Cisteni malorazky a vliv na presnost

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jirkab
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2007 10:20

Čištění malorážky a vliv na přesnost

Příspěvek od jirkab » 11 zář 2007 23:49

Napište prosím jaké kdo máte zkušenosti s čištěním hlavně malorážky s ohledem na přesnost.

Já jsem dříve praktikoval to, že jsem malorážku čistil před sezonou na jaře, jednou v létě a potom na podzim. Nikdy jsem neměl žádný problém ani žádné potíže.
Teď jsem nějak začal být pořádnější a začal jsem čistit po každé střelbě a zdá se mi, že to nějak dost zamávalo s rozptylem.
Zdá se mí, že po vyčištění se flinta chová takto:
- první tři rány jsou v háji - to beru
- cca 30 ran zcela super
- po cca 35 ranách najednou výrazné zvětšení rozptylu na cca 20 až 30 ran
- zhoršený rozptyl se postupně zlepšuje a po cca 100 ranách se vrací k normálu.

Pokud se týká zbraně, tak je to střílené z ruské sportovní malorážky URAL.

Nevím, ale já jsem z toho dost rozpačitý a skoro se mi zdá, že lepší je nečistit než čistit.
Kdo máte nějakou zkušenost, napište prosím...


Pilot68

Příspěvek od Pilot68 » 12 zář 2007 00:16

neviem ako malorážka, ale moja čz82 je presnejšia, keď sa nechá trocha zaniesť. Tak neviem, príliš čistiť to zrejme netreba. To mi hovorili už aj iní strelci. Ale ja ju stále po strelbe vyčistím (hmm.. asi zvyk) a potom pri ďaľších streľbách sú prvé rany ako.. no veľký rozptyl. Potom je to už OK... Tak si vyber.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

čištění malorážky

Příspěvek od pbrejsa » 12 zář 2007 07:06

čistit jen co je nezbytné, obvykle stačí vizuálně kontrolovat oblast závěru a zadní část komory a sledovat funkčnost vytahování. Důkladně vyčistit pouze před uložením na zimu, ochrana proti korozi! U krátkých hlavní odstraňuji pravidelně usazené spaliny na čele ústi, stačí hrdlem vystřelené 22LR nebo dřevěnnou třískou. Ty změny přesnosti jsou normální, asi mezi 100 až 200 ranama by měla být přesnost maximální a nejméně 500 výstřelů vydržet. No zaleží taky na použitém střelivu. Pokud střílíte aspoň 1x týdně, tak během sezóny čistit jen to co je nutné. Hlavně se musí hlídat koroze, zejména pokud používáte různé dlouhodobě nevyzkoušené druhy střeliva.
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 12 zář 2007 09:20

Já sem opačného názoru, čistím důkladně po každé střelbě, potom prostříkám olejem. Zjistil sem , že špatně vyčištěná komora způsobuje problémy při nabíjení. Olovo navíc silně znečišťuje hlaveň.
Žádné rozdíly v přesnosti se stejným střelivem jsem nezaznamenal.
Čistá zbraň je dobrou vizitkou každého střelece.
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
coltmen
Příspěvky: 53
Registrován: 17 bře 2006 18:48
Bydliště: Ostrava

čištění

Příspěvek od coltmen » 12 zář 2007 09:48

Já souhlasím s jspalek. Taky čistím po každém střílení jak malorážku tak CZ75B a potom prostříkám olejem. Já (nejsem žádnej super střelec)
jsem žádný větší rozptyl po čištění nezaznamenal. I když klubovou Margolinu jsem nečistil 3 roky a nijak jí to asi nevadí...
Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 149
Registrován: 16 dub 2007 16:27

Příspěvek od HV » 12 zář 2007 09:56

U pistole bych chápal, že po zanešení se zmenší vůle a může být přesnější. U malorážky to nechápu. Leda by měla hlaveň nějakou odchylku, která se částečně eliminuje znečištěním.
Arny
Příspěvky: 44
Registrován: 03 bře 2006 16:36

Příspěvek od Arny » 12 zář 2007 10:51

U malorážkové pistole se mi také osvědčilo hlaveň nečistit min. 500 ran. Závěr a náběh do nábojové komory samozřejmě čistím.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 12 zář 2007 12:52

Dřív, než se pustím do diskuse o čištění musím na začátku upozornit, že střílím disciplínu, kde soustřel 16 mm ops.(5 ran na 50 m) už je hodně špatný.
Malorážku se snažím pokud možno výrazně nečistit. Hlaveň po střelbě jen 1x nasucho protáhnu od komory k ústí plastikovým kartáčkem, následně jej odšroubuji a vrátím se s vytěrákem zpět. Snažím se, aby ústím kartáček projel jen ven a nevracel se. Naopak velkou pozornost věnuji komoře, drážce pro vytahovač a vyhazovač a závěru. Jeho čistota má totiž značný vliv na rychlost odpálení. 1x za sezónu zbraň podrobím totální očistě vč. odstranění olova z hlavně. Pak je ale třeba počítat s tím, že cca 100 až 200 ran si zbraň bude "sedat" zpět na původní rozptyl.
Dřív jsem hlaveň prakticky nečistil, až když se začal zvětšovat rozptyl, vyčistil jsem zbraň kompletně. Opět zde byl efekt "sedání" na optimální rozptyl. Vystřílím cca 1.500 až 2.000 ran za rok.
Domnívám se, že nelze dát univerzální návod jak často čistit. Záleží na zbrani a na značce a typu střeliva a také na tom, zda se střílí jedním druhem nebo zda se střelivo kombinuje. Do značné míry je to věc individuální.
To HV: U dlouhé malorážky se na ústí (crown) postupně vytvoří jakási miniaturní "závěj" ze spalin, která má příznivý vliv na přechodovou balistiku a tudíž na rozptyl. To je taky důvod, proč se nevracím kartáčkem zpět přes vývrt a taky důvod, proč si hlaveň po generálním čištění chvíli sedá. Proto se taky na ústí závodní zbraně nesahá. Je-li naopak závěj velká, začne mít negativní vliv na rozptyl a pak je třeba zbraň kompletně vyčistit.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Čištění malorážky a vliv na přesnost

