsem se bavil závodem VzPi60 se tu rozproudila debata pro a proti nerezu
- nevěřící uvěří, až to zkusí, že:
Jediná výhoda nerezové hlavně je, že je nerez, žádné jiné výhody nemá. S tím se smiřte a nebo k tomu dospějte vlastním poznáním, volba je jen na vás. Jestli chcete něco vědět o přesné střelbě a přesných palných zbraních, dost se toho dá najít na Internetu, např. odkaz, jak píše Kubajzz.
Co týká tvrdochromu nebo jiných tvrdých vrstev používaných na vnitřky hlavní, jejich úkolem je především zvýšit otěruvzdornost a frikční vlastnosti, omezit zadírání střely v hlavni. Tvrdochrom, chemický nikl, nitridace to jsou velmi tvrdé povlaky, které slouží k výše uvedenému. Tyto povlaky jsou velmi tvrdé ale zárověň křehké. Ze stejného (tvrdého a křehkého) materiálu nejde vyrobit celá hlaveň, protože by kvůly křehkosti praskla nebo by ji nebylo možné ani obrobit. Proto se povlaky nanášejí vždy na již obrobený vývrt a tvoří tenkou vrstvu. V případě nitridace může být i silná několik desetin mm, difúze dusíku do oceli za tepla v procesu chemicko-tepelného zpracování, vznik tvrdé povrchové vrstvy obsahující karbonitridy, použití obvykle na hlavně kanonů a velkorážných kulometů.
Ale zpátky ke vzduchovkám a hlavním. Nevím, která z výše uvedených vzduchovek tohoto tématu má a nebo nemá nerez hlaveň. Ale vím s určitostí, že Steyr vzduchovky používají na hlavně bezproudý (chemický) nikl. (Možná i jiní výrobci?) Chemický nikl na rozdíl od tvrdochromu vytváří ve vývrtu, ale i na celém povrchu hlavně, zcela rovnoměrnou vrstvu tvrdého niklu, je vytvrzena fosforem. Tato povrchová vrstva ekvidistantně obaluje povrch a zachovává přesnost obrobeného vývrtu, narozdíl od tvrdochromu, který se nanáší galvanicky a víceméně nerovnoměrně. Tvrdochrom má zase lepší adhezi k materiálu hlavně ve srovnání s chemickým niklem. Ale nevím o aplikacích na vzduchovky a malorážné hlavně, technicky to bude problém v tenké dlouhé díře, kterou má hlaveň vzduchovky nebo malorážky.
Co se týká opotřebení vzduchovkových hlavní - je sice malé ale při větším počtu ran, stále zvyšující se tvrdostí používaných slitin olova, vysokými úsťovými rychlostmi, opotřebení nelze podceňovat a může se v extrémních případech projevit zhoršenou přesností střelbu již po několika desítkách tisíc ran.

Mějte fajn, přeji dobrou noc.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 14 úno 2009 21:49

Trochu těžší čtení pro laika :roll: No, píšeš v extrémních případech již po několika desítkách tisíc ran, tak to sem klidný :)
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
BMW
Příspěvky: 361
Registrován: 16 čer 2008 10:46

nerez

Příspěvek od BMW » 14 úno 2009 23:13

RipleyAR5S,GP,STEYR5x,FX6x,HW1002x,GunpowerSS,MARCH3x,S&B,Swarowsky,Noname3x....
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 15 úno 2009 08:18

Jistě zajímavej odkaz, ale o vzduchovkových hlavních jsem se nic nedočet. Pouze to, že 90% lovců chce nerezovou hlaveň, aby jim to nerezlo s namuseli ji tak často pucovat. Ocel 416 (údajně nerezová) je srovnávána s CrMo ocelí 4140. A žádné použití pro vzduchovky a měkké olověné střely.:-(

: kesi - samozřejmě, když nestřílíš, tak tě "nerez hlaveň" na vzduchovce, pověšené na stěně, bude prvázet celý život a ještě tě možná nějakou dobu přetrvá, zůstaň klidný. ;-)
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 15 úno 2009 08:54

Ještě nějaké odkazy k tématu hlavně:

http://www.firearmsid.com/Feature%20Art ... acture.htm

...."In target shooting stainless barrels have for the most part supplanted the use of Chrome Moly barrels."....."But target shooters who want the best possible accuracy from their barrels are almost without exception choosing "stainless" barrels these days."...neznamená, že s tím souhlasím, dle mého názoru, u vzduchovkových hlavní je to především cesta, jak vyrazit ze zakazníka 3x až 5x víc peněz za hlaveň, "a vo tom to je"

http://www.airhog.com/airblog/2006/04/a ... -than.html

http://www.pyramydair.com/blog/2006/01/ ... uracy.html

http://yarchive.net/gun/barrel/barrel_steel.html
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 15 úno 2009 09:06

Jěště k "nerez" oceli používané hlavně na hlavně.

http://www.schuemann.com/LinkClick.aspx ... 67&mid=445

Tohle se ale u vzduchovek nemusí vyskytovat, ikdyž..... Je aspoň dobré to vědět. Neříkám, že to je dokonalý text, ale na Internetu jsem tak nic dokonalého a zadarmo už dlouho nenašel.

