Co je lepsi klasika nebo kompakt (delka hlavne)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Ondra

Příspěvek od Ondra » 15 kvě 2006 18:30

Zbran denne nenosim a ani se nedostavam do situaci(nastesti)kde bych ji potreboval.Kompakt a mensi provedeni doma nemam-jen 75 IPSC ST coz je peknej kousek oceli a na obcasny noseni se to da-"obcasny"myslim 1*mesic,casteji bych se s tim netahal...
Kompakta nebo sub bych ale klidne bral na denni noseni!

Ruku na srdce-Myslite si ze o neco nepohodlnejsi uchop(neda se nazvat spatny-to je vina majitele) a vetsi zpetny raz je neco kvuli cemu prijdete o zivot???
Zamerna?A na kolik by jste chteli v sebeobrane strilet?25 m?Staci vodici lista...Pochybuju ze vam nekdo uzna NO na 15m..
Samozrejme pokud budu vybirat ze 2Kompaktu tak vyberu to co se mi vic libi/drzi ale srovnani Full size a kompaktu je presne to stejne jako strelnice/realita.


Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 16 kvě 2006 00:21

Položím otázku
Proč by neměla být uznána sebeobrana na 15m? 1) V zákonu není nic o vzdálenosti. Z vlastní zkušnosti a rozboru x případů nevím o tom, že by vzdálenost hrála roli. Vždy se posuzuje NO komplexně ve všech souvislostech a zásadně nelze vytrhávat jednotlivé prvky z celého kontextu. Každá NO se posuzuje individuálně na základě toho co se stalo jak se to stalo, ksdo je kdo, kdo co dělal. Pak nastupují polehčující či přitěžující okolnosti. Ale nelze vůbec hodntit NO na základě vzdálenosti. Např a co když Tě napadne na větší vzdálenost třeba kamenem nebo třeba střelnou zbraní? Budeš čekat až Tě zasáhne?

S pozdravem
Jaroslav
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 16 kvě 2006 14:29

Jaroslav píše:Položím otázku
Proč by neměla být uznána sebeobrana na 15m? 1) V zákonu není nic o vzdálenosti. Z vlastní zkušnosti a rozboru x případů nevím o tom, že by vzdálenost hrála roli. Vždy se posuzuje NO komplexně ve všech souvislostech a zásadně nelze vytrhávat jednotlivé prvky z celého kontextu. Každá NO se posuzuje individuálně na základě toho co se stalo jak se to stalo, ksdo je kdo, kdo co dělal. Pak nastupují polehčující či přitěžující okolnosti. Ale nelze vůbec hodntit NO na základě vzdálenosti. Např a co když Tě napadne na větší vzdálenost třeba kamenem nebo třeba střelnou zbraní? Budeš čekat až Tě zasáhne?

S pozdravem
Jaroslav
Zcela přesně. Vzdálenost tohoto typu nehraje roli (jestli 25, 15, 10, nebo 5 metrů). A 15 metrů je pro odhodlaného muže vzdálenost, kterou překoná tak pěti, sedmi rychlými kroky. Když má v ruce baseballovou pálku, řve na mně, že mě sejme, běží ke mě, tak mám zcela jasný důvod se domnívat, že musím bránit svoje zdraví. No a při útoku besbolkou mi hrozí i nebezpečí smrti, takže .. není co řešit.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 16 kvě 2006 15:08

Ja se spis vratim k tomu prispevku jako celku (jak se psalo, ze by nam asi NO na 15 metru neuznali).
Rozdil v nastrelu napr. G19 vs. G17 (resp. CZ 75 compact vs. full-size) je kolik - 2 az 3 cm? A to je pri mirence, v realny obranny situaci je to fakt uplne naprosto jedno.

