Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Bedan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 zář 2020 21:13

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Bedan » 21 zář 2020 23:58

Se taky používají po zkrácení jako perkusní zápalky hlavně u vojenských pušek na velké pistony.Viiděl jsem to kdyż jsem se byl kouknout na závodech.Asi vyjdou levněji.


Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Albert 22 » 30 zář 2020 14:18

To Bedan:
Ha, ha, ... to může být docela zábavné - uřezávat pilkou na železo tyhle dlouhé slepé „Starťáky“ a dělat z nich perkusní zápalky. :lol:
Obrázek
Ovšem ani cenovou úsporu v tom nevidím! :?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 30 zář 2020 23:08

Perkusní zápalky tovární výroby ( 4 mm ) používám pouze na jednu flintu (má velmi malý kohout), na ostatní perkusky používám zásadně a jenom uříznutý nastřelovačky. Proč:
- mám jich dostatečnou zásobu
- za 20 minut mám pohodlně nařezanou stovku kusů. Mám na to jednoduchý přípravek a řežu po 10 kusech.
- zásadně se netrhají, takže jsou při střelbě ABSOLUTNĚ bezpečné. Používal jsem je i do revolveru, 100% spolehlivost a nikdy se mi nedostal kus zápalky do mechanismu zbraně. :D
- mají mnohem výkonnější slož, než perkusní zápalky. I rychlost plamene ze slože nastřelovačky je rychlejší, než ze zápalky perkusní, která má úplně jinou slož. Protože m.j. perkusní se používá jako otevřená.
- za 35 roků, co je používám, jsem neměl jediný selhač !!!!!!!!!!!!!! A to mám zásoby v plechových krabičkách ze 60. let minulého století.
- fungují perfektně na všech pistonech, na které je lze nasadit. tedy i na malých, pro zápalky 4 a 4,7 mm.
- používám nastřelovačky průměr 6 mm , protože jsem měl i několik tisíc kusů průměr 6,3 mm, tak jsem synovi (3x mistr republiky) udělal piston na ně.
- poradil jsem to i některým střelcům v Německu a Polsku - móóc spokojeni. Hlavně střelci z revolverů. Vylepšili to tím, že si udělali nové pistony, na které uříznutá nábojka perfektně dosedla a nepadala. Neznají závadu z důvodu zapadnutí střepiny ze zápalky do mechanismu.
- mnoga let tomu nazad, když jsem byl spoluatorem nových pravidel pro sportovní střelbu z předovek, jsem tyto uříznuté nastřelovačky prosadil jako povolené v nových pravidlech.
Kdysi dávno, někdy okolo roku 1996, když jsem pracoval ve Výzkumném ústavu průmyslové chemie v Explosii, jsem spolupracoval s SB Vlašim na vývoji velkých perkusních zápalek pro perkusní muškety. Zkoušelo se několik variant, nakonec jako nejvhodnější a výrobně nejlevnější se ukázala varianta použití nezaškrcené Ms nábojky do poplašňáku, samozřejmě bez jakékoliv prachové náplně. Tedy to samé, jako když uříznete nastřelovačku a zbavíte ji prachové náplně. Měděné kalíšky se neosvědčily a jako absolutní raritu mám ještě originální krabičku perkusních zápalek 6 mm, Cu kalíšek, vyrobené ve Vlašimi. Sběratelé mi nabízejí tisíce, protože je absolutně jedna jediná na světe. K tomu neny co dodávat. Že se tento produkt neobjevil na trhu, to už neny moje vina. Ale poptávka tehdy by byla na fabriku moc malá!!!! Mám taky někde krabičku výše uvedených nezaškrcených poplašňáků.
Jedna perlička závěrem: uříznutá nábojka do nastřelovací pistole se dá odpálit jak úderem na dno, tak i nápichem jehly do slože. Takže z ní vznikne roznětka (zápalka se iniciuje úderem, roznětka nápichem ).
Kdysi jsem vyráběl pro kolegu repliky nábojů do pruské jehlovky a tyto uříznuté nábojky jsem použil do nábojů jako iniciátory. Fungovaly tam excelentně!!!!!! Poradil jsem to kolegovi v Německu, co se střelbou z jehlovky velice aktivně zajímá a nemůže si to vynachválit. Na rozdíl od všech jím zkoušených druhů iniciátorů nemají uříznuté nastřelovačky ve vyrobených nábojích jediný selhač. :shock:
Šakal
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Albert 22 » 04 říj 2020 10:04

Jen je tady menší problém:
Kde ty Vlašimské nastřelováky v ČR koupit? Nikde nejsou k sehnání, snad jen pod jinou značkou v Polsku do poplašňáků u Koltera, jak uvádím výše...
Rovněž ve výkonech zápalné a třaskavé slože je tu "jistý" rozdíl... :shock:
Obrázek

Bál bych se, že to ten piston urazí! :roll: ... Nestačily by na ty zápalky do perkusáku jen ty dlouhé "Starťáky" POBJEDA ? ... odhaduji, že mají třaskavou náplň tak cca 5 Joules!
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 04 říj 2020 11:03

No, kupovat nové nastřelováky a upravovat je - toť otázka. Má to cenu jen v tom případě, kdy požadujeme silný zážeh, nebo v revolveru jako prevence proti závadám. Jinak se to již finančně oproti klasickým perkusním zápalkám nevyplatí.
Občas se objeví inzerát, že je někdo prodává, protože má nasilážováno. K posouzení je taky možnost nakoupit staré náboje .22 LR, nebo ještě lépe .22 SHORT, kterých se někdo zbavuje za velmi rozumnou cenu. Paradox je ten, že kompletní náboj .22 se dá pořídit za výhodnější cenu, než perkusní zápalka nebo nastřelovák. Perkusní zápalky 4mm nebo 4,7mm se prodávají za 140 Kč/stovka, náboje .22 LR se dají v krámě pořídit i za 1,50 Kč/kus.
Uříznutá nastřelovačka, zbavená prachu, rozhodně pistonu neuškodí. Z vojenské perkusní pušky jsem jich na jeden piston vystřelil už hodně přes 6.000 a piston je stále v dobré kondici.
Důležité je, aby zahloubení kohoutu mělo průměr o něco větší, než je průměr okraje nastřelováku (7 mm). Ona by klidně mohla být i rovná plocha (čelo) kohoutu (perkusní revolver), ale pravidla pro střelbu z předovek nařizují hloubku zahloubení tak, aby zápalka byla celá překryta.
Šakal
Pulytr
Příspěvky: 1
Registrován: 07 lis 2020 20:06

Re: Co se stalo s nábojky do vstřelovačů 22 (5,6/16) od Sellier & Bellot?

Příspěvek od Pulytr » 07 lis 2020 20:12

V USA v nektery statech naprosto bezna vec. Nabojky koupite v kazdem HomeDepot (obdoba Hornbachu) Naklepavaci nastrelovacka stoji 10-15$ Kdyby tohle u nas nekdo prodaval, tak si to okamzite koupim. Jmenuje se to tam Ramset. Hilti je predrazen chujovina Jestli se tu daji sehnat do toho nabojky, tak si to necham poslat pres Shipito.
Odpovědět