Cerny prach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pol
Příspěvky: 32
Registrován: 20 pro 2006 06:20

Černý prach

Příspěvek od Pol » 20 led 2007 15:15

Mám otázku,jaké máte zkušenosti s černým prachem?Jestli může např. 10let starý prach mít sníženou účinost a přibližně o kolik? :?


bartus

Příspěvek od bartus » 20 led 2007 17:02

Asi záleží jak byl skladován.
P.D.
Příspěvky: 129
Registrován: 27 pro 2006 22:30
Bydliště: stř.čechy

Příspěvek od P.D. » 20 led 2007 19:42

Je to chemická látka,takže může.O kolik ti nikdo neřekne,fakt záleží na skladování.Můžu ti říct,že pyrotechnici jej považují za mnohem horší než jiné látky,co se týče stálosti.
Smazaný uživatel 93

Příspěvek od Smazaný uživatel 93 » 20 led 2007 22:13

Mám prach, Vesuvit, starší než 8 let, funguje bezvadně. Nevím, zda může mít jiné, horší vlastnosti...
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 20 led 2007 22:43

Novodobý černý prach je silně grafitován,což sice trošku mění výkon ale na druhou stranu ho činí stabilním,už jsem střílel i hodně staré prachy,ještě pro brokové náboje v hrubé zrnitosti a bez problému.Jediný problém je kolísání výkonu z výroby a to je někdy víc než citelné.Takto mně vypekl vesuvin,kamarád mi nechal nějakou flašku ze svých zásob a já si dosypal zrovna na závody!!!Tak mi prvních 6 ran šlo z pistole cal.54 o 23cm pod nástřel.Zdvojnásobil sem navážku a bylo to OK ale první sem pro vlastní blbost!!!nebyl. :evil:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Prach

Příspěvek od Fifo » 20 led 2007 23:08

Ja na sutazi prave strielam velkozrnny prach z delaborovanych starych delostreleckych granatov a praveze na ucinnosti sa nic nezmenilo. Tym, ze je hrubozrnny, sprava sa ako Sweizz, ma pomalsie horenie a tym padom,maksi vystrel. Gramaz som nemenil davam ho tolko ako Vesuvitu.
Strielam 18g. ogival na 2,2g prachu z pusky.
Naposledy upravil(a) Fifo dne 24 led 2007 17:24, celkem upraveno 1 x.
nohavica stanislav
Příspěvky: 147
Registrován: 01 dub 2006 21:30
Bydliště: dolni lutyně

Příspěvek od nohavica stanislav » 21 led 2007 19:02

Nynější černý prach není stará klasika tj.ledek síra dřevěné uhlí ale vyrábí se z jiných komponentů tak aby svými vlastnostmi se mu přibližoval a aby byl stabilnější. Dřívější výroba byla velmi nebezpečná hlavně při mletí ve mlýnech kvúli snadnému vznícení.
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 24 led 2007 12:01

Když černák nezvlhne tak, aby na zrnech vykvetl ledek (bílé skvrny), tak vydrží věčně. Není v něm žádné rozpouštědlo, které by mohlo vytěkat. Je to jen směska stabilních komponent. Grafitování zrn má vliv jen na stabilnější průběh hoření a jejich hladkost povrchu, čímž se pak přesněji objemově dávkuje prachovnicí.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 24 led 2007 12:15

Fifo, docela by mě zajímalo, kam chodíš na dělostřelecké granáty laborované ještě černým prachem. To musí snad být někdy z dob Napoleona.
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 24 led 2007 17:20

No su ludia ktory maju k niecomu takemu pristup, ze vraj to su naboje zo starych municakov. Cely projektil je naplneny ciernym prachom, ale pouzivam to len na sutaze.
vid.foto
1. delostrelecky prach vs. Vesuvit
2. delostrelecky prach
Inak mosadzna nasypka na prachovnici, v ktorej mam ten delostrelecky prach, vobec neoxiduje naproti tej, kde mam Vesuvit, ta je uplne zoxidovana, asi je tam nieco agresivnejsie. Dokonca ten delostrelecky prach nezanasa hlaven, Vesuvit sa napecie na steny.
Naposledy upravil(a) Fifo dne 24 led 2007 18:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 24 led 2007 18:50

Čiernym prachom su myslim laborovane roznecovače - a sučasasti iniciatorov a nabojky. U sučastnej delostreleckej municie je čierny prach štandratnou sučastou.

baretta@pobox.sk
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 24 led 2007 22:11

Tak to teda zírám. Já vím, že se s ním ještě za totality výjimečně trhalo v lomech, ale jenom když nebyl dostatek trhaviny. Navíc se dal sypat jen do suchých vrtů.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 25 led 2007 00:19

nejsom odbornik na trhaviny.
čierny prach sa voli jeho pomalšej rozpínavosti ako u trhavín (myslím že sa tomu hovorí detonačná rýchlosť a možno aj brizancia) používa v lomoch, kde je učelom získanie velkých kusov - na neskôršie spracovanie - len od oka: pri taženi žule.
pri rudach to je ine.

Ak sa nemýlim v SR bolo písané, že sa prach rozomelie na velmi jemny prach, máča sa, nechajú sa vytvrdnúť bochníky - tie sa melú na zrná - Tým by mala byť dosiahnutá rovnomernosť po dlhlšom skladovaní alebo preprave.
Kym sa to nerobilo, bol prach zmes zrn o rôznej hustote, počas prepravy sa tahšie zrna usadili na dne a lahšie na vrchu.

baretta@pobox.sk
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 25 led 2007 11:04

Jim píše:Tak to teda zírám. Já vím, že se s ním ještě za totality výjimečně trhalo v lomech, ale jenom když nebyl dostatek trhaviny. Navíc se dal sypat jen do suchých vrtů.
Černý prach se v lomech používá stále,Jsou to docela velká zrna a je silnější než ten co je volně v prodeji do perkusáku.Když jsme ho zkoušeli,tak stačila 2/3 dávky.Používá se k odloupnutí navrtaného bloku kamene.Kdyby se použila trhavina,tak by se blok roztrhal.
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 26 led 2007 08:17

Je spousta druhů černých prachů, od nezrněné pyrotech. moučky, přes zrněné lovecké, dělostřelecké, trhací, zpoždovací a zápalnicové. Liší se složením, hlavně u zpožd. a zápal. a pak velikostí zrn, případně grafitováním povrchu. Označují se písmeny, jako u loveckého LC, tak u trhacího TN. I dneska se ve vojenství používá černák, u ženijních (bužírkových) zápalnic, jako výmetná nápln signálních nábojů, zpoždovače v dělostřel. zapalovačích a hlavně zažehovače zápalkových šroubů. Zatím nikdo nic lepšího a levnějšího nevymyslel. Jinak se nesnažte černák vyrábět doma. Nepodaří se vám ho totiž udělat tak rychlý, jako je Vesuvit. I když jsou jednotlivé složky rozmělněny na prach, tak to nestačí. Dřevěné uhlí musí být z určitého druhu dřeva a ještě se musí vyvářet, no prostě vopruz. A tak pěkné zrnka se nevyvedou, je z toho spíš taková drobenka.
Odpovědět