V realu jde o to se vubec trefit, pokud mozno 2-3 zasahy rychle za sebou, a tam nejde o velikost zbrane, ale o to, jak s ni mam natrenovano.
Ondra

Příspěvek od Ondra » 16 kvě 2006 17:12

Jde o to ze vetsina sebeobranych situaci se odehrava na vzdalenost mensi nez 5m-bral jsem to statisticky a ne jako jistotu vezeni.Proto je mi nejaka zamerna k nicemu,delsi lauf a vetsi vaha spis ke skode...
Jakykoliv odstrasujici efekt je taky zcela scestny.pokus Vam nekdo bude chtit naklepnout kebuli a bude fakt odhodlan tak ho mavanim .44 magnum stejne nezastrasite.
Pokud to bude nejaky machyrek co se chce jen ukazat tak se pokakne i kdyz mu vrazite do ksichtu blbyho Kevina,protoze to je preci STRELNA ZBRAN!!! :lol:
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 16 kvě 2006 19:31

Ondra píše:Jde o to ze vetsina sebeobranych situaci se odehrava na vzdalenost mensi nez 5m-bral jsem to statisticky a ne jako jistotu vezeni.Proto je mi nejaka zamerna k nicemu,delsi lauf a vetsi vaha spis ke skode...
Jakykoliv odstrasujici efekt je taky zcela scestny.pokus Vam nekdo bude chtit naklepnout kebuli a bude fakt odhodlan tak ho mavanim .44 magnum stejne nezastrasite.
Pokud to bude nejaky machyrek co se chce jen ukazat tak se pokakne i kdyz mu vrazite do ksichtu blbyho Kevina,protoze to je preci STRELNA ZBRAN!!! :lol:
Ondro já se nechci přít. Pokud Tě někdo budechtí udělat tak Tě udělá. Tedy v tom případě, že je rozhodnut pevně a pokud je to přepadení ze zálohy tak je každá rada a pomoc drahá a v podstatě kromě předvídavosti a vyhýbání se takovým místům moc toho nepomůže. Nicméně vliv velikosti a vzhledu zbraně je prokázáno. A byť by jsi získal vteřinu je to velké plus pro Tebe. Když jsme chodili trénovat tak jsme stříleli z HKček. Při nasazení tlumiče a střelbě vznikal pocit, že to je vzduchovka, jejíž střely se dají takřka chytat rukou. Samozřejmě, že je to stejně účiná zbraň jako bez tlumiče, ale i ten psychologický vliv hluku výstřelu a záblesku hraje roli. Konkrétně třeba SIG byl velmi dobře hodnocen mimo jiné i do agresivity vzhledu. A pkud mne zachrání nebo pomůže snížit byť nepatrně riziko není o čem mluvit. Jednoduše ať se bojí mé velké pistole, než aby mne donuti střílet z malé, kterou třeba ani nevidí. Mimo jiné dát někomu byť útočníkovi zbraň k obličeji je velké riziko, že mi taky tu zbraň vezme. I v moderní sebeobraně se učí, že nejlepší obrana je na dálku (hod kamenen, střelba atd) Pokud jsi pod mezí zásahu tak je to kritická situace. A co říká Hanluv je svatá pravda.
S pozdravem
Jaroslav
Ondra

Příspěvek od Ondra » 16 kvě 2006 21:24

Ja se taky nechci prit. :wink:
Trosku se to zvrhlo v debatu o sebeobrane a v tom se vcelku taky ztotoznuju s Hanuivem a Cmk.Nemyslim ze se ma o tom cenu hadat-opravdu jsem to uvedl jen jako priklad a temi 5 metry jako statisticky udaj a toho ze v tomto pripade(pokud uz se opravdu strili-ne zastraseni)na velikosti opravdu nezalezi...V tom se myslim zhodnem ne? :lol:
Ono i s tou Velkou pistoli je to pofiderni-jak uz tu kdosi psal tak kompakt od jednoho vyrobce je treba stejne velky jak full size od jineho.

Pro me je (sub)kompakt volba na noseni,proste je to kompromis pokud chci model co se mi libi a jsem schopen rozdychat urcite nedostatky(uchop,zpetny raz...)-pokud mam i neco"velkyho",proste na sport.S kompaktem neni strelnice zrovna moc prijemna.
Ruzne zavady ktere se u kompaktu vyskytuji je vec jina,ze si zbrojovky nevychytaji konstrukci je lajdactvi.
Odpovědět