Příspěvek od pbrejsa » 12 zář 2007 19:40

Harpplayer to napsal podle mě naprosto přesně. Takhle vypadá ústí u pistole TOZ35M po cca 500 výstřelech. Nárůstky se pak začnou nepravidelně měnit. U pistole si netroufám exaktně zhodnotit jejich vliv na přesnost. Subjektivně se domnívám, že zejména "dokonalé" vyčištění a následných několik desítek výstřelů střední zásah posune o několik cm / 50m. Za sezonu vystřílím cca 7000 ran. Snažím se používat jeden druh střeliva.
Při střelbě z pušky zkušení střelci radili, nečistit hlaveň před závodem, 100 až 200 ran nebo aspoň 50 a pak závod
Naposledy upravil(a) pbrejsa dne 12 zář 2007 23:44, celkem upraveno 3 x.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 12 zář 2007 19:42

soubor se mi nepřipojil, tak ještě jednou................. no, asi to nejde? má mít pod 150kb, tak je tady: http://www.volny.cz/pbrejsa/TOZ35Musti500ran.jpg
Arny
Příspěvky: 44
Registrován: 03 bře 2006 16:36

Příspěvek od Arny » 13 zář 2007 14:11

To: pbrejsa
U mě to je podobné. Když máte takovýto nános, čistíte celou hlaveň nebo jenom ustí opatrně očistíte hadříkem s nějakým rozpouštědlem (já používám na údržbu WD 40) a střílíte dál?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 13 zář 2007 14:30

Ten nános se snažím zachovat, dokud to jde a dokud nemá negativní vliv na přesnost - dokud nepřesáhne únosnou míru, má naopak vliv pozitivní. Pak čistím celou zbraň.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 13 zář 2007 16:00

Cisteni malorozky (pusky), je znacne individuelni (co zbran to jina frekvence).
Musim upozornit, stejne jako Harp, ze to co pisi se tyka ultra presne strelby.
Pokud jsem si jisty, ze mam hlaven, komoru a usti naprosto v poradku, tak jedine co plati ohledne cisteni je, prakticke zkouseni. Zalezi co za zbran kdo ma. Treba Anschutz vyrobce pise ze flinta si sedne (je zastrilena co se hlavne tyce) az po ca 10.000 vystrelech.
Je to o experimentovani.
zakladni predpoklad je mit vybranou serii kvalitnich naboju v dostatecnem mnozstvi. (nechcem mit zkreslene vysledky jinou serii naboju, co budou delat horsi soustrel).
Vycistim hlaven, komoru jak mechanicky tak chemicky, kvalitnim vyterakem (loziskovy), broznovym kartackem, rozpoustedlem na olovo (doporucuji komercni vyrobek, chova se vzdy stejne). vycistit dosucha hadriky.
pak jit a strilet. po kazde strelbe, pouze protahnout nasucho par hadriku a zaznamenavat jak se hlaven chova, po kolika vystrelech se zacne soustrel zmensovat, kdy je uplne nejlepsi, kdy se zacne zvetsovat. Zasadne nemenit strelivo.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 14 zář 2007 18:34

Pro Arny
příznám se, že tak šetrný nejsem a když nános dostoupí určité velikosti, že může dojít k jeho samovolnému a nepravidelnému odlamování, tak vemu vystřelenou nábojnici 22LR a jejím ostrým ústím seškrábnu celé zahloubené čelo. Dělám to takle už mnoho let a pořád stejně. Na zimu před uložením stříknu do laufu konkor a další dny silonovým kartáčem vykartáčuju od zadu celou hlaveň a protáhnu silonem kousek bavlněné látky. Když mi jdou špatně vytahovat vystřelené nábojnice a váznou povytažené v komoře, vydrbu komoru bronzovým kartáčem.
Uživatelský avatar
reaktor
Příspěvky: 1079
Registrován: 15 lis 2006 17:06
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od reaktor » 19 zář 2007 20:03

Tak to mě se zdá že když nečistím (sportovní revolver) tak je to lepší. Ale nemám tolik zkušeností a může to být i rukama a ne hlavní. Pravdou je že i když vystřílím asi 500 nábojů je pořád hlaveň lesklá jako po vyčištění. Jen sem tam trocha nečistot z prachu jako po 1 ráně. Takže to čištění zas tak důležitý nebude? A teď babo raď. Čistit či nečistit? Mám rád čistý zbraně, ale asi se na to vykašlu a čistit budu taky asi sezonně.
Odpovědět