Cisteni kratke zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od andreapipo » 27 pro 2010 03:49

...mno, zaujalo mě na tom, že to zasychá a zbraň zůstává suchá, "příjemná na omak", jak praví reklama. :)
Mirek12: znám 2 lidi, co také vůbec nečistili a jednomu začaly kule lítat na plocho a druhému zase nešly patrony do komory a z komory. To první byl revolver .22 LR a to druhé ČZ 75 9x19. :)


CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Mirek12
Příspěvky: 143
Registrován: 29 črc 2008 16:58
Bydliště: Znojemsko

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Mirek12 » 27 pro 2010 13:49

andreapipo píše:...mno, zaujalo mě na tom, že to zasychá a zbraň zůstává suchá, "příjemná na omak", jak praví reklama. :)
Mirek12: znám 2 lidi, co také vůbec nečistili a jednomu začaly kule lítat na plocho a druhému zase nešly patrony do komory a z komory. To první byl revolver .22 LR a to druhé ČZ 75 9x19. :)
neříkám nepucvat, ale zase né jak nekteří popisují vatičku atp.. no tak to vyšuroval a valí jako das , než se to zase hvízdne to bude ještě ran a ran , Doma je nejaké Norico 9x19 vezme se vyterák protáhne a hotovo , chodí bezproblému, ale spíš je pravda že strílím dlouhejma , ty kvéry to je tak pro srandu, vývrt krátkej přenost náhodová, to rači 100 a více metrů ,nebo asfaltáky ,všechno má svoje kouzlo, ty protahovací hady taky pěkne leští ustí hlavně když se netahají přímo rovně ven :wink:
Baikal IZ 27 Sporting
UMAREX 850 AirMagnum
dracekvo
Příspěvky: 162
Registrován: 23 srp 2010 13:22

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dracekvo » 02 úno 2011 21:06

Ahoj, chtěl jsem si ujasnit pár nejasnosí :)
Co jsem tu vyčetl, tak pistol čistím tak, že hlaveň prostříknu konkorem. Protáhnu několikrát plastovým kartáčkem při tom se nechám vést vývrtem. Potom pročistím vytěrákem.
Dále hadříkem pročistím dostupná místa rámu od spalin. Nakonec štětečkem nanesu konkor na ty místa, které po sobě evidentně kloužou a mám hotovo.

1. při protahování má kartáček na druhé straně vylezt celý ven?
2. co s částmi zbraně, kam se nedostanu? Tj spoušťový mechanizmuz a takové ty střeva vevnitř.
3. o přislušenství na čištění se taky nějak pečuje? Jestli třeba jednou začas kartáčky a vytěrák v něčem vyprat. Hlavně teda vytěrák, časem musí bejt přece špinavej.
4. až smontuju lis, budu střílet olovo. Po střelbě olovem stříknu konkor do hlavně a chvíli (15 min) nechám působit, nebo se po střelbě olovem používá něco jiného? A mosazný kartáček už je po olovu nutnost, co?

To je asi tak vše. Díky
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Alfonss » 02 úno 2011 23:04

já ti řeknu, jak čistím svoji závodní zbraň po střelbě olovem - cca po 300-400 ranách, nebo před závodama. Jen pro upřenění, střílím ráží 40 SW, 150 grs střely, rychlost ca 1150 fps.

Zbraň rozeberu, tzn. sundám z rámu závěr s hlavní a oddělím je od sebe.
Všechno vystříkám čističem na brzdy ve spreji.Stříkám tak dlouho, než všechen bordel odplave a je to čistý.
Hlaveň protáhnu několikrát boresnakem, naprosto to stačí, nepotřebuji mít dokonale čistej lauf, když jej druhej den zašpiním. Důraz přikládám k čisté komoře.
Zbraň namažu na kluzných plochách (mažu plnou syntetikou Castrol TXT 5W40) a složím to dohromady.
Druhý den střílím....
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dykmore » 02 úno 2011 23:11

1. může, nemusí, jak chceš, neřeš to :lol:
2. já čistím všude, kam se dostanu, dál to nechávám koňovi, ten má větší hlavu
3. nevím jaký vytěrák máš nebo co to je, já nejdřív hlaveň prostříknu wd40 a nechám pár hodin odležet, pak ji protáhnu plastovou tyčkou s očkem a kouskem hadříku takové velikosti, aby byl v hlavni natěsno, pak je už hlaveň prakticky vždy čistá. Pokud ne, použiju plastový kartáček a pak znovu tyčku s očkem a hadrem, a pak pro lepší pocit ještě takovým chlupatým kartáčkem a je hotovo. Jedinou špinavou součástkou na konci zůstane ten kus hadru.
4. Podle mých zkušeností 15 minut v konkoru po olovu stačit nebude. Jednou jsem máčel hlaveň v konkoru týden, než jsem kousek po kousku vydrhnul zbytky zažehleného olova, když jsem po něm ještě vystřelil 20 FMJ (hlavně že mě chvíli předtím Markony varoval, ať do jeho sphinxu nenacpu celopláště :mrgreen: ). Mosazný kartáček už vůbec nepoužívám, pokud hlaveň vyčistím včas, nepotřebuju ho.

