cisteni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Bart
Příspěvky: 31
Registrován: 09 bře 2010 11:59

Re: čištění

Příspěvek od Bart » 15 črc 2013 20:07

No obzvlášť tenhle tvůj příspěvek tady spasí všechny členy fóra. (Nevím jestli tvůj příspěvek má vzbudit smích nebo je to pouze ironická poznámka)
Moje 456 taky nemá na to aby udělala výsledek jako pušky schopné těch nejlepších výsledků v benchrestu. Konstrukčně na to prostě nemá a nepomohla by jí ani jiná hlaveň i když posun k lepšímu by se jistě konal.
To ale není důvod k tomu abych jí nečistil stejným způsobem jako ty nejlepší pušky.
A nepovažuji za fér tady psát postup pokud je možné dát odkaz na stránku kde je myslím napsáno vše podrobně a srozumitelně a pouze bych kopíroval text. Pokud jsi tedy narážel na pouhý odkaz.

Autor příspěvku se v podstatě ptal jak správně čistit aby netrpěla puška a také výsledky.
Neptal se na to jak špatně zacházejí ostatní střelci se svými zbraněmi.


mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: čištění

Příspěvek od mari » 15 črc 2013 22:53

Poradne namokro vycistena malorazka je dobra akorat tak do trezoru, ne na strileni.
Klasicky si hlaven seda tak cca po 50 vystrelech. Je to zbran od zbrane. Zalezi tedy jestli vubec ten rozdil v roztptylu poznas. Pri strelbe na plechovky, nebo na papir jentak to asi nepoznas. Pokud ale chce strilet presne, tak malorazku akorat po strileni protahni suchym filcem, knotem, nebo lacetkou. Nedoporucuji boresnake s dratem.
To kdy je potreba zbran ( 22lr) poradne vycistit opet poznas jen pri strelbe. Rozptyl se ti jiz zhorsuje. Je to zase hlaven od hlavne 600 - 1500 vystrelu. Nova Lilja mozna i drive.
Pokud ale strilis jednou za uhersky rok a jentak, tak ji klidne cisti.
Never hlavne vsem tem reklamam, ze jejich pripravek rozpousti olovo. Pomaha olovo odloupnout z hlavne, stejne ho musis mechanicky odstranit. Pripravky dale odmasti hlaven,.... ale nerozpusti chemicky olovo. Az neco takoveho bude co rozpusti olovo a necha pritom zeleznou hlaven bez poskozeni, tak to mozna bude i na Nobelovku za chemii. :P A to by se o tom vedelo, za cistou anorganu tam uz dlouho nic nedavali :)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: čištění

Příspěvek od Grinch » 16 črc 2013 08:53

Pokud jde o čištění a alchymii, tak každý si musí přijít na svůj vlastní postup.. nefunguje něco paušálně. Maximálně se dá od chytrolínů najít postup, který je jakštakš podobný a zkusit, zda funguje i u Tebe...

Osobně jsem zkoušel několik principů - protahovat po střílení, neprotahovat po střílení, čistit pravidelně, čistit až se zhoršil soustřel...

Výsledky jsou celkem zajímavé :D Moje anča je totálně blbuvzdorná na čištění:D faktem je, že soustřel se zhoršil (šel nad 15mm) po cca 2500-3000 ranách. To, zda jsem mezitím po každé střelbě jednou protáhl patchem anebo nechal po střílení být se na tom vůbec neprojevilo!!! Ale střílel jsem skoro každý den, takže flinta jela v kuse a ne někde ležela půl roku!

Dále jsem si tak nějak vytvořil systém mokrého čištění, kdy po cca 2-4 hodinovém hraní si vše sesadím, dotáhnu na moment a první rána jde na střed... Pokud mám dobře vybranou serii (zatím každý rok ano), tak již od první rány mi holka dává soustřel kolem 10mm, což považuji za přežitek :) Pokud jde o studenou ránu, tak chodí vždy a po celý rok také na střed...

Chce to zkoušet a najet si principy, které ti dají záruku toho, že se zbraň bude chovat za daných podmínek alespoň trochu stejně...

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: čištění

Příspěvek od zaxxon » 16 črc 2013 22:40

Tak díky za názory, nějak si to přeberu..:-)
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 205
Registrován: 13 pro 2012 22:38
Bydliště: Prostějov

Re: čištění

Příspěvek od Wema » 27 bře 2014 23:40

Ahoj kluci .... chtěl bych se dozvědět víc o čištění malorážek. Všim jsem si, že se o tom nikdo nechce moc rozvádět .... je mi jasný, že to tu asi bylo zmiňovaný stokrát. Nikdy jsem se k tmu nedostal a neviděl jsem to, ale vím, že existuje několk kartáčků ... mosazný, nylonový, pak jen filcové vytěráky .... v jakém pořadí a jak se to používá, abych nědělal třeba základní chybu. Není někde ucelení popis, nebo alespoň teoretický postup, jak je to "správně" ? Aby měl člověk z čeho vycházet při hledání svého Postupu čištění ?

Díky za vše
Vojta
Slavia CZ 630 Cal.177 rv."03 + zakázková montáž KZK + Delta Optical Entry 4x32AO

Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - n.p. Strakonice 64953
Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - Zbrojovka Brno 10120
mifo14
Příspěvky: 34
Registrován: 15 říj 2010 22:04

Re: čištění

Příspěvek od mifo14 » 28 bře 2014 09:03

Ja som malorazku este necistil. Moj dedo ju tiez necistil. A to uz ma cez 50rokov... A funguje ako hodinky :wink:

gulovnica takisto funguje 70rokou a brokovnica skoro 80!!!
david33
Příspěvky: 61
Registrován: 13 pro 2013 21:08

Re: čištění

Příspěvek od david33 » 28 bře 2014 10:27

taky mi říkali že malorážka se nečistí ale tak by mně to zajímalo jak se správně čistí :lol:
Milan Praha
Příspěvky: 189
Registrován: 03 led 2014 08:25

Re: čištění

Příspěvek od Milan Praha » 28 bře 2014 14:29

já se ptal závodníků (50m bench + mao) a držím se jejich doporučení po každém střílení nasucho filc
a jednou za rok nebo když se zhorší soustřel vyčistit namokro a znova nastřelit ... pro mojí suhl odpovídá cca 1500 ran
což je i tím jednou za rok :-d
Odpovědět