"Dokonalost" je obvykle výsledkem náhody, která obvykle nevznikle v krátkém čase. Cíleně dosáhnout nějaké "dokonalosti" je velmi obtížné ne-li zcela vyloučené. Promiňte mi tenhle úlet, to ten článek.

A ještě něco a zadarmo:
Člověk, který moc neví a nepřemýšlí, je snadno manipulovatelný. Já být manipulovatený nechci, vy ano? ..................
Uživatelský avatar
BMW
Příspěvky: 361
Registrován: 16 čer 2008 10:46

Nerez

Příspěvek od BMW » 15 úno 2009 10:03

Táto debata, čo sa tu rozvíja, sa mi celkom pozdáva, chcelo by to asi presunúť pod inú tému, lebo môže byť užitočná pre širší okruh členov fóra a pod touto témou ju asi ťažko nájdu. Rozhodne zatiaľ sa nespustila a nespadla do rôznych invektív ako je to tu zvykom, takže sa teším na ďaľšie príspevky.
RipleyAR5S,GP,STEYR5x,FX6x,HW1002x,GunpowerSS,MARCH3x,S&B,Swarowsky,Noname3x....
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 15 úno 2009 13:15

Jsem steného názoru. Je pořebné se věnovat technické stránce věci a podstatě problému. Jinak je to o ničem. Je otázka kolik bude nebo se najde debatujících a jaká bude úroveň debaty, aby to přineslo nějaký výsledek.

Jesli to oddělit na jiné téma? Nevím, ještě jsem nedostal odpověď na můj příspěvek z pá únor 13, 2009 7:22 am, který byl adresován AERON_CZ? Geometrie vývrtu pro vzduchovky se evidentně liší, ale to neznamená, že by se vzduchovkové hlavně z nerezu a klasických hlavňových ocelí měly vyrábět jinak něž pro ostatní palné zbraně.
AERON_CZ
Příspěvky: 122
Registrován: 21 bře 2008 15:04

Příspěvek od AERON_CZ » 15 úno 2009 13:49

to pbrejsa: Ja sem byl presvedcen ze hlavne na palne zbrane jsou kovane viz CZUB.
Puvodne jsem komunikoval s p. waltherem o hlavnich na vetrovky a chtel jsem po nem to nejlepsi co ma. Nabidnul klasicke hlavne dlouhe 605mm a prumer 16mm stoupani si nejsem jisty (ale na dodacim listu je napsane. Pokud vas to zajima muzu to sem hodit). Rekl jsem mu ze beru a prisla me odpoved ze lepsi uz je jedine nerez. Ptal jsem se ho proc a dostalo se mi odpovedi ze narozdil od vsech ostatnich hlavnich (od LW) ktere se kovaji tak ze nerezove hlavne se vrtaji a pak protahuji a psal ze presneji uz to vyrobit nejde.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 15 úno 2009 14:45

Děkuji za odpověď. Teď tomu již začínám hovět. Kovaní hlavní ale není klasická technologie. Tou je technologie vrtání a škrábání drážek a nic přesnějšího se zatím nevymyslelo. Kováním se pouze kombinací "boucháním kladiv a vnější povrch a posouváním kopita pod místem bouchání" vytvoří profil "vývrtu", ale přitom se nic vrtat nemusí. Výchozím polotovarem již může být tlustostěná trubka. Kování je sice produktivní a levná metoda, ale přesnost nic moc. V podstatě se vyrobí polotovar, jehož otvor má tendenci trychtýřovitě se rozšiřovat směrem k obou dvoum koncům a to nemusí být vždy dobrý základ přesné hlavně. Chyby na kruhovitosti způsobuje i exentricita díry, atd.

Základem přesné hlavně je především dokonale válcová, pokud možno přímá, vrtaná díra, která vede drážkovací nástroj. A tu lze nejsnadněji vyrobit vrtáním dělovým vrtákem. Vedení drážkovacího nástroje je vždy problematické na začátku a na konci polotovaru, proto se konce zejména ten určený pro ústí musí dostatečně daleko odříznout a a tyto konce se zahazují, nelze jich využít. Rovněž je problematický začátek vrtání.
Naposledy upravil(a) pbrejsa dne 15 úno 2009 19:00, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět