Co pro vas znamena zbran?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: Co pro vás znamená zbraň?

Příspěvek od Slim Jim » 22 lis 2005 11:13

Tyrichter píše:Zajímalo by mne, jaký prvotní vztah ke zbrani máte, tedy jakým konkrétním slovem byste shrnuli své pocity řekněme co se týče pistole, abychom byli konkrétní. Co pro vás představuje? Kupříkladu většina nezasvěcených shrnuje pistoli pod pojem NEBEZPEČÍ nebo SMRT apod. Ptám se tedy vás, jakožto držitelů ZP, nebo i třeba jen pouhých fanoušků zbraní, jelikož mne zajímá právě váš náhled.
Uveďte slovo, které vystihuje váš majoritní pocit, když se řekne pistole, posléze rozveďte. Co pro vás představuje? (SÍLA, ZÁBAVA apod.)

Pro mne osobně je pistole ekvivalentem slova ODPOVĚDNOST.

Odpovědnost nejen za škody, které s ní můžeme napáchat, ale i za škody, které s naší zbraní mohou kvůli nedbalému uložení či podobně napáchat druzí. Odpovědnost nejen za zbraň, ale i za bezpečí těch, co ji nemají.
Já se do jednoho slova taky nevejdu, ale do dvou ano: zbraň je pro mě hlavně DOKONALÝ STROJ v tom nejlepším slova smyslu. Podíváš- li se na jakýkoli jiný lidský výtvor, zjistíš, že jen málo věcí je tak dokonale funkčních, účelových a perfektně vyhovujících svému určení (ponechme stranou, že tím určením bývají občas ne zrovna pěkné věci). Jinak slovu ODPOVĚDNOST, které jsi použil ty, je samozřejmě nesmysl se vyhýbat. Nabízí se ještě např. SYMBOL (jako třeba AK 47, který je skutečně symbolem, bohužel opět věcí ne zrovna hezkých), KRÁSA, popř. UMĚLECKÉ DÍLO (třeba zbraň rytá, zdobená) a spousta jiných. Myslím, že by se jich daly vymyslet tisíce a většina je naštěstí pěkná (bohužel, takovým výrazům jako SMRT se tady taky nevyhneme :cry: ).


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 22 lis 2005 12:03

To, co napsal Nespavec je pravda u většiny normálních občanů této země, kteří vlastní krátké zbraně (krom toho, že neměli otce zbrojířem).

Ale naneštěstí jsou tu ti nevychovaní grázlové, před kterými se je potřeba bránit.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Tyrichter

Příspěvek od Tyrichter » 22 lis 2005 20:57

Tak takovýhle zájem o téma jsem nečekal a jsem nadmíru potěšen.
Jak někdo říkal, že si zbraň přeci nepořizuju na odpovědnost, to je pravda, pořizuju si ji jako koníčka a zmíněný RELAX. Myslel jsem, co představuje jako taková pro vás.
Jinak to, že nebudete moci vše shrnout do jednoho slova jsem očekával, je to normální, tak doufám, že jsou jmenované "symboly" uvedeny alespoň dle významnosti.

Tohle mě napadlo vlastně založit proto, že pořád se povídá zbraně, zbraně, zbraně, většinou technické detaily a konec. Zdálo se mi, že tu zkrátka chybí něco o vztahu k nim, jelikož to souvisí úzce hlavně s etikou. A mile jste mě potěšili, vypadá to, že hodně lidí (alespoň zde) používá mozek.

UMĚLECKÉ DÍLO - Tak to souhlasím. Naprosto. I když... Já ani ne tak ve smyslu rytiny na povrchu, jako spíš zbraně jako takové.

RELAX - Rozhodně.

Jo a abych nezapomněl, DRAHOTA. Tenhle "symbol" myslím byl trochu opomíjen.
Lukas K.

Příspěvek od Lukas K. » 22 lis 2005 23:00

Zdá se, že na základních hodnotách, která pro nás zbraň a možnost ji vlastnit, se shodneme... každopádně jsem si zbraň původně pořídil právě pro tu možnost nemuset to vzdát, i když už bude opravdu zle.
Návštěvník

Dokonalý stroj

Příspěvek od Návštěvník » 23 lis 2005 03:25

Řekl bych že se tu dost opakuje názor DOKONALÝ STROJ, já se přidávám, když jsem na začátku tématu psal, že do jednoho slova se nevejdu, měl jsem na mysli právě to, že bych musel o zbrani a mém vztahu k ní napsat buď Dokonalost nebo Stroj - obdivuju ten původní nápad a jeho dotažení k dokonalosti, hlavně u starých zbraní, i když třeba daná konstrukce byla překonána a moderní doba ji nahradila levným a zjednodušeným výrobkem, např. taková P08 je pro soustružníka těžký oříšek a kolik se jich vyrobilo :-) Dnes se to seká jak housky na krámě, ale přesto k pistoli, která má na sobě stopy po fréze, ještě dokážu mít vztah, je to divné, ale k plastové už ne... to se asi časem poddá.
Nenosím zbraň po ulici, zato jsem 2x týdně na střelnici. Nedělám to kvůli velké ráně, ani kvůli malé ráně, prostě je to prima koníček, lepší než sedět v hospodě nebo si lámat nohy na sjezdovce (dost asi napoví, že miluju běžky - vyhovuje mi prostě den strávený venku o samotě nebo s 1--2 přáteli a taky to, že pár dalších nadšenců potkám za tou či onou zákrutou bílé stopy, než hlučná tlačenice desítek až stovek lidí na jednom místě).
Samozřejmě zbraň je o odpovědnosti, jak už tu zaznělo, odpovědnost vůči rodině jednak v tom neustálém zamykání (bezpečnost), ale taky v tom, že děti nebudou hadry a loutky, ale budou mít návyky - starat se, postupovat systematicky, vědět, co mohou a co ne - to se pak přenese i do jiných oblastí života. Je to o zajištění bezpečnosti domova - co kdyby se někdo pokusil o vniknutí... V dnešní době by zbraň měl mít každý, kdo ji mít chce (uznejme, že spousta lidí na to finančně nemá a nechají se snadno zmanipulovat, že držení zbraní je buržoazní výsada a riziko, které je nutno omezit, nejlépe totálním zákazem) a současně je schopen ji uhlídat před zneužitím (po dlouhou řadu let, před sebou i jinými).
WX

2 1/2

Příspěvek od WX » 23 lis 2005 23:50

Jedním slovem ne. 2 a půl.
Milenka do nepohody.
Střelba je skoro sex.
Pistole prostředek.
Zrychlí tep. Zklidní dech. Zastaví čas. Zůstane s vámi jen na tu správnou chvíli. Jo, a kecá jen když dovolíte. A sladce. Co víc si přát. Bezpečí? To musí být ve vás. To poskytujete vy ji, aby jste o ni nepřišel. Dejte ji lásku. Ona vám dá ....
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 24 lis 2005 05:52

Ten má dost...... Možná by potřeboval zlepšit kvalitu života (tak říkají psychiatři okamžiku, kdy nasazují psychofarmaka).
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Tak nějak

Příspěvek od Návštěvník » 24 lis 2005 08:07

Tohle sedí, HanuIv naznačil, co bylo podle příspěvku psaného WX do tématu o zpřísnění zbrojáků a psychotestech už dávno jasné. WX teď napíše něco o nepochopení jeho dokonalé ironie a jen zcela neškodného básnického vyjádření pocitů, že?
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 24 lis 2005 08:47

Pro me je to prostredek obrany. Nosim s sebou teleskopak, slzak - prostredky, ktery se budu v pripade nutnosti snazit pouzit, abych nemusel pouzit strelnou zbran. Ta je pro me "last line of defense". A doufam, ze si na smrtelny posteli budu moct rict, ze jsem ji celej zivot nosil zbytecne a nemusel ji pouzit.

Jinak to vlastneni mi prinasi do zivota vice odpovednosti a discipliny. Stejne jako za volant bych nesedl ozralej, to samy plati o zbrani. Apod...

Potom taky zabavu (strelnice) a uz 100x omilanej obdiv konstrukteru, ze vytvorili krasnou funkcni vec.
WX

Re: Tak nějak

Příspěvek od WX » 24 lis 2005 21:10

Anonymous píše:Tohle sedí, HanuIv naznačil, co bylo podle příspěvku psaného WX do tématu o zpřísnění zbrojáků a psychotestech už dávno jasné. WX teď napíše něco o nepochopení jeho dokonalé ironie a jen zcela neškodného básnického vyjádření pocitů, že?
Ne nenapíšu.
Mě prostě střelba baví. Nemám potřebu nosit zbraň. Mám ji na odreagování. Na terč. Na živého tvora ne. A přestaň si hrát na psychologa.
Návštěvník

Promiň

Příspěvek od Návštěvník » 25 lis 2005 03:58

Fakt, nakazili mě ostatní, co si na ně tady furt hrajou. Musel jsem to taky zkusit. Vysvětlím proč.
Díky za názor, že i tobě není příjemné, když si tady hrajou na něco, co nejsou.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Co pro vás znamená zbraň?

Příspěvek od kayakero » 02 pro 2009 17:39

těch významů je víc:
1. ekvivalent wind-surfingu, enduro motorky, RC-letadélek, řiditelných draků, snowboardu, šnorchlování, ... (+ i něco ze zábavné pyrotechniky): tedy kontakt s jinak hůře dostupnými projevy světa - trochu pro potvrzení že to všechno vážně funguje, trochu pro možnost radostnosti kontaktu s jinak hůře dostupnou částí světa kolem nás. Kdo chce, může zde závodit + cvičit - pracovat na sobě, zlepšovat tak svůj přístup ke světu. Kdo nechce, i jen výlety do této části světa mu život prima zpestří, zpříjemní.

2. ekvivalent stavebnice LEGO kombinované s facebook.com - tedy možnost komunikace s podnětnými (hůře dostupnými) lidmi - konstruktérem (třeba i dávno mrtvým) a jeho rozhodnutími o volbě technických prostředků - ke splnění cíle/funkce. Takový vlastně pokec. A jako každý socializing: názory některých konstruktérů sice ještě plně nechápu, ale zajímají mne velice, názory-konstrukce některých konstruktérů považuju za ubohý prostituující populismus či až otravný spamming, kterým se nechci zabývat.

3. ekvivalent kouzelné hůlky, která ze světa dělá hezčí místo: najednou je v něm mnohem méně čtvrtí či míst, ve kterých by se mi mohlo stát něco zlého, lidé jsou najednou slušnější chovají se mnohem vlídněji, potkáváte najednou mnohem méně nebezpečných zlých psychopatů které je nutné si stále bedlivě hlídat. Nezmizí naprosto (abyste na ně mohli až zapomenout), jen je jich přestane být tolik až jsou vysilující - a zbyde jich jen tak málo, že setkání s nějakým nebezpečným cvokem berete za milé zpestření, vzácnost které si považujete. :wink:
Rampa
Příspěvky: 90
Registrován: 22 led 2007 20:32
Bydliště: Stará Červená Voda, Olomoucký kraj

Re: Co pro vás znamená zbraň?

Příspěvek od Rampa » 02 pro 2009 18:47

pro me je to nastroj k lovu, nastroj k relaxovani, ke zbranim mam uctu, proto o ne pecuju jak nejlepe umim, zvdyt je to taky ma vizitka. samozrejme je to i nastroj k ochrane (bohuzel tydle nase zakony jsou uplne na ....., ale jak bylo napsane nekde nahore "lepsi odsouzeny dvanacti, nez neseny ctyrma")
Ve světovém oběhu je více než 550 miliónů střelných zbraní. To je jedna zbraň na každého 12. člověka. Jedinou otázkou je, jak vyzbrojit ostatní...
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Co pro vás znamená zbraň?

Příspěvek od Alfonss » 02 pro 2009 18:57

Kus železa.... nástroj, který se snažím vylepšít k obrazu svému a s kterým chci umět zacházet lépe, než ostatní....
Nezajímá mě jak vypadá, nezajímá mě jestli je čistá nebo ne, zajímá mě především to, jak je funkční a jak ji dokážu ovládat.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

Re: Co pro vás znamená zbraň?

Příspěvek od spider74 » 02 pro 2009 19:32

No nevím lidi, docela jsem z tohoto tématu tak trochu rozpačitý a jemně šmrncnutý údivem. Co bude příště - jaký pocit máte při stisknutí pažby ?? Nebo jaký výraz máte při stisknutí spouště ?? ......či dokonce - uspokojuje Vás čištění zbraně ?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
Odpovědět