Chassepot M. 1866 (renovace a strelba)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 08 úno 2007 21:23

Dal jsem flobertku obráceně na terčík z kartonu, jehla bodne přímo do zápalky která je u flobertek po celém dně. Fungujete, už jsem to zkoušel. Dal jsem 2,5g prachu oproti 5g, zbytek vyplnil ucpávkou. Už připavuju „ostré“ náboje s provizorní střelou.


Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 08 úno 2007 22:38

To je docela chitrý sposob.
Ked som bol menši, vydel som ako sa drvila zapalkova zlož z okrajovych nabojov - slepe poplašne. Bol to docela adrenalin, a citlive..
bublich

Příspěvek od bublich » 09 úno 2007 02:05

Jo,jo chytré.Jako děti jsme takhle dávaly napínáček do poplašnáku,skrz
tu sevřenou stranu.Pak mezi dveře,pod nohu židle...
Funguje to.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 09 úno 2007 08:50

Mně jeden expert na základě podobného principu přesvědčoval, že .22 LR má středový zápal. Vyrobil si zabíječ prasat a zápalník dal proti středu dna nábojnice. Teoreticky mu to nemohlo fungovat, ale fungovalo, protože tam měl tak silnou pružinu, že mu to doslova probouralo dno náboje :wink: (no tak pak se divte, že to bouchlo, že :P ). Pokud vím, tak te svůj stroj smrti používá dodnes.
Souhlasím s tím, že tohle je lepší, než se patlat někde na koleně se zápalkovými složemi- čert ví, jak by to fungovalo, a člověk by mohl i přijít k úrazu. Nehledě na poměrně podstatný fakt, že sehnat jakoukoli formu fosforu je docela problém (zkoušel jsem to :oops: ).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 09 úno 2007 10:21

Je fakt, že chlorečnan+fosfor+antimonsulfid+skleněná drť je pěkné svinstvo, stálo mě to na průmce pěkných pár trojek z chování :wink: (teda nejen tohle, já chemik byl). :)
Ta flobertka asi fungovat bude, já je používal v perkusce místo zápalky taky, té slože je tam hafo (i cigarety se tím dobře ládovaly) :D
Vycházel jsem z pokusů jednoho neumětela, který si nabrousil do jehly zápalník na staré flobertce a pak se divil, že mu to nestřílí - propichoval okraj na tak malé plošce, že to prostě nebouchlo.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
frantisek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 úno 2007 11:09
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od frantisek » 21 úno 2007 20:41

Zdravím. Nejprve obdiv za pěkně dokumentovaný postup restaurace. Osobně bych se také přikláněl k tvému i Fantanovu názoru zbraň "nebrynýrovat" . Jak vidím, máš dost citu pro zbraně a sám uznáváš, že by se to "tlouklo" se zbytkem zbraně. K tvému dotazu na tu měděnou součástku jsem ti zhotovil malé srovnání součástky v originálním podání a tvou. Víc ti nemusím říkat. Původně byl závěr do čela a stěn komory těsněn hlavně kaučukovým válečkem nasazeným na nosiči těsnění směrem k čelu závěru a opírajícím se na druhé straně o kotouček nosiče těsnění . Originální váleček ( vulkanizace byla v té době celkem nový objev) asi neseženeš. Jak sám víš, různí kutilové ve světě to řeší většinou skládaným těsněním např. : http://perso.orange.fr/guy.jachet/bandeau.htm . Dle mého skromného soudu slouží ona měděná součástka jako dodatečné těsnění přechodové kuželové plochy mezi nábojovou a těsnící komorou. Podobným způsobem byl těsněn tento přechod i u Carcanovy jehlovky. Ale nejspíše se jedná o dodatečnou výrobu "made in doma". Velice se těším na detaily značení a punců a přeji zdar v práci :lol:
P.S. Ještě maličkost. Ten autor na uvedené stránce používá jako jehlu upravený vyražeč ze vstřikovaví formy na plasty. Pokud jsem si to správně přeložil, tvrdí že vydrží víc než originály.
Přílohy
Porovnání.jpg
Porovnání.jpg (10.28 KiB) Zobrazeno 5193 x
frantisek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 úno 2007 11:09
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od frantisek » 21 úno 2007 23:24

A když už jsem v tom, tak tady máš ještě jeden názornější. Ještě něco. Ten autor na výše uvedené stránce se zmiňuje (pokud jsem dobře rozuměl, ale je to myslím vidět i na níže uvedeném nákresu) že jehla úderníku se pohybuje mírně mimo osu. Pokud uvážíme, jak se vtírala iniciační slož do zápalek (u okrajů byla silnější), tak by to mělo smysl aby udeřila mimo střed zápalky. jinak ten uvedený server (pokud jej neznáš) je také velice poučný.
Přílohy
těsnění.jpg
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 23 úno 2007 13:05

Díky za příspěvky. Ty stránky jsem opravdu hltal, jen neumím francouzky. Krásný postup výroby nábojů.
Na tom vyosení něco je, když strčím vodící, přední část do soustruhu, zbytek je pěkně rozhozenej, ale když dám do čelistí píst, který se šoupe v závěru je vše v pohodě.
Těsnění jsem dělal z gumové podrážky (teď nevím, možná už jsem to psal) a při výstřelu se slepím nábojem fungovalo dobře. Mám ještě jedny parádní stránky s dobovým nákresem, je tam pěkný obrázek okótované komory.
http://jp.sedent.free.fr/UNE%20CARTOUCH ... SSEPOT.htm
http://jp.sedent.free.fr/FUSIL%20D'INFA ... 201866.htm

Mimochodem, už mám kleště a pár odlitých střel, dokoupil jsem flobertky, takže se dneska vrhám do výroby nábojů.
frantisek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 úno 2007 11:09
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od frantisek » 23 úno 2007 16:19

Na tebou uvedené stránce je i detailní nákres principu těsnění při výstřelu. Myslel jsem si to, ale nebyl jsem si zcela jist. Z nákresu je jasné, že princip těsnění nábojové komory je vlastně samotěsnící. Při nabíjení zbraně se tlakem uzamykací kliky závěru těsnění částečně zdeformuje a komoru předtěsní. V druhé fázi se sklopením páky závěr uzamkne . Při výstřelu se vlivem tlaku spalin na opěrnou destičku před gumovým válečkem tato posunuje (přesně celý nosič těsnění) směrem k čelu závěru a tím soudkovitě deformuje gumové těsnění. Čím větší tlak, tím více to těsní :D . Z tohoto pohledu je ona měděná přídavná součástka vlastně pro funkci vlastního utěsnění zbraně při výstřelu zbytečná. Naopak by mohla způsobit, pokud by jsi přesně nesladil délkové tolerance mezi bodem dotyku povrchu polokoule s kuželovou plochou komora a čelem zasouvače náboje k nedostatečnému zasunutí náboje do nábojové komory
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 23 úno 2007 18:35

Těsnění funguje přesně tak jak si to popsal a v podstatě máš pravdu i s měděným nálitkem.
Nicméně při výstřelu se slepím nábojem tlak nemohl být tak vysoký jako se střelou která klade velký odpor a tlak se soustředí na čelo závěru něž se střela zařízne do drážek a „jede“ ven. K utěsnění stejně došlo, žádné známky očouzení za těsněním, žádný ofuk do tváře. Při pokusu s provizorní střelou menší ráže a nižší navážkou prachu opět bez problému.
Asi hodně záleží na použité gumě. Uvidíme jak dlouho vydrží.
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 08 bře 2007 13:08

Konečně jsem se dostal k přípravě výroby nábojů. Nejdříve obrázky komponentů pro náboje.

Papír jsem použil obyč kancelářský. Narýsoval ( v PC) obdelníky o rozměrech 42 x 55 mm a při dlouhých večerech rozstříhal. Potom na stehně pomocí 6mm kovové tyčky sroloval do trubičky. Je to důležité udělat, usnadní to pak lepení do konečného tvaru.
Kolečka z kartonu o síle 1mm mají průměr 12mm

Obrázek

Střela je od f. Lee s označením 457-405-F což znamená ráže .457 a hmotnost 405gr s plochou špičkou.
Z filcu který s prodává na zednická hladítka a je silný zhruba 10mm jsou vysekané ucpávky pod střelu.
Flobertkové nábojky sem po odstranění kuličky naplnil černým prachem a "sekunďákem“ přilepil na karton (drží dostatečně). Lepidlo se nedává na nábojku, steklo by do prachu ale rozmáznout kapku na karton. Důležité je usadit flobertku pokudmožno na střed kartonu.

Obrázek
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 08 bře 2007 14:57

Obdivuji se šikovným lidem! Jsem moc zvědavý na terče, až je sem dáš, tohle je fakt profesorium!
Myslím, že ta měděná součástka (za předpokladu dodržení rozměrů, aby nedošlo k Františkem popsaným komplikacím) nemůže vadit - když nic jiného, tak "zmenší kompresní prostor". Dunst se kolem ní dozadu stejně dostane.
Ta gumová podrážka - myslím, že nebude dost tvárná, aby se v potřebné míře vytlačila do stran. Možná by bylo vhodné zauvažovat o použití silikonových těsnění (kroužků) vhodných rozměrů, event. i za použití nějakého mezikusu, na který by se natáhly.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 08 bře 2007 16:40

Ak sa mozem zapojit do diskusie ohl. tesnenia nab. komory, riesil by som to pouzitim silentbloku vid.foto
Pouzivaju sa hl. v auta na odpruzenie ventilatora chladica, chladicov, ale su aj univerzalne ako tie na fotke.
Daju sa opracovat v sustruhu na pozadovany rozmer. Este v casoch ked som modelarcil, vyrabali sme z nich hardy spojky do lodi. Spojenie motora a hriadela. Dokazu prenasat dostatocny krut.moment.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 08 bře 2007 20:27

Svého času jsem četl, že tmavé skvrny na dřevě se odstraňují čpavkovou vodou.
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 09 bře 2007 17:51

Díky za typ, ty silentbloky se mi líbí. Uvidíme jak dlouho vydrží podlážka než se „ošoupe“ mám pak připravené těsnění od vodáků (na nějaký kohout nebo ventyl).
Ona ta podrážka nebyla tvrdá jako třeba u pracovních bot, podle mě to bylo něco jako je na pantoflích. Nechala se trošku zmáčknout v prstech a je malounko porézní. V soustruhu se dobře brousila šmirglem a vrták jí projel celkem přesně.
Odpovědět