EDIT: samozřejmě pokud stejně jako alfonss nelpíš na zrcadlové hlavni, tak ti čtvrthod v konkoru určitě stačit bude.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
dracekvo
Příspěvky: 162
Registrován: 23 srp 2010 13:22

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dracekvo » 03 úno 2011 07:01

Mám vytěrák takový ten, jak tam jsou chlupy napevno. Něco jako tohle http://www.hunting-shop.cz/Obrazky/Zboz ... m--big.jpg
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dykmore » 03 úno 2011 10:52

Jestli myslis ten nalevo,tak tim moc nevycistis.. To je ten,co pouzivam nakonec "pro dobry pocit". Kup si tycku s ockem.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od CZ_Iceman » 03 úno 2011 11:27

Ja sem taky z tech strelcu co musi mit kver cisty a proto vzdy po strelbe a prichodu domu vse vycistim a namazu. Cisteni me bavi , ale puvodni metoda se mi zdala pomala, financne narocna a nebylo to ono. (WD skoro na vse cisteni hadrem atd..).
Pak jsem zkusil toto:
Pistoli rozeberu pro cisteni a poradne ji celou vysrikam konkorem (je levny a tak s nim nesetrim :) ). Do hlavne nanesu Hoppes No.9 a vsecko necham tak hodku "ulezet". Potom vemu bezny kartacek na zuby a vsechny zaspitene soucastky poradne vydrbu kartackem na zuby a v nepristupnych mistech si pomuzu vatovou tycinkou (vlastne vydrbu celou pistol vcetne povrchovky). Hlaven nasledne projedu mosaznym kartackem a pote za pomoci vyteraku a toaletniho papiru vytru hlaven naprosto do cista, ze se leskne jak psi kulky. Nasledne hlaven prostriknu konkorem a znovu cistym toaletakem setru prebytek oleje v hlavni tim koncim s cistenim vyvrtu. Vratim se zpet k zaveru a ramu. Vemu plastovou misku a cistic brzd bez acetonu. Nad miskou kompletne cely ram a zaver prostrikam cisticem a necham okapat. Po okapani a vyprchani cistice je zbran naprosto cista a odmastena (a v misce je ukrutny bordel z pistole :) ). Nasledne vemu detsky zubni kartacek nanesu na nej par kapek plne syntetickeho motoroveho oleje a promazu s nim veskere mechanismy a kluzne plochy (par kapek oleje kapnu i do spoustaku). Pistoli slozim, vyzkousim chod zaveru a necham chvilku "odstat". Nasledne vyzlinane prebytky oleje setru "svedskou" uterkou (nepousti chlupy). Tou samou uterkou pak celou pistoli "nalestim" takze je na ni slaby olejovy film - ozivi se tim povrchovka a je zajistena antikorozni ochrana. Podobnym zpusobem cistim i dlouhe kvery a vsecky moje zbrane vypadaji a funguji stale jako nove. Celkove jsem zkratil dobu cisteni ani ne na polovinu a s jeste lepsim vysledkem.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Bonanza » 03 úno 2011 18:49

WD-40 neodstraňuje olovo, ani konkor, lepší je např. TetraGun Copper Solvent a jiné, a pak zabrat mosazným kartáčkem, atd.
Uživatelský avatar
Hieronymus
Příspěvky: 35
Registrován: 18 led 2011 12:01
Bydliště: Příbram

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Hieronymus » 22 dub 2011 10:56

Co říkáte na občasný názor, že nejrůznější kovožrouty na bázi amoniaku určené k čištění vývrtů hlavní od zbytků olova, mědi nebo tombaku neznatelně užírají i hlaveň? Mám Robla Solo MIL, u kterého se píše, že oceli neškodí, ale delší použití nebo nedbalé vyčištění od přípravku může způsobit mikrokorozi v důsledku solí, které při reakci vznikají.
"Je dobře, že je válka tak děsivá. Jinak by se nám to začalo líbit." (Gen. R. E. Lee)
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Alfonss » 22 dub 2011 11:33

Já hlaveň likviduju střelbou, ne čištěním :)
Uživatelský avatar
Hieronymus
Příspěvky: 35
Registrován: 18 led 2011 12:01
Bydliště: Příbram

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Hieronymus » 22 dub 2011 11:49

8) Tak to je ten nejlepší způsob :D
"Je dobře, že je válka tak děsivá. Jinak by se nám to začalo líbit." (Gen. R. E. Lee)
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Radgost » 22 dub 2011 12:59

Používáte někdo k mazání zbraně nějaký druh vazelíny?
Případně jakou?

EDIT: 2Alf: Čistič brzd rozpouští olovo?
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od BlackAdder » 22 dub 2011 13:21

vazelínu nepoužívám, bo mi přijde že se do ní hodně chytá sajrajt, prach atd a potom to je jak brusná pasta :) o mazacích vlastnostech ani nemluvě.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Alfonss » 22 dub 2011 17:16

Čistič brzd rozpouští všechen bordel v pistoli - kromě olova :)

Olovo mě vůbec netrápí, z kompu jej oškrabu šroubovákem, hlaveň protáhnu hadem a to naprosto stačí. Nač lauf leštit, když jej za pár dní zase zaseru...
Navíc co jsem přestal používat ten stupidní ALOX, tak se mi olovo v hlavni ani neusazuje...
Odpovědět